אבחון פסיכודידקטי: למצות את מלוא הפוטנציאל

לא מעט ילדים ומבוגרים מתקשים בלימודים ונאלצים להתמודד עם אתגרים רבים, לפעמים ללא סיוע. כיום קיימים כלים בעזרתם ניתן למצוא תשובות לשאלות רבות בנושא ולשפר את התפקוד בהתאם

מאור מואיגר ומירי ורד
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדה כותבת על דף
מאור מואיגר ומירי ורד
תוכן מקודם

איך מסייעים לילדים שחווים קשיים בלימודים להביא לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם למרות האתגרים? לשאלה הזאת נראה שיש כיום הרבה יותר תשובות מבעבר. חשוב לדעת כי קיים משקל רב לאבחון נכון ומקצועי על מנת לייצר מענים מותאמים, כאלו שייחסכו מהילד תסכול רב וחוויה מתמשכת של חוסר הצלחה. בין המרכזים שמציעים את האבחון: מכון תושיה, מכון יעדיםהבית הכתום ומרכז קשובים.

מכון תושיה

חביב טרמנס, מנהל מכון תושייה לאבחון לקויות למידה, הוא פסיכולוג חינוכי מומחה (M.A) בעל ניסיון של למעלה מ-30 שנה בתחום לקויות הלמידה. חביב מאמין שלכל קושי שילד מתמודד איתו יש סיבות שחשוב להבין לעומקן. "המוטו שלי מאז ומתמיד היה שחשוב להבין את המקור האורגני של לקויות למידה, בעיות התנהגות ובעיות התפתחות", הוא מספר. "הבנת הקשיים מסייעת לנו לכוון להמלצות המתאימות שיביאו לשיפור התפקוד של הילד בפן הלימודי ולשיפור בתחושת המסוגלות באופן כללי".

על מנת להבין מה מתחולל במוחם, מבצע חביב אבחון פסיכודידקטי משולב לילדים (וגם לסטודנטים), אשר בראש ובראשונה מסייע להבין יותר על התפקודים הקוגניטיביים שלהם ועל ההשפעות הרגשיות והפסיכולוגיות השונות של הסביבה על יכולות הלמידה שלהם. כך ניתן לקבל תמונה רחבה יותר של מקור הקשיים ולאחר מכן לגבש דרכים להתמודדות איתם.

חביב טרמנס, פסיכולוג חינוכי מומחה והבעלים של מכון תושיהצילום: הלן ברוס

לזהות את הסימנים הלא מילוליים

ילדים יכולים להעביר לפעמים שנים ארוכות בתחושה שלא רואים אותם, שאף אחד לא באמת מבין את הקשיים שלהם או יכול להזדהות עם מה שהם עוברים. לכן, חשוב שהורים ידעו לזהות את הקשיים גם אם הם לא מתקשרים אותם באופן מילולי. בהקשר הזה יש לחביב כמה עצות שחשוב להכיר.

"יש כל מני סימנים לכך שהילד צריך סיוע – אך הסימנים הברורים ביותר שצריכים להדליק נורת אזהרה כוללים הימנעות מביצוע משימות ודחיינות כרונית. גם אם הילד מתקשה לקום בבוקר, מביע תסכול או כעס לאורך זמן – בהחלט יש מקום לפנות לאבחון ולברר למה זה קורה בדיוק".

עוד תסמינים בולטים שיכולים לאותת שיש צורך בבירור מעמיק כוללים בין היתר איטיות בביצוע משימות, קשיים בסדר וארגון, הספק נמוך בלמידה, שגיאות איות מרובות או תחושה של הילד שהוא לא מספיק לבצע את כל המשימות בזמן שמוקצב להן במסגרת החינוכית.

"כמו ביקור אצל רופא משפחה"

אז מה בדיוק קורה באבחון פסיכודידקטי? ראשית חשוב להבין כי מדובר באבחון הנפוץ ביותר בישראל, המכיל בתוכו גם היבטים דידקטיים – שבודקים מיומנויות למידה ותפקודים בסיסיים בלימודים – וגם היבטים פסיכולוגיים ונוירולוגיים – לרבות דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, חרדה, לחץ נפשי כרוני ועוד.

"בשונה מניתוח שמתבצע על-ידי פסיכולוג קליני", מסביר טרמנס. "פסיכולוג חינוכי מנסה לברר עם הילד כיצד היבטים רגשיים בחייו משפיעים על היכולת שלו ללמוד ולתפקד במסגרת החינוכית. אני יכול לדוגמה לברר אם הילד סובל חלילה מטראומה, ממצוקה כלשהי או מבעיה רגשית שמשפיעה על התפקוד בלימודים.

לדברי חביב, אין אבחון שדומה לזה שהיה לפניו: "אני תמיד שם דגש על הייחודיות של כל ילד – ומתאים את התהליך אליו. כלומר, אני בוחר במה להתעמק ומה לבחון, תוך כדי ההיכרות איתו ועם האופי הייחודי שלו. אחרי שעושים את זה, קל להתאים חליפה מדויקת של כלים והתאמות שיעזרו לאותו הילד להשתלב בלימודים ובמסגרות השונות בצורה טובה יותר, שתביא לידי ביטוי את הפוטנציאל שלו באופן המיטבי".

ולכל ההורים שמתלבטים אם ילדיהם זקוקים לסיוע או לא – לחביב יש מסר חשוב: "אל תצפו שהשינוי יגיע מעצמו או שהילד ידע איך לעזור לעצמו. ההתפתחות של כל אדם תלויה ברצף של שלבים – וככל שמקדימים לזהות ולטפל בקשיים – הפתרון יהיה קל ויעיל יותר".

מכון תושיה: אבחון פסיכודידקטי
מעבר לאתר >>
טלפון: 077-789-9424

-------------------------------------

מכון יעדים

"התמדה, אמונה, ראייה חיובית ונכונות של כלל המערכת להירתם לטובת תלמידים לקויי למידה מאפשרים להפיק מהתלמיד את המיטב. אנחנו, במכון יעדים,  משקיעים כל מאמץ אפשרי וכל משאב הנדרש כדי לסייע בכך", אומרת אטי ששון המנהלת והבעלים של מכון 'יעדים' לאבחון ליקויי למידה ופיתוח תפקודי למידה. 19 שנים עבדה אטי במשרד החינוך בתפקידים שונים – מורה לחינוך מיוחד, מחנכת ומדריכה פדגוגית שהדריכה מורים במערך החינוך המיוחד. "תמיד ראיתי את הילדים לנגד עיניי. הדרכתי צוותי הוראה ומורות לחינוך מיוחד באיתור והתאמת טיפול חינוכי לתלמידים עם צרכים מיוחדים, על מנת לקדם אותם".

אטי ששון בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד ותואר שני במנהל מערכות חינוך ולימודי אבחון דידקטי. את מכון 'יעדים' פתחה לפני כ-15 שנה כשהבינה שיש צורך במערך פרטי נוסף שייתן מענה לתלמידים וסטודנטים מעבר למשאבים המוגבלים של משרד החינוך.

אטי ששון המנהלת והבעלים של מכון 'יעדים' צילום: מכון יעדים

אילו אבחונים מתבצעים אצלך במכון יעדים?
"אנו עורכים אבחון דידקטי לימודי אשר בודק את מיומנויות הלמידה – קריאה, כתיבה, הבנה וזיכרון, וגם בודק את תחומי הידע באנגלית, מתמטיקה ועברית. האבחון נערך על-ידי מאבחנת דידקטית מוסמכת, ועובר גם בקרת איכות שלי. האבחון אשר אורך שני מפגשים או יותר, מאתר לקויות כמו דיסלקציה – חסך וקשיים ברכישת הקריאה, דיסגרפיה – חסך גרפי וקשיים בכתיבה ובהבעה בכתב, ודיסקלקוליה – חסך וקשיים בהבנה כמותית מתמטית.

"בנוסף אנו עורכים אבחון פסיכודידקטי שנעשה הן על ידי מאבחנת דידקטית מוסמכת והן על-ידי פסיכולוג קליני או פסיכולוג חינוכי. האבחון הפסיכודידקטי מוסיף שני רבדים לאבחון הדידקטי – הוא בוחן גם יכולת קוגניטיבית שכלית (IQ), ונותן לנו מידע בתחום הרגשי.

"אנו מאתרים גם הפרעות קשב וריכוז באמצעות בדיקה ממוחשבת מסוג MOXO. את תוצאות הבדיקה ההורים מעבירים לנוירולוג או לרופא בתחום הפרעות הקשב והריכוז והוא נותן את  האבחנה המקצועית. חשוב לציין שניתן לאבחן אבחונים פסיכודדקטיים ואבחונים דידקטיים מכיתה א' ואילך וכי קופות החולים משתתפת בתשלום של האבחונים, ומנפיקות טופסי התחייבות".

"אנו בוחנים מהי הדרך המיטבית שתוציא לפועל את הידע של התלמיד"צילום: מכון יעדים

מה קורה לאחר האבחון?
"אנחנו עורכים לתלמיד תכנית עבודה מתאימה שתוביל אותו למיצוי אישי-לימודי. אנו בוחנים מהי הדרך המיטבית שתוציא לפועל את הידע של התלמיד: לפעמים נמליץ על צמצום חומרי למידה, לעיתים על הארכת זמן, או שיקריאו לילד או שיכתיב את ידיעותיו בעל פה. ההורים מוסרים את האבחון וההמלצות לבתי הספר והתיכונים, וכך התלמיד מתחיל לקבל  מבית הספר סיוע התואם לצרכיו. זהו תחילתו של השינוי. ברגע שהתלמידים מקבלים את ההתאמות ואת התמיכה לה הם זקוקים, הם מתקדמים ומצליחים. אני גאה לקבל משובים רבים מתלמידים שמספרים כי מתן ההתאמות לבחינות אפשרו להם לעבור בהצלחה את מבחני הבגרות על הצד הטוב ביותר".

ספרי על אבחון מסוים שעשית ונחקק בזיכרונך
"אבחון מסוים שעשיתי לפני כמה שנים מביא אותי לידי תחושת צמרמורת בכל פעם שאני נזכרת בו. ערכתי אבחון לחיילת, ובסיום התהליך שיתפתי אותה בסיכום האבחנה, הסברתי לה שאין לה לקויות למידה, ונתתי לה הדרכה לגבי המשך המערך הלימודי העתידי שלה. החיילת פרצה בבכי. כמובן שלא הבנתי מדוע. הסתבר שבכיתה ב' היא עשתה אבחון וניתנה לה הערכה שגויה. בישרו לאמהּ שהיא דיסלקטית. כל השנים אימה הרימה ידיים, אמרה לה 'עזבי, את לא תביני את החומר, את דיסלקטית, אין טעם לנסות'. נעשה כאן עוול אבחוני גדול ונבואה שמגשימה את עצמה, שניהם גרמו לה נזק גדול הן מבחינה לימודית והן מבחינה רגשית".

מתי הכי נכון להגיע לאבחון?
"אני ממליצה להקדים תרופה למכה ולהגיע לאבחון כמה שיותר מהר. קל יותר לשנות דפוסים לפני שהם מתבססים, אבחון מוקדם ובניית תוכנית עבודה ישפרו את המצב הלימודי של הילד אך יותר מכך, יחזקו את הביטחון העצמי והאמונה שלו בעצמו".

אבחון נכון ומקצועי בכל שלב, יכול לשפר את המצב. קבעו תור לאבחון

מכון יעדים
רחובות, אשדוד, מודיעין, רמת גן, הרצליה
טלפון:
073-7802449. וואטסאפ: 058-678-0220
לכתובת המייל >>

-------------------------------------

הבית הכתום: "כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו"

במרכז הטיפולי 'הבית הכתום' בראש העין נותנים מענה למגוון רחב של מצבים: החל מייעוץ שינה וליווי התפתחותי, ועד בדיקת מוכנות לכיתה א', אבחונים פסיכודידקטיים, מבחני קשב וריכוז, טיפולים רגשיים, הוראה מתקנת ועוד. אסתר גודו, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה חברתית, היא הבעלים והמנהלת של המרכז, אשר מכיל מעל ל-20 אנשי מקצוע שונים שנתנו מענה למאות ילדים בשמונה השנים האחרונות. בקרוב תסיים גם היא התמחות באבחון לקויות למידה ותעסוק לדבריה "בדבר שהיא הכי אוהבת – העצמת ילדים ומשפחותיהם".

מה קודם לפגישת האבחון הדידקטי?
"אנו עושות עבודת הכנה לפני האבחון, ושולחות שאלונים להורים, למורים ולילד עצמו. אנחנו רוצים לדעת איך ההורים רואים את הקשיים: האם הקושי בא לידי ביטוי בהכנת שיעורי הבית או בלמידה למבחנים? אנו רוצים לשמוע מהמורה איך הילד מתנהל בשיעור: האם הוא משתתף? האם הוא מוסח בקלות? והכי חשוב – אנו רוצים לשמוע מהילד עצמו, איך הוא רואה את עצמו ביחס לאחרים ובאילו מקומות הוא מרגיש שהוא צריך עזרה. אחרי שאנו עוברים על השאלונים, במידת הצורך, אם יש תשובות לא מספיק מפורטות או דברים שהיינו רוצים להתעמק בהם אנחנו עושים גם שיחה טלפונית.

"ללקויות למידה לעתים לא רחוקות יש סימנים מקדימים בדמות עיכובים התפתחותיים, שפתיים או מוטוריים בגיל הגן, ואנו מבקשים מההורים שיעבירו לנו חוות דעת קודמות ואבחונים קודמים אם נעשו, כדי שתהיה לנו את התמונה המלאה".

"אנו רוצים לשמוע מהילד עצמו, איך הוא רואה את עצמו ביחס לאחרים"צילום: shutterstock

כיצד מתנהל האבחון הפסיכודידקטי?
"את האבחון עורכות מאבחנת דידקטית ופסיכולוגית קלינית. הפגישה עם כל אחת אורכת כמה שעות, וכשמדובר בילד בגיל חטיבה ומעלה לעתים יהיה צורך במפגש נוסף עם המאבחנת הדידקטית. אנחנו רואים יתרון גדול בכך ששתי נשות מקצוע בעלות התמחויות שונות רואות את הילד. כל אחת מביאה את המומחיות שלה ובסוף עושים אינטגרציה של המידע. האבחון נועד לאתר את כל לקויות הלמידה ומתייחס במידה מסוימת גם להפרעות קשב וריכוז. חשוב לציין שהאבחון מותאם לצרכים של הילד: אם הוא מבקש שאחד ההורים יהיה איתו בחדר או אם הוא זקוק להפסקות – אנחנו מאפשרות זאת".

מה קורה בתום האבחון?
"אנחנו מוציאות דוח מעמיק ומפורט שכתוב בהתאם לדרישות של בתי הספר ושאר המוסדות החינוכיים. כבר קרה לנו שהגיעו אלינו אנשים שעשו אבחון במקום אחר והוא לא היה מותאם לדרישות של משרד החינוך ושל הועדות. לפעמים ההורים רוצים רק את הדוח, אבל ברוב הפעמים אנו עורכים מפגש סיכום עם הפסיכולוגית בו היא מסבירה להורים את הממצאים ואת ההמלצות, למשל הוראה מותאמת או טיפול רגשי. אנחנו יכולים להמשיך את הליווי והטיפול במרכז באופן פחות או יותר מיידי. חשוב לציין שמעבר לקשיים, האבחון מאתר גם נקודות חוזק שמהן אפשר לצמוח ולצאת לטיפול. חשוב לנו לשים דגש גם על הדברים החיוביים".

כיצד החוזקות של הילד או הילדה משמשות עוגן לצמיחה והתקדמות?
"יש לנו לדוגמה ילד עם בעיות מוטוריות, קשיים בכתיבה ושגיאות כתיב. בפגישה הראשונה הוא סיפר שהוא אוהב להמציא סיפורים ורוצה לכתוב ספר קומיקס. מדובר בילד סקרן עם המון מוטיבציה ואלה בהחלט נקודות חוזק שאפשר להשתמש בהן ולצאת מהן לטיפול. אנו פוגשים גם ילדים רבים עם בעיות שפתיות (פונולוגיה או מורפולוגיה) שאוהבים לקרוא ואוצר המילים והיכולת הסמנטית שלהם גבוהים. אלו יכולות שבהחלט יכולות לפצות על קשיים במורפולוגיה ובפונולוגיה ומשם אפשר לחזק אותם ולצמוח".

מה האני מאמין של המרכז?
"האני מאמין שלנו הוא שכל ילד צריך מבוגר אחד שמאמין בו. אנחנו נותנים דגש לדברים החיוביים, ליכולות, למסוגלות, ומהם עוזרים לו לצמוח ולהתגבר. ילדים עם לקויות למידה יכולים לעשות הכול".

הבית הכתום
טלפון: 03-6035551. וואטסאפ: 052-5526766
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

--------------------------------------

מרכז קשובים - כל השירותים בבית אחד

מרכז קשובים נוסד ומנוהל על-ידי נילי רוזנטל, שהחלה את דרכה כמורה במערכת החינוך, אך ראתה שלמערכת אין מספיק כלים כדי לעזור לתלמידים שמתקשים. הדבר הבולט היה העובדה שלא ידעו לשים את האצבע על מהות הקושי ואיזה פתרון מתאים לכל ילד. בעקבות כך, נילי למדה אבחון והוראה מתקנת, תואר שני בלקויות למידה, עבדה באגודת "ניצן" כמאבחנת ובהמשך כעוזרת מנכ"לית האגודה. לפני כשלוש שנים וחצי הקימה את מרכז קשובים.

המרכז הוא מקום שנותן את מכלול השירותים, כלומר לא רק אבחונים, אלא גם המלצות והפניות לגורמי מקצוע כמו הוראה מתקנת, טיפול רגשי ועוד. המרכז מונה צוות של כחמישה עשר עובדים שכולל מטפלים רגשיים (המטפלים בשיטות שונות כגון: (C.B.T, N.L.P, פסיכותרפיסטים, פסיכולוגים בעלי הכשרה בטיפול ובאבחון, מאבחנים דידקטיים ומורים להוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה. האבחונים שמתבצעים במרכז, נועדים לילדים מכיתה ב' ועד לסטודנטים, כשבדרך כלל המכון לא ממליץ לאבחן ילדים בכיתה א' - מאחר שילדים בשלב הזה עדיין לא רכשו את מיומנויות הקריאה והכתיבה באופן מלא.

מקום שנותן את מכלול השירותים. מרכז קשוביםצילום: באדיבות המקום

במרכז קשובים מבצעים מספר אבחונים, כשהעיקריים הם דידקטי ופסיכודידקטי. האבחון הדידקטי בודק את תפקודי הלמידה, כלומר בדיקה של יכולת הקריאה, הכתיבה וחשבון, כמו גם הבעה בכתב והבנת הנקרא. אבחון זה מספק מעין תמונת מצב היכן נמצא הילד ביחס למה שמצופה ממנו בגיל זה.

האבחון הפסיכודידקטי כולל למעשה שני אבחונים שונים: אבחון דידקטי ואבחון פסיכולוגי, כשכל אחד מהם מתבצע בעזרת איש מקצוע אחר. האבחון הדידקטי נעשה על-ידי מאבחן דידקטי והאבחון הפסיכולוגי נעשה על-ידי פסיכולוג. האבחון הפסיכולוגי הוא משלים לאבחון הדידקטי ומתבצע בשני מקרים: כאשר ידוע על קשיים רגשיים אצל הילד, כאלה שלא נובעים מפער לימודי אלא עניין שהוא מעבר, כמו קשיים חברתיים. מקרה שני שמצריך אבחון כזה הוא כשבית הספר דורש אבחון פסיכודידקטי לצורך שעות שילוב. לפי החוק, על מנת לקבל שעות שילוב של הוראה מתקנת, יש לבצע אבחון כזה.

כל האבחונים במרכז כוללים מספר מפגשים עם הילד. הפגישה הראשונה, כוללת שיחת היכרות והסבר מותאם לגיל הילד על הליך האבחון, כשהמטרה היא שחרור פחדים או חששות. לאחר כתיבת דוח האבחון, מתקיימת פגישה נוספת עם ההורים למסירה והסבר של הממצאים. בסופו של התהליך, נילי, מנהלת המרכז, מלווה את ההורים אישית לבית הספר למסירת האבחון. המטרה היא שהמלצות המכון ייושמו בבית הספר ובשיתוף פעולה עם הצוות החינוכי.

כל האבחונים במרכז כוללים מספר מפגשים עם הילד. מרכז קשוביםצילום: באדיבות המקום

בניגוד למה שחושבים בדרך כלל, המטרה העיקרית של האבחון היא לא לתת הקלות אלא לבנות תוכנית עבודה שמותאמת לפרופיל הלמידה של הילד. לכן, האבחון לא בודק רק קשיים אלא גם יכולות, כלומר מבצעים מיפוי גם של החוזקות של הילד, כדי לקבל תמונה שלמה יותר.

לעיתים הורים פונים למרכז ומבקשים לבצע אבחון, אך בקשובים מבררים איתם תחילה על סמך מה הם החליטו שהילד זקוק לאבחון, מאחר שלפעמים אין באמת צורך בכך או שמדובר בשלב מוקדם מדי. ה"אני מאמין" של המרכז הוא מקצועיות ללא פשרות ופירושו: כנות ושקיפות ולא להמליץ על אבחון מיותר, גם אם מדובר בהפסד הכנסה מסוים.

מה מייחד את קשובים? העובדה שכל השירותים נמצאים בבית אחד, מה שאומר שההורים לא צריכים להתרוצץ במקומות שונים כדי לתת לילד את הטיפול המתאים לו. בנוסף, אחרי שההורים הגיעו עם הילד וביצעו אבחון, הם יוכלו לחזור ולקבל את כל מה שהם צריכים כמו שינוי באבחון, עדכון שלו והתייעצויות, הכול ללא עלות נוספת. המרכז הוא מקום מזמין וביתי שתמיד יכולים לחזור אליו והתחושה היא פחות פורמלית ויותר משפחתית. בסופו של דבר, המטרה היא שהילד ייצא עם חוויה טובה מהאבחון ולאחריו.

מרכז קשובים - כל השירותים בבית אחד
מעבר לאתר >>
טלפון: 073-7274300
לכתובת המייל >>
לעמוד הפייסבוק >>