ציוד מתקדם למעבדות: להתפשר על האיכות לטובת המחיר?

שי פלד, מנכ"ל חברת בר נאור, המספקת מוצרים מתכלים ומוצרי מעבדה לבתי חולים ומוסדות אקדמאיים רבים ברחבי הארץ, מספר על שירותי החברה, האתגרים בתחום והפתרונות החכמים שנולדו אחרי עבודה קשה

מאור מואיגר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות חברת בר נאור
מאור מואיגר
תוכן מקודם

בצעירותו, כשניסה להבין איך תיראה דרכו המקצועית, ידע שי פלד שהוא רוצה להשתלב בעולם המדע בצורה כזו או אחרת. אז הוא עשה תואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטת תל אביב ומשם המשיך לתואר שני במדעי המזון, כאשר לכל אורך הדרך צבר ניסיון מעשי בעבודת מעבדה. אולם לאישתו, ענת, הייתה דעה אחרת לגבי הקריירה שיפתח.

"היא אמרה לי שמעבודת מעבדה לא אוכל לשלם במכולת", הוא נזכר בחיוך. "אז בשנת 1993 התחלתי לעבוד בחברות ותיקות ומבוססות בתחום מדעי החיים וחרשתי את הארץ במגוון מעבדות על מנת לשווק מוצרים מתכלים וציוד חיוני נוסף. תוך כדי העבודה סיימתי תואר שני במנהל עסקים ובסיומו, יחד עם ענת שתמיד הייתה הראש הכלכלי של המשפחה, החלטנו להקים את החברה המשפחתית שלנו, שלה קראנו בר נאור – נגזרת שמותיהם של שניים מהילדים שלנו – ענבר ונאור".

כיום, בר נאור היא חברה קטנה, אך מוכרת ומבוססת היטב בתחומה, אשר התפתחה מאוד ב-20 השנים האחרונות בעזרת צוות מסור ונאמן המונה כיום שבעה עובדים בלבד. "ההון האנושי, העובדים שלנו, חשובים לנו מאוד. אנחנו משקיעים בהם מכל הבחינות ודואגים לטפח אותם כמו שמטפחים משפחה. בסוף היום, הם אלו שמאפשרים ללקוחות לקבל את מבוקשם בתנאים שלהם. הם עובדים בשיתוף פעולה ובסינרגיה שמאפשרים למנגנון, שהוא מורכב מאוד, להתנהל במינימום תקלות", מדגיש שי.

מי מפחד ממוצרים מסין?

לאורך שני העשורים שבהם היא קיימת, מספקת בר נאור מוצרים מתכלים ומוצרי מעבדה נוספים לבתי חולים רבים בישראל ולשורה ארוכה של מוסדות אקדמיים מובילים במדינה. "אני מאמין שהלקוחות רואים אותנו לא רק כאנשי מכירות, אלא גם כמעין מנחים-יועצים שאיתם אפשר להתייעץ  על הכול, בין היתר בגלל שאני באופן אישי מגיע מתחום הביולוגיה, עבדתי במעבדות ואני מכיר את התחום על בוריו", מספר שי.

"ההון האנושי, העובדים שלנו, חשובים לנו מאוד"צילום: צילום עצמי

אולם ההגעה למעמד שבו הוא נמצא היום לא הייתה פשוטה. "אני איש מכירות, אבל גם יזם בנשמתי", הוא מספר. "ולכן, כשעבדתי במעבדות, זיהיתי מה הצרכים של הלקוחות שלי והפכתי כל אבן כדי לאתר ספקים איכותיים ותחרותיים בכל העולם. באחת הפעמים מצאתי את עצמי טס לספק ייחודי בסן דייגו כדי לחתום חוזה ארוך טווח, בפעם אחרת טסתי למיאמי כאשר תמיד המטרה הייתה לשדרג את היכולות שלי כספק".

"זה גם מה שגרם לי לעשות מחקר ספקים דווקא בשוק הסיני. הייתי אחד הראשונים שעשו את זה בישראל בתחום של מדעי החיים, כשעוד הייתה התנגדות נחרצת מצד לקוחות לרכוש מוצרים מהמזרח שנחשבו אז זולים ונחותים בעיניהם".

אולם בהמשך הדרך, הוא מספר, הכול השתנה. לדבריו, לימים התברר שדווקא חלק ניכר מהספקים האירופיים, אשר נחשבים איכותיים ואמינים, למעשה ייצרו בעצמם בסין. "כשלקוחות בדקו בעצמם את איכות המוצרים שהבאנו לפתחם ויוצרו בסין, הם מצאו שהם אינם נופלים באיכותם מזו של המוצרים המערביים וקלטו אותם לשימוש קבוע". כך הצליחו בבר נאור לייצר תקדים שסחף גם ספקים אחרים בתחום ומיקם אותם בחוד החנית בתחום הזה.

"אם בעבר מוצרים מסין היו נתפסים כפחות איכותיים, היום רמת האיכות די זהה בכל העולם – וכאשר האיכות זהה – המחיר משחק תפקיד משמעותי יותר. אם בעבר תחום הציוד למעבדות היה נשלט בעיקר על ידי חברות במערב, כיום אנחנו רואים שהמגמה הזאת מתחילה להשתנות ובחלק ממעבדות המחקר כבר אפשר למצוא יותר מ-50 אחוזים של מוצרים שאינם מהמערב".

עסק משפחתי במלוא מובן המילה

כאמור, כאשר שי וענת פלד החליטו להקים את החברה שלהם, הם בחרו שם שמאחד את שמות שני ילדיהם. וכשנולד להם בן שלישי, הם חיפשו דרך לחבר גם אותו לשם החברה וקראו לו אורון. כעת ענת מספרת לנו על האווירה הכל-כך ייחודית במקום העבודה שיצרו: "אנחנו מאוד משלימים אחד את השנייה ועובדים בסינרגיה מושלמת. החלוקה בינינו ידועה מראש – אני אמונה על ניהול הכספים ושי הוא המוח מאחורי החברה – היזם והמוביל שלה".

"אנחנו גם מתייעצים המון ועושים סיעור מוחות כדי למצוא פתרונות יצירתיים לאתגרים – גם אם פיזית יוצא שאנחנו הרבה זמן לא ביחד כי שי כל הזמן בשטח, נפגש עם לקוחות וספקים. גם הבת שלנו, ענבר, עבדה בחברה אחרי הצבא ונהנתה מכל רגע. ואפילו כיום כשהיא סטודנטית היא נותנת כתף כשמתאפשר לה".

והעדויות על האווירה הייחודית בחברה לא מגיעות רק מבני המשפחה – אלא גם מלקוחות מהעבר – שאף החליטו לקחת את מערכת היחסים העסקית הזאת צעד אחד קדימה. ירון סוויסה הוא ד"ר לביולוגיה שהכיר את שי כאשר היה לקוח שלו. "אני חושב שמה שקסם לי בשי מהרגע הראשון היה שיש לו קשר בלתי אמצעי כמעט עם כל הלקוחות שלו אם לא עם כולם. הוא מכיר אותם ברמה מעמיקה מאוד ומפתח איתם מערכות יחסים משמעותיות לאורך שנים".

"הוא אדם שתמיד מנסה לעזור", הוא ממשיך. "גם כשאנשים מגיעים אליו עם שאלות מורכבות שאין עליהן תשובה מיידית וברורה. כשהרבה ספקים אחרים יגידו לא, הוא ישמח לבדוק ואולי ימצא דרך להגיד כן ולסייע במציאת פתרון. לאורך השנים היו לנו הרבה נקודות מפגש, לא רק כלקוח ונותן שירות, אלא גם בשיתופי פעולה מקצועיים ופוריים".

"פתרונות שקשה להאמין שהייתי מגיע אליהם בעצמי"

בסופו של דבר, ההיכרות העמוקה ורבת השנים בין שי לבין ירון הובילה לכך שירון הצטרף לצוות של בר נאור וכיום הוא משמש כסמנכ"ל התפעול בחברה. כשהתבקש להגדיר מה כל כך ייחודי בעבודת החברה, הוא תיאר זאת כך:

"חשוב להבין שגם אם מעבדות קשורות בדרך כלל לארגונים גדולים כמו אוניברסיטאות, בתי חולים או חברות מוכרות, בסופו של דבר כל מעבדה מתפקדת כיחידה עצמאית שהרבה פעמים חסר בה מאגר ידע ארגוני שנצבר בארגונים אחרים במשך שנים. גם אני כחוקר, הגעתי לשי עם בעיות שאני לא יודע איך לפתור והוא, מתוך ההיכרות הרבה שלו עם התחום על רבדיו השונים, סיפק לי פתרונות שקשה לי להאמין שהייתי מגיע אליהם בעצמי".

כדי להמחיש זאת, הוא מספר על מקרה שבו התקשה להשיג חומר כימי שהיה חיוני ביותר למחקר שלו. "זהו חומר שמעכב פעולה כימית בתוך תאים וניתן היה להשיג אותו בדרך כלל בעלות גבוהה מאוד, מה שהשפיע באופן ישיר על המחקר. אבל שי, לאחר מחקר מעמיק, הצליח למצוא פתרון מצוין הן מבחינת הכמות והן מבחינת האיכות, מה שבסופו של דבר אפשר לנו לעשות את המחקר בצורה הרבה יותר טובה".

כיום ירון, שי וענת אף משתפים פעולה בהקמת חברה חדשה, אשר תשלב את היתרונות הגדולים ביותר של שלושתם לצורך מטרה חדשה. "החברה, שנקראת BioNfinity תגדיל את מעטפת השירותים שמציעה בר נאור ותספק מענה לתחומים נוספים שעד כה לא התעסקנו בהם", מסביר ירון.

"זה כולל לדוגמה ציוד לתחום הביולוגיה המולקולרית וכן תמיכה וייעוץ לחברות מחקר ולמעבדות בהקשר של פיתוח עסקי וליווי מקצועי". כך, הם מאמינים, ניתן יהיה ליהנות גם מהפירות של הידע האקדמי והמקצועי של ירון כד"ר לביולוגיה וגם מהידע והניסיון הרבים של שי במגוון תחומי הפעילות שלו שנצברו במשך שנים ארוכות של ניסיון בליווי מדענים וצוותי מעבדה.

בר נאור: ציוד למעבדות
מעבר אתר >>
לכתובת המייל >>
טלפון: 03-9169000