לבוטל: 45 שנים של אספקת מכשור מדעי למעבדות ומכוני מחקר

רוני טוטנאור-לוי, מנכ"לית החברה, מספרת על שירותיה החשובים שלא פסקו גם בתקופה הקשה של התפרצות הקורונה, על האתגרים בתחום לצד הפתרונות והלקוחות הנאמנים שנוספו לאורך הדרך

מאור מואיגר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור פלדנר – מנהלת אדמיניסטרציה, רוני טוטנאור לוי – מנכ"ל ומשה לוגסי – מנהל השירותצילום: מיקי טוטנאור
מאור מואיגר
תוכן מקודם

כשרוני טוטנאור-לוי הייתה בת ארבע, אביה הקים את חברת לבוטל – המתמחה בהספקת ציוד ומכשור למעבדות ולמכוני מחקר ובמתן שירות מקיף בתחום זה. לדבריה, הקמת לבוטל הייתה המשך המורשת של סבה, זאב טוטנאור, שבעצמו ניהל חברה יצרנית באותו התחום.

"סבי הקים וניהל, יחד עם דודי, מפעל בשם טוטנאור, שייצר בעצמו מכשור מעבדתי ומכר אותו. אבא שלי היה מנהל המכירות בטוטנאור, הקים מערך מכירות והפצה, והחליט לנצל אותו גם לציוד שטוטנאור לא ייצרה בעצמה – מה שהפך בהמשך לתשתית שעליה הקים לפני 45 את לבוטל ציוד מדעי בע"מ. כיום, לבוטל משווקת מכשור מעבדתי איכותי מיצרנים מובילים מגרמניה וממדינות אחרות במערב אירופה ובארצות הברית", היא מספרת.

אביה, יצחק טוטנאור עמד בראש החברה עד פטירתו לפני כשנתיים. כיום רוני עומדת בראש החברה ומשמשת כמנכ"לית שלה. כמי שעוד בגיל שש הייתה עובדת באריזת ציוד מעבדה בקופסאות בתמורה לגלידה, העבודה בעסק המשפחתי נראתה לה כמקומה הטבעי:

"העבודה עם אבא שלי הייתה חוויה מאוד מיוחדת", היא נזכרת. "ואני בן אדם שמאוד אוהב לעבוד עם אנשים – אז אני מוצאת את הסיפוק במערכות היחסים ארוכות הטווח עם העובדים, הלקוחות והספקים כאן. זו חברה שכולם מרגישים בה שייכות – מאוד משפחתית ואינטימית – ובגלל זה כיף כל כך להגיע בכל בוקר לעבודה".

רוני טוטנאור-לויצילום: מיקי טוטנאור

לבוטל מעסיקה 21 עובדים, יושבת באבו גוש כבר למעלה מעשרים שנה ונהנית משכנות טובה ומחומוס שנחשב מהטובים בעולם. המיקום גם פסטורלי וגם אסטרטגי – במרחק של פחות מ-40 דקות נסיעה מריכוזי הלקוחות הגדולים שלה בירושלים, ברחובות, ובאיזור המרכז.

כשהתבקשה רוני להגדיר את העשייה של החברה במשפט, היא השיבה בלי להסס: "אנחנו רואים את עצמנו שותפים מלאים לקהילת המדעים וכמי שפועלים לקידום תעשיות הבריאות, המזון ואיכות הסביבה". לדבריה, טביעת הרגל של החברה בעולמות האלו מורגשת ומשמעותית, דבר שמאפשר ללקוחות שלהם, המדענים, להתעסק במה שחשוב באמת – קידום המטרות והמחקרים שלהם.

יצחק טוטנאור ז"ל – מייסד החברה, מיקי טוטנאור ורוני טוטנאור לויצילום: אור טוטנאור

"לקוחות של 45 שנים"

עם לקוחות החברה נמנים בין היתר מכון ויצמן וכל יתר מוסדות האקדמיה בארץ, לצד מוסדות מחקר ממשלתיים, בתי חולים וכן חברות בתעשיית המזון, בתעשייה הביטחונית ובתעשיית האלקטרוניקה. גם משרדי הבריאות, החקלאות והביטחון נעזרים בשירותי החברה, כמו גם חברות בתחום הביוטק, הפארמה והכימיה.

"חלק מהלקוחות שלנו עובדים איתנו עוד מאז הקמת החברה, לפני 45 שנים", מספרת יערה דולב בן דוד, מנהלת המכירות בחברה. "אני חושבת שהסיבה לכך היא שהם באמת סומכים עלינו ויודעים שאנחנו עומדים מאחורי כל מוצר שאנחנו מספקים להם. מי שמכיר אותנו יודע שאנחנו מתחייבים על איכות, מקצוענות, אמינות ומומחיות. אנחנו גם דוגלים בפיתוח מערכות יחסים משמעותיות עם הלקוחות שלנו ומקפידים ליטול אחריות על כל מוצר או שירות שמסופק על ידנו".

סל המוצרים שמספקת לבוטל רחב ביותר – מפיפטורים, מטלטלים ופלטות חימום ועד מנדפים, מערכות נידוף מתקדמות, אינקובטורים ותאי יציבות. יערה מספרת קצת על אחד הפרויקטים המסקרנים שהוביל הצוות בשנים האחרונות:

"לא מזמן מכרנו מכשיר ייחודי וראשון מסוגו בארץ שנקרא QUBE. למי שלא מכיר – זה נראה קצת כמו תא כפפות. מדובר בתא אטום שאפשר להכניס אליו ידיים דרך כפפות ארוכות כדי לשמור על הסטריליות והאיטום שלו. התא משלב יחידת חיטוי באדי מי חמצן – והוא בעצם מספק פיתרון מצוין לחברות שצריכות לעשות בדיקות סטריליות או ייצור בקנה מידה קטן תחת תנאים של חדר נקי. התא מבוקר מאוד מבחינת תחלופת האוויר והוא סטרילי ברמות המחמירות ביותר".

מבנה החברה באבו גושצילום: מיקי טוטנאור

בנייה של חדר נקי, חשוב להבין, יכולה להסתכם בזמן רב ובהוצאות כספיות משמעותיות. לכן, פתרון זה מתאים מאוד גם לחברות סטארט-אפ שעתידן עדיין לא ברור, אשר צריכות להתקדם מהר, וזקוקות לתנאים סטריליים ומבוקרים לצורך ניסויים ופיתוחים – בעלות נמוכה בהרבה.

"אנחנו נתקלים בהרבה אנשים מחברות סטארט-אפ שנמצאים בחוסר ודאות בשלבים הראשונים לפעילות", מסבירה רוני. "הם לא יודעים לדוגמה אם הייצור יתבצע בישראל או בחו"ל ולא יכולים בשלב ההתחלתי להשקיע מיליונים בהקמה של חדר נקי עם תשתיות מורכבות. לכן, זה מאוד משמעותי שאפשר להסתפק גם בפיתרון כזה – שיכול להיות זמני עד לתחילת הייצור או קבוע".

התרומה המפתיעה של דגי הזברה לאנושות

בקרב הקהילה המדעית, מכירים היטב את דגי הזברה, אשר רבים בציבור לא מבינים עד הסוף בדיוק עד כמה הם משפיעים על הפיתוחים הרפואיים שמצילים ומשפרים את החיים שלנו. רוני מספרת: "דגי זברה הם חיית מודל מאוד מעניינת מכמה בחינות: קודם כל הגנום שלהם, באופן מפתיע אולי, דומה מאוד לגנום האנושי. בנוסף, הם קטנים ומחזור החיים שלהם מהיר מאוד. זה אומר שכשעושים מניפולציה גנטית, מגיעים מהר מאוד לדור הבא וניתן לבדוק לאחר זמן קצר איך שינויים או חומרים מסוימים משפיעים על מספר דורות".

"זו גם חיה שקל לטפל בה", היא ממשיכה. "ובנוסף, ה'הריון' בדגי הזברה מתרחש בביצים שקופות, כך שאפשר בקלות לעשות מחקרי התפתחות ולהתבונן בשינויים מבלי לבצע ניתוחים או להפסיק הריונות. אפשר פשוט לקחת את הביצים ולבחון אותן מתחת למיקרוסקופ". ואם זה לא מספיק, הדגים האלו אפילו עשויים לפתח מחלות נפשיות שדומות לאלו של בני האדם. כל אלו מסייעים להוביל מחקרים לפיתוח תרופות ומוצרים אחרים עם השפעה ישירה על חיינו בשורה ארוכה של תחומים.

רוני טוטנאור לוי - מנכ"ל, מיכאל גילסון - מנהל קוי מוצרים ולקוחות גדולים, יערה דולב בן דוד - מנהלת המכירותצילום: מיקי טוטנאור

מתוך הבנת החשיבות של המחקרים הקשורים בדגים אלו, מציעים בלבוטל מערכות מתקדמות לאחסון הדגים ולטיפול בהם. המערכות האלו נחשבות לבחירה המועדפת במוסדות אקדמיים בישראל – לרבות מכון ויצמן, הטכניון והאוניברסיטה העברית. אבל מי שקורא שורות אלה ומדמיין אקווריום פשוט – רוני מסבירה שזה לחלוטין לא המצב.

"הקמה של מערכות כאלו היא פרויקט מורכב שדורש ידע רב והיכרות עם העולם הייחודי הזה. במתקנים עצמם משולבות מערכות סינון מורכבות, מערכות ניטור לאיכות המים וכן מערכות חשמל ובקרה מתקדמות. צוות השירות שלנו, בהובלת מנהל השירות משה לוגסי, מבצע את ההקמה בפועל של המתקנים וגם מספק שירותי אחזקה לאורך זמן שכוללים גם טיפול תחזוקתי וטיפול בזמן אמת בתקלות שעלולות להופיע".

ציוד מדעי בימי קורונה: חיוני יותר מאי פעם

כמו כמעט כל ארגון בישראל, גם לבוטל הושפעה מאוד ממשבר הקורונה שהגיע לשיאו בשנת 2020. אולם בשונה מהרבה חברות אחרות שפשוט הקפיאו את העבודה לתקופה מסוימת, בלבוטל הבינו שהמוצרים שלהם דווקא עשויים להיות חיוניים יותר מתמיד.

"מהרגע הראשון היה לנו חשוב לעשות הכול כדי להמשיך לתת שירות ללקוחות שלנו בכל רגע נתון", מסבירה יערה. "כבר ב-15 במארס, כשהכל התחיל, התחלנו לעבוד בשתי קפסולות נפרדות. הקפדנו על זה באופן מחמיר ואנו ממשיכים כך עד היום. העובדים מגיעים למשרד יום כן, יום לא, ועובדים מהבית בשאר הזמן".

יערה דולב בן דודצילום: מיקי טוטנאור

יערה מדגישה כי למרות שבתקופה ההיא משרד הבריאות לא חייב חברות בסדר הגודל הזה לעבוד בקפסולות, רוני התעקשה לעשות זאת מתוך הבנת החשיבות של שמירה על רצף של שירות שלא ייפגע גם בהמשך. "רוני התעקשה על זה לפעמים למרות התנגדויות של הצוות כי היא הבינה שאם אחד שידבק ישבית את כולנו, הדבר יפגע בשירות שאנחנו נותנים ללקוחות שלנו – בהם גם מעבדות חיוניות שהפכו חשובות מתמיד בתקופה הזאת".

בנוסף, אופי השירות הייחודי בלבוטל לא אפשר להשאיר מקום לספק בהקשר הזה. "יש לנו טכנאים שנותנים שירות בכל הארץ, ולפעמים מדובר בדברים דחופים וקריטיים שעלולים לעכב ניסויים, מחקרים ופיתוחים רפואיים. ההקפדה על קפסולות, מסכות וריחוק חברתי לאורך כל השנה, גם אם היא מקשה על העובדים, שומרת עליהם ועל משפחותיהם, ומבטיחה את היכולת שלנו לתמוך ולתת שירות ללקוחות – בהתאמה מלאה עם תפיסת האחריות שלנו", סיכמה רוני.

לבוטל ציוד מדעי
מעבר לאתר >>