הביקוש גובר, הריביות יורדות: מה שחשוב לדעת על השקעת נדל"ן בנבאדה

גיא עובדיה ושרי שמחיוף, סוכני נדל"ן במדינת נבאדה שבארצות הברית המלווים משקיעים מכל העולם, מספרים על השינויים בתחום, אילו מדינות נחשבות ל'משתלמות' למגורים ומה הקשר בין הקורונה למשבר הכלכלי של 2008?

מאור מואיגר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הביקוש גובר, הריביות יורדות: מה שחשוב לדעת על השקעת נדל"ן בנבאדהצילום: shutterstock
מאור מואיגר
תוכן מקודם

השנה האחרונה הייתה לא פשוטה בעבור אנשים רבים בכל רחבי העולם. נגיף הקורונה והשלכותיו ההרסניות שינו לבלי היכר את העולם ומחייבים אותנו להתמודד עם מציאות חדשה שאיש לא יודע איך היא באמת תיראה בשנים הקרובות. אולם דווקא בתקופה הקשה הזאת, יש מי שמבקשים לנצל את המשבר כדי לזהות הזדמנויות להשקעה שיעזרו להם להתפתח, לצמוח ולצאת מחוזקים מהשנה החולפת.

מי שמבין דבר או שניים בעסקים ובהשקעות, נזכר בתקופה הזאת דווקא במה שקרה אחרי המשבר הכלכלי הגדול של 2008. אמנם מדובר במצב שונה הכולל אתגרים מסוג אחר, אך יש הרבה מה ללמוד ממה שקרה בעולם בתקופה הזו כדי להבין איך לפעול היום.

גיא עובדיה ושרי שמחיוף הם סוכני נדל"ן במדינת נבאדה שבארצות הברית, עם ניסיון רב בנדל"ן פרטי ומסחרי וכן בהשקעות וביזמות בתחום. השניים, שעובדים יחד בחברת Wardley Real Estate, מספרים מה קרה באזור הזה מאז המשבר הכלכלי הדרמטי של 2008:

"גן עדן למשקיעים"

"אחרי המשבר ההוא, משפחות כמו שלי, עם הורים בעלי השכלה שעוסקים במקצועות חופשיים, התחילו לנוע לכיוון לס וגאס והערים הסמוכות לה במדינת נבאדה", מספר גיא, שחי בארצות הברית כבר משנות ה-80. "הסיבה לכך היא שהמחירים כאן היו נמוכים יותר, הקרקעות היו זולות והמרחבים אפשרו פיתוח של מיזמי נדל"ן גדולים ושאפתניים. בתקופה ההיא, הכול היה יותר זול כאן ויוקר המחיה היה נמוך. אז מי שעבד במקצועות חופשיים והשתכר יפה למרות המשבר –בהחלט היה יכול לנצל את ההזדמנות הזאת".

שרי שמחיוףצילום: צילום עצמי

שרי מוסיפה: "אין ספק שנבאדה זולה הרבה יותר מהמדינות שסביבה. משתלם לגור כאן יותר מביוטה, אריזונה ובטח מקליפורניה. נכון, זה אזור תיירותי שמגיעים אליו אנשים מכל העולם בימים רגילים, אבל מבחינת נדל"ן למגורים ולהשקעה הוא עדיין נחשב משתלם ביותר".

וגם מבחינת מיסים, מדגישים השניים, מדובר בגן עדן למשקיעים: "אין כאן מס מדינה, כלומר שיש רק מס פדרלי, כזה שמוחל בכל שטחי ארצות הברית. זה מה שהופך את הפרויקטים כאן למשתלמים יותר ומאפשר לכסף של המשקיעים לקנות הרבה יותר", מספר גיא. "זו הסיבה שהאזור נהנה מתנופת בנייה שנמשכת כבר שנים רבות".

אולם אחד החוקים הבסיסיים בפיזיקה אומר ש'מה שעולה חייב בסוף לרדת'. כשנשאל האם תנופת הבנייה וההתפתחות בנבאדה בשנים האחרונות תיעצר בקרוב, גיא השיב: "אין לנו כדור בדולח ואף אחד לא באמת יכול לדעת מה יהיה בעתיד. אבל מה שאני כן רואה בשטח זה שהביקוש לנדל"ן בעיר עדיין מאוד גבוה ואין מספיק היצע שיענה עליו. אז ההיגיון הפשוט אומר שגם בשנים הקרובות האזור ככל הנראה יהיה מצוין להשקעות ולפרויקטים יזמיים".

בנוסף, מדגישה שרי, יש יתרונות נוספים שכאי להכיר להשקעה דווקא בתזמון הזה: "כיום אחוזי הריבית שאנשים מקבלים על המשכנתה מאוד נמוכים. זה, בשילוב עם הנתונים שגיא הציג, יוצר את הסערה המושלמת שדוחפת את מחירי הנדל"ן למעלה כל הזמן".

גיא עובדיהצילום: צילום עצמי

לנטרל את הפחד מהשקעה מעבר לים

שרי וגיא מלווים כבר שנים רבות משקיעים מכל רחבי העולם שרוצים להיכנס לעולם המסעיר והמרתק של השקעות בלס וגאס ובשאר מדינת נבאדה. לדבריהם, הם מזהים ביקוש הולך וגובר להשקעות לא רק בלס וגאס, אלא גם בערים פחות מפורסמות באזור כמו הנדרסון ורינו. בעוד שווגאס מושכת כידוע תיירים וחובבי הימורים, הערים האלו נחשבות לאפיקי השקעה אטרקטיביים בין היתר הודות לתעשייה ולמסחר שמתפתחים בהן בשנים האחרונות.

בין המשקיעים שהם מלווים, יש גם, איך לא, ישראלים – כאלה שחיים בארצות הברית כבר שנים – וגם כאלה שעדיין חיים בישראל. השקעה בנדל"ן בצד השני של העולם יכולה להיות החלטה קצת גורלית בעבור חלק מהאנשים, אולם מי שמשקיע מבין שחבל לתת לפחד, מבוסס והגיוני ככל שיהיה, לגרום לו לוותר על הזדמנויות ייחודית.

"הלקוחות שלנו מפקידים אצלנו כסף שהם חסכו במשך חיים שלמים וסומכים עלינו שנדע איך להפיק ממנו תשואה טובה", מספר גיא. "זו אחריות אדירה – ורק מי שמבין את גודל האחריות הזאת יכול באמת לשרת את האינטרסים של הלקוחות שלו. בגלל שזו השקעה כל כך משמעותית, ברור שהיא כרוכה גם בפחד. מי שלא מפחד – כנראה שעושה משהו לא נכון. אנחנו מבינים את הפחדים האלו ועושים הכול כדי לעזור ללקוחות שלנו להתגבר עליהם".

בהקשר הזה, חשוב לגיא להדגיש: "אנחנו לא מוכרים בתים. בתים כאן לא צריכים שימכרו אותם, הם עושים את זה מצוין בעצמם. אנחנו למעשה משמשים כיועצים של הלקוחות שלנו – בדיוק כמו עורכי דין ורואי חשבון. אנחנו גם מוציאים את הלקוחות מעסקאות רעות וגם עושים הכול כדי לעזור להם במשא ומתן ולשפר את תנאי העסקה. בתחום הזה אתה צריך להיות מספיק אחראי כדי להגיד ללקוח אם העסקה לא נראית לך – גם אם אתה מוותר על העמלה שלך בדרך".

שרי מוסיפה כי בניגוד למה שמקובל בארץ, בארצות הברית בדרך כלל סוכן הנדל"ן מייצג רק אחד מהצדדים בעסקה. "כמעט ולא קורה שאנחנו מייצגים שני צדדים כי זה מאוד לא מקובל כאן. הסיבה היא שזה יוצר ניגוד אינטרסים. אני אמורה לעשות את כל המאמצים כדי לשרת את האינטרסים של הלקוח שלי. אם יש שני צדדים עם אינטרסים מנוגדים – זה פוגע ביכולת לנהל משא ומתן כמו שצריך".

גיא ושרי מזהים ביקוש הולך וגובר להשקעות לא רק בלס וגאס, אלא גם בערים פחות מפורסמות באזורצילום: shutterstock

מעטפת ליווי מקיפה: מהשיחה הראשונה ועד לקבלת המפתחות

גיא הוא סוכן נדל"ן משנת 2014 ושירת לאורך השנים הרבה לקוחות בתחום. בנוסף, יש לו ניסיון רב שנים בליווי פרויקטים רבים בתחום הנדל"ן. שרי מצידה היא סוכנת נדל"ן במשרה מלאה כבר 16 שנים. היא מגיעה ממשפחת שמחיוף המוכרת מאוד בירושלים, אך היא גם אזרחית אמריקנית שעשתה עלייה בשנות ה-70 וחזרה לארצות הברית ב-2003. היא החלה לעסוק בתחום ב-2005 וחוותה את כל הטלטלות והשינויים בו – לרבות המשבר הכלכלי של 2008 כמובן. במשך תקופה ארוכה היא נחשבת לאחת מ-10 הסוכנים המובילים במשרד.

כל אחד מהם עובד באופן עצמאי, אך הם גם כאמור עובדים באותו המשרד ומקפידים כל הזמן להתייעץ, להחליף רעיונות ולסייע זה לזו. הרקעים השונים שלהם מספקים מעטפת גדולה יותר של יתרונות ללקוחות המשרד. כמי שחיו גם בישראל וגם בארצות הברית, שניהם מבינים היטב את המנטליות והתרבות בשני המקומות האלו ויכולים לסייע מאוד לישראליים שעברו אל מעבר לים.

השירות כולל בין היתר מכירה ורכישה של נדל"ן ממגוון רחב של סוגים: בתים מסורתיים, בתים בהתאמה אישית, נכסים יוקרתיים, נכסים להשקעה, פרויקטים חדשים וכן נדל"ן מסחרי לרכישה או להשכרה. החברה שבה הם פועלים, Wardley, משתפת פעולה בין היתר עם חברות לניהול נכסים ומחלקות רילוקיישן ב-50 המדינות ובארצות הברית ועוד 50 ארצות בכל רחבי העולם.

שרי מדגישה שהיא מקפידה לבנות מערכת יחסים קרובה ואפקטיבית עם הלקוחות שלה – לפעמים גם שנים ארוכות אחרי חתימת העסקה: "אני מלווה את הלקוחות באופן מלא ומקפידה לנהל את התהליך בכל ההיבטים – מהטיפול בניירת, דרך מחקר על הנכסים המתאימים ביותר ועד לסיוע באיתור אפשרויות מימון והפנייה לאנשי מקצוע ויועצים נוספים".

מנגד, גיא הוא כאמור איש עסקים, שיודע לבחון את הנתונים שלפניו ולהפיק מהם תובנות מועילות. "עולם הנדל"ן המסחרי שונה לגמרי מהפרטי. כשאנשים קונים בית לעצמם – חשוב להם איך הוא ייראה, איך הנוף שנשקף ממנו, הצבעים, הגינה וכולי. כשאנשים משקיעים – חשוב להם לזהות פוטנציאל לפיתוח, להבין מהם מחירי השכירות באזור, התשואות ועוד. אז אני עושה את כל הבדיקות האלו בשביל הלקוחות שלי ומציג להם את כל הנתונים שהם צריכים כדי לקבל החלטה מושכלת".

לישראלים שרוצים להשקיע באזור בלי לחיות בו, הם מבטיחים שיעשו את כל המאמצים כדי להפוך את טבילת האש הזאת לנעימה ובטוחה ככל שניתן. "יש לנו את כל הכלים כדי להקל על הלקוחות שלנו בתהליך", מדגישה שרי. "אנחנו יכולים להפנות אותם לעורכי דין ולרואי חשבון מצוינים שילוו אותם, לעזור באיתור מקורות מימון משתלמים וגם לסייע בניהול הנכסים בפועל דרך חברה אמינה ומוכרת שאנחנו עובדים איתה כבר זמן רב".

זאת לצד טיפול בניירת ובחינה מקצועית ומדוקדקת של כל ההיבטים החשובים בעסקה. "המשרד שלנו בעצם מהווה One Stop Shop. מהרגע שהקליינט מתקשר אלינו עד הרגע שאנחנו נותנים לו את המפתחות – אנחנו איתו ומלווים אותו בכל מה שיצטרך בכל שלב בתהליך", מסכם גיא.

שרי שמחיוף, חברת Wardley Real Estate
מספר רישיון: 0067797
טלפון: 702-218-5200
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

גיא עובדיה, חברת Wardley Real Estate
מספר רישיון: 0176192. LLC
טלפון: 818-300-3203
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>