חוות דעת כלכלית לבית משפט: הממצאים שיקבעו את גובה הנזק

תביעות רבות המערבות טיעונים לנזקים והפסדים כלכליים מצריכות ראיות תומכות, בהן חוות דעת מתאימה. חשוב לדעת לפנות לרואה חשבון המכיר את התחום מקרוב על מנת שיציג את המסקנות הנכונות בצורה מדויקת וברורה

מירי ורד
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוות דעת כלכלית לבית משפט: הממצאים שיקבעו את גובה הנזקצילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן מקודם

תהליכי גישור, הליכי הוצאה לפועל, סכסוכים משפחתיים והליכי גירושין הם רק חלק מהמקרים המצריכים חוות דעת כלכלית לבית משפט, ולמסקנותיה יש ערך חשוב בתהליך. דרושים לא מעט משאבים, זמן ויכולת למידה מהירה של כל מקרה על מנת לכתוב חוות דעת מקצועית ומובנת ככל שאפשר, כמו גם ראייה כלכלית ועסקית. לכן, חשוב לדעת לפנות לאדם הנכון שיסייע ליישב את המחלוקת ויציג את חוות דעתו בצורה ברורה והוגנת. בין העוסקים בתחום: נעם פרדסאבי אזולאי ועופר אלקלעי.

נעם פרדס ושות' - שנים של התמחות בעריכת חווות דעת כלכליות

את משרד נעם פרדס ושות’, רואי חשבון, הקים נעם פרדס לאחר שהות של 12 שנים בסין בהן שימש כמנהל כספי הפעילות האזרחית של "קבוצת חברות אייזנברג" בסין. פרדס, שהיה חבר בוועדת ההשקעות, ערך בשנים אלו הערכות שווי רבות וכששב לארץ ב-2007 התמקד בתחום הערכות שווי וחוות דעת חשבונאיות/כלכליות לבית המשפט.

"בחרתי להתמקד בצדדים הכלכליים של החשבונאות. אנו עושים רק חוות דעת כלכליות, הערכות שווי ועבודות כלכליות מורכבות ולא עוסקים בביקורת או ייצוג נישומים. העובדה שאנו מאוד ממוקדים נותנת לנו רמת מומחיות גבוהה, ואנו אכן נחשבים למובילים בתחום. כל חוות דעת יוצאת מהמשרד כשהיא מנומקת ומדויקת עד כמה שאפשר, אנחנו 'נברנים' ויורדים לעומקה של כל סוגיה".

עם לקוחות המשרד נמנים בעיקר משרדי עורכי דין מהמובילים במדינה העוסקים בתחום המסחרי ושוק ההון. פעמים רבות בתי המשפט ממנים את משרד נעם פרדס למומחה מטעמם בסוגיות כלכליות. הערכות שווי נעשות לצרכים משפטיים ולצרכים עסקיים, במקרים של הכנסת/יציאת  משקיע, גיוס הון, שינוי מבני, בסכסוכים בין בעלי מניות, העברה בין דורית, ועוד. "באחרונה ערכנו הערכת שווי של חברה קבלנית לבניין עבור בית המשפט המחוזי בירושלים שדן בתיק חדלות פרעון".

נעם פרדסצילום: באדיבות המצולם

מהי חוות דעת כלכלית?
"חוות דעת כלכלית לבתי משפט נדרשת בכל מצב שבו צד טוען לנזק או לפגיעה בעלת אופי כלכלי. חוות הדעת אומדת את גובה הנזק. הפרקטיקה המקובלת כיום בבתי המשפט היא לצרף חוות דעת כלכלית במסגרת הליך התביעה. הצד הנגדי, בדרך כלל, מגיש גם הוא חוות דעת נגדית ומנסה למצוא פגמים בחוות הדעת של התובע. אנחנו עורכים חוות דעת וחוות דעת נגדיות".

ככלל, לחוות דעת כלכלית יש שלושה יסודות עיקריים: הראשון הוא הבנת המקרה הכלכלי. עורך חוות הדעת הכלכלית צריך להבין על בוריו את המקרה מבחינה חשבונאית-כלכלית. השני הוא הפיכת חוות הדעת לנגישה ובהירה: יש להעלות הממצאים והמסקנות הכלכליות על הכתב באופן ברור שיאפשר גם למי שאינו כלכלן או רואה חשבון להבין במדויק את חוות הדעת. היסוד השלישי הוא הגנה על חוות הדעת בבית המשפט. נעם מדגיש שזהו חלק בלתי נפרד מהתהליך, אשר דורש יכולת להופיע בבית המשפט ולהגן על העבודה. לדבריו, "עריכת חוות דעת כלכלית טובה זה תהליך לא פשוט".

האם יש "חידושים" בתחום חוות הדעת הכלכליות?
"יסודות ועקרונות עריכת חוות הדעת אינם משתנים. בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה שסכסוכים עסקיים רבים מופנים על-ידי בתי המשפט לגישור או בוררות. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם בוררים/מגשרים ונוטלים חלק משמעותי בהליכים אלו בכל הקשור לצדדים החשבונאיים/כלכליים של הסכסוך".

ספר על חוות דעת כלכליות שהכילו אתגרים מיוחדים
"בחוות דעת שנתנו למשרד עורכי דין בארצות הברית במסגרת תיק שהתנהל בבית המשפט העליון של  מדינת ניו יורק, התבקשנו לתת אומדן לנזק כלכלי ופגיעה בהכנסה של בחורה יהודייה חרדית שנפגעה בתאונת דרכים מול הבית של הרב מלובביץ'. חוות דעת הייתה מאתגרת משום שהיינו צריכים לבנות את תוחלת ההכנסה שלה עד ליציאתה לגמלאות ולהציג אותה בפני עורכי דין אמריקאים. כאן היה מדובר בבחורה בשנות ה-20 לחייה, שאפשרויות התעסוקה שלה הן עדיין רבות. היא למדה ראיית חשבון, וככל הנראה הייתה עובדת בתחום ועדיין, יש אלמנטים רבים שצריך לקחת בחשבון: מדובר בבחורה חרדית שאתה לא יודע אם הייתה מסיימת את הלימודים, ואם הייתה בוחרת לעבוד, חישוב של חופשות לידה – היו גורמים אובייקטיבים שגרמו לכך שהעבודה לא הייתה קלה, אבל בסופו של דבר, ככל שאני יודע, חוות הדעת הזו תרמה להסדר שהצדדים הגיעו אליו.

"במקרה אחר התבקשנו לערוך הערכת שווי לחברה אשר בבעלותה היו מרכזים רפואיים באירופה, במסגרת הליך בוררות שנערך בין השותפים. מכיוון שלא מדובר בשוק הישראלי, למדנו את צורת ההתנהלות, מבנה ופוטנציאל השווקים בהם פעלה החברה, ערכנו התאמות ובסופו של דבר, הצלחנו לייצר הערכת שווי שתרמה לפסק הבוררת".

מה הדגשים שלך בנוגע לחוות דעת כלכליות?
"כפי שציינתי, מדובר בעבודה לא פשוטה". לדברי רו"ח פרדס: "חוות דעת חשבונאית/כלכלית טובה עשויה לסייע מאוד בתיק. מאידך – חוות דעת רשלנית או לא מקצועית עשויה לגרום לנזק חמור. מדובר בתחום מאוד דינמי ומאתגר".

נעם פרדס ושות', רואי חשבון ומעריכי שווי
מעבר לאתר >>
רח' מבוא גרופית 4, תל-אביב
טל': 072-2218202
לכתובת המייל >>

----------------------------------------

אבי אזולאי – בי אנד איי יועצים

"תיקים כלכליים-מסחריים קמים ונופלים על חוות דעת כלכליות. כדי לנצח תיק, חשוב שעורכי חוות הדעת מלבד הגיעם למסקנות נכונות, ידעו לעמוד בפני חקירה נגדית ולהעביר את התמונה באופן נהיר לבית המשפט", אומר אבי אזולאי.

אזולאי, מנהל חברת הייעוץ בי אנד איי יועצים, משמש כמומחה כלכלי מוכר בבתי המשפט. תחת ידו נערכו עשרות רבות של חוות דעת מומחה כלכלי בשלל מחלוקות כלכליות, חשבונאיות ומסחריות. הידועה שבהן היא חוות הדעת שהגיש לבית המשפט בעניינו של מר שאול אלוביץ' מבעלי בזק, בדבר נזקים שנגרמו לבזק כתוצאה מפעולותיו. זמן קצר לאחר שהוגשה חוות הדעת בבית המשפט, פתחה הרשות לניירות ערך בהליכים נגד הגורמים המעורבים.

אזולאי עורך חוות דעת כלכליות בכל עניין של מחלוקת עסקית-מסחרית ובין השאר עבור חברות תעשייה, מסחר, יצרני תרופות, בתי חולים, חברות ציבוריות וחברות הנסחרות בשוק ההון במסגרת תובענות רגילות, ייצוגיות ותביעות נגזרות.  

אבי אזולאיצילום: גיא חביה

בהיותו בוגר כלכלה וחשבונאות תואר שני, לאזולאי ניסיון רב שנים בהופעה בבתי המשפט מתוקף עיסוקו רב השנים בהבראת חברות בקשיים ומינויו כנאמן או מנהל מיוחד לחברות בקשיים טרום קריסתן, וכן ניסיון רב בניהול חברות בתפקידי מנכ"ל וכעוזרו הכלכלי של מר שאול אייזנברג ז"ל בעסקיו בעולם. משרד בי אנד איי יועצים מתמחה בהליכי הבראה לחברות בקשיים, עריכת חוות דעת מומחה כלכלי או חשבונאי לבתי המשפט וליווי לחברות בהליכי רכישות ומיזוגים.

מהי חוות דעת כלכלית?
"מטרתה היא הבאה של סקירה מאת מומחה כלכלי של מחלוקת כלכלית-מסחרית-עסקית בפני בית משפט, באופן בהיר ונהיר והצגת מסקנות המומחה בדבר המחלוקת. חשוב להדגיש שחוות דעת כלכלית אינה מסתיימת בכתיבה על פי מודלים כלכליים. מאחר שהמומחה עשוי להיחקר בבית המשפט על ידי הצד הנגדי ועל ידי בית המשפט עצמו, חשוב מאוד שמגיש חוות הדעת יהיה מנוסה בבתי המשפט וידע להציג ולהגן על התזה בחקירה הנגדית ומול השופט". לדברי אזולאי, ככל שמגיש חוות הדעת יהיה מנוסה יותר, כך הסיכוי שחוות הדעת תתקבל יהיה גבוה יותר.

"רצוי שהמומחה הכלכלי שמגיש את חוות הדעת יהיה בעל הבנה של ההליכים המשפטיים עצמם, שכן יכול מאוד להיות שגם אם חוות הדעת הכלכלית נכונה מאוד בהיבט האקדמי-כלכלי, היא לא תפגע במטרה של חוות הדעת לטובת ההליך המשפטי הספציפי שמתנהל בבתי המשפט".

מהו תהליך העבודה של הכנת חוות דעת כלכלית?
"ראשית אני נפגש עם הלקוח ובאי כוחו על מנת להבין את המחלוקת המשפטית והאסטרטגיה המשפטית הנלווית, ולאחר מכן אני לומד את הנושא. במסגרת החקירה נערכים ליקוט נתונים ופרמטרים, ומדידה ואנליזה של סיפור המעשה, ולאחר הלמידה הזו, מגיעים למסקנות. בתהליך הזה בין היתר אנו מציפים נקודות שעולות, בפני הלקוח ובאי כוחו על מנת לכוונם במה כדאי להתמקד לפי המסקנות שהגענו אליהם".

תאר מקרה לחוות דעת כלכלית שהיה בו אתגר גדול
"ללא ספק חוות הדעת הכלכלית שהגשתי מטעם ציבור בעלי המניות של בזק כנגד מר אלוביץ' היוותה אתגר. הן משום שהגנתי על חוות הדעת הכלכלית שהצביעה על נזקים של מיליארדי שקלים אל מול חוות דעת נגדיות וחקירה נגדית של הצד השני, והן משום שלחברת בזק ובעליה יש משאבים גדולים מאוד. איך מתמודדים עם אתגר שכזה? מציגים לבית המשפט את התמונה בצורה מאוד קוהרנטית תוך סקירה מקיפה של האירועים והמשמעויות המזיקות שלהן לחברת בזק. כהכנה לבית המשפט אני בוחן וחוקר את עצמי כבר במועד עריכת חוות הדעת. רק אם אני עובר בהצלחה את הקשיים שאני מערים על עצמי, אני יודע שחוות הדעת איתנה מספיק כדי לעבור את המשוכות הצפויות לה בהמשך".

מהן נקודות החוזק שלך? מדוע כדאי לפנות דווקא אליך?
"יש לי ניסיון עתיר שנים בעריכת חוות דעת וכמומחה כלכלי שמכיר חברות ועסקים רבים ממגוון ענפים, אליהם מתווסף הניסיון בהופעה בבתי משפט והידע הנרחב שצברתי בהליכים המשפטיים ובאסטרטגיה המשפטית שחוות הדעת הכלכלית אמורה לייצג ולשרת".

בי אנד איי יועצים
באתר המשרד תמצאו מדגם חוות דעת בעריכת המשרד, וכן את כתבת דה מרקר בעניין חוות הדעת בבזק. מעבר לאתר >>
אנטוקולסקי 12, תל אביב
טלפון: 077-9155556, 054-4564688
לכתובת המייל >>

---------------------------------------

רואה חשבון עופר אלקלעי

"מעבר להכנת חוות דעת מקצועית, חשוב 'לתרגם' את הממצאים החשבונאים/כספיים למסקנות משפטיות שמסייעות לשופט להחליט במחלוקת, תוך הצגת הסוגיות המרכזיות, הפעולות שבוצעו על ידי המומחה והסיבה להעדפת טענות צד זה על אחר", מספר רואה החשבון עופר אלקלעי, הנחשב לאותוריטה בתחום הביקורת החקירתית והממונה תדיר על-ידי שופטים רבים כמומחה מבית משפט. ב-25 השנים האחרונות הספיק אלקלעי, בעל תואר ראשון ושני במשפטים, לערוך מאות חקירות וחוות דעת לבתי משפט, בנוסף להיותו מבקר פנימי במגוון ארגונים, משקיף מטעם בית משפט ויו"ר הפורום לביקורת חקירתית בלשכת רואי החשבון. אלקלעי, שאף היה חוקר מצ"ח בשירותו הצבאי, כתב את הספר "המדריך השלם לביקורת חקירתית", ומרצה בתחום זה לשופטים, עורכי דין, רואי חשבון וגופי אכיפה.

באילו תחומים משרדך מכין חוות דעת כלכליות?
"אני עורכים חוות דעת כלכליות בשלל תחומים שהמשותף להן הוא יכולת להציג נתונים חשבונאים מורכבים בצורה פשוטה שתקל על השופט להבדיל בין העיקר לטפל ומבלי לסבך אותו במושגים חשבונאים כלכליים מורכבים. אנו מכינים חוות דעת כלכליות בכל סכסוך עסקי בין שני גופים, אם זה בין שתי חברות, בין חברה ללקוח, סכסוכים בין מיעוט בחברה לבין הרוב, ועוד. בין היתר אנו מכינים חוות דעת של הפרת הסכמים, מעילות וגניבות, וגניבת זכויות יוצרים".

עופר אלקלעי צילום: אייל טואג

הצוות עורך גם חוות דעת כלכליות שקשורות לתהליכי גירושין אשר מוגשות לבתי המשפט למשפחה או לבתי הדין הרבניים. "אנו מבצעים איזון אקטוארי בין הזכויות של הצדדים בכדי למנוע פערים בפנסיה או בחסכונות. נשים אף פונות אלינו כדי שנבדוק בעבורן אם הבעל העלים נכסים לפני הגירושין וכן להעריך את שוויו העסקי".

גם עבור מגישי תביעות ייצוגיות או לנתבעים נערכת חוות דעת כלכלית, ובמקרים רבים אלקלעי אף משמש כעד מומחה מטעם ביה"מ.

"תחום נוסף שאנו מתמחים בו הוא חדלות פירעון. אנו מכינים חוות דעת כלכליות לבית המשפט או מי מהצדדים לגבי נסיבות הקריסה של החברה, חוקרים אי סדרים וחשדות להברחת נכסים והעדפת נושים. כמו כן אנו מסייעים לבעלי תפקידים בבדיקה ובהכרעה בתביעות חוב מורכבות".

בתביעות רשלנות של נושאי משרה עורך צוות המשרד חוות דעת הבוחנות האם הדירקטורים ונושאי משרה פעלו כדירקטורים סבירים או התרשלו בתפקידם.

כיצד אתה ניגש לכתיבת חוות דעת?
"בשלב הראשון אני יושב עם עורך הדין ומבין מהי האסטרטגיה של התיק. לאחר שאני מנתח את החומרים, אני לומד את הנושא. במקרים רבים אני נעזר במומחי תוכן שמסייעים לי ללמוד את התחום לעומקו. אני מלווה את עורך הדין בתכנון החקירה של הצד השני ובעריכת סימולציה של החקירה שלי. בתהליך ההכנה אני נכנס לנעליים של מי שחוקר אותי, ומתכונן לשאלות שאני מאמין שהוא ישאל אותי. מדובר בניסיון שנצבר לאורך שנים שמאפשר לי להגיע כמה שיותר מוכן למאני טיים, אין הזדמנות שנייה להשאיר רושם ראשון".

מהן נקודות החוזק שלך?
"יש לי השכלה משפטית ואני קורא הרבה פסיקות כדי להבין איך השופט חושב ומה חשוב לו. מומחה טוב צריך לדעת לכתוב חוות דעת פשוטה הדומה לפסק דין: להוביל את השופט בנבכי הטענות, נקודות החוזק והחולשה של כל טענה ובסוף לנמק מדוע בחר בדרך מסוימת. כמי שמשמש גם כמבקר פנימי בדירקטוריונים של חברות רבות וגם כבורר ומגשר, יש לי ראייה רחבה והבנה של הפעילות העסקית של החברות, דבר המסייע להציג חוות דעת גם ברמה האסטרטגית של הסכסוך".

עם זאת, אלקלעי מציין שהניסיון הרב שלו הוא נקודת החוזק המשמעותית ביותר. "במשך שנים רבות צברתי ניסיון במאות הופעות בבתי משפט, ובהעברת המסר של הלקוחות בצורה ברורה ומובנת שעוזרת לשופט להגיע להחלטה מקצועית. העובדה שאני ממונה על ידי השופטים כמומחה מטעמם, נותנת לי את החותמת המקצועית. היכולת להיחקר במשך שעות על הדוכן, הינה מיומנות שנרכשת במשך שנים".

אלקלעי מרבה לעסוק בתיקים גדולים ומורכבים אשר בהם חוות הדעת היא רק נדבך אחד בכל הסכסוך. "במקביל מתנהלות מערכת תקשורתית אשר כל צד מנסה להעביר בצורה הטובה ביותר את הנראטיב שלו. במקרים אלו אני גם מלווה את הלקוח בניהול המשבר, עובד בצמוד ליועצי התקשורת, ומייעץ להם כיצד להעביר את המסרים בצורה מדויקת ולזכות בדעת הקהל שלעיתים לא פחות חשובה מההחלטה בבית המשפט".

עופר אלקלעי
מעבר לאתר >>