רגע לפני ההשקעה הגדולה: מה שכדאי לדעת על מיסוי אמריקאי

משקיעי נדל"ן בארה"ב? יעקב קסטנר, שותף במשרד רו"ח VBIR ומנהל המחלקה למיסוי אמריקאי, מספר על הקשיים בנושא, מה חשוב להכיר לפני שמשקיעים ומדוע רצוי להיעזר במי שמכיר את החוק האמריקאי מקרוב

לירון גולן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רגע לפני ההשקעה הגדולה: מה שכדאי לדעת על מיסוי אמריקאיצילום: shutterstock
לירון גולן
תוכן מקודם

"נושאי המס הינם משותפים לסוגים שונים של השקעות המתקיימות במדינות זרות ככלל ובארה"ב בפרט. לא מעט משקיעים מגיעים אלינו למשרד אחרי ההשקעה ללא היכרות מוקדמת עם המושגים הפיננסיים ועם רשויות המס הן בארה"ב, והן בישראל, עובדה שעלולה לגרום בסופו של דבר להפסדים כספיים ניכרים והתחלה לא טובה עם רשויות המס האמריקאיות", משתף יעקב קסטנר שותף במשרד רו"ח VBIR ומנהל המחלקה למיסוי אמריקאי. רו"ח קסטנר למד ראיית חשבון ישראלי וייעוץ מס אמריקאי והינו מורשה מטעם רשות המיסים האמריקאית לעסוק בתחום, בנוסף לרישיון רואה החשבון הישראלי שלו. בעברו עבד במשרדי רו"ח גדולים, ובשנים האחרונות ניהל את המחלקה למיסוי נדל"ן אמריקאי במשרד GTS ישראל וצבר ניסיון רב בתחום. כיום, מנהל רו"ח קסטנר את המחלקה למיסוי אמריקאי במשרד VBIR ומעניק שירות אישי, מקצועי ושקוף למשקיעים בארצות הברית.

משרד רו"ח VBIR הוא משרד רואי חשבון ותיק למתן שירותי ראיית חשבון ושירותים נלווים, בין השאר מעניק המשרד שירותי מיסוי אמריקאי – יעוץ והגשת דוחות שנתיים ואחרים לרשויות המס (הפדרלי והמדינתי) האמריקאיות, הן ליחידים והן לחברות המחויבים/ות בהגשת דוחות בארה"ב. כמו כן, מסייע ומלווה המשרד ברישום ובהקמת חברות אמריקאיות בארה"ב, ובקבלת מספרי זיהוי לצרכי מס עבור חברות ויחידים.

יעקב קסטנר צילום: יהושע דרובן

מגוון הלקוחות של המשרד כולל גופים מכלל ענפי המשק: חברות תעשייה ושירותים, חברות start up, יחידים ומשפחות עתירי הון, חברות נסחרות בציבור, תאגידים הפועלים בשווקים בינלאומיים, יחידים נותני שירותים, עמותות, אמנים בולטים ועוד. המשרד חרט על דגלו את תודעת השירות ומתייחסים ברצינות הראויה לכל נושא, לקוח ואיש מקצוע. בנוסף, צוות המשרד מכיר את לקוחותיו לעומק, פיננסית, עסקית ואישית. הוא בונה עבור כל אחד מהם תמהיל אישי ואסטרגטיית פעולה מתאימה על מנת למקסם את הרווחים ולפעול באופן ישר ושקוף אל מול רשויות המס בארץ ומעבר לים. "כפי שאנו מאמינים ביושרה ושקיפות מול הלקוחות והמשקיעים, כך אנחנו נוהגים ופועלים אל מול רשויות המס בארץ ובעולם. חשובה לנו היושרה, השירות והמקצועיות ואלו אבני היסוד המונחים לרגלנו וכך אנו פועלים עבור כל אחד ואחת, משקיעים גדולים וקטנים כאחד", מדגיש קסטנר.

מה צריך לקחת בחשבון לפני שמשקיעים בנדל"ן בארה"ב?
"לפני שמשקיעים בנדל"ן בארה"ב חשוב להכיר את עקרונות המיסוי ואת התהליכים המרכזיים של הגשת דוחות. אנחנו כמובן לא מצפים מכל משקיע להכיר ולדעת בעל פה את החוקים והפרטים הקטנים, אך כפי שהמשקיעים שלנו בוחנים את הנכסים ואת הכדאיות הכלכלית כך כדאי להם להתייחס גם לצד המיסוי". קסטנר מדגיש שידע מוקדם ובניית תמהיל נכון ומדויק יכול לא רק לחסוך כסף, אלא לתכנן את ההשקעה על הצד הטוב ביותר ובסופו של דבר לייצר שקט נפשי למשקיע, כי הוא יודע שהוא פועל לפי חוק ולא יתקל בעתיד בהוצאות או קנסות לא צפויים.

"רבים לא יודעים שהמיסוי על תושב ישראלי המשקיע בארה"ב חל גם בישראל וגם בארה"ב. ישראלי אשר משקיע בארצות הברית וזכאי להכנסות שכירות, חייב בדיווח ותשלום מס בארצות הברית ומאידך הוא תושב ישראל המחויב לשלם מיסוי בישראל בגין כל הכנסות שיש לו בעולם". אמנת המס בין שתי המדינות מונעת כפל מס ומגדירה את הזכות הראשונה למיסוי, מי מקבל קודם ומי את השארית.

גיא ורדי. רו"ח, שותף מנהל ומייסדצילום: באדיבות משרד VBIR

"במקרה של השקעות נדל"ן בארה"ב רוב המיסוי משולם שם כאשר היתרה עוברת לישראל. למי שאינו אזרח אמריקאי חלות עליו מגבלות מסוימות וצריך לדעת להכיר אותן. למשל, יש להפיק מספר זיהוי בשביל להגיש דוחות ולקבל החזרים, שזה אחד מהשירותים שאנחנו נותנים במשרד. כמו כן, במידה ורוצים לקחת הלוואה אמריקאית לצורך השקעה, הבנקים מבקשים לראות נתונים ודו"חות ובדיקת דירוג האשראי (קרדיט)". לדברי קסטנר, אזרח ישראלי לרוב יצטרך להשקיע עם הון עצמי בלי מימון אמריקאי, או לבחור באפשרות של כניסה לשותפות עם אזרח אמריקאי שיש לו דירוג טוב של קרדיט.

מה כולל השירות המקצועי שחברת VBIR מציעה? 
"ראשית ולפני הכל, השירות שלנו הוא ערך עליון בכל המחלקות ובדגש על המחלקה למיסוי אמריקאי, מבלי לוותר על רמת המקצועיות. היחס האישי לכל לקוח, קטן או גדול חשוב לנו מאוד. אנחנו מלווים את המשקיע עוד לפני ההשקעה ובוחנים יחד את כל הנתונים ובונים תמהיל מדויק ואישי. לכן, ההמלצה שלנו היא לגשת אלינו עוד לפני שמתחילים להשקיע ובזמן התכנון".

כמו כן, קסטנר מספר שהליווי מותאם באופן אישי עבור כל משקיע, כיוון שיש שיקולים פיננסיים ומשפחתיים המצריכים תמהיל ייעוץ שונה לכל דורש. "בנוסף, אנחנו מתמחים בפתיחת חברות בארה"ב, כאשר דרך החברה מתבצעת ההשקעה. אנחנו מעניקים מידע וייעוץ בכל נושא שקשור להשקעה עתידית או נוכחית, מכינים עבור הלקוחות את דוחות המס ומגישים אותם גם בארץ וגם בארה"ב. חלק מהאנשים מנסים לעשות את התהליך לבד או באמצעות אנשים שאינם מנוסים מספיק בתחום מיסוי נדל"ן בארה"ב ולכן מבוצעות לא מעט טעויות אשר עולות בסופו של דבר הרבה כסף", מסכם קסטנר.

VBIR רואי חשבון: שירותי מיסוי אמריקאי וליווי אישי בכל שלב בתהליך
מגדל רוגובין תדהר, קומה 18, מנחם בגין 11, רמת גן
טלפון: 03-6251166
מעבר לאתר >>
לפרופיל הלינקדין >>