סידביז: מה מניע אותה ומדוע היא חיבור מעולה בין משקיעים ליזמים?

החברה, שהוקמה על-ידי קבוצת יזמים בשילוב משקיע מוביל ואנג'ל בתעשיית ההייטק והסטארט אפ, מסייעת למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום. העומדים בראשה מספרים על הדרך הנכונה לפנות למשקיע, מה חשוב לדעת מראש ואיך ניתן להגיע למצב בו שני הצדדים מרוויחים

אלעד פרג'ון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סידביז: מה מניע אותה ומדוע היא חיבור מעולה בין משקיעים ליזמים?צילום: באדיבות החברה
אלעד פרג'ון
תוכן מקודם

השנה היא 2021, יזמות היא כבר מזמן לא מילה גסה, אלא סוג של מיינסטרים. עמק הסיליקון שופע ברעיונות, כל קרן הון סיכון צריכה להתמודד עם אלפי פניות בחודש לכל הפחות, וכל רווק שני בתל אביב מציג את עצמו בתור יזם שעוד רגע מגיע לאקזיט. מיותר לציין שעולמות ההייטק והסטארטאפ נחשבים לבודדים בכל התעשיות אשר דרכם ניתן להגיע לעושר. הדרך אמנם רצופה מכשולים, אתגרים, לבטים וגם האנשים המצליחים והעשירים ביותר התחילו מצעד אחד שנמשך למסע שלם של תעצומות בהיבטים רבים.

בכדי להעניק את הדרך הבטוחה ביותר קמה סידביז, קבוצת יזמים מנוסים בשילוב משקיע מוביל ואנג'ל בתעשיית ההייטק והסטארטאפ, חברה שכל מטרתה היא לסייע דווקא לאלו שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הסטארטאפ וההייטק הגדול לעזור להם להבין איפה כדאי להם להשקיע את הזמן, המשאבים והיכולות, מאילו טעויות להימנע ואיך בעצם ניתן להגיע למימוש איכותי והפיכה לחברה רווחית ובעלת נוכחות לאורך זמן. צוות הליבה של Seedbiz עונה על השאלות החשובות ומספר על התהליך.

איך הכל התחיל?

"ייסדנו את החברה ב-2019" מספר דניאל קוגלר, מנכ"ל החברה. "התחלנו כארבעה שותפים – ניצן פלג, המשמש כיום כסמנכ"ל התפעול, אבירן כהן המשמש כיום כארט דיירקטור, יואב קוגלר המכהן כמנהל הטכנולוגי ואני. לפני יותר משנה, צירפנו כשותף את עמוס טלמור הידוע כמשקיע הון סיכון המוביל בישראל ובעל ניסיון רב ביזמות, אשר חתומים על שמו מספר אקזיטים בהם לקח חלק. כיום, בנוסף לתפקידו כשותף הוא משמש כיו"ר ה-Advisory Board. מאז כבר קיבלנו את תו אמון הציבור וליווינו מספר מיזמים, אשר ב-2020 גייסו ביחד יותר מ-40 מיליון שקלים. מבחינתנו, זאת רק ההתחלה".

צוות סידביז בשלבי ההקמה ב-2019צילום: באדיבות החברה

תנו לנו Elevator Pitch על עצמכם

"אנו כאן בכדי לשפר את אחוזי ההצלחה של מיזמים ועסקים באמצעות סינרגיה מתופעלת היטב אשר מקנה לכל מיזם ליווי עסקי/יזמי, פיננסי, טכנולוגי, עיצובי ושיווקי ביחד עם מימון וקשרי משקיעים. כל אחד מאיתנו מנוסה בתחומו ומחזיק בידע וניסיון שהוביל אותנו להתמקד ביזם עצמו ולא במיזם – ומכאן ההצלחה שלנו", אומר פלג.

למה אתה מתכוון? הרי כל מיזם מוכר מוצר או שירות

"הדרך הנכונה ביותר להגיע למשקיע היא על-ידי חיבור אנושי ואמיתי לכל משקיע. מה הכוונה? לכל אחד מהם יש את סביבתו העסקית, עליה הוא סומך. כל עוד הוא יודע שאחד מהקולגות שלו רוצה לחבר לו יזם עם השקעה מעניינת, אוטומטית אותו משקיע יתייחס בצורה יותר מקצועית לאותה ההזדמנות. אומר זאת בפשטות: דרכי פניה כגון וואטסאפ, מייל ולינדקאין הן דרכים שלעולם לא אתייחס אליהן ברצינות. אני מקבל מדי יום אינספור הזדמנויות, וגם אם ארצה לא אוכל באמת להתעמק על כל הזדמנות והזדמנות כמו שצריך", משיב טלמור.

"כבר מכאן – צריך להבין שחייבים לעשות משהו שונה ממה שכולם עושים, אחרת לא תבדלו את עצמכם - וכאן אנחנו נכנסים לתמונה, עם גישה שמחזקת את הקשרים העסקיים. מיזמים רבים נופלים רק כי הם לא מבינים שבימינו, המוצר עצמו הוא רק 5% מההצלחה, וכל השאר מתרכז בנושאים שונים לגמרי, שאחד המובילים שבהם הוא היזם עצמו והצוות שלו – ואת זה בודקים ומחזקים באמצעות הקשרים העסקיים".

"דרכי פניה כגון: וואטספ, מייל ולינדקאין הן דרכים שלא יגרמו לי להתייחס להשקעה ברצינות". עמוס טלמור יו"ר הועצה המייעצתצילום: יונתן בלום

"על-ידי ההשקעה בקשרים וביזמים עצמם, אנו יוצרים קשרים איכותיים שבאמת יכולים לקדם את המיזם הלאה" ממשיך קוגלר, "לכן, גייסנו שותפים אסטרטגים בכירים והקמנו רשת של חיבורים אסטרטגיים ועסקיים הן בישראל והן מחוצה לה שהוגדרו מראש".

איך עושים את זה? נשמע מסובך

"כבר מההתחלה, קיבלנו פניות מבעלי הון, קרנות וגופים מוסדיים אשר הבינו את המטרה שהצבנו - לייצר מקור הזדמנויות רחב להשקעות ושותפויות. בזכות העובדה שכבר בנינו לעצמנו שם בתעשייה, סומכים על הידע שלנו ויודעים שאנחנו נציע הזדמנות רק לגורמים הרלוונטיים ובנקודת הזמן הטובה ביותר - וכשמדובר בשילוב כזה, ניתן להגיע לעסקה המושלמת אשר תסב רווח לשני הצדדים. למעשה - אפשר להגדיר אותנו בתור חברה המייצרת Win win situations, והעובדה שאותם שותפים ממשיכים לעבוד איתנו ואף מצפים להצעות נוספות מהצד שלנו, נותנת לנו אקסטרה מוטיבציה לייצר עוד ועוד הצלחות".

אתם גורמים לזה להישמע פשוט. בפועל רוב המיזמים לא מצליחים להגיע למימוש

"סטטיסטית זה נכון מאוד, אבל אנחנו לא פועלים לפי מספרים אלא לפי עובדות בשטח שאנחנו יצרנו", משיב פלג. "עוד לא נתקלתי בעסקה שלא היה מעורב בה נציג מחבר, ולכן יזמים חייבים להפנים שאם הם יפנו באופן ישיר לגורם כזה או אחר, הם אוטומטית ישימו את עצמם בנקודת חולשה. כל הגופים הגדולים לרבות בנקים, משקיעים, קרנות וכו', אוהבים שיש תמיד גורם החוצץ בינם לבין היזם. חשוב להבין שמצב זה הוא לא תוצר של כוונות זדוניות - ככה זה עובד בעולם העסקים. מצב זה מועיל גם ליזם עצמו, מפני שכאשר הוא מראה שיש גוף המייצג אותו, הוא זוכה להערכה ועניין רבים יותר. למעשה, העסקאות היותר מוצלחות שהצלחתי ליצור בשנת 2020 היו עסקאות שבהן הכל תוכנן מראש כמו שצריך – ואי אפשר להתעלם מכך, מיותר לציין שהיזם צריך להיערך ולעבוד קשה עד אז, להתכונן וללמוד את השוק שהוא עומד להיכנס לתוכו, חיבור נכון יתממש כששני הצדדים מוכנים לחיבור הן היזם והן הצד השני מבחינה של נזילות".

נראה ש-2020 התנהלה אצלכם יפה, מה הלאה?

"אנחנו לא עוצרים להתרשם מהתוצאות ומעדיפים להמשיך ולהתמקד ב-2021 והאפשרויות העומדות בפנינו", משיב קוגלר. "אנו עושים לילות כימים לקראת צעדים אסטרטגיים משמעותיים שכל מטרתם היא לשפר את עולם היזמות העסקית בישראל - ואנחנו מתכוונים להתחיל מהשורש. אנו רואים שיש לא מעט יזמים מעולים עם רעיונות מדהימים שסובלים או מתקשים רק בגלל אותן בעיות שורש, ומבלי לטפל בהן - כל אחד מהצדדים בסיפור נפגע, כולל אנחנו.

"Seedbiz הינו גוף שצומח ומתרחב, ואנחנו נמשיך להגביר משאבים לקידום יזמים ויזמיות ישראלים - אנו נעניק ונרחיב את המעטפת שהם מקבלים, וניצור שיתופי פעולה חדשים שיובילו לעסקאות מצוינות. מבחינתי, מיותר לציין זאת - אבל אין ספק שיזמים טובים יוצרים מיזמים, ומיזמים טובים יוצרים כלכלה טובה ומשגשגת - נושא חשוב מאין כמוהו בתקופת הקורונה אשר משוועת לכמה שיותר צמיחה בכדי לשרוד ולהשתקם גם בימים טרופים אלו. אם אתם משתייכים לכל אחת מהקבוצות הללו – אנחנו מציעים לכם לעקוב אחרינו, כי אנחנו הולכים לחשוף מספר מהלכים מהפכניים שמבחינתנו יפתיעו את השוק".

מאי פיאמנטה, מייסדת ומנכ"לית VEE ברגע קבלת התואר "יזמית השנה של סידביז"צילום: באדיבות החברה

יש לכם טיפים ליזמים שנמצאים בתחילת דרכם?

את התשובה הנ"ל קיבלנו מאהרון גרניק, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברה: "הייתי רוצה לגעת בשתי נקודות קצרות: הראשונה היא, שחשוב להבין שהבסיס של כל סטרטאפ הוא היזם ותו לא. הוא המנוע שהופך את הסטרטאפ לקריטי - ורבים עוד לא הפנימו את זה. לכן, אם היזם לא יהיה מלא תשוקה וחזון להרים את הבייבי שלו, אז יהיה לו קשה לגייס משקיעים ושותפים ולשכנע אותם באמונה שלו, וכתוצאה מכך הוא גם לא יצליח לעמוד באתגרים שיצוצו בהמשך" מדגיש גרניק.

"הנקודה השנייה היא להיכנס לראש של הצד השני - אם אתם רוצים לגייס משקיע או שותף? שימו את עצמכם במקומו. באיזה רמת מקצועיות הייתם רוצים שייגשו אליכם כדי שתהיו מוכנים להשקיע כסף שעבדתם בשבילו רבות, איך הייתם רוצים שיציגו לכם את הדברים, ועם איזה מידע כדאי להגיע אליכם? כך, תוכלו לדבר למשקיע והוא ירגיש שאתם רואים בו אדם ולא רק כסף -  זהו כבר הבדל משמעותי", הוא מסכם.