נדל"ן להשקעה בקליפורניה: היעדים המבוקשים שכדאי להכיר

דניאל פרץ, סוכנת נדל"ן שמסייעת ללקוחותיה באיתור נכסים אטרקטיביים עוד לפני צאתם לשוק המקומי, מספרת על השינויים שחלו בתחום, הטרנדים שהגיעו בעקבותיהם ומדוע שווה להשקיע בנכסים גם בתקופות הפכפכות

מאור מואיגר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדל"ן להשקעה בקליפורניה: היעדים המבוקשים שכדאי להכירצילום: Todd Goodman - LA Light photos
מאור מואיגר
תוכן מקודם

דניאל פרץ היא ישראלית-אמריקאית שהעבירה שנים רבות מחייה על הקו בין ישראל לקליפורניה. היא שירתה בצה"ל כחיילת בודדה כשמשפחתה חיה מעבר לים, חזרה לארצות הברית ואז שוב לישראל. היא עבדה בתחום הנדל"ן בתל אביב ואז חזרה לארצות הברית מתוך געגועים למשפחתה. כששבה לקליפורניה היא התחתנה עם בעלה, לאון שאיתו היא חולקת תשוקה משותפת לעולם הנדל"ן.

"בעלי ואחיו אבי בונים בתים ואני אוהבת מאוד לנהל את כל התהליך מסביב", היא מספרת. "בתחילת הדרך היינו מחפשים נכסים, קונים אותם ואז הורסים ובונים במקומם בתים חדשים. כשהילדים התחילו לגדול גם חזרתי לתשוקה הישנה שלי ועבדתי כסוכנת נדל"ן.

"את הרישיון לעסוק במקצוע הוצאתי כאן עוד לפני 20 שנים אבל חזרתי לעבוד בתחום רק לפני שבע שנים. עם הזמן, כשראו את הפרויקטים המוצלחים שהובלנו, התחילו לפנות אליי אנשים שחיפשו להשקיע ורצו שאעזור להם למצוא הזדמנויות מעניינות. ככה התחלתי לארגן קבוצות של משקיעים ולשתף פעולה גם עם קבלנים".

דניאל פרץצילום: Todd Goodman - LA Light photos

כיום דניאל גם מסייעת לאנשים למצוא נכסים לרכישה או למכירה, אך כאמור, התשוקה האמיתית שלה טמונה בהשקעות וביזמות. "אני בעצם מוצאת למשקיעים בתים שמיועדים להריסה – כדי לבנות במקומם משהו חדש. את הלקוחות שלי אני מלווה לכל אורך תהליך הבנייה – עד שאנחנו מוציאים את הנכסים החדשים לשוק ומוכרים אותם".

כיום דניאל נחשבת לשם דבר בתחום וכשנשאלה מהו סוד הקסם שלה, היא הגדירה זאת ככה: "תמיד מאוד נהניתי לנהל משא ומתן והייתי מאוד טובה בלהשיג את המחירים הכי אטרקטיביים ללקוחות שלי. כיום אני מקבלת לא מעט נכסים עוד לפני שהם יוצאים לשוק, כשהמחיר שלהם הרבה יותר אטרקטיביים, ואנשים יודעים לפנות אליי אם הם רוצים לשים את היד על העסקאות שאחרים עוד לא שמעו עליהן".

היעדים המבוקשים בלוס אנג'לס שחייבים להכיר

דניאל חיה עם משפחתה כבר 20 שנים בסטודיו סיטי, בין השכונות המבוקשות בעיר לוס אנג'לס. יש לה שלושה ילדים – כאשר הגדולה שלה, בת 20, לומדת רפואה באוניברסיטת קליפורניה והשניים האחרים – בן 17 ובת 13, לומדים במוסדות חינוך בעיר. דניאל היא הבכורה בין שישה אחים – שחיים כולם בקליפורניה, ושתיים מאחיותיה, זוהר ואורית, אף עובדות איתה.

"מעבר לזה שאני עובדת עם קבלנים, אני מאוד מעורבת בקהילה– הרבה בזכות הילדים שלי שלומדים במסגרות המקומיות. אז אני עובדת עם לא מעט הורים ואנשים אחרים באזור – בהם גם שחקנים וספורטאים מוכרים מאוד".

"בתחילת הדרך היינו מחפשים נכסים, קונים אותם ואז הורסים ובונים במקומם בתים חדשים"צילום: Todd Goodman - LA Light photos

כמי שמכירה את הטרנדים החמים להשקעה באזור, היא כבר סימנה את היעד המבוקש ביותר של משקיעים בקליפורניה. "הטרנד החם עכשיו הוא לקנות בתים ישנים וגדולים ולהפוך אותם לארבע יחידות דיור באזורים שקרובים לרחובות ראשיים או לפינות מבוקשות בלוס אנג'לס", היא מסבירה. "הסיבה שבונים ארבע יחידות בלבד היא שככה הנכס עדיין מוגדר כבית פרטי מבחינת הרשויות".

את רוב המאמצים שלה בוחרת דניאל למקד באיתור נכסים להשקעה בסטודיו סיטי ובמערב הוליווד. "האזורים האלו מאוד מזכירים את תל אביב מבחינת הביקוש בהם – הם היקרים ביותר בלוס אנג'לס ולכן גם מושכים הכי הרבה משקיעים. באזורים האלו פועלים כל האולפנים הגדולים והמוכרים ביותר בארצות הברית וחיים כאן לא מעט מפורסמים – ספורטאים ושחקנים. האזור כולו גם מאוד מתפתח כי עדיין יש בו המון שטחים שאפשר לבנות בהם בתים או להרוס את הקיים ולייצר נכסים חדשים להשקעה".

השקעה בימי קורונה: האם זה באמת חכם?

נגיף הקורונה כידוע יצר שינויים דרמטיים ביותר בעולם בכלל ובארצות הברית בפרט. הנגיף הכה בעוצמה באזורים שונים במדינה וגרם ללא מעט אנשים לשנות את התוכניות שלהם לעתיד. אבל אם יש דבר טוב אחד שיצא מהתקופה הזאת, הוא שרבים מזהים הזדמנויות טובות להשקעה שנוצרו באופן ייחודי בעקבות המשבר. אבל אם רוצים באמת להפיק את המיטב מההשקעה בימים מטלטלים אלו, חשוב להבין איך בדיוק השפיע נגיף הקורונה על האזור שרוצים להשקיע בו.

דניאל מסייעת לאנשים למצוא נכסים לרכישה או למכירה, אך התשוקה האמיתית שלה טמונה בהשקעות וביזמותצילום: Todd Goodman - LA Light photos

דניאל מספרת שההשפעה של הנגיף על מדינת קליפורניה נראית שונה כשבוחנים כל אזור בנפרד. "מערב הוליווד, לדוגמה, זה אזור שנפגע חזק מאירועי התקופה האחרונה", היא מסבירה. "זה לא רק איום הקורונה, אלא גם ההפגנות והמהומות של תנועת Black life matters, שבמסגרתם היו גם פריצות ושריפות בבתי עסק ובאזורים שונים בשכונה. לכן גם ערך הנכסים מאוד ירד בתקופה הזאת ויש שם המון בתים שהבנייה שלהם הושלמה בשנה האחרונה ופשוט עומדים ריקים. זו אבדה גדולה שכרוכה כמובן בהפסד עצום לחלק מהמשקיעים – אבל עכשיו לאט לאט המצב שם מתחיל לחזור לקדמותו".

בניגוד לאזור הזה, ישנם אזורים בקליפורניה שלא נפגעו – אלא להיפך. מדובר על אזורים כמו מאליבו, סטודיו סיטי המבוקש ואנסינו שבצפון לוס אנג'לס. "באזורים האלו יש האצה והביקוש גדול מההיצע בגלל שהם מאופיינים בבתים גדולים ובמרחבים עצומים שמפרידים ביניהם. בגלל המצב החדש שיצר נגיף הקורונה, אנשים היו כידוע הרבה זמן בתוך הבתים ובגינות שלהם. לכן, רבים דווקא ניצלו את ההזדמנות הזאת כדי לעבור לשכונות האלו וליהנות מהיתרונות הגדולים שטמונים בהם לתקופה הזאת".

דניאל מספרת שבחודשים הראשונים לפרוץ המגפה, כל השוק נעצר ואנשים לא מיהרו לבצע עסקאות – בין אם מדובר בשדרוג המגורים או באיתור נכסים להשקעה. אולם אחרי ההלם הראשוני, היא מספרת, הכול השתנה: "גם הריביות שהבנקים נותנים על המשכנתה ירדו מאוד בחודשים האחרונים אז אנשים ניצלו את זה דווקא כדי לבצע עסקאות בנדל"ן באזורים האלו. אלו אזורים עם ביקושים מטורפים – ואף פעם אין מספיק נכסים לכמות הקונים שמתעניינים. לכן גם המחירים עלו – אבל עדיין לא הגיעו למחירי בועה לא ריאליים".

בחודשים הראשונים לפרוץ המגפה כל השוק נעצר ואנשים לא מיהרו לבצע עסקאותצילום: Todd Goodman - LA Light photos

ביקוש גבוה שיישמר גם בעתיד

השקעה היא תמיד דבר מפחיד – בטח כאשר מדובר בתקופה המשונה שכולנו חיים בה. עם זאת, דניאל בהחלט מאמינה כי מי שחושב להשקיע בנדל"ן יכול להפיק ערך רב מההזדמנויות שנוצרו בקליפורניה בחודשים האחרונים. "בחרתי באזורים שאני עובדת בהם בדיוק בגלל שהם מאוד חזקים והביקושים בהם ללא ספק יישמרו גם בשנים הקרובות", היא מספרת.

לדבריה, יש לה לא מעט משקיעים מדובאי ומישראל שבוטחים בה בגלל הסיבה הזאת – אבל לא רק. "לא מעט ישראלים אוהבים מאוד לרכוש יחידות דיור להשכרה – כי אפשר למצוא דילים נהדרים, עם שיפוץ מאוד זול ולקבל החזר חודשי נהדר. ולא חייבים לחשוב רק על השקעות זמניות – אפשר בהחלט למצוא גם אפיקים מעולים להשקעה לטווח ארוך".

ומשום שהיא יודעת שמדובר בצעד שיכול להיות מפחיד, דניאל עושה הכול כדי להבטיח את הביטחון את הלקוחות שלה, גם אלו שמעבר לים: "יש חוזים מאוד מסודרים ואנחנו מערבים גם עורכי דין שעושים את המקסימום כדי להבטיח שכולם מוגנים ככל שניתן. השמות של כל המשקיעים תמיד יהיו על הנכס והם תמיד יהיו מעורבים בתהליך", היא מסבירה.

גם עבור מי שחי בישראל או באזורים אחרים שמרוחקים מקליפורניה – הדבר לא חייב להוות מחסום. "אני עושה בשביל הלקוחות שלי את כל הבדיקות הנדרשות כדי להבטיח להם ראש שקט ואני יודעת בדיוק מה חשוב לבדוק כדי לבחון את העסקה כמו שצריך. אני גם תמיד מקפידה לשלוח תמונות וסרטונים של הנכסים ושל ההתקדמות – וכמובן שאני בוחרת לעבוד רק עם אנשי מקצוע מעולים שאני סומכת עליהם ועל ההצלחה שלהם", היא מסכמת.

דניאל פרץ 
מעבר לאתר >> 
ווטסאפ: 1-818-644-1477
לכתובת המייל >>