התייעלות אנרגטית בתעשייה: הדרכים החכמות לחסוך בכסף

גופים רבים מעוניינים לשדרג את המערכות הקיימות שברשותם על מנת לייעל את העבודה ולייצר חיסכון כלכלי. התקנה של טכנולוגיות חדשות יכולה לשפר משמעותית את הוצאות התחזוקה, אך חשוב לדעת לפי לפנות בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן לייצור אנרגיה על גג בניין
התייעלות אנרגטית בתעשייה: הדרכים החכמות לחסוך בכסף צילום: shutterstock

תחום ההתייעלות האנרגטית צובר תאוצה בשנים האחרונות, ולא מעט חברות, תעשיות וגופים הפועלים במגוון תחומים שואפים לייצר לעצמם סביבה חסכונית על פי עקרונותיה. מערכות חכמות של שליטה ובקרה, אנליטיקה של מצלמות ותאורה חכמה הן רק חלק מהפרמטרים אותן ניתן להחליף ולשדרג כיום. התקנה של מערכות התייעלות אנרגטית בתעשייה יכולה להקטין את הוצאות התחזוקה והן אף כוללות אורך חיים של שנים – מה שמחזיק את ההשקעה בטווח הארוך. בין החברות שמציעות שירותים בתחום: GVK פתרונות קירורחברת א.כ. לדיטק בע"מ ורדיון חברה להנדסה בע"מ.

GVK פתרונות קירור - מערכות ופתרונות קירור תעשייתי

מהו המקור שצורך הכי הרבה אנרגיה בעסק? חלק מהאנשים יגידו שתאורה, אחרים יעידו שמזגנים, אבל בענפים רבים זללן האנרגיה העיקרי הם מערכות הקירור התעשייתי. בסופרמרקטים, מאפיות, מרלו"גים ואחרים, בהרבה מהמקרים לא הסחורה או הציוד מהווים את ההוצאה השוטפת הגדולה ביותר - אלא חדרי הקירור, שלעתים קרובות צורכים עד 50% מסך הצריכה הכולל של העסק.

לכן, לא פלא כי חברת GVK פתרונות קירור, הפועלת כבר 20 שנה בעולם מערכות הקירור התעשייתי ועוסקת בתכנון, בנייה, שדרוג ותחזוקה של חדרי קירור בהיקפים גדולים, נחשבת לגורם שמייעל את העבודה עבור עסקים בענפים רבים במשק: קמעונאות, תרופות, ייצור ועוד. "מאחר וההוצאה על אנרגיה בארגון היא עצומה, תפקידה של GVK הוא משמעותי", אומר רונן הורביץ, סמנכ"ל השיווק של החברה. "עם השנים למדנו כי הדרך להביא להתייעלות אנרגטית משמעותית במערכות קירור תעשייתי חייבת לגעת בבסיס מודל ההתקשרות שבין הספק ללקוח".

GVK – פתרונות קירור - ניהול כולל של מערכות קירור תעשייתיקרדיט: GVK ג ו קירור תעשייתי התייעלות אנרגטית בתעשייה

"לא רוצים להתפרנס מהצרות של הלקוחות, אלא מהשקט שלהם"

מודל התחזוקה לפיו פועלות רוב החברות בשוק, מבוסס על שירות של תחזוקת שבר. בחברת GVK הבינו שכדי להתייעל, משהו במודל העסקי חייב להשתנות. "אנחנו לא רוצים להתפרנס מהצרות של הלקוחות, אלא מהשקט שלהם. לכן, מחברה שמתחזקת מערכות קירור הפכנו לחברה שמנהלת אותן במודל של ליסינג תפעולי", מציין הורביץ. "בנוסף, הציפיות שלנו מעצמנו גרמו לנו להבין שלקוח מרוצה זה לא מספיק – הוא צריך גם להרוויח. את ההבנה הזו אנחנו יודעים לתרגם ללקוחותינו ולהתחייב בחוזה ההתקשרות לחסכון של 30% ויותר מצריכת החשמל, או לספק תוספת תפוקה של לפחות 50% על המערכות הקיימות, ללא תוספת מדחסים".

כדי להשיג את יעדי השירות וההתייעלות השאפתניים שהציבו לעצמם, אימצו בחברת GVK את מודל ESCO, שמשמעותו יצירת רווח מהחיסכון והשקט התפעולי הן עבור הלקוח, והן עבור הספק, ובמקביל הפכו לחברה המשקיעה בלקוחותיה. "התמריץ להגביר את החיסכון כדי להגדיל את שורת הרווח המשותפת של הלקוח ושלנו, גרם לנו להבין ששדרוג מערכות וייעולן מחייבים השקעה משמעותית בשדרוג או בהחלפה של מערכות קירור קיימות. במודלים הקיימים אף גורם לא היה מעז להשקיע בהן. לכן, במסגרת פעילות ארוכת הטווח אנחנו מממנים את ההשקעה הראשונית במערכות, בין אם בהשקעה חלקית של הלקוח או בהשקעה מלאה של GVK, כך שני הצדדים נהנים מהחיסכון ו'השקט' לאורך זמן", מסביר הורביץ.

אך על מנת להגיע לתוצאות השאפתניות ש-GVK הציבו לעצמם, הייתה דרושה השקעה גם בכוח אדם - צוות מיומן שעובד 24/7 בפריסה ארצית. "ההון האנושי שלנו מגובה בסטנדרט מקצועי גבוה שלא מתפשר על התוצאות, וביכולות טכנולוגיות חדשניות, לרבות מערכות שליטה מרחוק שמאפשרות בקרה מיטבית. מערך זה, המשלב בין יכולות האדם לטכנולוגיה, מאפשר לנו להציב יעד שאפתני של '0 תקלות', כלומר להגיע למצב שבו הלקוח לא יסבול מתקלות כלל, ואני שמח לבשר שאנחנו לא רחוקים משם", מציין הורביץ בסיפוק.

הסיפור של מפעל פילסברי (ג'נרל מילס) & GVKקרדיט: GVK ג ו קירור תעשייתי התייעלות אנרגטית בתעשייה

עושים קסמים בקירור

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות מתחום המזון והקמעונאות מגלות את היתרונות שבמודל פעילות ייחודי זה וחותמות על הסכמי ליסינג תפעולי ארוך טווח עם GVK, והתוצאות לא מאחרות להגיע. בדיוק כמו במקרה של 'סלטי שמיר', שזכתה למהפכה בתפוקה של מערכות הקירור שלה. "אנחנו נקראנו למפעל של החברה שהגדיל את היצור, אך הגיע לסף צריכת החשמל ללא אפשרות להגדיל את נפח הקירור. בהסכם שחתמנו איתם ל-7 שנים התחייבנו ל-50% תוספת תפוקה, אך בפועל הצלחנו להגיע ל-400% תוספת. זו אחת הסיבות שזכינו לכינוי 'עושים קסמים בקירור'".

רונן הורביץ מסכם: "הייחוד והיתרון של GVK טמונים ביכולת לצאת ממשבצת הספק ולאחד אינטרסים עם הלקוח. מבחינתנו, הלקוח הוא גם חלק מהסביבה שאנו חיים בה ומטרתנו להמשיך ולהוביל את מהפכת ההתייעלות האנרגטית, להגדיל משמעותית את הערך שאנו מספקים ולהשריש את התפיסה שתועלת לסביבה היא ערך ללקוח, לנו ולדורות הבאים".

GVK פתרונות קירור
הגפן 6, פארק המאה אשדוד
טלפון: 072-3714020
מעבר לאתר >>

----------------------------------------

חברת א.כ. לדיטק בע”מ - מערכות תאורה חכמות וחסכוניות

"החברה מובילה את תחום ההתייעלות האנרגטית, מערכות בקרה ושליטה, מערכות אגירת אנרגיה וטעינת רכבים, ומספר אחת בישראל בתחום של תאורת רחובות ומערכות תקשורת ובקרה", מדגיש יוסי מירז, מנכ"ל חברת א.כ לדיטק בע"מ - חברת בת מקבוצת אל-מור, הנחשבת לאחת מהחברות הגדולות בישראל בתחום האנרגיה, האלקטרו-מכניקה והאנרגיות המתחדשות.

"ביצענו עד היום עבודות במאות מיליוני שקלים בפרויקטים גדולים ומורכבים, למשל עבור: עיריית הרצליה, עפולה, לוד, וקיסריה, וב- 120 יישובים בישראל. התקנו מערכות תאורה חכמות וחסכוניות במרכזים לוגיסטיים, מפעלים ובמגרשי ספורט. התקנו מערכות נוספות של התייעלות אנרגטית בתחומים כמו: חימום מים, קירור, מערכות טעינה לרכב חשמלי, מערכות מצלמות, אנליטיקה, וכל מה שקשור לתחומי העיר החכמה ועוד". מירז מדגיש כי צוות החברה משתמש בטכנולוגיות החדשות והמובילות ביותר שיש בעולם. לדוגמה, בתחום התאורה נעזרים בפנסים חסכוניים ביותר והיעילים בשוק עם אורך חיים מאוד ארוך של כ-15 שנה והוצאות תחזוקה נמוכות. "אנחנו מקימים פרויקטים שכוללים למעשה את כל טווח הפרויקט משלב התכנון, האספקה, התקנה ועד התחזוקה".

החברה מתמחה בפרויקטים בתחום ההתייעלות האנרגטית, במערכות תקשורת ובקרה ובתחומי "העיר החכמה"צילום: טל טרי

כאמור, חברת א.כ. לדיטק בע”מ מספקת שירותים בתחום ההתייעלות האנרגטית, מערכות חכמות של שליטה ובקרה, אנליטיקה של מצלמות ועוד הן עבור ערים, רשויות ומועצות והן עבור מפעלים, חברות, מרכזים לוגיסטיים ועוד. "המעבר מהתאורה המסורתית לתאורת לד חוסכת עד כ-70% מצריכת החשמל ובסופו של דבר חוסכות מאות ואלפי שקלים עבור חברות רבות. המגמה היום היא ברורה, והנושא של התייעלות אנרגטית צובר תאוצה הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי", אומר מירז.

החיסכון בא לידי ביטוי בשני אופנים, האחד והברור הוא החיסכון המשמעותי בחשמל או בספק אנרגיה אחר. החיסכון השני הוא כל הנושא של הוצאות תחזוקה, "החברה שלנו מעניקה שירות ותחזוקה להרבה מאוד שנים, כך שלמעשה לבעלי המפעל או לעירייה אין צורך להשקיע בציוד, כח אדם, ובעלויות תחזוקה נוספות. בנוסף, התייעלות אנרגטית היא הבסיס הטכנולוגי המאפשר את התקנתם של מערכות שליטה ובקרה ואנליטיקה מצלמות וטכנולוגיה מתקדמת".

אתה יכול לתת דוגמה לפרויקט?

"התייעלות אנרגטית מהווה בסיס, במיוחד כאשר מתלווה לה תקשורת ובקרה. לדוגמה, בעיריית הרצליה התקנו כ- 13 אלף פנסים עם יחידות תקשורת מבוקרות המאפשרות לתת שירותים נוספים, כמו: שירותי אנליטיקה של מצלמות המאפשרים בקרה של תאורה, בקרה של מערכות טעינה לרכב חשמלי, בקרת תחזוקה ועוד נושאים כאלו ואחרים שניתן להוסיף בכל עירייה ולחבר למערכות השליטה והבקרה את יתר המערכות העירוניות. במטה בנימין אנחנו בפתחו של פרויקט שבו נבצע בקרה על מערכות הביוב כחלק מהמערכות הבקרה הכוללות של המועצה, המבוססות על מערכת התאורה. באוניברסיטה העברית אנו בתהליך הקמת פרויקט גדול שבו מותקנות מערכות להתייעלות בנושא של חימום המים בבריכות בשילוב עם מערכות התאורה והבקרה. ברוב הפעמים, הפרויקט מתחיל ממערכות תאורה ועל בסיס זה אפשר לייעל את המערכת שוב ושוב".

צוות החברה מלווה את לקוחותיו משלב התכנון, האספקה, ההתקנה ועד התחזוקה השוטפתצילום: טל טרי

התמחות במימון פרויקטים ליישום התייעלות אנרגטית

מירז מספר על החסם המרכזי ביישום התייעלות אנרגטית, הקשור בהקצאת המימון להטמעת האמצעים. לא לכל החברות, המפעלים והעיריות יש את היכולת לממן פרויקטים מסוג זה. "לכן, אנחנו מציעים ומתמחים במימון פרויקטים ובהגשת בקשות מיוחדת למימון מהמדינה וליווי כל התהליך הנדרש. ביכולתנו לממן את הפרויקט עבור כל דורש, כאשר את התשלום בתוספת ריבית ניתן לפרוש לפרק זמן ארוך של שמונה שנים, כאשר החיסכון בחשמל ועלויות האחזקה משלם למעשה את כל הפרויקט. בסופו של דבר המטרה שלנו שכולם יוכלו להתייעל ברמה הטכנולוגית הגבוהה ביותר, לחסוך כסף ומשאבים, ולבנות את החזר ההשקעה, כך שהלקוח ירוויח מיד בתום התקנת המערכת. החזר ההשקעה מגיע מההכנסה הפנויה שתיווצר בעלויות החשמל והאחזקה", הוא מסכם.

חברת א.כ. לדיטק בע”מ: פתרונות תאורה חכמים
מעבר לאתר >>
טלפון: 054-7743975 - אבי בר- כהן מנהל שיווק

-------------------------------------------

רדיון חברה להנדסה בע"מ

אט אט מתחיל העולם התעשייתי להבין: בעידן המתקדם של היום דרושה יכולת התייעלות חכמה לצורך חיסכון בכסף ובמשאבים. התייעלות אנרגטית בתעשייה יכולה להביא להפחתה בפגיעה הסביבתית ולשמור על העולם שבו אנחנו חיים, זאת לצד משבר האקלים שמחריף מדי שנה.

אחת החברות הישראליות שעוסקת בדיוק בסוגיה זו היא רדיון חברה להנדסה בע"מ. החברה, שנוסדה ב-1947, מספקת טכנולוגיה וציוד לתחומים שונים בתעשייה, ומתמקדת גם בתחום ההתייעלות האנרגטית.

"להערכתנו אנרגיה, מים וסביבה יהיו שלושת מישורי הפעילות של השוק הישראלי בעתיד הקרוב. פעילויות אלו דורשות טכנולוגיה וציוד. אנחנו ברדיון בוחנים את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר ומנסים לבנות תשתית כדי לייצג וליישם אותן בישראל", מסביר משה צ'רניץ, מנהל תחום פרויקטים ותעשייה ברדיון.

ניצול חום שיורי – צ'ילר מונע על ידי טורבינת קיטור בפרויקט אלון תבורצילום: באדיבות החברה

"אנחנו מספקים ציוד לפרויקטים גדולים בתעשייה בשלושת התחומים שהוזכרו. לדוגמה, בתחום האנרגיה אנחנו מספקים ציוד מסתובב, מנועים, מחליפי חום ואף תחנות כוח מושלמות (למפעלים בהם הוחלט על יצור חשמל פרטי המשתלב עם רשת החשמל הארצית).  

בתחום המים אנו מספקים טכנולוגיות הינע, מדידת ספיקות והחלפת חום (מתקני התפלה) ובתחום הסביבה באפשרותנו לספק מערכי הפרדה, טיפול בפסולת, ציוד טיפול בפליטות מזהמים, מערכי יבוש ואף תחנות כוח וחום מבוססות ביוגז או ביו מסה".

ניצול חכם של מערכות גנרציה

אם פעם, לדוגמה, ייצור חשמל היה מתבצע באמצעות שריפת פחם או סולר, כיום ההתמקדות היא בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות כמו שמש ורוח. גם כאן נכנסת רדיון לתמונה עם הציוד שביכולתה לספק.

"יש מושג שנקרא קו-גנרציה", מסביר משה, "הכוונה לשימוש שניתן לעשות בחום שנפלט במהלך ייצור חשמל משריפת הדלק, לצורך ניצול מיטבי של כלל המערכת ולשימושים נוספים. דוגמא טובה לכך היא השימוש בחום הנפלט להפקת קיטור (לטובת בישול או פסטור).

תחנות כוח וחום מושלמות – גז טבעי וביוגזצילום: באדיבות חברת ETW Energietechnik GmbH

"אפשרות נוספת להתייעלות היא מערכת המכונה 'טרי גנרציה'. משמעותה שילוב של יכולות קירור, חימום וכוח כאשר כולן ניזונות מאותו מקור אנרגיה. רדיון לקחה חלק בפרויקט טרי-גנרציה 'אלון תבור' בצפון. שם מופעלת תחנת כוח (ייצור חשמל) בה נעשה שימוש בחום שיורי (קיטור) לצורכי חימום. בנוסף, סיפקנו צ'ילר המונע גם הוא על ידי קיטור. החום השיורי שנפלט מתחנת הכוח בצורת קיטור, נוצל להפעלת צ'ילר קירור בסדר גודל תעשייתי. במתקנים קטנים יותר באפשרותינו ליישם את יכולות הקירור בעזרת צ'ילרים ב'שיטת ספיגה'".

דרך נוספת לניצול אנרגטי חכם אותה החברה מקדמת, היא טכנולוגיה היודעת לנצל חום שיורי בטמפרטורה נמוכה להפקת חשמל, תוך שימוש במעגלי ORC - Organic Rankine Cycle. אלו מכונות המסבות חום בטמפרטורות נמוכות (החל מ-70 מעלות C) להנעה של גנרטור בדומה לנעשה באמצעות טורבינות קיטור. פרויקט ראשון בישראל כבר מתבצע בימים אלו. בפרויקט מסוג זה, רדיון מציעה לרכז עבור הלקוח חבילה מושלמת הכוללת את אספקת הציוד, עבודות ההתקנה והפעלת המתקן.

"המטרה שלנו היא להתאים את הטכנולוגיות השונות כך שיענו לצרכי הלקוח, במטרה לייעל את הניצול האנרגטי של מפעל או מתקן", מדגיש משה, "באפשרותנו לעשות את השילוב הנדרש בין טכנולוגיות שונות ולהציע פתרון כולל לסוגיות אותן מעלה הלקוח. לעיתים יש ענין בטיפול לייעול מערכת אחת בלבד כגון מערכת הקירור, ולעיתים יש שרוצים לייעל את המפעל כמכלול ומחפשים שילוב בין מערכות שונות. לרוב, כשמדובר במפעלי תעשיה כמו מפעלי מזון, מפעלים כימיים, מרכזי אנרגיה או בתי זיקוק, אנחנו נכנסים לתמונה".

יחידות להפקת חשמל – ביומסהצילום: באדיבות חברת VOLTER

הקו המנחה ברדיון הוא לא להתחרות ביצרנים מקומיים, להעדיף לתמוך בתעשייה הישראלית ולשלב, עד כמה שאפשר, ציוד וטכנולוגית עם פיתוח מקומי.

"התיעלות אנרגטית משתלמת מאד אך דורשת ראיה ארוכת טווח, זמן והשקעה. לעומתן ההשקעות בטיפול בפסולת, רעש, או פליטות הינן הכרח, אך לצערנו מגיעות לרוב רק לאחר התערבות רגולטרית. רדיון מכוונת פעילתה כך שתוכל לתת לתעשיה מענה טכנולוגי, הן לכדאיות הכלכלית (התיעלות), והן לנדרש (אחריות סביבתית)", מסכם משה צ'רניץ.

רדיון חברה להנדסה בע"מ
הסיבים 11 קרית מטלון פתח תקוה
טלפון: 03-9226688
לדף בנושא התייעלות אנרגטית >>
פרוייקטים לתעשייה >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>