משכנתא הפוכה: השיטה שתהפוך לכם את החיים לקלים יותר

הגעתם לגיל השלישי ואתם רוצים לשמור על איכות חיים גבוהה? רוצים לסייע לילדיכם לרכוש דירה? התשובה בשבילכם היא משכנתא הפוכה

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משכנתא הפוכהצילום: Shutterstock - Jeroen van den Broek
ניבה שור
תוכן שיווקי

משכנתא היא מסוג הדברים שהולכים איתנו כל החיים, אך מה אם היו אומרים לכם שמשכנתא הפוכה באה לסייע לכם במקום להוריד תשלומים כל חודש?

במקרים מסוימים כמו אוכלוסייה בגיל השלישי, ניתן לשפר משמעותית את איכו החיים באמצעות שימוש במשכנתא הפוכה, כלומר, קבלת הלוואה שגובהה נקבע ביחס לערך הנכס.

סקרנים להבין איך זה עובד? כל הפרטים ממש כאן. הכירו את עורכי הדין העוסקים בתחום המשכנתא ההפוכה:

עו"ד יקי כהן: Lifehouse – ייעוץ מימון משכנתאות

עורך הדין יקי כהן הוא מחלוצי תחום המשכנתא ההפוכה בישראל, מאז שהקים בשנת 2007 את הענף בחברת הביטוח כלל. לאורך השנים, יצא עו"ד כהן מספר פעמים לאירופה על מנת ללמוד את התחום על בוריו ומאז הוא עוסק ומתמחה רק בו. החל משנת 2014 מסייע עו"ד כהן כעצמאי ללקוחות פרטיים בתהליך קבלת משכנתא הפוכה במסגרת החברה שהקים: Lifehouse – ייעוץ מימון משכנתאות.

עו"ד יקי כהןצילום: צילום: רן הרץ

מהי משכנתא הפוכה ולמי היא מיועדת?

"משכנתא הפוכה נולדה כפתרון עבור הגיל השלישי, שבו יש נפילה דרמטית בהכנסות ועליה בהוצאות אחרות, שעיקרן דאגה לאיכות החיים ורצון לסייע לילדים. המערכת הבנקאית לא נותנת להם פתרון, מאחר ואינה רואה בהם קהל מטרה כדאי והם נפסלים מלקבל משכנתא.

"המשכנתא ההפוכה היא פתרון זמין ונוח, המאפשר לאנשים מהגיל השלישי שהונם העצמי מושקע בעיקר בנכסים (לרוב בבית הפרטי), לקבל הלוואה מחברת הביטוח, עד לגובה 50% מערך הנכס, כתלות בגיל הלווים (הצעיר מביניהם).

"תנאי ההלוואה הזו הם יוצאי דופן: גמישות מקסימלית בפירעון החוב, אין כל מגבלת זמן להחזר החוב או דרישה לביצוע תשלומים שוטפים והנכס לעולם לא עובר לבעלות המלווה. ההלוואה והריבית שנצברת לאורך השנים תוחזר, לבחירת הלווים, רק בעתיד, אם ממכירה עתידית של הנכס או אם כי הלווה הלך לעולמו. במקרה כזה, יורשיו יחזירו את ההלוואה עד שנה לאחר מכן.

"ישנם מסלולים מומלצים לתשלום הריביות או לביצוע פירעונות חלקיים בכל רגע נתון, ללא קנסות ועמלות פירעון מוקדם. בנוסף, אין צורך בביטוח חיים עבור קבלת ההלוואה".

אילו צרכים פותרת המשכנתא ההפוכה?

"הצורך העיקרי הוא של אנשים בגיל השלישי, שמעוניינים לדאוג לאיכות חייהם. לחלקם ישנן משכנתאות היסטוריות והם מחפשים דרכים לסיים אותן. צורך פופולרי נוסף, הוא הרצון לסייע לילדים על ידי הלוואה גמישה ובטוחה להורים. זוהי אחת הדרכים הטובות לסייע להם לרכוש דירה או לעבור את התקופה הקשה, ללא סיכון.

"אחת הלקוחות שליוויתי הייתה אישה בת 72 שגרה בתל אביב ונותרה חסרת כל, בלי כסף לתרופות ולמכולת. כאשר חלתה ונזקקה לסיוע, הדבר ההגיוני לעשות היה לגרום לבית לעבוד בשבילה. במסגרת התהליך היא קיבלה כחצי מיליון ששימשו אותה במהלך הטיפולים הרפואיים שעברה, אך בעיקר השיבו לה את הכבוד העצמי ושמחת החיים".

כיצד אתה מסייע ללקוחותיך בתהליך קבלת המשכנתא ההפוכה?

"כאדם הוותיק ביותר בארץ בתחום זה, אני מלווה את הלקוחות שלי הן בהיבט המקצועי והן בהיבט המשפטי, הכל בחבילה אחת מא' ועד ת'. אני מגיע אל הלקוחות הביתה, שרות שהוא חשוב במיוחד עבור אנשים מבוגרים, במיוחד בתקופה זו. אני מייעץ להם ברגישות ובסבלנות על התהליך ומסביר להם מה מגיע להם ואיך זה עובד. לאחר מכן, אני מסייע להם באיסוף המסמכים הדרושים ומילוי הטפסים המתאימים וכן משמש כעו"ד, כנדרש. לאורך התהליך וגם לאחריו, אני זמין לכל שאלה.

"כללי האתיקה המחייבים הם מאוד מחמירים ולכן אני ממליץ לבני המשפחה להיות מעורבים בתהליך, שכן ילדי הלווים מתבקשים לאשר שהם מודעים לעצם נטילת ההלוואה. בנוסף, לעיתים עולה צורך בקבלת אישורים נוספים, כמו אישור פסיכוגריאטרי בדבר צלילות הלקוח (מגיל מסוים), או אישור בית משפט להלוואה במקרים של מינוי אפוטרופוס ללווה".

על מה אתה שם דגש לאורך התהליך?

"בתחילת כל תהליך, חשוב לי לתת הסבר מקצועי מפורט ללקוח. במקביל, חשוב לי לברר היטב את כל הצרכים של הלקוח ומה הצפי שלו לעתיד. יש לזכור שאנו מדברים על אוכלוסייה רגישה ולכן הדיוק וההבנה הם מאוד חשובים, על מנת שחלילה לא ייפגעו.

"העובדה שעמדתי משני צדי המתרס, הן של הגוף המלווה והן מצד הלקוח, מאפשרת לי לבנות לכל לקוח את המסלול הטוב והכדאי ביותר עבורו. אני רואה בעבודה זו שליחות אמיתית, באמצעותה ניתן לעזור גם לאדם קשיש לצאת ממצוקה ולחיות בכבוד".

עו"ד יקי כהן: Lifehouse – ייעוץ מימון משכנתאות

זהרה אלפסיה 12, ראש העין
טלפון: 054-6628080
מעבר לאתר>>
מעבר למייל>>