פתיחת עסק בארצות הברית: הזדמנויות עסקיות בשוק הגדול בעולם

ישראלים רבים מחפשים לא פעם הזדמנויות עסקיות במדינת האפשרויות הבלתי מוגבלות. אז מה כדאי לדעת לפני שנכנסים לשוק הגדול בעולם? מה חשוב לקחת בחשבון? ומאיפה בכלל מתחילים? כל התשובות בכתבה

מיכל ברקו ואבי יופה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסה ניו יורק
מיכל ברקו ואבי יופה
תוכן מקודם

ארה"ב נחשבת לאחד המקומות החזקים בעולם, כוללת שווקי ענק וכוח קנייה חזק. הביקוש תמיד קיים, בעוד הנטל הבירוקרטי הוא יחסית נמוך. מוצר שיכול להתאים לקהל רחב הוא תמיד אופציה לעסק רווחי, אבל חשוב לדעת איך עושים זאת בפועל. פתיחת עסק בארצות הברית לא חייבת להיות פעולה מורכבת ומאתגרת, במיוחד אם מקבלים ליווי לאורך התהליך – שכן יש בכל זאת לא מעט סוגיות שיש לקחת בחשבון ופעולות שכדאי להימנע מהן. בין היועצים בהם ניתן להיעזר: אשר טוריאלדניאל אלברג ואלון לוי.

אשר טוריאל - מומחה במיסוי, משפט וחשבונאות בזירה הישראלית-אמריקאית

בכל שנה אלפי משפחות ישראליות מבצעות רילוקיישן, מנסות את מזלן בארצות הברית או חושבות לפתוח עסק שיזניק אותן קדימה. אך לצד החלום, נמצאים לא מעט סיכונים. ליווי של איש מקצוע הוא השקעה שלא כדאי לוותר עליה.

אשר טוריאל, רואה חשבון ישראלי ויועץ מס אמריקאי (Enrolled Agent) ומשפטן שעוסק במיסוי, משפט וחשבונאות בזירה הישראלית, האמריקאית והבינלאומית. בבעלותו משרד הבוטיק Touriel US Tax Advisory LTD המשלב בין שלושה מגזרים - משפחות ישראליות שמבצעות רילוקיישן לארה"ב, אזרחים אמריקאים הגרים בישראל וישראלים המעוניינים להשקיע בארה"ב.

המשרד, הפועל במקביל בארץ ובחו"ל, מתמחה בייעוץ מס משולב ישראלי-אמריקאי ומלווה באופן שוטף פתיחת עסקים וחברות בארה"ב משלב הרעיון ועד לשלב הביצוע. ייחודיותו בדיווחים שנתיים לרשויות המס בארה"ב, במיסוי משולב בינלאומי, בבחינת הצרכים האמריקאיים והתאמתם ללקוח הישראלי ובעיקר במיסוי רילוקיישן שהפך לפופולרי, חשוב וייחודי.

למה לפתוח עסק דווקא בארה"ב?

"מדובר בשוק גדול בעל כוח קנייה חזק, שבמידה ורואה מוצר או שירות שהוא מאמין בהם הביקוש אצלו רק הולך ועולה" מסביר טוראיל. "בנוסף, יחסית למדינות אחרות, הנטל הבירוקרטי נמוך יותר. הלקוחות שמגיעים אליי ראו שקהל הלקוחות שם הוא רלוונטי עבורם, בחנו את השוק ויודעים שיש בידם מוצר שאותו הם יכולים למכור. השאלה הגדולה שנותרה לא פתורה היא איך עושים את זה, ופה המומחיות שלי באה לידי ביטוי".

אז באמת איך עושים את זה?

"לכאן נכנסות אין ספור סוגיות שיש לקחת בחשבון. אני מברר עם הלקוח איזה עסק הוא רוצה לפתוח, חנות פיזית או חנות און-ליין, האם הוא רוצה להיות עצמאי, לפעול במסגרת חברה LLC מקומית או אולי באמצעות תאגיד משפטי מורכב יותר ומתאים לעסקים גדולים. לאחר מכן, אני נכנס לעומק התמהיל ועובר עם הלקוח על ההכנסות וההוצאות הצפויות, גודל המחזור העסקי, גובה הרווח, השותפים הפוטנציאלים ועוד ותופר עבורו את המבנה הנכון ביותר עבור העסק.

"השלב הבא הוא לפתוח עבור הלקוח את העסק. זה כולל ליווי אל מול המדינה, רישום מול רשויות המס, ניהול ספרים, הנהלת חשבונות, החזרי הוצאות, משכורות, תשלומי מקדמות, חישוב אומדנים וביצוע תשלומים בפועל. מאחר ואני פועל במרבית המדינות בארה"ב יש לי את האפשרות ללוות את הלקוח מא' ועד ת' ולעזור לו בבעיות בהן הוא נתקל בדרך.

אשר טוריאל, שווה לפתוח עסק בארצות הבריתצילום: tom delpizzo

"זה המקום לציין שלא רק עסקים נכנסים לקטגוריה הזו, אלא גם סיוע פרטני למשפחות. כל שנה עוברים אלפי משפחות ויחידים לארה"ב וגם עליהם חלה חובת דיווח לרשויות המס. זה תחום נוסף שדורש תת התמחות, וגם במקרה הזה הייחודיות של העסק שלנו באה לידי ביטוי כמי שמובילים בו בקרב הקהילה הישראלית באמריקה".

איזה טיפים תוכל לתת למי שמעוניין בפתיחת עסק בארה"ב?

"אחד הטיפים החשובים שלי הוא לעבוד בצורה מסודרת ומוקפדת, לשמור תיעוד של כל ההכנסות וההוצאות ולהפריד בין ההכנסות והוצאות העסקיות לאלו הפרטיות. מי שיש לו פעילות עסקית וחי בארה"ב יוכל לבחון פעילות באמצעות חברה מסוג S corp שבעבודה נכונה תוכל לחסוך לו תשלום מס. למשפחות שהעסק שלהן הוא משק הבית ורק הגיעו לארה"ב ב-2020, אציין ששנת הדיווח הראשונה היא ייחודית ושונה מאשר בשנים הבאות, וכדאי יהיה לקבל ייעוץ מקצועי כדי לוודא שהדיווח השנתי הראשון נעשה באופן מדויק".

מדוע חשוב לקבל ליווי מאיש מקצוע?

"חשוב להסתמך על מישהו מיומן שמעורה ומנוסה בשוק האמריקאי, ברגולציה ובאותיות הקטנות. כזה שמכיר את המושגים והמוסדות הפיננסים ויודע להתנהל בתוך המערכת הממוחשבת ושמאחוריו הצלחות מוכחות בליווי עסקים. ידע מתורגם בסופו של דבר לכסף, וליווי מיומן חוסך זמן והוצאות. קל וחומר כשכל השירותים והליווי הצמוד מתקיימים בעברית. זה שירות שאני לא ממליץ לדלג עליו או לחסוך אותו, בטח אם המטרה היא להתקדם ולהתרחב. כשלקוחות מגיעים אליי חשוב לי לציין בפניהם שאני מבטיח רק מה שאוכל לקיים. אולי אין לי מונופול על הידע והניסיון, אבל אין לי הרבה מתחרים כשמדובר במתן תשומת לב לפרטים ויחס אישי". מסכם טוריאל.

אשר טוריאל
סניף ישראל: 058-6775969, סניף ניו יורק: 646-460-7533
לכתובת המייל >> atouriel@ashertouriel.com
מעבר לאתר >> 
לעמוד הפייסבוק >>

----------------------------------

דניאל אלברג

מי שכבר מחזיק נכס בארה"ב, או שתמיד חלם לפתוח עסק במדינת האפשרויות הבלתי מוגבלות, כדי שיכיר היטב את החוקים שעלולים להשתנות ממדינה למדינה בתוך היבשת, אבל בעיקר רצוי שיכיר אנשים הבקיאים בכל המערכות ויודעים לתת פתרונות בהתאם לכל צורך או בעיה שעולה בדרך.

דניאל אלברג, ישראלית לשעבר, הגיעה לארה"ב ב-2002. היא למדה באוניברסיטה בפלורידה והחל מ-2007 עבדה במחלקות לראיית חשבון בחברות ציבוריות גדולות והתקדמה עד לתפקידים בכירים ביותר. לפני כשלוש שנים, אחרי שהבינה כמה הידע שלה יכול להיות משמעותי לאחרים, פתחה את החברה שלה.

דניאל אלברגצילום: באדיבות המצולמת

חברת Octagon Tax & Accounting Services עוסקת במתן שירותי הנהלת חשבונות, ראיית חשבון והגשת דוחות מס בארה"ב. בשנים שעבדה הספיקה אלברג כבר לפתוח מאות תיקים ללקוחות שהגיעו מישראל, שמגיעים אליה הרבה בזכות המלצות רבות שעוברות מפה לאוזן.

"מגיעים אליי אנשים שרוצים לפתוח חברה בארה"ב כי הם מחזיקים בנכסים, או רוצים להרחיב את הפעילות העסקית שלהם לארה"ב והצעד הזה יספק להם הגנה משפטית במידת הצורך. לדוגמה זוג שמגיע ורוכש לעצמו נכס, הוא ירשום אותו תחת שם החברה שלהם ולא על שמם האישי וזה יאפשר להם סוג של הגנה בניגוד לתביעה שהיתה מופנית כלפיהם אישית".

מי יכול לפתוח עסק בארה"ב?
"כל אחד יכול, גם תייר. גם הרבה משקיעים זרים פותחים אצלי חברות עבור עצמם. אפילו לא צריך להיות נוכח פיזית בארה"ב, אפשר לעשות הכל מישראל".

מה צריך לדעת לפני שפותחים עסק בארה"ב?
"חשוב לדעת איפה לפתוח את העסק, גם מבחינת ההגנה המשפטית וגם מבחינת חובת הדיווח. לעסק עלולה להיות חובת דיווח שנתית ברמה הפדרלית, כשהכוונה היא לממשלת ארה"ב, וגם ברמת המדינה שבה העסק נפתח. בעיקרון צריך לפתוח עסק במדינה בה יש את הפעילות הכלכלית, כי במדינת הפעילות חשוב לקבל את ההגנה המשפטית שמעניקה החברה. יש מדינות שבהן החוקים נוקשים יותר ממדינות אחרות. כל מדינה מחייבת גם תשלום עמלה שונה על פתיחת עסק, וברוב המקומות ישנה גם עמלה שנתית שצריך לשלם כדי לשמור על העסק פעיל. ישנן מדינות שהחידוש מתבצע אחת לשנתיים".

היום דניאל מציעה שירות שכולל הנפקת תיק במס ההכנסה האמריקאי, ליווי שנתי לעסקים שצריכים שירותי הנהלת חשבונות לעסק או ייעוץ במהלך השנה, כולל הגשת דוחות מס בסוף השנה לעסק וגם ברמה אישית במידת הצורך.

"כל עסק דורש עבודה אחרת", מדגישה דניאל. "כשמגיעים לקוחות ורוצים לדעת מה צריך כדי לפתוח חברה, אני מבקשת להבין מהם מה החברה עושה. מה המטרה של העסק ואיפה הוא יפעל והאם יש דברים נוספים שהוא יהיה מחויב לעשות. כל אלה נתונים שצריכים להילקח בחשבון לפני הפתיחה".

מי ששואף לפתוח עסק בארה"ב צריך לדעת כי ניתן לעשות זאת לבד, אך מדובר בפעולה שיכולה לגרור איתה לא מעט בעיות. הפתרון שיכול למנוע עוגמת נפש והתעסקות מיותרת יכול לבוא ממי שנמצא שנים ארוכות בארה"ב, מכיר את המערכת מבפנים ומאחוריו ניסיון רב, ידע מקצועי ורצון לחלוק אותו עם מי שזקוק לו.

דניאל אלברג, Octagon Tax & Accounting Services
טלפון: 1-561-667-6396+
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

-------------------------

אלון לוי, יועץ מס אמריקאי

ישראלים שמחזיקים באזרחות כפולה, משקיעים ישראלים המשקיעים בנדל"ן בארה"ב או בעלי עסקים שגרים בארץ אך פועלים בתוך אחת מ-50 המדינות של ארה"ב - אלון לוי, יועץ מס אמריקאי, יכול לעשות לכם סדר.

לוי, יועץ מס אמריקאי המתמחה בשוק מהגדולים בעולם, הוא בעל ניסיון של למעלה מ-12 שנה. המשרד שבבעלותו, Levy Tax Group Inc, ממוקם באטלנטה ג'ורג'יה ומספק שירות לכל 50 המדינות בארה"ב. בתחומי התמחותו של אלון ניתן למצוא שירותי מס ותמיכה חשבונאית מקצה לקצה שיכולים לעזור לעסקים ו/או לנכסים בארה"ב לצמוח. כמו גם מתן פתרונות מיסוי וחשבונאות מותאמים אישית ללקוח במטרה להפוך לשותף האולטימטיבי בהפיכת כל עסק לרווחי ומצליח יותר.

למה להשקיע דווקא בשוק האמריקאי?
"אין ספק שמבחינה בירוקרטית בכל הקשור לפתיחת עסק התהליך הוא פשוט יותר. יש פחות התעסקות בטפסים, בדיווח ובכל מה שקשור להתנהלות מול הרשויות. בל נשכח שאחרי הכל מדובר בשוק ענק עם כוח קנייה עצום, ההתנהלות הצרכנית שלו היא פחות חסכונית ולישראלים קל יותר להצליח כאן. השקעה בעסק או בנכס בארה"ב מניבה רווח גדול יותר בהשוואה למשל לישראל. ואין ספק שזו הזדמנות שקורצת ללא מעט ישראלים".

אלון לויצילום: באדיבות המצולם

יש נכון או לא נכון בפתיחת עסק בארה"ב?
"כמו בכל השקעה גם כאן יש נהלים של עשה ואל תעשה. ההנחה הרווחת היא שהעם האמריקאי הוא תמים, שהוא יאכל כל מה שתבשל לו ושהוא יסלח על כל דבר שתעשה. זאת סטיגמה שרחוקה מאוד מהמציאות. מדובר בתרבות אחרת שצריך להכיר אותה, להבין אותה ולהתאים את עצמך להרגלי הצריכה והקנייה שלה. גם בכל מה שקשור למיסים, גם אם לפעמים זה נראה ככה, אסור לצאת מנקודת פתיחה שמותר לעשות הכל. על בעל העסק להיות זהיר, מדויק ומחושב. אומנם בכל מה שקשור לבירוקרטיה היד אולי קלה יותר, אך עדיין צריך לתת את הדין בכל מה שקשור לניהול ספרים ותשלומי מיסים".

איזה טיפים תוכל לתת למי שמעוניין בפתיחת עסק בארה"ב?
"ראשית, להבין שישנה רמת מיסוי שונה, לא רק בארה"ב בכלל, אלא בכל מדינה ומדינה בפרט. יש מדינות שבהן אין כלל מס ויש מדינות שהמס הוא גבוה. שלא כמו בישראל שתל-אביב לצורך העניין דומה מאוד בהתנהלות המיסוי שלה לזו של אשקלון, בכל 50 המדינות בארה"ב מעבר למיסוי ברמה הפדרלית יש הבדלים מהותיים ברמה המדינתית. לכן, בבואכם לפתוח עסק או לבדוק אופציה להשקעה חשוב להבין איזה סוג של עסק אתם רוצים לפתוח, לבחון את היתרונות שלו בכל מדינה ולהחליט באיזו מדינה תוכלו למקסם את הפוטנציאל של העסק".

מדוע חשוב להיעזר בליווי של איש מקצוע?
"בארה"ב אם אתה לא פועל לפי הספר אתה עלול לשלם יקר יותר ובגדול. אין פה מקום לחסוך או לומר 'זה לא ביג דיל', לכל ניואנס קטן יש משמעות. מדרגות מס שונות, חוקים שונים שאם אתה לא מכיר אותם אתה לא רק עלול לצאת מופסד, אלא גם לפשוט רגל. מדובר ברגולציה שרק מי שחי אותה יכול לעזור לך להתחמק ממוקשים. לקוחות המגיעים אלינו רואים בנו תיווך בין הלא מוכר לידוע. אנחנו מבינים את התרבות הישראלית, מזהים את הצרכים של כל לקוח ומתאימים אותו עוד בשלב הרעיון לשוק האמריקאי. בניגוד לרו"ח או יועץ מס בישראל, יועץ מס אמריקאי נוגע בהכל. אם זה פנסיות, הכנסות, הוצאות ורישיונות. באמצעות זיהוי מדויק של הפעילות העסקית, הצרכים של הלקוח, ניתוח מדוקדק של העסק ושיתוף פעולה אנחנו מספקים ייעוץ מכוון תוצאות. מעבר לכך, אנחנו עוזרים ללקוח גם בשאר הצרכים של העסק ומתווכים בין בעל העסק לאנשי המקצוע המתאימים לו בחו"ל. כאלה שעבדנו איתם ושהם בעלי ניסיון והמלצות. הראש של הלקוח שקט. כל מה שהוא צריך זה רעיון, אנחנו כבר נספק לו את ההזדמנות".

אלון לוי
טלפון: 03-7228535 (שלוחה 1), וואטצאפ: 1-404-692-1426
מעבר לאתר >>