לוקסמבורג מסתכלת קדימה אל עידן הפוסט־קורונה

ההתמודדות של כלכלות העולם עם משבר הקורונה הביאה להופעתן של מגמות שונות בתחומי הטכנולוגיה והחדשנות. ממשלת לוקסמבורג החליטה לחקור את אותן מגמות לעומקן ובשילוב עם יכולות האקו־סיסטם במדינה, פעלה לנצל אותן כדי להתגבר על המשבר ולפעול לעתיד כלכלי טוב יותר

הכתבה בשיתוף הנציגות הכלכלית של לוקסמבורג בישראל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוקסמבורג
לוקסמבורגצילום: SIP / Uli Fielitz, tous droits réservés
הכתבה בשיתוף הנציגות הכלכלית של לוקסמבורג בישראל
תוכן מקודם

כבר בסוף חודש פברואר השנה, כשממדי מגפת הקורונה החלו להתגלות, שוקי המניות מסביב לעולם חוו את הירידות החדות ביותר מאז המשבר הפיננסי של 2008. כמו במדינות רבות אחרות, ממשלת לוקסמבורג הטילה מגבלות נסיעה מאמצע חודש מרץ במטרה למנוע את התפשטות הנגיף, מה שהשפיע עמוקות על המשק. למר פרנץ פָיוֹת (Franz Fayot), שר הכלכלה החדש בממשלת לוקסמבורג, שנכנס רק בחודש פברואר לתפקידו, היה אתגר לא פשוט בשמירה על יציבותו של המשק, והיה עליו לפעול במהירות. ואכן התגובה למשבר לא איחרה לבוא – כבר בתחילת הדרך הציגה ממשלת לוקסמבורג תוכנית התייצבות כלכלית רחבה שתקציבה הכולל מקביל ליותר מ־14% מהתמ"ג הלאומי. על פי STATEC, לשכת הסטטיסטיקה הלאומית של לוקסמבורג, צפויה השנה ירידה של 6% בתמ"ג, ירידה נמוכה בהרבה מהתחזיות של בריטניה וצרפת שעומדות על כ־11% וארה"ב וגרמניה סביב ה־7%. בנוסף, על פי הערכת STATEC מחודש ספטמבר האחרון, כלכלת לוקסמבורג תתאזן ב־2021 ותשקף  צמיחה של 7%.

המשבר הכלכלי שנוצר העלה על פני השטח צרכים חדשים ודרישה לפתרונות טובים יותר בכל תחומי החיים, ברפואה, בחינוך, בתעשייה, בתעסוקה, בתרבות וכיוצא בזה. מחקר Post COVID-19 Market trends שערכה לאחרונה סוכנות החדשנות הלאומית של לוקסמבורג Luxinnovation, ביקש לזהות את המגמות הבין־לאומיות החדשות שנוצרו מתוך משבר הקורונה, מגמות שיאפשרו לכלכלות מסביב לעולם לא רק לשרוד את המשבר אלא גם להתכונן היטב לקראת עידן הפוסט־קורונה.

Post Covid-19 Market Trends על פי מחקר של Luxinnovationצילום: איור אילוסטרציה

עיקרי המחקר אשר פורסם ביולי 2020 מצביעים על ארבע מגמות שוק עיקריות: אסטרטגיות עסקיות חדשות (New business strategies), דיגיטליזציה (Digitalization), קיימות (Sustainability) וחוסן (Resilience). השינויים שחלו בהרגלי הצריכה של מוצרים, שירותים ואף צריכת תרבות ובידור, הצורך במציאת פתרונות לעבודה מרחוק וכיוצא בזה מחייבים יצירת מודלים עסקיים חדשים. לצד זאת נוצרה דרישה גוברת לכלים דיגיטליים שיאפשרו תהליכי עבודה מרחוק תוך שמירה על פרודוקטיביות העבודה ומניעת פרצות אבטחה וכן צורך בהתקדמות אל עבר עקרונות  Industry 4.0המאפשרים יצירת שרשראות אספקה חכמות יותר באמצעות טכנולוגיות האינטרנט של הדברים, סייבר סקיוריטי ובינה מלאכותית.

הבטחת העתיד: קיימות וחוסן

משבר הקורונה ערער את יסודותיהם של מבנה החברה והכלכלה , והעלה שוב את חשיבותו הרבה של פיתוח בר־קיימא ומעבר לכלכה מעגלית (Circular Economy), דהיינו כלכלה המבוססת על צמצום זיהום ופסולת, שמירה על מוצרים וחומרים בשימוש ומערכות טבעיות ומתחדשות. עקרונות קיימות יגנו על הרווחה הכלכלית, החברתית והסביבתית של הדורות הבאים. וכאמור, מגמות אלו זוהו על ידי דוח Luxinnovation כמגמות שקרוב לוודאי יעצבו את כלכלת העתיד, אם בתחומי שימוש באנרגיה נקייה ומתחדשת, ציוד רפואי רב־פעמי, מוצרי מזון בריאים בייצור מקומי והקמת תשתיות ציבוריות יעילות ונקיות.

שר הכלכלה של לוקסמבורג מר פרנץ פָיוֹת (Franz Fayot) צילום: Luxinnovation/Anne Lommel

היכולת של חברות להתאושש במהירות ממשברים הועמדה כעת במבחן והעצימה את הדרישה למודלים חדשים שיחזקו את חוסנן של חברות וכלכלות. איום הנגיף וקורבנות המגפה העמידו בראש סדר העדיפויות את חשיבות חוסנה של מערכת הבריאות, לרבות יצירת רפואה מונעת טובה יותר, התחזקות הרפואה המותאמת אישית ומעבר לרפואה דיגיטלית יעילה. לצד זאת עלה הצורך בשינוי מדיניות אל עבר צמיחה מכלילה שתמנע אי שוויון ופערים חברתיים בדגש על יצירת שרשראות אספקה המבוססות על תוצרת מקומית ותוכניות חינוך שכוללות הקניית מיומנות למידה חדשות מרחוק. "עוד לפני המגפה, ממשלות רבות בעולם, כולל לוקסמבורג, אימצו מדיניות של כלכלה מעגלית לניהול בר קיימא של משאבים" מספר השר פָיוֹת ל־Crossroads Magazine, "תוכנית האיחוד האירופי European Green Deal להפיכת מדינות האיחוד האירופי ללא מזהמות עד 2050, כוללת תוכנית פעולה של כלכלה מעגלית. מלבד היתרונות הסביבתיים, כלכלה מעגלית תספק עמידות טובה יותר נוכח מחסור צפוי בחומרי גלם בענפי תעשייה מרכזיים" הוא מסביר.

אומת הדיגיטליזציה גם בעת משבר

לצד צעדי המניעה להתפשטות המגפה והפעולות להתמודדות עם השלכות הכלכליות של תקופה זו, ממשלת לוקסמבורג לא עצרה לרגע לתמוך בפיתוח של חדשנות טכנולוגית במדינה ולעודד את השימוש בחדשנות. כבר בחודש אפריל החלה הממשלה בהשקעה בתחום החסינות החברתית והכלכלית דרך תוכניות תמיכה פיננסיות לחברות אשר בצעו מחקרים בתחומי התרופות והטיפולים, הציוד הרפואי וכלי האבחון. עוד באפריל הושק מיזם  StartupsVsCovid19 של שר  הכלכלה בשיתוף Luxinnovation אשר מציע תמיכה של עד 150 אלף יורו ל־15 חברות סטארט־אפ לפיתוח מוצרים ושירותים טכנולוגיים שיתנו מענה להשפעות של משבר הקורונה בפן הכלכלי, הבריאותי והחברתי. "התגובה והיצרתיות של חברות הסטארט־אפ הן סימן לאקו־סיסטם בוגר אשר ממלא את תפקידו כמנוע החדשנות עבור הכלכלה, החברה ומערכת הבריאות שלנו" מספרת גברת סשה ביילי, מנכ"ל Luxinnovation ל־Crossroads Magazine.

בחודש יולי אומץ חוק חדש שנועד לעודד את ההשקעות בחברות צעירות אשר פיתחו מוצרים, שירותים ותהליכים חדשניים בתחומי חדשנות תהליכית וארגונית, יעילות אנרגטית ומוצרים מעגליים, באמצעות סובסידיות בשיעור של 50% עד 70% מעלות הפרויקט. את האג'נדה של ממשלת לוקסמבורג לקידום פתרונות בתחומי הקיימות אפשר יהיה לשמוע בכנס Cleantech Forum Europe הבין־לאומי שיתקיים בינואר 2021. השנה נבחרה לוקסמבורג לארח את הכנס, שיתקיים כמובן במרחב הדיגיטלי, תחת מגבלות הקורונה והנושא  הנבחר השנה הוא "מכאוס עד טרנספורמציה – התמודדות עם משבר האקלים יחד".

"בזכות הניסיון של לוקסמבורג בתחומי ה־IT והפיננסים, כמו גם האינטראקציות ההדוקות שבה בין גורמים חברתיים, מוסדיים וכלכליים, היא מהווה מצע מבטיח להופעה של מודלים עסקיים כלכליים מעגליים" מזכיר השר פיות את חוזקה של המדינה, וממשיך: "הודות למסורת היזמות שלה, המדינה שלנו ממוקמת היטב כדי להפעיל פרויקטים ניסיוניים מצליחים באמצעות שילוב חכם של כלי רגולציה, פיננסים ותקשורת כדי לספק נראות ארוכת טווח לחברות המשקיעות במודלים עסקיים מעגליים ובמוצרים מעגליים. האסטרטגיה הלאומית הכלכלית המעגלית הבאה תקדם בעוד צעד אחד את התפתחות לוקסמבורג למעבדה חיה ולהאב אירופאי עבור עסקים מעגליים".

למידע נוסף והזדמנויות בלוקסמבורג