הנדסת תאורה: עמוד התווך של כל פרויקט בנייה

כל פרויקט בניה זקוק למערכת חשמל, אך כדי לתכנן אותה נדרש ידע נרחב ונגיעה לתחום המרתק, בו עוסקים מהנדסים ואנשי מקצוע היוצרים את הלב הפועם של כל מתקן בנוי: ממחנה צבאי, דרך בניין מגורים וכלה בדיור מוגן. כך זה קורה בשטח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנדסת תאורה: עמוד התווך של כל פרויקט בנייה
הנדסת תאורה: עמוד התווך של כל פרויקט בנייהצילום: Fre Sonneveld

תכנון מערכות חשמל ותאורה נחשב ללבו של כל פרויקט בניה. זאת, אם מדובר במתקני פנים כמבני מגורים, חנויות, בתי ספר, מגדלי משרדים וכדומה, או במתקני חוץ כמו מערכות החשמל והתאורה המשרתות כביש, גשר או איצטדיון גדול. בפועל, הנדסת תאורה כולל שלל חלקים שונים, אתגרים ואילוצים הצצים לאורך תהליך הבנייה ולא מעט אנשי צוות אשר נדרשים לעמוד במגוון תקנות ורגולציות מחמירות. בין החברות בהן ניתן להיעזר לצורך פרוייקטים: טיקטין ואורפוינט

טיקטיןטיקטין - עסק משפחתי עם המון אומץ

בראשה של "טיקטין תכנון חשמל בע"מ" עומדת משפחת טיקטין – ארבעה דורות של עולם מקצועי. החברה, המנוהלת היום בידי אמיר טיקטין, החלה דרכה בשנות ה-70, אז הקים אותה אביו, נתנאל טיקטין: "זה התחיל בדור הקודם, עם סבי וסבתי שהקימו את חנות החשמל הראשונה ברחובות" מספר אמיר טיקטין. "אבי, שעבד בחנות בתיקון מוצרי חשמל, הקים לימים את החברה אליה הצטרפנו אחי יובל ואני בשנת 1998. היום, מאיישים אותה גם בני הדור הצעיר שלנו במספר תפקידים, ועל כך גאוותנו". 

מה הוא, למעשה, תכנון של חשמל ותאורה?

"לכל מערכת בנויה יש מערכת חשמל. אנחנו אמונים על תכנון של כלל מערכות החשמל, הוצאתו אל הפועל, תיאום של אספקת החשמל וניהולה, תיאום בין מערכת החשמל לשלל מערכות המבנה וכיוב'. כל פרויקט כזה כולל צוות מתכננים – אדריכל, קונסטרוקטור, מהנדס אינסטלציה, אדריכל/נוף ואותנו ועוד. אנחנו מתכננים את המערכת לפי שורה של דרישות ודואגים לכך שהכל, בסופו של דבר, יעבוד כמו שצריך".

אמיר ויובל טיקטין
אמיר ויובל טיקטיןצילום: טיקטין

בידול וייחוד בימי מגפה 

"הייחוד שלנו בשילוב בין שתי ההתמחויות בענף: תכנון פנים ותכנון חוץ. לנו יש את שתיהן - תכנון בתי מגורים, מרכזים מסחריים, בנייני משרדים, ותכנון פרויקטיי תשתיות של כבישי מנהרות, או פרויקטים של חברות ממשלתיות ועוד. ביכולתנו לנהל פרויקטים מורכבים להם דרושות שתי ההתמחויות. יתרה מזאת, יש לכך חשיבות מכרעת בימים אלה של קורונה. רכישת דירות הואטה ואיתה בניית בתי מגורים. לעומתם, בניית תשתיות כבישים וכו' לא נעצרת כמעט לעולם. הגמישות שלנו ושילוב התחומים, מסייעת לנו להישאר יציבים". 

מה הם האתגרים הניצבים בפניכם ביומיום?

"העיקרי שבהם הוא האינטראקציה המורכבת מול חברת החשמל או בזק: המו"מ מולם עבור הפרויקט, לו"ז האספקה, תשלומים, תקנות חדשות. התמרון בצוות יועצים בו כל גורם משקיע במערכת ולמרות הכול, על הפרויקט להצליח. העמידה בתקנות, כללים, רגולציות וחוקים שמשתנים כל הזמן ומחייבים התייחסות, גמישות, או אפילו שינוי קונספט תכנון תוך כדי תנועה; וכמובן, אתגר הסכנה הטמונה בעבודה עם חשמל - תאונות, תקלות וטעויות אנוש מהן הכרחי להימנע".

כוח אדם חסר וטיפ לדור הצעיר 

"הטכנולוגיה המתפתחת הביאה איתה גם התקדמות חשובה בתחום שלנו. נכנסו תוכנות חדשות המאפשרות להגיב בזמן אמת לכל שינוי שנעשה במהלך תכנון פרויקט. מצד שני, העולם הטכנולוגי המושך אליו צעירים הבוחרים נתיב מקצועי, תרם לנטישת מחלקות לימודי הנדסת החשמל בפקולטות השונות ונוצר מחסור אדיר בכוח אדם מקצועי. חשוב לומר שהנדסת חשמל הוא אחד התחומים היציבים ביותר ולימודו כדאי ומתגמל, בגלל העניין ובגלל דרישת השוק. בנימה אישית ובמבט קדימה, מאד הייתי שמח לראות את המצב משתנה ולכן, אני קורא לדור הצעיר לבחור בלימודי הנדסת חשמל כי בהם העתיד והבטחה לעבודה יציבה", הוא מסכם.

טיקטין – תכנון חשמל בע"מ
א ד ברגמן 2, פארק המדע רחובות 

מעבר לאתר >>
טלפון: 089310500

---------------------------------------

אורפוינט תאורה בע"מאורפוינט תאורה בע"מ – תכנון נכון של אור

חברת אורפוינט תאורה בע"מ, בראשותו של יונתן נתיב, מספקת פתרונות תאורה מתקדמים על-ידי תכנון, ייבוא ושיווק של גופי תאורה חדשניים, בהתאמה מלאה לדרישות התקינה הישראלית,  לצרכי הלקוח ולסטנדרטים מקצועיים של התייעלות אנרגטית. החברה מקיימת מערכת ניהול איכות המאושרת על- ידי מכון התקנים הישראלי ועוסקת בתאורה תעשייתית, תאורת רחוב, תאורת כבישים ותאורת ספורט. בין לקוחות החברה נמנים משרד הבטחון, עיריות ומועצות מקומיות בכל רחבי הארץ.

"תחום הנדסת התאורה עוסק בהתאמת תאורה לשימושים שונים, בהתאם לצרכים פונקציונאליים ולתקנים בינלאומיים", מסביר יונתן נתיב. "לרוב, אנחנו לא שמים לב לתאורה עד שמתגלה בה הפרעה כלשהי כגון ריצוד, סינוור או עוצמה נמוכה. תפקידנו לתכנן ולייצר את התאורה הנכונה לצרכי המקום, כך שהתאורה המתקבלת תאפשר שמירה על איכות חיים, בטיחות וחסכון באנרגיה".

מה ההבדל בין תאורת רחוב, תאורת כבישים ותאורת ספורט?
"בכל תחום ותחום ישנם דגשים אחרים שמתוכם נגזרים תקנים ודרישות ייחודיות. בתחום תאורת הרחוב ישנו דגש משמעותי על חסכון באנרגיה, מאחר והוצאות התצרוכת של הרשויות על חשמל הוא גבוה מאוד ומגיע עד לכ-60-80% מעלויות החשמל של הרשות. בתחום זה אנו פועלים להחלפת ציוד מיושן עם עלויות אחזקה גבוהות, בציוד חדיש, מתקדם וחסכוני ובשילוב מערכות בקרה. בנוסף, אנו דואגים לתכנון נכון של פיזור האור, על-מנת שהוא לא יתבזבז לכיוונים אחרים", מסביר נתיב.

מפעל
"בתחום תאורת הרחוב ישנו דגש משמעותי על חסכון באנרגיה"צילום: צילום עצמי

"התקינה של תאורת הכבישים עוסקת בבטיחות משתמשי הדרך ושמה דגש על תכנון נכון של אור למניעת סינוור או ריצוד ולטובת חלוקת אור אחידה ובטיחותית. בתחום הספורט ישנם ענפים שונים בעלי דרישות מיוחדות. למשל, כדי לראות שחקן כדורגל באצטדיון ענק, יש צורך בתאורה מתאימה שתאפשר למצלמה לצלם אותו. במגרש טניס יש להאיר נכון את הכדור הקטן. גם למגרשי חובבים יש תקן משלהם. אנו יודעים לתכנן ולהתאים את התאורה המתאימה לכל מגוון ענפי הספורט, בהתאם לתקני פיפ"א, תקני הטוטו וכדומה".

כיצד מתבצע תהליך התכנון והייצור של גופי התאורה?
"מאחר ואנו לא מייבאים מוצרי מדף, אלא מאפיינים כל מוצר באופן מותאם  לצרכי השוק, תהליך הפקת המוצר כולל שלושה שלבים עיקריים: שלב אפיון המוצר שלב הייצור ושלב היישום בשטח.

"לאחר זיהוי והכרת הצרכים של התחום, אנו בוחרים חברה יצרנית מתאימה, מתווך רשימה של חברות שעומדות בסטנדרטים מחמירים של הבטחת איכות ומקצועיות, איתן אנו עובדים. אנו מאתרים את המוצרים המתאימים ומאפיינים בהם 5-7 רכיבים קריטיים בקריטריונים שונים, כגון יעילות אורית, פיזור אור, איכות האור, בטיחות ועמידות. לאחר בניית דגם ראשוני שתכננו, אנו ניגשים לבדיקה במעבדות  עם הסמכה בין לאומית, על פי דרישות ספציפיות של הענף ועל פי התקינה הישראליות המחמירה.

"אני מלווה באופן אישי את תהליך הבדיקה במעבדות התקינה ולאחר האישור מלווה גם את תהליך הייצור, בעוד מעבדות אלו ממשיכות לעסוק בהבטחת איכות הייצור בהתאם לתקן הבטחת איכות אירופאי. כשהמוצר מוכן אנו ניגשים לשלב השני של תכנון ההתקנה, בהתאם לצרכי הלקוח. בשלב זה נערך תכנון של מיקום גופי התאורה בפרויקט עצמו", הוא מוסיף.

מהם הדגשים שאתם שמים בתהליך הנדסת התאורה?
"אנו נותנים ללקוח שירות מלא עד כמה שאפשר ומרחיבים את תחומי האחריות שלנו, הכוללים תכנון ובדיקת צרכים מדוייקת, על מנת שהלקוח יקבל את המוצר הטוב והמתאים לו ביותר. מוצר טוב ואיכותי נמדד באחידות תפוצת האור שהוא מפיק, במניעת זיהום אור וסנוור ובשמירה על בטיחות וחסכון באנרגיה. לאורך כל תהליך התכנון והייצור, אנו מקפידים על שמירה של סטנדרטים מקצועיים גבוהים והבטחת איכות מחמירה", הוא מסכם.

אורפוינט תאורה בע"מ
כפר סבא, ת.ד. 7040  4464102
טל: 09-8858259, 051-2326024
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>