טיפול ב-NLP: לקבל כלים פרקטיים ולהשתחרר מהעכבות

כל אדם מתמודד לעיתים עם מחשבות שליליות הפוגעות בתפקודו. הרצון לשינוי קיים בלא מעט אנשים, אך הדרך לשם יכולה להיות מורכבת. כיום ניתן להיעזר בטכניקה המשלבת את עולם הדמיון ומשתמשת בו כדי להשיג תוצאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיפול ב-NLP: לקבל כלים פרקטיים ולהשתחרר מהעכבות צילום: unsplash
קרן בירן וניבה שור
תוכן מקודם

בחיים יש תקופות הנחשבות יותר קשות, מורכבות או רעות מהרגיל. זאת בלי קשר למגפת הקורונה ששיבשה לרבים את החיים, הפיחה חרדות חדשות או ישנות ובנתה שיגרה אחרת. לכל אדם עולם פנימי משלו, הוא מתמודד עם מחשבות, שאיפות ורצון לשינוי, אך לא תמיד מצליח לעבור את התהליך לבדו. טיפול ב-NLP יכול להעניק כלים המסייעים לבנייה מחודשת וחזקה יותר של העצמי, מאתגר יציאה מאזור הנוחות ואף מציע נקודת מבט אחרת על המציאות הקיימת. בין המטפלים בתחום: סתיו סבראפרת ננר ומירב מור.

סתיו סבר

לדברי סתיו סבר, הוא מאסטר ב-NLP שמאמין שמנהלים צעירים צריכים להשקיע בעצמם, ממש כפי שהם משקיעים בעבודה – ועדיף מוקדם ממאוחר. בתהליך טיפולי קצר טווח, הוא טוען, כל אחד יכול לבנות את הגרסה הטובה ביותר של עצמו, תוך שימוש בכלים שטבועים בתוכו באופן טבעי ושניתן לחזק אותם. בעזרת תרגולים, אפשר להגיע לשליטה מיטבית במוח ובכך לרתום גם את תת המודע לצורך השגת מטרות בכל תחום בחיים.

שינוי וגדילה עלולים להפחיד, כדאי לקבל כלים כדי לעשות את זה נכון

"כשאנשים עוברים שינוי, הם כמו לובסטרים שמשילים את השריון שלהם כדי לגדול ולצמוח" טוען סתיו סבר,  שעוסק בתחום ה- NLPכבר למעלה משמונה שנים, בקליניקה הפרטית שלו בתל אביב. "המטרה שלי היא לעזור להם לצאת מאזור הנוחות ולמצוא את הדרכים להיות חזקים, תוך כדי שהם מפתחים שריון חדש". 

מתוך דוקו כאן11 ״המוח מדריך למשתמש״- סתיו סברקרדיט: מתוך דוקו כאן11 ״המוח מדריך למשתמש״- סתיו סבר

שיטת ה-NLP לוקחת את עולם הדמיון ומשתמשת בו, כדי לייצר באמצעותו נקודת השקפה חדשה על המציאות. סבר טוען כי אנשים שעוברים תהליך המבוסס על השיטה, מסוגלים להתמודד טוב יותר עם חרדות, אירועים טראומתיים או חסמים ופחדים שמונעים מהם להשיג את המטרות שלהם. לא מדובר בטיפול פסיכולוגי, הוא מדגיש: "התהליך ב-NLP לא נמשך לאורך שנים אלא אורך חודשים ספורים. אנחנו מלכתחילה מגדירים אצל כל מטופל באופן ספציפי, מהן המטרות ומה הוא רוצה להשיג. אנחנו עובדים באופן מאוד פרקטי ואינטנסיבי והתוצאות נראות לעין משבוע לשבוע".

חשוב שמנהלים בתחילת דרכם יקבלו צידה לדרך

בין לקוחותיו הרבים של סבר, המגיעים מכל קשת הגילאים והבעיות, נמנים גם צעירים מוכשרים בני עשרים פלוס, שנחשבים למטאורים בתחומם. "מנהלים בתחום ההייטק ושל סטארט אפים בימינו, נכנסים למסלול מהיר מאוד ולפעמים נזכרים לדאוג לעצמם - רק אחרי שיש להם כבר ילדים ועבודה מסודרת, כביכול.

"לא צריך להמתין לזה" הוא מסביר. "עדיף לקבל את הכלים דווקא בתחילת הדרך ובכך לשפר משמעותית את היכולת להתמודד עם המשוכות שמגיעות לאורך הזמן". היתרון שלו כמטפל עבור צעירים כאלה, לדבריו, הוא בעצם עובדת היותו צעיר בעצמו, בן 37 בלבד, שכבר הספיק לצבור ניסיון רב בתחומו ולעבוד עם מנהלים מחברות מובילות בתחום ובמשק, זאת בנוסף להשכלה וניסיון שרכש בתחומים אחרים – סבר הוא שחקן בוגר סמינר הקיבוצים ובעל תואר שני באוריינות חזותית וכן מצטיין החוג לNLP- באוניברסיטת בר אילן.

סתיו סברצילום: אלי עמיר

אפשר להתפתח מבחינה מקצועית ואישית – גם בתקופת הקורונה

סבר מאמין שלאנשים מגיע להגשים את החלומות שלהם ואצל המטופלים שלו, הוא מספר, השינוי ניכר בתוך זמן קצר. לדברי סבר, בתקופה הזו של אי הוודאות והעובדה כי עולם התעסוקה מתקיים היום ברובו בבית, חשוב שאנשי מקצוע צעירים יקבלו עזרה מותאמת אישית, כדי להסתגל למציאות החדשה בצורה הטובה ביותר – ולא יתפשרו על רמת המקצועיות שהם נדרשים לה וכן העמידה ביעדים, בשל קשיים המלווים אותם. הוא מאפשר לאנשים המגיעים לקליניקה שלו, לקבל גם שירות אונליין דרך סקייפ או זום, בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכמובן בהתאם להעדפות של המטופלים עצמם.

חיבור ודיוק עצמי שמוביל שיפור בכל תחומי החיים

המטרה של סתיו כמטפל, היא ללמד ולהעצים את האנשים שעוברים אצלו את התהליך ובו זמנית לסייע להם לפתח עצמאות מלאה בהתמודדות עם הנושאים שמעכבים אותם. "תוך כדי התהליך, מטופלים מגיעים למצב בו הם אומרים לי שהם כבר מרגישים ורואים תוצאות הן בחיי היום יום שלהם והן בתחושת המסוגלות. בסל הכלים שאני מעניק להם, יש מספיק טכניקות ומיומנויות להתמודד בעצמם עם קשיים גם לאחר סיום התהליך, כאשר אני כבר לא נמצא שם איתם".

סתיו סבר
כתובת הקליניקה: קויפמן 6 (בית גאון) תל אביב, קומה 8.
טלפון: 054-2470730 
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

---------------------------------------

אפרת ננר - יעוץ, אימון והדרכה

אפרת ננר עוסקת ביעוץ, אימון והדרכה בטיפול בשיטת NLP. "תמיד עזרתי לאנשים שבאו להתייעץ איתי והבנתי שזה המקום שלי – להביא אנשים לידי שמחה וקבלה", היא מספרת.

את דרכה המקצועית החלה אפרת ננר במשרד החינוך, בו עבדה במשך כ-45 שנה, מתוכן 13 השנים האחרונות כמפקחת על בת"ס תיכונים. אפרת היא בעלת תואר שני בפסיכולוגיה חברתית וארגונית, וכן בוגרת לימודי אימון, NLP, גישור, ייעוץ ארגוני וטיפול משפחתי. את סל הכלים הרחב שלה היא מעניקה למטופליה בכל אחת משתי הקליניקות שלה: באשדוד ובתל-אביב.

עיקר לקוחותיה מגיעים מתחום הניהול, אם כי מגיעים גם מתלבטים ומתלבטות מהתחום האישי הנמצאים בצומת חיים ומחפשים את הדרך הנכונה עבורם.

מהו בעצם טיפול בעזרת NLP?
"המונח NLP-Neuro-linguistic programming (ניתוב לשוני פיזיולוגי) מתייחס לקשר שבין שפה נכונה לבין יצירת שינוי בהתנהגות, מתוך הנחה כי שפה נכונה מתקשרת נכון יותר עם התת-מודע", מסבירה אפרת ננר.

"תוכנית הטיפול בעזרת NLP מבוססת על הפסיכולוגיה החיובית. ל-NLP ישנן מעל ל-20 הנחות יסוד, ביניהן ההנחה שמצביעה על הקשר בין מחשבות ורגשות להתנהגויות. הנחה נוספת אומרת שהאדם עושה תמיד את הכי טוב שהוא יודע עבור עצמו, גם אם הוא לא תמיד מצליח. הנחות נוספות עוסקות, בין היתר, בראיה רב ממדית של המציאות ושל התהליך, הבנוי ממטרות ביניים", היא מוסיפה.

אפרת ננרצילום: באדיבות המצולמת

כיצד מתבצע טיפול ב-NLP?
"ה-NLP מניח כי אצל האדם יש הכל וכל דבר נכון לזמנו. כדי שנצליח יותר, עלינו לבחור את הטוב ביותר עבורנו, אבל איך נדע לבחור אם אנחנו לא יודעים מה יש לנו? – לפיכך, אחת הדרכים לסייע למטופל היא להציף את היכולות שלו, לגלות אותן ולחזק אותן. בנוסף, בודקים אמונות לפיהן האדם מתנהל ושואלים האם האמונה מקדמת אותנו או שכעת היא מגבילה אותנו מלצמוח.

"הטיפול ב-NLP פועל בעצמה גדולה תוך זמן קצר. הטיפול בנוי ממטרה ממוקדת אליה האדם רוצה להגיע וממטרות ביניים המהוות את הדרך לשם. למשל, אדם שרוצה למצוא עבודה ומצליח להשיג זאת תוך 15-20 מפגשים", מציינת אפרת ננר.

"כל מפגש בנוי מתרגילים, שדרכם ניתן להתבונן במציאות מזוויות נוספות או לתקשר עם התת-מודע. הפגישות מסתיימות בדרך-כלל בדמיון מודרך.

"לאחר מפגש ההכרות הראשוני, אני בונה עבור כל מטופל תוכנית הדרגתית ייחודית עבורו. התוכנית נבנית מול המטרה, בהלימה לאישיות וליכולות הרגשיות וקוגניטיביות של הלקוח. המטרה הגדולה מושגת בדרך-כלל לאחר 7-10 מפגשים, בעוד יתר המפגשים מרווחים יותר ומשמשים עבור הלקוח עוגן לתרגול ולביסוס הנלמד".

סל כלים רחב. אפרת ננרצילום: באדיבות המצולמת

מהו 'תצרף מעגל החוויה ברוח ה-NLP'?

תצרף (פזל) 'מעגל החוויה' הוא משחק ייחודי חוויתי וססגוני אותו פיתחה אפרת ברוח ה-NLP ומטרתו לסייע לאדם ליצר סינרגיה בין רגשות, מחשבות והתנהגות, במטרה להגיע לאיזון רגשי והתנהגותי. המשחק מגיע בשלוש שפות: אנגלית, עברית וערבית, מתאים בעיקר לילדים ובני נוער במסגרות חברתיות ובחוג המשפחה.

"התצרף סוגר מעגל מול משהו שקרה, בדרך נעימה ומהנה. במסגרת המשחק, המשתתף לוקח מילים או תמונות שמתאימות לחוויה שקרתה ולתחושות שהרגיש במהלכה. למשל: חוויה של כעס על הורה או חבר, שכללה צעקות ומחשבות שהיה צריך להתנהג אחרת. במהלך המשחק המשתתף מתבקש לחפש מילה חליפית מתוך המעגל שנוצר, למשל: להחליף את ה'כועס' ב'רגוע'".

אפרת ננר מסכמת: "טיפול ב-NLP והמשחק שיצרתי, מאפשרים לאדם להתבונן בתוך עצמו, להתפתח וליצור חוויות של הצלחה. את הטיפול אני עוטפת בהמון ניסיון וסבלנות והרבה מאוד מאור פנים. חיוך תמיד עוזר להרגיש יותר טוב וגם אותו אפשר לייצר. וכמו שאמר לקוח ותיק, בעל חברה בהיקפים בינלאומיים: 'אני זקוק לפגישה החודשית איתך כי היא עוזרת לי להיות נחמד עם העובדים'".

אפרת ננר - יעוץ, אימון והדרכה
טלפון: 050-9282798
מעבר לאתר >>
למידע נוסף >>

----------------------

מירב מור: מטפלת מוסמכת בNLP, התמחות בזוגיות, טיפול משולב בבארס, אימון אישי לילדים ונוער

אם אפשר היה להסתפק במילה אחת, הייתי מתארת את מירב מור במילה 'אנרג'ייזר'. את האנרגיה שלה היא מביאה לקליניקה, שם היא יוצרת חיבור עם כל מטופל שמגיע אליה. "חיבור אישי מאוד חשוב לי", היא אומרת. "אנשים שמגיעים אלי לקליניקה ברמת אביב, רוצים לעשות שינוי בכל מיני תחומים בחיים: בזוגיות, במקום העבודה, בהתמודדות עם פחדים וחרדות, ועוד. אחד הדברים הראשונים שאני מבררת הוא מהי המוטיבציה לטיפול, שהיא הכרחית להצלחתו. לאחר מכן, אני מתאימה לכל אחד את הכלים המדויקים עבורו, מתוך סל הכלים הרחב שעומד לרשותי".

מירב מור, תל-אביבית ואמא לשלושה מתבגרים שגם מתנדבת בקהילה, היא מטפלת מוסמכת מטעם אוניברסיטת בר-אילן בטכניקת ה-NLP, בוגרת לימודי פרקטישיונר ומאסטר NLP ובעלת התמחות ביחסים וזוגיות ובכלים באימון ילדים ונוער. "היה לי חשוב ללמוד במוסד מוכר ורציני, המאפשר לתלמידיו להתמחות לעומק בשיטה ולהעמיק לעולמות נוספים. במהלך לימודי ה-NLP החלטתי להתמחות בזוגיות ולכן בחרתי בלימודי תעודה נוספים באוניברסיטת בר-אילן", היא מספרת. אל סל הכלים שברשותה, הוסיפה גם שיטת טיפול אנרגטית הנקראת בארס – BARS,  וכן שימוש במפה אישית מהאסטרולוגיה הסינית.

NLP – לשנות במהירות הרגלים ודפוסי חשיבה

NLP היא טכניקה ידועה ומבוססת שעובדת על שינוי הרגלים ודפוסי חשיבה שהתקבעו בתת המודע במשך השנים. "כאשר משהו עוצר אותנו ואנחנו לא יודעים מהו, טכניקת ה-NLP יכולה לסייע לנו להשתחרר מהדפוסים הישנים ולהתקדם", מסבירה מירב. "בטיפול אני מובילה את האדם מנקודה A ל-B, וכשהגדרת המטרה ברורה יוצאים לדרך. למשל, כאשר אדם מגיע אלי כדי למצוא זוגיות, לעיתים אנו מגלים תוך כדי התהליך חוסר ביטחון שמלווה אותו, ולכן המטרה משתנה בהתאם לכך. במסגרת הטיפול אנו נוגעים בדפוסים מעכבים, אמונות מגבילות וערך עצמי, ולומדים שלכל אחד יש משקפיים משלו והוא רואה את העולם אחרת".

מירב מורצילום: נועם בן-שאול

לדבריה, מאחר  וה-NLP עובד עם התת מודע, הוא מאפשר שינויים. "קצב הטיפול מותאם אישית לכל אדם ואורך בדרך כלל בין חמישה ל-12 מפגשים. אם נדרשים פחות – נהדר. אני משחררת ומאמינה שכשלאדם יש מספיק כלים הוא יוכל לפרוח ולהעז".

טיפול גמיש, מגוון ומותאם אישית

למירב חשוב לשמור על גמישות מחשבתית בקליניקה והיא מקפידה להציע כלים רבים, שיאפשרו לה להתאים לכל אחד את הטכניקות המדויקות עבורו. "בשביל כל אדם שמגיע אלי, אני פותחת את הכל, מסתכלת על המאקרו ורק אז נכנסת פנימה. למשל, יש מטופלים שלא מתאים לעבוד איתם עם הכלי של דמיון מודרך, שהוא כלי מרכזי בשיטה, ולכן אני מתאימה להם טכניקות אחרות".

טכניקה נוספת בסל הכלים של מירב היא הבארס – תהליך אנרגטי פשוט ועדין המאפשר שחרור של מחסומים דרך 32 נקודות הנמצאות על הראש. "טכניקת הבארס משחררת מטען אנרגטי עודף, עושה פעולה של אתחול המערכת ומאפשרת שחרור תקיעויות, התמודדות עם לחצים, מיקוד ובהירות בקבלת החלטות - טיפול מדהים לכשעצמו".

להתבונן על מערכת היחסים ממקום אחר

ה-NLP ויתר הכלים בהם מטפלת מירב מתאימים לכולם, והיא עושה בהם שימוש בטיפולים הזוגיים שהיא עורכת וכן בטיפול בילדים ונוער. "לילדים יש הרבה פחדים וחרדות, המאפיינים במיוחד את התקופה הנוכחית. קשה לי לשמוע על הקלות הבלתי נסבלת שבה נותנים לילדים כדורים ואני מאמינה בשיטות אחרות שבאמצעותן ניתן לעזור. טיפול בילדים כולל מעורבות של ההורים ומאפשר פיתוח של כישורים חברתיים ועצמאות, טיפול בדימוי עצמי נמוך, התמודדות עם שינויים משפחתיים, ועוד".

עוד אחד מתחומי ההתמחות שלה הוא הטיפול במערכות יחסים וזוגיות. מירב מספרת שכבר הספיקה לחתן כמה מטופלים והפידבקים מצוינים. היא מטפלת כיום בזוג לפני חתונה, לטיפול שנערך במקביל ביחד ולחוד. "ה-NLP מסייע לשנות דפוסים מהילדות ולהתבונן על מערכות היחסים ממקום אחר", היא מסבירה ומסכמת: "עבורי זו שליחות לעזור לאנשים ולאפשר להם לראות את עצמם באור אחר, להשתנות ולהצליח".

מירב מור
אחימאיר 7, תל אביב
טלפון: 054-7917242
מעבר ל
אתר >>