מדידות פרוייקטים: תמונה מדויקת ונאמנה למציאות

טכנולוגיה מתקדמת ופתרונות בקרה יעילים מאפשרים תכנון ורישום לצורך מגוון פרויקטים. אך כדי לצלוח את הפרויקט על הצד הטוב ביותר כדאי להיעזר בצוות המכיר את התחום מקרוב

ניבה שור, שרית ליבנה אשכנזי ולידור יעקב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט בבנייה
מדידות פרוייקטים: תמונה מדויקת ונאמנה למציאות צילום: unsplash
ניבה שור, שרית ליבנה אשכנזי ולידור יעקב
תוכן מקודם

תכנון ובניית פרויקטים הם תהליך לא פשוט הכולל אילוצים, בעיות לא צפויות וצוות גדול המעורב בו לרוב. אחד השלבים הקריטיים הוא המדידה עצמה, במקביל לקבלת היתר הבנייה ותהליכי התכנון המורכבים. מדידות פרויקטים מאפשרות ניהול חכם יותר בהמשך התהליך, ובשילוב טכנולוגיה מתקדמת ניתן אף לחסוך בעלויות, בזמן ולמנוע טעויות. כיום ניתן להיעזר בחברות המכירות את התחום מקרוב, בהן: ח.מ.מ. הנדסה ומדידות, קו מדידה ו-MSI - מדידות טכנולוגיות וניטור בע"מ וקנה מידה בע"מ

ח.מ.מ. הנדסה ומדידות

ח.מ.מ. הנדסה ומדידות הוקמה לפני כעשור על ידי אליאס חורי, מהנדס אזרחי בעל התמחות בהנדסה גיאודטית בטכניון. בשני העשורים האחרונים עסק אליאס במדידה על סוגיה השונים: עבודות הנדסיות בתחום הבנייה, ליווי פרויקטים בתחום בתשתיות ורישום חלקות בטאבו. החברה כוללת ארבעה צוותים, כל צוות מורכב ממודד ועוזר מודד, הנדסאים וטכנאי מדידות בהשכלתם.

"אנחנו שמים דגש על שירות מצוין לכל לקוח, הכולל שירות אמין, מקצועי ומהיר", מספר אליאס, ומוסיף כי רבים מלקוחות ח.מ.מ. הנדסה ומדידות מגיעים בעקבות המלצה. בין לקוחות החברה לאורך השנים: דניה סיבוס, פרץ בוני הנגב, קבלן אחים בן רחמים.

החברה כוללת ארבעה צוותים, כל צוות מורכב ממודד ועוזר מודד, הנדסאים וטכנאי מדידות בהשכלתםצילום: unsplash

פרויקטים בבנייה רוויה

לצוות ח.מ.מ. הנדסה ומדידות ניסיון רב בעבודה עם יזמים וקבלנים בפרוייקטי בנייה של שכונות ובניינים רבי קומות. "אנו מלווים את הפרויקט החל משלב התכנון ועד למסירת המפתח", מדגיש אלי.

כך, הליווי כולל הכנת מפות טופוגרפיות לאתרי בנייה, כמו גם תוכנית לצרכי רישום להסדרת ההפקעות בחלקות בהן מתוכננת הבנייה. כמו כן, מבצעת החברה מדידות לכל אורך תהליך הבנייה, וכן עם סיום הבנייה, זאת על מנת  לוודא שהמבנה שהוקם בשטח תואם את התוכניות, ולצורך קבלת טופס 4. השלב האחרון בתהליך הליווי כולל הכנת תוכניות רישום בתים משותפים. למעשה בהכנת תסריט בית משותף, המתאר את שטח ותת החלקה של כל דירה בבניין, לצורך קבלת נסח טאבו.

בנייה צמודת קרקע

רבים אינם יודעים זאת, אך גם אדם פרטי המעוניין לבנות בית צמוד קרקע על מגרש שרכש נדרש לליווי של מודד. כך, עבודת המודד מתחילה במדידת השטח, לצורך קבלת היתר בנייה מהוועדה לתכנון ובנייה ברשות המקומית. עם קבלת ההיתר, פועל המודד למקם את הבית המתוכנן בשטח המגרש, ומנפיק אישור לוועדה לתכנון ובנייה שהבית אכן ממוקם כנדרש במגרש. בטרם תחילת הבנייה מסמן המודד את מיקום יסודות הבית, לפי התוכניות ומלווה את תהליך הבנייה לכל אורכו, על מנת לוודא שאכן הבנייה מתקדמת בהתאם לתוכניות.

בצוות ח.מ.מ. הנדסה ומדידות מלווים את הפרויקט החל משלב התכנון ועד למסירת המפתחצילום: unsplash

פרויקטים בתחום התשתיות

ח.מ.מ. הנדסה ומדידות מלווה מגוון פרויקטים בתחום התשתיות: הנחת מסילות רכבת, בניית כבישים חדשים והרחבה של כבישים קיימים, הקמת מנהרות וגשרים – גם לכך דרוש מודד בשלבי התכנון. צוות המודדים מלווה את הקבלן בשלבי התכנון והן בשלבי הביצוע, תוך מעקב וביקורת בכל שלב ושלב בפרויקט. ח.מ.מ. הנדסה ומדידות ליוותה את ביצוע פרויקט מנהרות הכרמל במשך שלוש שנים, עד להשלמתו בשנת 2008.

רישום חלקות בטאבו

שירות נוסף שמציעה החברה הוא הכנת תכניות לצרכי רישום מגרשים וחלקות בטאבו, שירות חשוב ביותר עבור חברות יזמיות בתחום הבנייה, מנהל מקרקעי ישראל ורשויות מקומיות. צוות המודדים נכנסים לתמונה בשלב התכנוני, ומייצר מפה טופוגרפית של השטח, באמצעות צילומי אוויר מהם מייצרים מודל תלת ממדי של פניי השטח. לאחר שמתקבל אישור התב"א לשטח, מודדי ח.מ.מ. הנדסה ומדידות מבצעים הכנת תוכניות חלוקה של השטח למגרשים. זאת, לצורך רישום החלוקה החדשה של השטח ועל מנת שניתן יהיה להתחיל בתהליך הבנייה בשטח.

ח.מ.מ. הנדסה ומדידות
טלפון: 04-8392806
מעבר לאתר >>

-----------------------------------------------

קו מדידה: מדידות, מיפוי, רישום מקרקעין

חברת קו מדידה, בראשותם של יואב קולר ואייל רבינוביץ' – בוגרי הטכניון בגיאוגרפיה והנדסה אזרחית, עוסקת במדידות, מיפוי ורישום מקרקעין בטכנולוגיות מתקדמות. החברה קיימת מזה עשור, יחד עם קבוצת 'גבי לוטן מהנדסים' העוסקת בתכנון כבישים, תכנון תנועה ותכנון גיאומטרי מעל ל-40 שנה. קבוצת החברות מונה מעל ל-50 עובדים מובילים בתחומם: מהנדסי כבישים, מודדים מוסמכים, גיאוגרפים, שרטטים והנדסאים.

"הודות למגוון הדיסציפלינות שברשותנו, עבור כל מוצר שהלקוח צריך אנחנו יכולים לספק את כל החבילה, משלב המיפוי והתכנון ועד לרישום המוצר המושלם בטאבו. שילוב מתכנני הכבישים בחברה, מאפשר בקרה הדדית והשלמה של פתרונות ללקוח. לא בכדי, מיטב לקוחותינו נמנים על הגופים הגדולים במשק: חברת נתיבי ישראל, נתיבי איילון, פרויקט הרכבת הקלה, משרד הבינוי והשיכון, משרד הביטחון, תנועת המושבים, רשות מקרקעי ישראל ועוד", הם מציינים.

קו מדידה היא למעשה קבוצת חברות, הכוללת את חברת 'קו מדידה', שעוסקת כבר כעשור במיפוי, מדידות, צילומי אוויר, ועוד-BIMצילום: באדיבות חברת קו מדידה

מיפוי ומדידות לצרכי תכנון ורישום

"כל פרוייקט הנדסי מצריך מיפוי ומדידות וכל פרויקט כזה מתחיל ממיפוי ראשוני ולאחריו תכנון מפורט. המיפוי הראשוני מיועד לצרכי עריכת תכנית המתאר (תב"ע) ולתכנון העתידי. השימוש במטוסים וברחפנים מאפשר לנו לערוך בקרה על המודדים שלנו בשטח ולייצר מוצר עם תמונה נאמנה יותר. הטכנולוגיה המתקדמת שבה אנו משתמשים מחייבת אותנו להקים רשת בקרה ברמה גבוהה במיקומים נכונים וחכמים שילוו את כל מהלך הפרוייקט", מסביר יואב קולר.

"השלב הראשוני כולל גם חקירה של המצב הסטוטורי המאושר וכן את מצב הבעלויות בשטח. הבנת המצב של התכנון המאושר והבעלויות הינו קריטי לביצוע התכנון ולהבנת עלויות התכנון. לאחר אישור התב"ע, מגיע שלב המיפוי הקרקעי המפורט. כאן המדידות צריכות לשקף את כל מה שיש על הקרקע מבחינת פרטים וגבהים, לצורך תכנון כבישים, ניקוזים, מדרכות וכדומה, ברמה הכי מדויקת שאפשר".

"עם סיום שלב התכנון הראשוני אפשר כבר למעשה לגשת במקביל לעבודת הרישום ולהכין תכניות לצרכיי רישום, עוד לפני המיפוי המפורט. מטרת הכנת התוכניות לצרכיי רישום היא האפשרות לייצר לכל מגרש חלקת רישום מוגדרת בלשכת רישום המקרקעין וכך אפשרות לרשום את הבעלות או הזכויות של הבעלים או המשתמשים בקרקע".

בין הפרויקטים הגדולים שקו מדידה מבצעת בימים אלו, אפשר לציין את מחלף השרון ומחלף חב"ד עבור נתיבי ישראל, מיפוי ובקרת ביצוע של הקו הירוק עבור נת"ע, כביש 471 עבור חוצה ישראל, אשקלון עיר היין עבור החברה הכלכלית, אשדוד רובעים דרומיים, קריית גת, רכבל ירושלים ועוד עשרות פרויקטים.

"מיפוי ומדידות לצרכי תכנון הוא תחום גדול ונרחב, הנדרש למעשה בכל פרויקט הנדסי לשלביו השונים"צילום: באדיבות חברת קו מדידה

מיפוי פוטוגרמטרי ושימוש בטכנולוגיות חדישות (מיפוי מרחפנים)

"תצלומי אוויר מאפשרים למדוד ולמפות שטחים גדולים. השיטה הרגילה מאפשרת לנו למפות שטחים גדולים במהירות וביעילות, לרוב לתוכניות מתאר גדולות. כיום, בעזרת טכנולוגיה חדישה שאנו בין היחידים בארץ שמשתמשים בה, אנו סורקים את השטח מהאוויר בצורה מהירה בעשרות אחוזים מהמדידה הקרקעית, כך שביום אחד ניתן לבצע סריקה של שטח גדול עם אלפי תצלומים מדויקים ששום פינה בשטח אינה נסתרת בפניהם. באמצעות כוח עיבוד אדיר, ניתן להפיק מתצלומים אלו מודל פוטו-ריאליסטי המדמה את המציאות במדויק.

"הודות לתצלומים אלו ולהדמיות המדויקות שהם מאפשרים, ניתן לעקוב אחרי הפרויקט ולראות את התקדמותו באופן ויזואלי מול המודלים המתוכננים, לתקן טעויות ולחסוך תביעות ועלויות כספיות גדולות", מדגיש אייל רבינוביץ'.

"לאחרונה השתמשנו בטכנולוגיה זו בהקמתם של מספר מתחמי קורונה, שנדרשו לקום במהירות. באמצעות טכנולוגיה זו של חישה מרחוק, ביצענו סריקה מהאוויר ברמות דיוק גבוהות ויצרנו מודל תלת ממדי שאפשר, תוך יממה אחת, לבצע שרטוט מלא ומדויק של שטח הפרויקט ולהתחיל בביצוע הדחוף. מעבר לחסכון בזמן, המדידה המדויקת והשימוש במודל התלת ממדי אפשרו לכל העוסקים במלאכה למקם טוב יותר את המבנים".

קו מדידה
משכית 15, הרצליה
משרד: 077-4518726, יואב: 050-6218226, אייל: 052-8604566
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

--------------------------------------

MSI - מדידות טכנולוגיות וניטור בע"מ

"בעידן בו הדיגיטציה תופסת מקום נרחב בכל תחומי החיים, זה היה רק עניין של זמן עד שהיא תעשה מהפכה של ממש גם בתחום מדידות וניטור מבנים, תשתיות, מנהרות, גשרים וכדומה", אומר תומר קרליג'נו, מנכ"ל חברת MSI - מדידות טכנולוגיות וניטור בע"מ. "המכשור החדיש מאפשר היום לכל יזם, קבלן, מהנדס או אדריכל לתכנן פרויקטים של בנייה, תשתיות, שיפוץ או שימור, באופן כזה שבכל רגע נתון יהיה לו את כל המידע הדרוש על-מנת לקבל החלטה מושכלת אם להמשיך בתהליך על-פי התכנון המקורי או שמא עליו לעצור ולחשב מסלול מחדש".

תומר קרליגנוצילום: MSI

תומר מסביר שבכל אתר בו יש לבצע חפירות תת קרקעיות, הרס מבנים או הקמה של חדשים, יש לקחת בחשבון את ההשפעה של פעולות אלה על הסביבה הקרובה, בדגש על מבנים קיימים, תשתיות וקרקע. החברה מעניקה היום, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ומדויקת, פתרונות מלאים לכל צורך של בקרה/מעקב הנדסית בשטח, כולל: אספקת ציוד והתקנתו, ייעוץ והפקת נתונים אונליין למערכות ניהול מידע.

החברה נוסדה בשנת 2013 על-ידי תומר קרליג'נו, מהנדס מכונות ובעל תואר שני בניהול טכנולוגי. בתקופה ההיא שלטו בשטח שיטות מדידות וניטור מסורתיות. בזכות חתירה למצוינות, הבנה יסודית בתחומי הנדסה ובינוי והצורך בהעמקת הידע, פעלה החברה לאימוץ של שיטות ניטור ומדידה מהחדשות והמתקדמות בעולם, על-מנת לתת מענה מדויק וידידותי לתחום ענף הבניין בארץ. "האחריות שלנו בשטח היא עצומה. אנחנו נדרשים לתכנון קפדני של כל מערכת הניטור, היכן ואיך למקם את הציוד בהתאם למצב הקיים באתר, תוך התחשבות בקבלן העבודה בשטח. צריך לזכור שכל כלי "צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) שנכנס לאתר עבודה, יכול ליצור שינויים בתוואי השטח, כגון: זעזועים, רעידות או תזוזות, שהמשמעות שלהם עלולה להיות לפעמים בלתי הפיכה או לגרום לחוסר יציבות, סדקים במבנים או בקרקע".

עוד מסביר תומר כי "ניטור באמצעות ציוד בקרה מותאם לסוג העבודה בשטח הוא חלק בלתי נפרד מכל פרויקט, בין אם מדובר בהקמת חניונים, גשרים, מנהרות או מבנה מגורים. בבדיקות בתחום האל-הרס גם אדם פרטי המבקש לערוך שיפוץ בביתו שכולל למשל, שבירה של קירות או תוספת של קומה, לרוב לא יהיו מונחות לפניו תוכניות מפורטות של אלמנטים קונסטרוקטיביים אשר הכרחיות לפני שמבצעים כל פעולה. לנו יש את היכולת לבצע מעין שיקוף 'רנטגן' שיאפשר לבעלי המקצוע (מהנדסי הפרויקט) לנווט את העבודה בביטחון מקסימלי".

פרויקט בית הליבה - מוזיאון מגדל דוד ירושליםצילום: MSI

בשנים האחרונות הייתה חברת MSI מעורבת במספר פרויקטים גדולים בארץ, כגון: ניטור הקו האדום - החלק המערבי של פרויקט הרכבת הקלה בתלת אביב, התקנות ואספקת הציוד, כולל תוכנת ניטור משוכללת להעברת כל המידע למרכז הבקרה של נת"ע ועוד. לאחרונה הכניסה החברה ציוד מתקדם לניטור עוגני קרקע באמצעות תאי כוח אלחוטיים והחלה לבצע ניטור של הפרויקטים היוקרתיים במנהרות עיר דוד ומוזיאון מגדל דוד שבירושלים.

בנוסף, חברת MSI נותנת שירות של בדיקות תקרות פל-קל, חוזק בטון או מצב של קורוזיה של ברזל בשיטות אל-הרס. כך למשל, במקרים בהם במסגרת תמ"א 38 יזם או קבלן מבקשים להוסיף קומות לבניין או לקראת פרויקט של פינוי-בינוי, החברה תספק להם דוח מעבדה מפורט שיכלול את כל האלמנטים הקונסטרוקטיביים וההנדסיים להם הם זקוקים. כמו-כן, MSI מייבאת ציוד שניתן לרכוש או לשכור פר-פרויקט, למשל: תוכנות ניטור, ציוד גיאוטכני הנדסי, מכשור לניטור אלחוטי ומערכות לניטור ויברציות.

"תחום הניטור, מעבר להיותו מרתק וחדשני, הוא שילוב בין מקצועיות והבנה הנדסית ובין יצירתיות והכי חשוב - ניסיון של שנים רבות. תכנון נכון מחייב חשיבה עתידית וחישוב מדויק של מיקום החיישנים בשטח, כך שברגע האמת המערכת תוכל להתריע למהנדסי הפרויקט אם חלה חריגה בתזוזות המבנה או שקיעה של מבנה. כל דבר פחות מזה עלול לגרום לאסון", מסכם תומר.

MSI – מדידות טכנולוגיות וניטור מתקדמות בע"מ
הרכב 2, נתניה
טלפון: 09-8611852
מעבר לאתר >>

--------------------

קנה מידה בע"מ: שירותי מדידה למקרקעין ולתעשייה

חברת קנה מידה בע"מ היא משרד מדידות המצטיין במהירות, גמישות, יעילות ודיוק מרבי עד אפס טעויות, ופורץ דרך בעולם המודלים התלת-ממדיים.

בראש החברה, העוסקת משנת 2004 במדידות לצרכי תכנון ורישום למקרקעין ולתעשייה בכל חלקי הארץ, עומדים זאב וניר וייס. זאב הוא מהנדס במקצועו, בוגר טכניון ומודד מוסמך משנת 1998. ניר עוסק במקצוע המדידות מזה כ-20 שנה ומכיר את התחום לפני ולפנים והתמקצע בכל תחומי המדידה והשרטוט, החל בשיטות הקלאסיות ועד התחומים החדשנים ופורצי הדרך הנהוגים היום בחברה. שניהם ניגשים לפרויקטים על-סמך הכרות רבת שנים עם התחום של מדידת פרויקטים. "רוב הלקוחות שלנו מגיעים אלינו מפה לאוזן, לאחר ששמעו עלינו בפרויקטים מוצלחים בהם השתתפנו", הם מציינים.

הפרויקטים בהם עוסקת החברה הם רבים ומגוונים וכוללים, בין היתר: תכנון כבישים, תכנון תב"ע ושימור מבנים. גם לקוחות החברה הם מגוונים וביניהם: חברת נתיבי ישראל (מע"צ), מינהל מקרקעי ישראל, נתיבי איילון, פרוייקט הרכבת הקלה בגוש דן (נת"ע), עיריות רבות כמו תל-אביב, אשדוד, אשקלון וגדרה, חברות פיתוח, משרדי אדריכלים ומהנדסים ועוד.

התאמה מקסימלית לצרכי הלקוח

חברת קנה מידה מספקת שירותי מדידה לפרויקטים גדולים מתחומים שונים, בהתאמה למאפייני הפרוייקט וצרכי הלקוח. לדברי זאב, "פרויקט של פיתוח כביש שונה מפיתוח שכונה. כל פרוייקט שאנחנו מקבלים מצריך פענוח צרכים, לצורך התאמה של המדידה הנכונה.

הצוות המקצועי של חברת קנה מידה מחזיק בניסיון של עשרות שנים בתחום המדידותצילום: דור לצטר

"בכל המקרים נדרש תיאור של פני השטח ושל הפרטים הנמצאים בו. לעיתים קרובות יש צורך בסינתזה עם מידע נוסף, כמו אילו תוכניות קיימות בשטח ומי בעלי הזכויות על הקרקע ועל התכנון. כל המידע שאנו אוספים ומודדים מסונכרן. למעשה, יש לנו מכלול גדול מאוד של מידע שאין בדרך כלל במדידה קלאסית ולכן אנחנו יכולים לענות על הרבה מאוד שאלות, גם כאלו שלא נשאלו במקור ועולות במהלך הפרויקט".

ניסיון רב שנים עם הפנים קדימה

הצוות המקצועי של חברת קנה מידה מחזיק בניסיון של עשרות שנים בתחום המדידות. עם כניסת הטכנולוגיות החדשות למדידת פרויקטים, הייתה החברה מבין הראשונות לעשות בהן שימוש בשטח. "שיטות מדידת השטח החדשניות כוללות פוטוגרמטריה מטווח קרוב, המתאפיינת בריבוי צילומי שטח הן מהאוויר על-ידי רחפנים בגובה נמוך והן מהקרקע. הצילומים הללו מספקים נתונים ברמה גבוהה ומדויקת מאוד, מסדק בכביש ועד מתאר כללי ופרטני של שכונה שלמה או תוואי דרך שלם. את הנתונים הלקוח יכול לקבל בתלת ממד במערכת GIS, או בתצורות הקלאסיות בדו ממד DWG, לפי בקשת אנשי המקצוע שלו".

פרויקטים אדירים במגוון תחומים

החברה ליוותה מאות פרויקטים ברחבי הארץ, בתחומים שונים ומגוונים. "אחד הפרויקטים שאנו מלווים בשלוש השנים האחרונות הוא הקו החום של נתיבי איילון, שמתחיל בבת-ים חוצה את ראשון-לציון וממשיך לצריפין, ללוד והלאה. בשלב זה אנו עוסקים במסד הנתונים הדרוש לצורך תכנון קווי אוטובוס רבי קיבולת. זוהי דוגמה לפרויקט בעל צרכים משתנים, להם אנו נותנים מענה מדויק ומקיף בכל שלב.

בית משפט השלום ירושליםקרדיט: קנה מידה מדידות והנדסה

"בפרויקטים העוסקים בתב"ע תפקידנו הוא חשוב, מאחר ואנו מתארים את התוכניות החלות על השטח, ובעזרת סנכרון עם הנתונים הקיימים שמדדנו וערכנו, המתכנן יוכל להחליט מה ניתן לייעד לשימושים נוספים. בסוף התהליך אנו הופכים את המגרשים לתוכניות לצרכי רישום. פרויקטים מסוג זה אנו מבצעים, למשל, באשדוד החווה תנופת בנייה אדירה, ובתל-אביב באזורים שונים, כמו מתחם פלורנטין המאופיין בבנייה נמוכה ובתי מלאכה ישנים ויהפוך בזמן הלא רחוק לאזור עם עירוב שימושים של תעסוקה, מסחר ובתי מגורים גבוהים".

ניר מספר על פרויקטים נוספים בתחום המדידות האדריכליות לצרכי שימור: "אנו לוקחים חלק גם בפרויקטים אדריכליים לשימור מבנים, בהם המדידות במבנה הקיים מתבצעות בדיוק רב של פרטים מאוד קטנים ומשמשות לשיפוץ ושחזור המבנה המקורי. גם כאן, אנו משתמשים במודלים טכנולוגיים רב ממדיים בעלי פירוט נרחב, הכוללים סריקות לייזר, וכן באיסוף מידע על ההיסטוריה של הקרקע, גבולותיה וייעודה".

"הניסיון הרב שלנו בתחום מדידות פרויקטים ובשימוש בטכנולוגיות חדישות בתחום זה, מאפשר לנו להתאים את כל הפלטפורמות הנכונות לכל לקוח, בכל מגוון השיטות. יש לנו מכלול גדול של מידע, המאפשר מתן תמונה רחבה ומעמיקה של נתוני השטח, לפני ותוך כדי ביצוע הפרויקט, הכל במסגרת לוחות זמנים מהירים", הם מסכמים.

קנה מידה בע"מ
תלפיות 38 רמת גן
03-5442605
מעבר לאתר >>
מעבר לערוץ היוטיוב >>