משמורת משותפת: הילדים שלכם לא חייבים לסבול מפירוק החבילה

החלטתם לעבור תהליך גירושין ועכשיו השאלה היא - מה עם הילדים? לפני שאתם נותנים לתהליך להשפיע על המשך חיי ילדיכם, חשוב שתכירו את האופציות העומדות לרשותכם

ניבה שור ודניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משמורת משותפת: הילדים שלכם לא חייבים לסבול מפירוק החבילה
ניבה שור ודניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן מקודם

גירושין הוא תהליך לא פשוט, בלשון המעטה, קל וחומר כאשר מוערבים בסיפור ילדים. ההשפעה עליהם עלולה לתת אותותיה גם שנים לאחר המקרה ולהשאיר בהם חותם שלילי. אם נקלעתם למצב של גירושין, חשוב שתדעו שישנה דרך בה ילדיכם יוכלו להתמודד נכון עם המציאות החדשה.

משמורת משותפת מאפשרת את החלוקה הנכונה וייעוץ עם עורך דין בתחום מאפשר את הדרך הנכונה לאפשרות זו. משמורת משותפת עלולה גם היא ליצור בעיות וחשוב שתמיד תראו את טובת הילד לפניכם ושתבחרו את עורך הדין שעושה זאת ופועל לפי קו מנחה זה. בכתבה הבאה תכירו את עורכי הדין בתחום: עו"ד אפרת חורי-הרוש ו- עו"ד ריקי אופק אבן צור:

עו"ד אפרת חורי-הרוש: עורכת דין לדיני משפחה וגירוש

כאשר זוג מחליט להתגרש, עליו להסדיר את מערכת היחסים החדשה ביניהם בכל הקשור לטיפול בילדים וכלכלתם. אחת הסוגיות שעולה לדיון היא האם ברצונם של בני הזוג לקיים משמורת משותפת וכיצד לחלק ביניהם את זמני השהות עם הילדים. עורכת הדין אפרת חורי-הרוש, המתמחה בדיני משפחה וגירושין, מספרת לנו על המשמעות וההשלכות של משמורת משותפת.

מהי משמורת משותפת?

"המושג 'משמורת משותפת' שימש פעם עבור חלוקה שווה של גידול הילדים בין שני ההורים", מסבירה עו"ד חורי-הרוש. "ב-2017, בעקבות תביעה של 2 אבות שונים, קבע בית המשפט העליון את הילכת בע"מ 919/15 המגדירה את תשלום המזונות בשילוב עם הדין האישי העברי. לפי הלכה זו, מגיל 6 תשלומי המזונות הינם מדין צדקה ולכן יושפעו מחלוקת זמני השהות ומרמת ההכנסה של הצדדים.

עו"ד אפרת חורי הרושצילום: צילום: מתן חורי

"בפסק דין נוסף שניתן לאחר הילכת בע"מ 919/15, נאמר כי על מנת לקבוע מזונות לקטינים מעל גיל 6 יש לבחון את חלוקת המשמורת בפועל. כלומר, גם אם נקבע שהמשמורת של האם, בבואנו לקבוע מזונות יש לבחון את חלוקת זמני השהות בפועל. שילוב של פסקי הדין די רוקנו מתוכן את המושג משמורת משותפת וכיום הרבה עו"ד רושמים בהסכמים ובתביעות 'אחריות הורית משותפת' במקום 'משמורת משותפת'.

משמעות השינוי היא שכאשר יש חלוקת נטל שווה בזמני השהות בין הצדדים, רמת השתכרות שווה וגיל הילדים מעל 6 – אין תשלומי מזונות. כשזוג מגיע אלי ורוצה משמורת משותפת, הדיון עוסק בעיקר בחלוקת זמני השהות ולא במזונות".

מהם האתגרים שמציבה משמורת משותפת?

"המשמורת המשותפת, שמונעת תשלומי מזונות, מציבה אתגרים חדשים בפני אבות רבים. יש לי הרבה לקוחות אבות שאני אומרת להם שזו ההזדמנות שלהם להיות חלק בחיי הילדים שלהם. גם כאשר אני התגרשתי התעקשתי שהגרוש שלי לא יהיה 'האבא המבורגר' שרואה את ילדיו רק לשעות ספורות ביום, אלא מהווה שותף מלא בגידול שלהם. לאחר שחזרנו לחיות יחד, הוא העריך מאוד את התהליך המקרב שעבר עם הילדים.

"האתגר הגדול ביותר בתחום זה הוא הרצון של האימהות לזכות במזונות ולכן ישנן אימהות שמנסות למנוע סידור של חלוקת זמני שהות שווה. בהליך גישור בהסכמה אפשר להראות לאם שניתן ליצור חלוקת נטל שווה שמתאימה גם לאב, לצד למידת האב לקחת יותר אחריות.

"עם זאת, ישנם מקרים בהם אין הסכמה והדיון הופך למלחמה ארוכה בבית המשפט. במקרים קיצוניים מעורב בתהליך גם ניכור הורי המתרחש כאשר אחד ההורים מרחיק ומנכר את הילדים כנגד ההורה השני, על מנת ליצור ביניהם נתק.

"כאשר מגיע אלי אב למשרד לייעוץ, אני אומרת לו שלא משנה מה יבחר – קודם כל עליו להתחיל לתעד את מערכת היחסים שלו עם הילדים בכל הערוצים האפשריים ולדאוג לשמור עמם על קשר רציף, על מנת להתגונן בעתיד בבית המשפט".

הסכם הוא הפתרון העדיף – לטובת הילדים

"ילדים צריכים את אמא ואבא – הילד לא החליט להיפרד מהוריו ולכן הסידור של חלוקת נטל שווה הוא העדיף", אומרת עורכת הדין אפרת חורי-הרוש. "אני מאמינה שהדרך לפתור את הסכסוך וליצור מערכת יחסים חדשה היא דרך של גישור והשמת הילדים במרכז. ההסכם הוא המסגרת, אבל בני הזוג חייבים למצוא את הדרך להסתדר ביניהם כי יש להם ילדים משותפים לכל החיים ועוד הרבה חוויות משותפות לחוות יחד", היא מסכמת.

"אני תמיד מקווה שבצד השני תהיה אוזן קשבת ליצירת הסכם שייטיב עם שני הצדדים ובעיקר עם הילדים. עם זאת, במידת הצורך, אני נלחמת במסירות לצד הלקוחות שלי בבתי המשפט. הלקוחות שלי מתחברים אל האותנטיות שלי ויודעים שאני תמיד זמינה בשבילם ואעזור להם להצליח".

עו"ד אפרת חורי-הרוש
אגוז 3, יבנה
טלפון: 054-2558894
מעבר לאתר>>>
מעבר לעמוד הפייסבוק>>>
מעבר לטוויטר>>>
מעבר ללינקדאין>>>

--------------------------------------

עו"ד ריקי אופק אבן צור: עו"ד לדיני משפחה 

גם בעת הליך גירושין כפי שהיה במהלך חייכם המשותפים, ילדכם הם החשובים והיקרים לכם ביותר. לכן, אחת ההחלטות החשובות ביותר שאף מעוגנת משפטית היא כיצד יחולקו זמני השהות של הילדים עם כל אחד מכם.

במהלך הגירושין נבחנת שאלת המשמורת על הילדים. האם אחד ההורים ישמש המשמורן העיקרי, או ששני ההורים יהיו המשמורנים, ובשפה המשפטית – משמורת משותפת. כך או כך, חשוב להתלוות על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום דיני המשפחה, בעת הליך הגירושין, אשר יסייע בהגנה על זכויותיכם ההוריות.

עורכת דין לדיני משפחה ריקי אופק אבן צור, עוסקת בתחום מזה למעלה מ- 17 שנים. היא בעלת תואר ראשון ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית, בעלת הכשרה לשמש דירקטורית, ועושה דוקטורט במשפטים בתחום פירוק חברות. בעברה שימשה כבא כוחו של היועץ המשפטי לממשלה באפוטרופוס הכללי, ברשם לענייני ירושה. כיום, מנהלת עו"ד אופק אבן צור, את משרדה הפרטי בירושלים.

מהי משמורת משותפת?

"ההגדרה של משמורת משותפת יצאה לאור בעקבות החלטת בית המשפט העליון, תיק 'בע"מ 919/15 ' אשר בהרכב של 7 שופטים בבית המשפט העליון, קבע מתווה של משמורת משותפת ומזונות.

"משמורת משותפת על הילדים מתאפשרת כאשר יש חלוקה שוויונית בין ההורים על הסדרי השהות של הילדים. בפועל, בבית המשפט, משמורת משותפת נחשבת לכזאת, כאשר יש שני לילות בשבוע ופעם בשבועיים מיום שישי עד מוצ"ש/ יום ראשון בהם הילדים ישנים אצל הורה אחד וביתר הימים אצל ההורה השני, והם מתחלפים ברוטציה מידי שבוע, כמו גם חלוקה ברוטציה של זמני השהות בחגים ובחופש הגדול.

"משמעות נוספת של משמרות משותפת היא שכאשר הילדים נמצאים אצל אחד ההורים, הוא אחראי להם באופן מלא ודואג לכל צרכיהם: הסעות, חוגים, פעילויות, ארוחות ולינה".

מהן ההשלכות של משמורת משותפת על המזונות?

עו"ד ריקי אופק אבן צורצילום: צילום עצמי

"המשמעות של משמורת משותפת בהיבט המזונות כיום היא די אמורפית. אם בעבר, הייתי יכולה לספק אינדיקציה ללקוח שלי לפי המשמורת כמה מזונות הוא אמור יהיה לשלם, הרי שהיום אין אינדיקציה כזו. כל שופט מחליט לפי ראות עיניו מה גובה המזונות שהצד השני יקבל במצב של משמורת משותפת וישנם מקרים בהם לא יקבע תשלום מזונות בכלל.

"אם יתקיימו מספר תנאים עיקריים: חלוקת זמנים שוויונית של הילדים עם ההורים, שוויון בפערי השכר בין ההורים, מערכת יחסים טובה בין ההורים המאפשרת תקשורת, וגם מגורים בקרבת מקום, על מנת למנוע טלטול של הילדים. אם מתקיימים כל התנאים הללו תתאפשר משמורת משותפת ולא תהיה פסיקה של מזונות כלל, אבל יהיה גזבר, הורה אחד מבין ההורים שירכז חשבון הוצאות של הוצאות שאינן תלויות שהות.

"ההיגיון שעמד מאחורי פסק הדין הוא שלא יהיה מצב של 'בית עשיר' - 'בית עני', ולכן קבע את התנאים לקיום משמורת משותפת".

מה היתה ההשלכה בתיקי גירושין מרגע הפסיקה הזו?

"הדבר יצר בלבול רב בפועל משום שבתי המשפט הוצפו בהרבה מאוד בקשות של הורים למשמורת משותפת, זאת מתוך מטרה לא לשלם מזונות. בית המשפט היה צריך להתמודד עם ההצפה והבין שיש פניות שהן 'לא טהורות' וכתוצאה מכך, החל להקשיח את התנאים למשמרות משותפת, כגון בחינת תום הלב של מבקשי הבקשה, ווידוא שהילדים לא מועברים להשגחת 'בייביסיטר' בימים בהם הם אמורים להיות עם כל אחד מההורים, ועוד.

"בסופו של יום בתי המשפט הצליחו לטפל בתופעה אבל מה שנוצר מהסיטואציה היה שההגדרה של משמורת משותפת אינה משמעותית כיום בבתי המשפט, ובית המשפט תמיד רואה את טובתם של הילדים. אם ההורים מבקשים חלוקת זמנים שוויונית והשופטים בוחנים ורואים שהדבר לטובת הילדים ולא כדי להפחית מזונות, הם יאשרו זאת. מעבר לכך, אנו רואים הפחתה משמעותית בדמי המזונות בכל מקרה, לא רק בתיקים של משמורת משותפת".

מהו תפקיד עורך הדין בנושא המשמורת המשותפת?

"כל תיק הוא עולם ומלואו ועורך הדין בודק כל בקשה לגופה. אם אני רואה שהבקשה למשמורת משותפת אינה מתאימה, אני אלחם כדי שזה לא ייצא לפועל.

"תפקיד עורך הדין לשרת את הלקוח שלו. כשהוא משרת את הלקוח הוא צריך לכוון אותו לפעול לטובת הדבר שהוא מבקש. אם הלקוח מבקש משמורת משותפת ויש לו רצון ויכולת לגדל את הילדים אז נביא לתוצאה הזו, ואם אנחנו מייצגים לקוח שנלחם על משמורת משותפת כי הצד השני מבקש לא מהיגיון או רצון אלא מאינטרס לא לשלם מזונות, אז נילחם בצד השני כדי שמשמורת משותפת לא תצא לפועל.

"בימים אלו, על אף תקופת הסגר במהלך הקורונה, אנו עובדים ומספקים מענה טלפוני באופן רגיל ואני נמצאת פה למען הלקוחות כל הזמן".

עו"ד ריקי אופק אבן צור
דיסקין 9 א, ירושלים
טלפון: 02-5770095