חברת ניהול היא החמצן של ענף הנדל"ן בקורונה

היצירתיות, החדשנות הטכנולוגית והיכולת להתאים את הנכס לתקופה הן המפתח לשימור המוניטין המותגי. רוחמה אברהם, מנכ"לית חברת השתתפויות בנכסים, מציגה את הגישה שתשנה את הענף וקוראת גם לרגולטור לקחת אחריות

גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת ניהול היא החמצן של ענף הנדל"ן בקורונהצילום: רן אביטל
גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן מקודם

הקורונה מכה בשוק הנדל"ן המניב: ירידה של עשרות אחוזים בדמי השכירות, בתי עסק ומשרדים שנסגרים בזה אחר זה ושטחי מסחר שלמים שמוצעים למכירה. רוחמה אברהם, מנכ"לית חברת השתתפויות בנכסים, אומרת כי מנקודת מבטו של בעל הנכס, הנזק עלול להיות כפול: אובדן הכנסות בטווח המיידי ופגיעה במותג עצמו, במוניטין של הנכס, גם שנים אחרי שיימצא חיסון. "לשתי התופעות יש מענה אחד", היא מציינת, "חברת ניהול מקצועית. היכולת של חברת הניהול להתאים את תמהיל השירותים למציאות המשתנה ולהפגין גמישות, יצירתיות וחדשנות, זה ההבדל – יחד עם התאמות חיוניות מצד הרגולטור – בין להיות או לחדול".

השפעתה של חברת הניהול והאחזקה על ערך הנכס, שוויו והצלחתו היא רבה בכל עת, אך מתחדדת בתקופה הזאת שבעתיים – אם במתן פתרונות להקלה על השוכרים, אם בחשיבה מחוץ לקופסה על אירועים שיגדילו את הביקוש והביקורים (במגבלות הברורות) ואם במניעת נטישה. זאת כדי להימנע ממצב של קומות רפאים, שגורר ירידה בשירותי התחזוקה ופגיעה בנראות ובהכנסות. "כאשר הצרכים ודפוסי החשיבה בקרב הלקוחות משתנים, חברת הניהול נדרשת לנבא את המגמה ולהיערך מראש", אומרת אברהם.

"בעלי נכסים שבודקים בשבע עיניים את הקבלן חייבים לבחור את חברת הניהול באותה תשומת לב", היא מוסיפה. "חייבת להיות סינרגיה בין בעל הנכס לחברת הניהול. התפשרות כאן עלולה לסכן את הנכס כולו". ומה שנכון לבעלים נכון לשוכרים: "כשבוחרים דירה, משרד או מיקום לעסק, לא תמיד שמים דגש על חברת הניהול. אלא שהיא זו שמנהלת את הבניין, מתחזקת את המערכות ונותנת פתרונות בזמן אמת".

"חברת ניהול נכסים חייבת להעסיק אנשי מקצוע מנוסים", מפרטת אברהם. "ההסתייעות בשירותיה אמורה להפוך את הנכס למתוחזק, מטופח ויפה יותר. זה מתחיל בדברים הקטנים לכאורה: ניקיון תמידי של הבניין ושטחיו הציבוריים, גינון וטיפוח שטחי הנוי, תחזוקת הלובי ומעטפת הבניין – כל אלה ועוד משדרגים את החזות ומעלים את ערך הנכס". אברהם מדגישה כי תדמית הנכס מזמינה לקוחות, אם זה למגורים ואם לעסקים או להשכרה: "המוניטין המותגי ועירוב השימושים מעלים את הביקוש והערך, והנראות היא עניין שאסור לזלזל בו. נכס שנראה טוב ומטופח מבחוץ, סביר להניח שמתוחזק גם מבפנים. וגם זו אחריות של חברת הניהול".

וזה כמובן לא עוצר שם. לחברת ניהול בעלת ניסיון, ותק בענף ויציבות כלכלית יש די קשרים ושיתופי פעולה עם אנשי מקצוע מתחומים רבים ומגוונים, שמאפשרים לה לנהל את הנכס בצורה המיטבית – בפתרון בעיות, בגביית כספים, בחיסכון במשאבים, בטיפול מקיף בפן הביטוחי ואפילו בהיבטים כמו יישוב סכסוכים. עניין נוסף שחשוב לשים אליו לב, ובפרט בהיעדר הסדרה חוקית של קריטריוני סף לחברת ניהול, הוא השקיפות שהיא נוקטת כבר משלב החתימה ובכל צעד ופעולה מול הבעלים והשוכרים.

מפרופטק עד חניה לקורקינט

כבר יותר מ-50 שנה מעניקה השתתפויות בנכסים שירותי ניהול לפרויקטים בפריסה ארצית. מגדלי הארבעה ובית ההסתדרות הציונית בתל אביב, בית גלים בחיפה, קניון הרים בגוש עציון, פארק ההייטק יוקנעם ומתחם מגורים רחב ידיים במצפה רמון – אלה רק דוגמאות אחדות. בעולם המרלו"גים, שהופך רגיש במיוחד בזמן משבר, מחייב מיומנות ותחכום וכל פספוס בתחזוקה השוטפת בו עלול לעלות מיליונים, לחברה דריסת רגל משמעותית. היא מנהלת ומתחזקת את המרכז הלוגיסטי בצריפין, מהגדולים והמתקדמים בארץ, המשרת חברות כמו קוקה קולה, חוגלה קימברלי, קסטרו, גולברי, מחלבות גד ועוד.

כיום החברה מעניקה שירותי ניהול השכרות לכחצי מיליון מ"ר ושירותי ניהול אחזקה לכמיליון וחצי מ"ר, המסתכמים בכ-200 נכסים מניבים. כאחת הגדולות והוותיקות בארץ, היא נותנת שירותי ספר נכסים לכ-8,000 חלקות ומנהלת מערך חוזים בהיקף של כ-2,000 שוכרים .שווי הנכסים נאמד במיליארדי שקלים. שיעור התפוסה עומד על 97% ושיעורי הגבייה על כ-98%.

רוחמה אברהםצילום: רן אביטל

כחברה בת של הסוכנות היהודית, רווחי החברה מוקדשים למשימות לאומיות-ציוניות כמו קליטת עלייה, סיוע לחיילים בודדים, חינוך, הכשרה ושימור הקשר עם יהדות התפוצות. במישור המקצועי החברה מציבה לענף כולו סטנדרטים גבוהים של איכות, אמינות, יחס אישי, גמישות וחדשנות. היא מקפידה לנקוט יוזמות אסטרטגיות, לבחון הזדמנויות חדשות ולהתאים את עצמה לשינויים ולמגמות בענף ניהול הנכסים.

דוגמה טובה היא האחזקה המונעת, שמתאפשרת הודות לתעשיית הפרופטק (Property Technology) הצומחת בעולם – למשל, התקנת חיישנים שמאתרים תקלות בזמן כדי לחסוך הוצאות עתק וכאב ראש מיותר. החברה גם מקדמת בנייה ירוקה וניצול אנרגיות מתחדשות ואף שדרוג והתאמה של מבנים קיימים לעולם הזה. היא דואגת להתאים את המתחמים לצורכי הזמן, מעמדות טעינה לרכב חשמלי בחניה ומקומות לקורקינט חשמלי ועד רשת Wi-Fi מהירה ורציפה.

הניהול הטוטלי

המענה שמספקת חברת השתתפויות בנכסים הוא מקיף ומלא, בהתאם לגישת ה-Total Management, המרכזת מנעד רחב של שירותים תחת קורת גג אחת: ייעוץ טרומי בנוגע למערכות ומתקנים משותפים בנכס המתוכנן; ניהול השכרות ומכירות; אחזקה של נדל"ן מניב, מסחרי ופרטי, תוך ביצוע התאמות ושינויים בנכס; השבחת נכסים; קידום תב"עות; ייזום פרויקטים וניהול הקמה; הסדרת זכויות ומעקב תכנוני.

"אפשר לדמות חברת ניהול לבנק השקעות", מסכמת המנכ"לית, "אם הוא טוב, הוא יניב רווח מקסימלי גם בעת משבר". אבל יש גבול למה שחברת ניהול מסוגלת לעשות. אברהם, בעברה חברת כנסת ושרה בממשלת ישראל, קוראת גם לרגולטור ולרשויות המקומיות לגלות דינמיות – בהקלה במיסוי, בביורוקרטיה ובשינוי ייעוד לנכס. "ישראל ידעה בכל שנותיה לצאת ממשברים חמורים, וגם כעת מחובתנו לשלב כוחות – הממשלה, הרגולטור, הרשויות, אנשי עסקים ואזרחים, להישאר מאוחדים ולצאת מזה מחוזקים".  

לעוד מידע על השתתפויות בנכסים >> לחצו כאן