פתרונות למעבר דירה: הזדמנות לשינוי לטווח הארוך

שינוי מקום מגורים יכול להיות מתסכל ומבלבל, בעיקר הסידורים הנלווים לו. אנשים רבים הולכים לאיבוד בזמן התהליך וזקוקים ליד מכווינה על מנת לצלוח אותו על הצד הטוב ביותר, וכיום קיימים לא מעט שירותים שיכולים לעזור בנושא

מאור מואיגר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שולחן מחשב עמוס חפצים
מאור מואיגר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

מעבר דירה הוא אירוע מרגש שיכול להפוך במהרה לקשה ומורכב כבר בתחילתו. מעבר להתמודדות עם אריזות וניקיונות, חשוב לזכור גם את הפרטים הקטנים ולנסות לנצל את ההזדמנות לבצע שינויים גם לטווח הארוך, כאלה שיובילו לשיפור איכות החיים. לא מעט אנשים נוטים להתמודד לבד עם כל הפרוצדורות ולבסוף נקלעים למבוך מסובך של בירוקרטיות או בקשיי ניהול וארגון, אך כיום קיימים מגוון פתרונות למעבר דירה שיקלו על המצב ויאפשרו נחיתה רכה במקום החדש, בהם שירותיהם של כמהזה בריאות ו"סידורים".

"כמהזה בריאות" - לנצל את המעבר להחלפת קופת החולים

כמה פעמים במהלך חייכם החלפתם את קופת החולים שבה אתם מטופלים? אם אתם כמו רובם המוחלט של הישראלים – יכול מאוד להיות שהתשובה לכך היא אפס. למעשה, אפילו כשאנשים עוברים לגור רחוק מקופת החולים הקבועה שלהם, הם במקרים רבים עדיין יעדיפו להמשיך לנסוע אליה שוב ושוב בכל פעם שהם נדרשים לטיפול או ייעוץ רפואי – גם כשמדובר במרחק רב. אז למה רבים מאיתנו נמנעים בכל מחיר מפעולה שדווקא יכולה להיטיב איתם ועם הבריאות שלהם, תוך שיפור אפשרי של איכות חייהם?

נמרוד מן הוא מנכ"ל "כמהזה", האתר הוותיק להשוואת מחירים, אשר בין היתר מספק שירות השוואה בין קופות חולים, ובכך מסייע לאנשים להתגבר על החשש מהמעבר בין קופות החולים, תוך שהוא מפשט את התהליך במידה ניכרת. לדבריו, "אחוז נמוך מאוד מהאנשים מחליפים קופת חולים במהלך חייהם – וזה נכון גם לגבי אנשים שלא מרוצים מהטיפול שהם מקבלים בקופה".

אחת הסיבות האפשריות לכך היא שרוב האנשם מרגישים בטוחים יותר בידיים של מי שליוו אותם במשך כל כך הרבה שנים ומכירים היטב את ההיסטוריה הרפואית שלהם. כמו כן, קיימת סברה שמעבר למרפאה חדשה עם צוות לא מוכר עלול להיות כרוך בהליך סבוך ומתיש של ביורוקרטיה.

כמהזה בריאותצילום: צילום מסך מתוך האתר

אולם נמרוד מדגיש כי "במעבר לקופת חולים אחרת יש פחות ביורוקרטיה ממה שאנשים חושבים וגם הזכויות נשמרות במרבית המקרים".

להתגבר על הרתיעה מהמעבר

בעת מעבר דירה, אנשים בוחנים את האפשרות של מעבר קופת חולים בשל מרחק מרופא המשפחה. זה נכון במעבר בין ישוב לישוב ובין עיר לעיר, וזה נכון לעיתים גם במעבר בין אזורים שונים באותה העיר. יש אזורים שבהם יש יתרונות משמעותיים לאחת הקופות, ובמקרה כזה המעבר לקופת החולים הנגישה והקרובה יותר נעשה חשוב ומשתלם במיוחד.

אולם, מלבד היתרון הברור שבמעבר לקופת חולים שתהיה קרובה למקום המגורים – לשינוי הזה יש יתרונות נוספים שכדאי לקחת בחשבון. לדוגמה, ישנן קופות חולים שמצטיינות בתחומים ספציפיים – כמו לדוגמה טיפולי שיניים, שירותים להיריון ולידה, רפואה משלימה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד. לכן, אם אתם זקוקים לסיוע בתחום ספציפי – ייתכן שכדאי לבדוק איזו קופת חולים באזור מצטיינת בו.

הבדל נוסף בין הקופות נובע מהפער בעלות של הביטוחים המשלימים. ככל שגיל המבוטח עולה, כך התשלום החודשי מתייקר, וההבדל בין הקופות מבחינת מחיר הביטוחים המשלימים נהיה משמעותי. כמו כן, קיימים הבדלים גם מבחינת זמינות התורים, איכות השירות של הצוות הלוגיסטי ועוד.

מעבר דירה הוא הזדמנות לעשות את כל הבדיקות האלו ולשפר את הליווי הרפואי שאתם מקבלים – גם אם עד כה בכלל לא חשבתם שיש מקום לשיפור.

כמהזה בריאותצילום: צילום מסך מתוך האתר

איך יודעים איזו קופת חולים מתאימה לנו?

תהליך הבחירה של קופת חולים חדשה עשוי להיראות די מסורבל, בייחוד אם מעורבים בו עוד שיקולים מלבד המרחק הגיאוגרפי, כמו כאמור במקרה שרוצים למצוא את הקופה עם סל השירותים שמתאים לצרכים הספציפיים שלנו.

כאן נכנס לתמונה השירות הייחודי של "כמהזה בריאות", אשר משווה בין שירותי בריאות מסוגים שונים – בהם גם כלל קופות החולים בישראל. השירות בוחן היבטים שונים בהצעות של קופות החולים לרבות עלות הביטוח, השירותים שמציעה כל קופה ועוד. בנוסף, הגולשים יכולים להשאיר פרטים ולבקש שנציגים מקופות החולים הרלוונטיות יחזרו אליהם עם כל הפרטים שחשוב לדעת כדי לגבש את ההחלטה ולבצע מעבר לקופת חולים בנוחות ובקלות.

"כל המידע הזה מגיע אלינו בלי שנצטרך להתקשר לקופות החולים ולבזבז זמן בהמתנה על הקו – הפניה דרך האתר מצמצמת משמעותית את הבירוקרטיה וכאב הראש שיכולים להיות כרוכים בתהליך הזה", אומר נמרוד.

לדבריו, יש נטייה לחשוב שכל קופות החולים מציעות את אותם השירותים באותם המחירים – אך זוהי תפיסה מוטעית. "כמו בכל תחום, גם אצל קופות החולים יש תחרות – ואם אנחנו מרגישים שלא מספקים לנו את השירות המיטבי – בהחלט כדאי להחליף קופת חולים כדי לקבל את השירות שמגיע לנו באמת וכך לשפר את איכות החיים. היום כבר אין צורך להתפשר על קופת חולים רק בגלל שהיינו מטופלים בה כל החיים", סיכם.

כמהזה בריאות
למעבר לאתר >>

------------------------------------------

"סידורים" - סדר בבית ובחיים

שרית גושן התנסתה בתחומים מגוונים ושונים מאוד בדרכה המקצועית. בין היתר למדה מוזיקה במחזור הראשון של בית הספר רימון ולמדה באוניברסיטה להיות שיננית, אבל תמיד הסתובבה עם תחושה שהיא לא מממשת את הפוטנציאל האמיתי שבה.

"מאז ומתמיד הייתי מסודרת – סידרתי עבור חברים ובני משפחה והם כל כך אהבו את התוצאה עד שיום אחד הציעו לעשות מזה עסק". בתקופה ההיא לא היה אף אחד אחר בישראל שעשה משהו כזה והיא גם לא שמעה על שירות כזה במקומות אחרים בעולם.

כך נולד במוחה לפני 22 שנים הרעיון להקים את "סידורים – עושים סדר בחיים", חברה שמסייעת במעברי דירות ועסקים ובסידור בתים ועסקים. כיום החברה מונה עשרות נשים שנבחרות בקפידה ומנהלות את התהליך מא' עד ת'. "אנחנו דואגות להכול – לקרטונים, למוביל, לאריזות לפני, לסידורים אחרי ומטפלות בכל תתי הנושאים שנלווים לתהליך", מדגישה שרית.

שרית גושן צילום: שחר נעים

"דוחים את המעבר בגלל הפחד"

מי שעבר דירה בחייו יודע שמדובר בתהליך אמוציונלי שמעורבים בו הרבה רגשות וגם קשיים. בשביל חלק מהאנשים מדובר בשדרוג החיים בעקבות מעבר לבית גדול, בעוד שאחרים עוברים אחרי פרידה, גירושים או שינוי לרעה במצב הכלכלי. ישנם מבוגרים שעוזבים בית גדול כדי לעבור לדיור מוגן וצעירים שנדרשים לחיות לבדם לעיתים לראשונה בחייהם.

שרית והצוותים שלה פוגשות את האנשים האלו ברגעים הכי סוערים בחייהם ולפעמים המפגש הזה מוליד רגעים בלתי נשכחים. המסדרות המקצועיות משמשות כמעין פסיכולוגיות שמאבחנות את הבעיה ומתאימות לה פתרון. "כשאנחנו אורזות דירה, אנחנו רואות את כל החיים של הלקוח שלנו – הסודות, הסיפורים ומערכות היחסים שלו", היא מספרת.

"בעבודה שלי גם נתקלתי בהרבה כאב, אנשים שאיבדו ילדים והורים, אנשים שהחיים שלהם התפרקו והם נאלצים להתחיל מחדש – יש כאן הכול מהכול. פתאום אני מוצאת מכתבים שמוציאים אנשים למסע בזמן או כסף שהם בכלל לא ידעו שיש להם או מזכרות. זו חוויה מאוד עוצמתית ומרגשת".

שרית שמחה שהיא מצליחה להפוך תהליך שנתפס בעיני רבים כקשה מאוד – לכזה שהם מצליחים גם קצת ליהנות ממנו. "המון אנשים אומרים לי שהם לא יכולים לדמיין את המעבר הזה בלעדינו. הם מספרים שהם חשבו שיהיה מדובר בתהליך טראומתי ובסוף עברו חוויה טובה ונעימה. חשוב להבין שלפעמים אנשים דוחים את המעבר שוב ושוב כי הם פוחדים לארוז את כל החיים שלהם – וזה מרגש לדעת שאפשר לעזור להם להתגבר על הפחד ולהשיג סוף סוף את השינוי שהם ייחלו לו".

מארון לארון במקסימום שלושה ימים

אם חשבתם שמעבר דירה חייב להיות תהליך מסורבל וארוך שנמתח כמו מסטיק, כשמדובר במסדרות מקצועית, זה בדרך כלל לא המצב. "אנחנו עושות את תהליך המעבר במקסימום שלושה ימים מארון לארון", מספרת שרית. "ביום הראשון אנחנו מתחילות לארוז וביום השלישי הכול כבר מסודר בארונות ובמקומות האחסון בצורה מושלמת".

צוות "סידורים"צילום: שחר נעים

ואם זו נראית כמו עבודה קלה – כדאי להבין קצת יותר לעומק מה עובר בראש של המסדרות במהלכה. "יש המון פסיכולוגיה בתהליך הזה. אנחנו לומדות את האדם, ההרגלים שלו, ההתנהלות שלו, במה הוא משתמש יותר ובמה פחות. זוהי 'הנדסת אנוש' לשמה – ואנחנו משקיעות בזה הרבה  מחשבה ותכנון ומלמדות כל מסדרת מתחילה איך לעשות את זה בתהליך הכשרה".

אחד הדברים החשובים בתהליך הוא התקשורת עם הלקוח. "אנחנו תמיד מקפידות לתקשר עם הלקוחות עם המון חמלה והקשבה", היא אומרת. "אנחנו מבינות שלאנשים קשה להיפרד מחפצים והם לא תמיד יודעים איך הם רוצים שהבית החדש שלהם ייראה וירגיש. לכן חשוב לנו להבין איך לנהל בשבילם את התהליך עם כמה שפחות מאמץ מצדם" מסכמת שרית.

אם צריך, הן מספקות גם שירותים נלווים שמורידים עוד יותר את רף הלחץ. כדי לעשות זאת הן משתפות פעולה עם הנדימן, שירותי הובלה, הדברה, ניקיון, פוליש ועוד.

סידורים
מעבר לאתר >>
ליצירת קשר: 077-996-5384