תרומה לעמותות: תמיכה מצילת חיים

בישראל פועלות לא מעט עמותות הזקוקות לסיוע על מנת להמשיך לספק מענה לאנשים רבים - במיוחד בתקופה מאתגרת זו, כאשר לתרומה סמלית יש כוח לחולל שינוי ואף להשפיע על המשך פעילותן

מאור מואיגר ואסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרומה לעמותות: תמיכה מצילת חיים
תרומה לעמותות: תמיכה מצילת חיים צילום: shutterstock

אנשים רבים בישראל זקוקים לתמיכה וסיוע אשר אינו זמין להם בחיי היומיום. ניצולי שואה, חיילים בודדים, הסובלים ממצוקה נפשית ורבים אחרים נאלצים להתמודד עם בדידות או קשיים כלכליים ובירוקרטיים בדרך למימוש זכויות להקלה על איכות חייהם. אך חלקם מרימים ידיים באמצע הדרך, בין אם מסיבות נפשיות ובין אם מחוסר הבנה של התהליך. בישראל פועלות כיום עמותות רבות המנסות לתת מענה עבור אותם אנשים, כאשר התקופה האחרונה הציבה בפניהן מכשולים שלא היו קיימים לפני מספר חודשים. תרומה לעמותות הללו תסייע להן להמשיך להתקיים בכבוד ואף להגיע ליותר אנשים התלויים בהן. בין העמותות הבולטות פועלות כיום בית איזי שפיראאביב לניצולי השואה, ער"ןעמותת פעמוניםעמותת אח גדול ומרכז מפנה.

בית איזי שפירא - שגרה בימי קורונהבית איזי שפירא - שגרה בימי קורונה

בשיא העשייה ורגע לפני חגיגות ה-40 לבית איזי שפירא, פרצה מגפת הקורונה ושיבשה את ההכנות. הארגון, שבמשך ארבעה עשורים פועל ללא ליאות למען שוויון הזדמנויות, שילובם בחברה ושיפור איכות חייהם של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות, הפך במהלך השנים לפורץ דרך, כשהוא מוביל ומקדם חקיקה ומפתח כלים חדשניים להעצמת ילדים ובוגרים עם מגבוליות, תוך שילובם בחברה שוויונית וצודקת.

קשה לומר שמשבר הקורונה תפס את בית איזי שפירא לא מוכן. אולם משבוטלה לחלוטין שגרת היומיום המוכרת והנחוצה כל כך לילדים עם מוגבלות, היה ברור שנדרשת פעולה מידית, מהסוג שטרם חוו בארגון הוותיק. "כבר בתחילת המשבר הבנו מההורים שהמחסור בטיפולים פוגע מאוד בהתפתחות של ילדיהם והתחלנו מיד לפעול להקמת מערך מגוון של טיפולים מקוונים", מספר עמיר לרנר מנכ"ל בית איזי שפירא.

עמיר לרנר, מנכ"ל בית איזי שפירא
עמיר לרנר, מנכ"ל בית איזי שפירא צילום: רועי טוכבנד

לרנר מספר כי מהרגע הראשון עלתה המחשבה שטיפול מרחוק, מקצועי ככל שיהיה, לא יכול להחליף את המפגש הפיזי של הילד עם המטפל. עם זאת, בארגון האמינו בהשפעה המשמעותית של טיפול כזה ורתמו לעניין אנשי המקצוע שלהם. "מהר מאד ראינו שיש למפגש כזה יתרונות שלא צפינו מראש. היתרון הגדול ביותר הוא הקשר הייחודי שנרקם בין המטפל, הילד וההורים שעד עכשיו כלל לא נכחו בטיפולים".

לאחרונה הוביל בית איזי שפירא מחקר שבדק את יעילותם של הטיפולים המקוונים, ואף קיבל לשם כך תמיכה מגופים בינלאומיים מטעם האו"ם. תוצאות המחקר הראו שמדובר בתהליך מוצלח ויעיל, מה שהביא את הארגון לפתח תכנית המכשירה מטפלים במקצועות פרא-רפואיים למתן טיפולים מקוונים. "ככה אנחנו יכולים להגיע ביתר קלות גם אל ילדים בפריפריה הגאוגרפית והכלכלית בישראל, אל ילדים שעד כה נאלצו להמתין זמן רב כדי למצוא מטפל מקצועי באזור המגורים שלהם" אומר לרנר.

"מרגש לשמוע תגובות של הורים מכל הארץ"

בבית איזי שפירא מקצים משאבים רבים לחינוך ולהעשרה של ילדים עם מוגבלויות. בתחילת המשבר, כשהיה ברור לכולם שגם בתי הספר והגנים ייסגרו בקרוב, היה ברור שגם כאן נדרשים לפעולה מידית. "התארגנו מהר מאד, הזמנו צלם מקצועי שתיעד את המדריכים שלנו מעבירים מפגשים, הדרכות ופעילויות", מספר לרנר. "צילמנו סדרת סרטונים – 'הגן של איזי', שהראתה יום שלם, מלא בתכנים שהילדים מכירים, שתעזור להורים לקיים בבית שגרה תקינה ומוכרת לילדיהם. מרגש מאוד לשמוע תגובות של הורים מכל הארץ, המספרים שהמדריכים הפכו להיות בני בית אצלם. מהר מאוד המדריכים התחילו לצלם את עצמם גם מהבית והפקנו תכנים גם בערבית", משחזר לרנר.

טיפול מקוון
טיפול מקווןצילום: יח"צ בית איזי שפירא

ירידה ניכרת בגיוס הכספים

במשך ארבעה עשורים, בבית איזי שפירא פיתחו שורה ארוכה של פתרונות טכנולוגיים, חינוכיים וטיפוליים המסייעים רבות בשיפור חייהם של אנשים עם מוגבלויות. פעילות הארגון מבוססת ברובה על תרומות המגיעות מארגונים ומאנשים רחבי לב בארץ ובחו"ל. לרנר מבהיר: "לאורך כל הדרך אנו זוכים לתמיכה ולאמון הודות לחדשנות וליצירתיות שמאפיינת אותנו, אולם במשבר הנוכחי, גם אנחנו, כמו עמותות רבות אחרות, חווים ירידה בלתי נמנעת בהיקף התרומות".

"מתחילת המשבר אנו רואים ירידה של כ-25% בגיוס הכספים. אחד האתגרים המשמעותיים שלנו כיום היה קיצוץ בהוצאות מבלי לפגוע בתכנים המקצועיים ובאיכות השירותים שאנחנו מציעים. אני מאמין שזו רק תקופה מאתגרת . יחד עם זאת, כדי  להבטיח המשך פעילות ועשייה אנו זקוקים לתמיכת הקהילה ואני מקווה לזכות בתמיכה של הציבור כדי לסייע בפעילות הכל-כך חשובה הזאת לטובת הילדים והמבוגרים שבאמת זקוקים לה".

בית איזי שפירא
למידע נוסף ולתרומות >>

--------------------------------------

"אביב לניצולי השואה" - סיוע במימוש זכויות וליווי צמוד"אביב לניצולי השואה" - סיוע במימוש זכויות וליווי צמוד

בישראל חיים כיום על-פי ההערכות כ-190 אלף ניצולי שואה, אשר כרבע מהם חיים מתחת לקו העוני. לניצולי השואה ישנן קצבאות וזכויות שמגיעות להם כחוק, אך רבים מהם מתקשים לממש את מכלול הזכויות שמגיעות להם מסיבות שונות.  

"לפי ההערכות שלנו, יותר מחמישים אחוזים מניצולי השואה לא מקבלים את מכלול הזכויות שמגיעות להם בארץ ובעולם", אומרת מנכ"לית עמותת "אביב לניצולי השואה", אורלי סיון. "הזכויות האלו מגיעות לניצולי השואה בזכות ולא בחסד, מתוקף החוק, אבל רבים מהם מתקשים לממש אותן בגלל שהתחום הזה מאוד מורכב וסבוך.

"ישנם ניצולי שואה שכלל אינם יודעים על הזכויות שמגיעות להם או שהם לא מודעים לעדכונים בחוק שיכולים להיטיב איתם. יש גם ניצולי שואה שפשוט לא יכולים להגיש את הבקשות בכוחות עצמם, או שנרתעים מהתהליך הביורוקרטי המורכב". 

מתגברים על כל מכשול שיכול לצוץ בדרך

הביורוקרטיה המתישה שנדרשת למיצוי זכויות יכולה להתיש גם את החזקים ביותר שבנינו, וזה בדיוק מה שגורם לניצולי שואה לוותר במקרים מסוימים על כספים שמגיעים להם. לקושי הזה העמותה נותנת מענה ומספקת ייעוץ וסיוע ללא תשלום של עורכי דין המתמחים במיצוי זכויותיהם, מלווים אותם לאורך התהליך ומסייעים להם במילוי טפסים ובקשות.

"ממוצע הגילים של ניצולי השואה הוא 84", מדגישה סיון. "חלקם לא דוברים עברית ברמה מספקת וחלקם במצב בריאותי לא טוב. לכן, חשוב לנו מאוד שהעמותה תספק את כל הסיוע שנדרש להם תחת קורת גג אחת – בלי 'לזרוק' אותם מגורם אחד לשני – ותוך ניהול של כל התהליך הסבוך בצורה שתקל עליהם ככל שניתן".

קרדיט: avivshoa

מוקד הייעוץ הטלפוני של העמותה מטפל בכעשרת אלפים פניות בשנה. עורכי הדין שמשמשים כיועצי הזכויות של העמותה פוגשים את ניצולי השואה ב-20 "נקודות זכות" - מרכזי סיוע בקהילה, שפועלים ברחבי הארץ. העמותה מסייעת גם לניצולי שואה שמרותקים לביתם ומפעילה עשרות מתנדבים שעוזרים להם במילוי הטפסים והבקשות בביתם.

סיון מספרת כי "מאז שפרצה מגפת הקורונה, הרבה מאוד השתנה בעבור כולנו, אך בעיקר בעבור בני הגיל השלישי. קודם לכן הגשנו יותר סיוע במפגשים אישיים והגענו לבתי אבות ולמרכזי יום כדי לסייע במקביל לכמה שיותר ניצולי שואה למצות את הזכויות שלהם. כיום במקרים רבים אנחנו לא יכולים לפגוש אותם בשטח והעבודה הפכה מורכבת יותר.

"זה דורש מאיתנו לחשוב על דרכים יצירתיות להגיע אליהם גם בשביל דברים לכאורה פשוטים כמו חתימה, צילום של תעודת זהות או תיעוד רפואי. מנגד, הצורך של ניצולי השואה בסיוע רק התגבר לאור המצב. דווקא בימים האלו חשוב לנו לעשות הכול כדי לעזור להם לעבור את התקופה הזאת – בלי להזדקק לסיוע של הקהילה – אלא על ידי מיצוי הזכויות שמגיעות להם".

אביב לניצולי השואה
פעילות העמותה לא נתמכת על-ידי המדינהצילום: באדיבות אביב לניצולי השואה

פעילות העמותה, חשוב לציין, לא נתמכת על-ידי המדינה והמימון מגיע רק מהציבור דרך קרנות ותרומות ישירות של חברות, ארגונים ואנשים פרטיים.

"על כל תרומת מאה שקלים יקבל ניצול השואה אלפי שקלים"

למרבה המזל, לצד הבקשות לסיוע שממשיכות לזרום, גם הסיוע מהציבור לא פסק – ובעמותה מקווים שזו מגמה שתישמר על-אף האתגרים שניצבים בפני רבים מאיתנו כיום. "במבצע ההתרמה היחיד שערכנו השנה, כמו בכל שנה, ביום השואה, ראינו השתתפות יפה של הציבור – וזה בהחלט משמח. חשוב שהציבור ימשיך להירתם למשימה החשובה הזאת מתוך הבנה שלכולנו יש אחריות חברתית ומוסרית לדאוג שניצולי השואה יחיו בכבוד וברווחה", אומרת סיון.

ממחקר שערכה חברת BDO במטרה לבחון את התשואה הכלכלית-חברתית של פרויקט "נקודות זכות", עולה כי הכספים שנתרמים למטרה הזאת בהחלט מצליחים לעורר שינוי ולשפר חיים.

במחקר נבדקו כ-4,000 ניצולים שקיבלו סיוע בנקודות הזכות ונמצא כי על כל מאה שקלים שנתרמים לעמותה, ניצול שואה יקבל כ-4,600 שקלים בממוצע. "בסופו של דבר, הסכום שיקבל ניצול שואה בעקבות הסיוע שלנו עומד בממוצע על כ-36 אלף שקלים – זה בהחלט משמח ומוכיח שאנחנו עושים את הדבר הנכון", סיכמה סיון.

אביב לניצולי השואה
לאתר העמותה >>
לתרומה >>
לקבלת סיוע ללא תשלום:
5711* או במייל

------------------------------------------

ער"ן - עזרה ראשונית נפשית ברגעים המאתגרים ביותרער"ן - עזרה ראשונית נפשית ברגעים המאתגרים ביותר

במשבר הקורונה נראה שכולם פתאום התחילו לדאוג יותר – לדאוג לבריאות, לפרנסה, לשלומם של יקיריהם שבקבוצות סיכון. אבל לפעמים קל לשכוח שיש עוד דבר אחד – מהותי וחיוני ביותר – שאנחנו מוכרחים לדאוג לו כדי לצלוח תקופות מאתגרות - החוסן הנפשי שלנו. ובאופן די אירוני, זה דבר שרבים נוטים להדחיק, לטשטש ולהימנע מלהתמודד איתו.

בער"ן מספקים סיוע נפשי 24/7 בטלפון ובאינטרנט לכל מי שזקוק לו במשך כמעט 50 שנים, אבל גם הם מבינים שהמשבר הזה שונה מכל אתגר אחר שעמד בפני החברה הישראלית עד כה. "ערן היא מעין נייר לקמוס של החברה הישראלית – כל המשברים, המלחמות והאתגרים שלנו באים לידי ביטוי בעלייה במספר הפניות לארגון", מספרת המנהלת המקצועית של העמותה, ד"ר שירי דניאלס.

אם בזמני משבר אנחנו רגילים לראות עלייה של בין 40 ל-60 אחוזים בפניות, הקורונה שינתה לחלוטין את כללי המשחק. כעת אנחנו מדברים על עלייה של 300 אחוזים בפניות". מפרוץ המגפה בחודש מרץ ועד היום התקבלו בער"ן מעל ל מ-200 אלף פניות של מצוקה (כאשר בכל 2019 שהיתה שנת שיא בהיקף הפניות עמד הנתון על 204 אלף).

"וזו לא רק כמות הפניות", מדגישה דניאלס. "גם רמת המצוקה שעולה מהן גדולה ביותר וגם, חשוב להבין, פונים אלינו הרבה אנשים שמעולם לא התמודדו עם קשיים נפשיים בעוצמות האלו".

קרדיט: עמותת ער"ן

מורגלים למלחמות, לא למגפות

ישראל, למרבה הצער, היא מדינה למודת אתגרים. רבים מאיתנו לחמו במלחמות, ספגו מתקפות טילים או חוו אירועי טרור. עם זאת, מנכ"ל ערן, דוד קורן, מאמין שהקורונה מזמנת לנו אתגר שונה וייחודי. "במלחמות, קשות ככל שיהיו, אנחנו יודעים שיש סוף. עכשיו אנחנו מתמודדים עם אתגר מסוג אחר שלא נראה יותר ממאה שנים".

לדבריו, "לרובנו קשה להתמודד עם העובדה שאין אופק, שלא מבינים לאן זה הולך ומתי זה יסתיים. כך החרדה עולה ולאורך זמן היא יכולה לגרום נזקים קשים. למרות הריבוי במספר הפונים, אנחנו מוטרדים יותר מאלו שלא פונים אלינו ומתמודדים לבדם עם הקשיים".

בחודשים האחרונים מבחינים בער"ן גם בשינוי בסוג הפניות ומחלקים את התקופה האחרונה למה שהם מכנים קורונה א' וקורונה ב'. ד"ר דניאלס מסבירה כי "עד חודש מאי, שיחות רבות הגיעו מאנשים שחרדים מהמחלה עצמה, מהידבקות ומהדבקה, ממוות של קרובים או מהבדידות.

"כעת בולטת יותר מגפת הבדידות לצד הקורונה הכלכלית, ואנו מסייעים להמון אנשים שמצויים במצוקה בעקבות הבדידות, ולרבים שחווים מצוקה כלכלית משמעותית ונמצאים במשבר רגשי, קונפליקטים בזוגיות או במשפחה. לצערי אנחנו עדים גם לעלייה בפניות הכוללות מחשבות אובדניות של פונים בסיכון".

עמותת ער"ן
מתנדבת בכפר סבאצילום: באדיבות עמותת ער"ן

העוסקים במלאכה הזאת מעידים כי המענה שהם נותנים, העזרה הראשונה הנפשית, חשובה לא פחות ממערך מגן דוד אדום בהצלת חיים. "ער"ן היא חלק ממערך כוחות החירום בישראל. המתנדבים שלנו מספקים תמיכה רגשית שכל כך נדרשת לאנשים שמרגישים שהם מוצפים", מספרת דניאלס.

"אנחנו מחזקים את תחושת הערך שלהם, מעצימים את האמונה שלהם בעצמם ומקנים כלים שיעזרו לצלוח את המשבר. אנחנו גם מזהים סימני מצוקה, יודעים להעריך את חומרת הבעיה ודחיפותה, ובעת הצורך מפנים לטיפול או מפעילים את כוחות ההצלה".

מי יעזור לעוזרים?

בארגון מוטרדים כאמור מריבוי הפניות ומבינים כי המצב רק יוסיף להיות כך ואולי אף יתעצם בחודשים הקרובים. עם זאת, הם דואגים גם לשלומם של המתנדבים שנדרשים להתמודד עם העלייה בפניות ובדחיפות. "אלו אנשים שמונעים מתחושת שליחות עצומה, אבל גם הם יכולים להישחק בעבודה התובענית הזאת", מדגיש קורן.

בגלל מגבלות הקורונה, הנציגים החלו לעבוד מהבית וגם הליווי והתמיכה שניתנים על ידי הארגון ונדרשים כל כך לחוסן שלהם – ניתנים מרחוק או תחת מגבלות הקורונה. גם מערך הקורסים שכלל בכל שנה בין 25 ל-30 הכשרות, נעצר לתקופה מסוימת, דווקא בזמנים שבהם חיזוק מערך המתנדבים נדרש כל כך.

כעת, בהנחה שלא יהיה סגר נוסף, מתכננים בער"ן להכשיר עוד מתנדבים וגם לטפח ולהעצים את אלו שכבר נמצאים בארגון. אולם הכול תלוי גם במימון לפעילות העמותה, שחלק מרכזי ממנו מגיע מתרומות. "אין ספק שהצורך עולה. אנחנו צריכים יותר אנשי מקצוע שידריכו את המתנדבים, יותר כלים טכנולוגיים שיאפשרו מענה מרחוק ויותר תמיכה באנשים שלנו", אומר קורן.

בתקופה האחרונה ער"ן הוציאה סכומים משמעותיים על ביצוע התאמות למצב החדש והמורכב שזימן המשבר. למרבה המזל, עד היום אנשים טובים סייעו להבטיח את המשך פעילות העמותה ואנשיה מקווים שגם בעתיד הקרוב הם יזכו לחיבוק החם של החברה הישראלית ולסולידריות שנדרשת להם ולכולנו היום אולי יותר מתמיד.

ער"ן
לתרומות להבטחת עתידה של ער"ן >>

לקבלת סיוע נפשי חייגו 1201 או בצ'אט באתר ער"ן >> 

------------------------------------------

עמותת פעמונים

כבר 15 שנה שעמותת "פעמונים" עוזרת לישראלים לצאת מהמינוס בחשבון הבנק, ולרכוש ידע פיננסי שיסייע להם לחיות חיים עצמאיים כלכלית בצורה המשקפת נכון את הכנסותיהם. ההדרכה נעשית על ידי כ-3,000 מתנדבים הפרוסים ברחבי הארץ ועל בסיס גוף ידע רחב שפיתחה "פעמונים" במהלך השנים. העזרה ניתנת בהתנדבות, וכל משפחה שפונה לעמותה זוכה לה, לפי מידת הצורך.

"המטרה שלנו היא לאפשר למשפחות להיחלץ מהמצבים בהם לא גומרים את החודש ונכנסים למינוס בבנק, ומתגלגלים להלוואות ולחובות", אומר דוד קוכמייסטר, מנכ"ל עמותת פעמונים. "אנשים פונים אלינו במצב של מינוס בבנק, בלי עוד אשראי שיאושר להם והם פשוט לא יודעים איך ישרדו את החודש הבא. בימי הקורונה יש לנו אף פניות קשות מהרגיל, משפחות מתקשרות ואומרת: 'ניסינו כל מה שאפשר והסתבכנו. המצב נראה אבוד. תצילו אותנו'".

כל משפחה שזקוקה לסיוע מוזמנת לפנות ל'פעמונים' בטלפון או דרך האתר, להירשם ולמלא טופס עם פרטים ראשונים. מתנדב של העמותה יתקשר אליהם, יזהה איתם את הצורך, ויבדוק אם 'פעמונים' יכולה לסייע להם בכך. לרוב תופנה המשפחה לאחד משני המסלולים, ליווי אישי או ההדרכות. במידה וייבחר המסלול הראשון - יופנה אליה מתנדב מאזור מגוריהם שיפעל איתם בצמידות למשך תקופה של ארבעה עד עשרה חודשים. במסלול השני יוזמנו בני המשפחה להשתתף באחד מתוך שורה של קורסים רלוונטיים על התנהלות כלכלית. מכיוון שבתקופת הקורונה אי אפשר לעשות את הכל באופן פרונטלי, התאימה העמותה את שירותיה לשיחות ווידאו. "כיום המתנדבים שלנו גם יודעים ללוות משפחות בזום ומדריכי הקורסים שלנו מעבירים אותם און-ליין. בימים אלו אנחנו מפתחים לומדות מקוונות שיעלו לאתר האינטרנט שלנו וישלימו את הידע שעדיין חסר", מספר קוכמייסטר.

כל משפחה שזקוקה לסיוע מוזמנת לפנות ל'פעמונים' בטלפון או דרך האתר, להירשם ולמלא טופס עם פרטים ראשונים
כל משפחה שזקוקה לסיוע מוזמנת לפנות ל'פעמונים' בטלפון או דרך האתר, להירשם ולמלא טופס עם פרטים ראשוניםצילום: ADOBE STOCK

תשואה של פי 12 על התרומה

פעילותה של "פעמונים" מנוהלת על ידי צוות עובדים במשרה מלאה. אלו מפעילים את המתנדבים, מפתחים חומרי הדרכה ומתחזקים את מערכות המחשוב היחודיות. בשנה ממוצעת פונים לעמותה בין 13,000 ל-15,000 משפחות. כ-3,000 מתוכן נכנסות לתהליך של ליווי פרטני מלא. לשאר הפונים מותאמים קורסים והדרכות. מחלקת הקבוצות העבירה בשנה האחרונה, כולל בתקופת הקורונה, סדנאות והרצאות ללמעלה מ-20,000 איש ואישה.תקציב העמותה מגויס מתרומות של הציבור, כשהעמותה פועלת בשקיפות מלאה, תחת פיקוח של רואה חשבון.

"לכסף שמושקע ב'פעמונים' יש אימפקט כלכלי גדול", אומר קוכמייסטר. "יש לנו 73% הצלחה, כשהצלחה מוגדרת משפחה שהצליחה לשפר את מצבה הכלכלי ביחס למצב בו היא נכנסה אלינו. כמחצית מהם, עוברים ממינוס לפלוס בחשבון הבנק כבר בתום תקופת הליווי. הם מצליחים להגיע למצב בו הכנסותיהם גדולות מהוצאותיהם. יש כאלו שרק מצמצמים את המינוס אבל הם יוצאים מאיתנו במצב בו הם כבר יודעים מה לעשות הלאה כדי להעלים את המינוס לגמרי. בממוצע, משפחה מצליחה, משפרת את מצבה בכ- 3,000 , יחסית למצבה ביום התחלת הליווי. הדבר החשוב ביותר, הינו הפער בין ההכנסות להוצאות, ואת זה אנחנו מודדים. לדוגמא: אם בעבר, בכל חודש, הם הוציאו 2,000 ש"ח יותר ממה שהכניסו, ובסוף הליווי הכנסותיהם הם 1,000 ש"ח יותר ממה שהם מוציאים. - מה שגם מאפשר להם גם, להתחיל לחסוך, זה שיפור ב-3,000 לחודש. אפשר לומר שמשפחה שקיבלה אצלנו ליווי זכתה בעצם, בהוספת ערך של 36,000 ש"ח בשנה. כך שאם הליווי הפרטני שלנו עולה בממוצע כ- 3,000 ש"ח לתהליך מלא, ומניב למשפחה 36,000 ש"ח בשנה - יוצא שמי שתורם ל'פעמונים' שקל אחד, מאפשר למשפחה למעשה לקבל פי 12 מזה. וזה רק בשנה הראשונה. אם המשפחה תמשיך להתנהל כך, ואין שום סיבה שלא - מדובר ברווח של סכום הרבה יותר גדול. זהו אימפקט עצום לכספי תרומות".

קרדיט: Paamonim - פעמונים מגלים אחריות

למרות הגישה של "פעמונים" לפיה לא נותנים לנזקק דג אלא מספקים לו חכה, בחודשים האחרונים מחלקת העמותה גם מענקים במטרה לסייע למשפחות שמלוות על ידה, ושנפגעו קשה מהתפרצות נגיף הקורונה. כדי שאלו יוכלו להגיע למצב בו הם מקבלים הדרכה הם צריכים קודם כל קרקע יציבה: אפשרות לשלם שכר דירה וחשבונות. "פעמונים" מסייעת להם בכך, ובזאת מאפשרת להם לעלות על מסלול הייעוץ וההדרכה. כספי התרומות הולכים גם למטרה החשובה הזאת "ישנן לא מעט משפחות שפרנסתן היא מעסק עצמאי שמצבו הורע בתקופת הקורונה ולעתים אפילו נסגר", אומר קוכמייסטר. "אנחנו תומכים בהן כספית כדי שיעברו את המשבר ויוכלו לקבל את ההעצמה של 'פעמונים'. אלו לא סכומים גדולים אבל הם חיוניים בכדי לגשר על החודשים הקשים ולהתניע תהליך של שינוי. עם העזרה הכספית שאנחנו מעמידים לרשותה הם מצליחים לצוף, ובעזרת הליווי וההדרכה, אף לצאת מהמים".

עמותת פעמונים
מעבר לאתר >>

לתרומות >>

------------------------------------------

עמותת אח גדול

לפני כעשור התכנסה קבוצה של חיילים בודדים משוחררים, וניסתה לחשוב מה ניתן לעשות למען חיילים כאלו, המשרתים את המדינה אך אין להם בית ומשפחה לחזור אליו בחופשות. פעמים רבות מדובר בעולים חדשים, אבל בין אם מדובר בחייל בודד יליד הארץ או בעולה - שניהם יתקלו בפערי תרבות, השכלה, מעמד כלכלי, ובעיקר היעדר התמיכה והחיבור של משפחה גרעינית. המסקנה של הבריין סטורמינג הזה הייתה חד משמעית: יש לספק לחיילים הבודדים כתובת אישית. אדם שיתחבר עמם, יכווין אותם, יסייע להם ויספק תמיכה רגשית. רצוי גם שהוא יהיה מישהו כמוהם - אדם שבעצמו שירת כחייל בודד ומבין היטב מה כרוך בכך.

כ-6,500 חיילי סדיר בצה"ל נמצאים כיום במעמד של 'חייל בודד'. כ-50% מהם הם עולים חדשים וכ-50% נוספים הם חיילים ישראליים שהקשר עם משפחתם נותק מסיבות שונות, דוגמת יציאה בשאלה שהובילה לניכורה של המשפחה", אומר רו"ח דניאל אהרון, מנכ"ל העמותה. "כל יום אנחנו שומעים סיפורים מדהימים על החיילים שמגינים על הארץ ובסוף השבוע חוזרים לבית ריק, בלי שיש להם מישהו לדבר איתו פנים אל פנים. הם צריכים חברה ותמיכה רגשית. מישהו כמוך, שנמצא כמה שלבים מאוחר יותר מהמקום בו אתה נמצא כרגע, כחייל. לכתובת הזאת קראנו אח/ות גדול/ה. רוב המתנדבים שלנו הם סטודנטים וכולם היו בעצמם חיילים בודדים. זה תנאי סף. מתוך המקום הזה הם מבינים באופן מלא את מה שעובר על החיילים האלו. כיום אנחנו מלווים מעל ל-1,1000 חיילים בודדים בליווי אישי וממלאים עבורם את החלל".

אח גדול תרומה לעמותות
"יש לנו כבר חמישה דורות של מתנדבים שהיו חניכים שלנו"צילום: באדיבות אח גדול

מענה למגוון רחב של צרכים

לאהרון ניסיון רב בתחום קליטת העלייה. בעברו כיהן כראש הנציגות של הסוכנות היהודית בסן פטרסבורג שברוסיה ואף זכה באות שרת הקליטה לפעילות פורצת דרך בתחום קליטת עלייה. כראש עמותת "אח גדול" הוא מחפש מתנדבים שיהוו דוגמה אישית ומודל לחיקוי לחיילים אותם הם חונכים. לכן לא כל מועמד מתקבל. אלו שכן עוברים הדרכות והכשרות מקצועיות המלמדות אותם כיצד לסייע לחיילים בודדים על בעיות הת"ש, השוני התרבותי, המצב הנפשי וההתנהלות הכלכלית שלהם.  

כיצד ניתנת העזרה לחייל הבודד?

"זה משתנה מחייל לחייל. יש כאלו שאפשר לפגוש בכל יום ויש כאלו שיוצאים מהבסיס פעם בחודש. מתקיימות פגישות, שיחות טלפון והתכתבויות לפי הלו"ז של החייל הבודד ורצונו. אם הוא מסיים קורס קצינים - החונך שלו יהיה שם בקהל כדי להחזיק שלט ולעודד את החייל שלו כמו כולם. העמותה, מצידה, מעניקה למתנדב את כל המעטפת הארגונית הדרושה, כולל הכלכלית. זה שהוא יוצא לשתות קפה עם החניך שלו לא אומר שהוא אמור להוציא כסף מכיסו. אנחנו מכסים את זה. השילוב של הניסיון האישי של המתנדב יחד עם מקצועיות העמותה מעניק לחייל כתובת אישית בגובה העיניים שנותנת לו את המענה למגוון רחב של צרכים".

כעת מגייסת "אח גדול" תרומות שיסייעו לה במלאכה החשובה. כל חייל עולה לעמותה כ-1,200 ש"ח בשנה והיעד הוא ללוות 1,500 חיילים בודדים בשנה הבאה. לשם כך פונה העמותה לציבור בבקשה לסייע להגעה ליעד הזה. העמותה קיבלה את תו מידות ליעילות ואפקטיביות (מעין תו תקן לעמותות) וב-2017 היא זכתה באות נשיא המדינה.

ב-2017 העמותה זכתה באות נשיא המדינה.
ב-2017 העמותה זכתה באות נשיא המדינה.צילום: עמותת אח גדול

"יש לנו כבר חמישה דורות של מתנדבים שהיו חניכים שלנו", מתגאה אהרון. "למשל, יש חייל שלמתנדב שלו היה אח גדול כשהוא היה חייל וגם למתנדב שלו היה אח גדול וכו'. הדורות האלו הם דרך להעביר את הידע בתחום וערכים. אם פעם הציונות הייתה לבנות חומה ומגדל כיום בעינינו הציונות היא לבנות אנשים - וזה מה שאנחנו עושים בעמותה".

ערבות הדדית

אחת ממתנדבות "אח גדול" שגם הייתה חניכה של הארגון היא יהודית שוטאר. היא עלתה ארצה מארצות הברית, התגייסה כחיילת בודדה וצוותה לחונכת של "אח גדול" בשם יעל. "יעל ליוותה אותי גם לפני שהתגייסתי וכך בצבא מיד הייתי עם אחות גדולה, וזה יצר שינוי משמעותי עבורי", מספרת שוטאר. "תמיד היה לי למי לפנות, היא הגיעה לכל הטקסים שלי והבינה תמיד מה אני עוברת. זה היה מדהים שיש לי מישהי שאני יכולה להתקשר אליה ולקבל תמיכה ועצות. ידעתי שאעשה זאת בעצמי אחרי שאשתחרר. עכשיו אני חונכת מספר חיילים וזה תענוג. אני אוהבת לעשות את זה וגם לומדת הרבה מהם. זאת לא מטלה, זאת הנאה, חברות".

למעבר לסרטון >>
לתרומות >>
לתרומות באנגלית >>

---------------------------------------------- 

מרכז מפנה - התערבות טיפולית באוטיזם של הינקות, הכשרת מטפלים ומחקר (מלכ"ר)מרכז מפנה - התערבות טיפולית באוטיזם של הינקות, הכשרת מטפלים ומחקר (מלכ"ר)

ממדי שכיחות האוטיזם בעולם נמצאים בעלייה מתמדת ומדאיגה: נכון לשנת 2020, ילד אחד מכל 47 ילדים בארצות הברית מאובחן באוטיזם, ובישראל אחד מכל 80 ילדים.

אוטיזם, תסמונת נוירו-התפתחותית הכוללת התנהגויות ותסמינים מגוונים בתחום הקשר והתקשורת. בשנים האחרונות נמצאו מאות גנים המזוהים עם ספקטרום האוטיזם ומהווים חלק מקבוצת גנים גדולה יותר. למרות שאין עדיין ממצאים אמפיריים מספקים, ההתייחסות העדכנית לתסמונת האוטיזם הנה במונחים של אפי-גנטיקה, שמשמעה שילוב בין גנטיקה לסביבה.

מחקרים קליניים בתחום האפי-גנטיקה מספקים ראיות על השפעתם של שינויים סביבתיים מוקדמים על התפתחות המוח בינקות. בתקופה זו מתקיימת צמיחה דינמית של תאי עצב (נוירונים), שיוצרים רשתות עצביות ושולטות על הוויסות החושי, הרגשי והקוגניטיבי אצל התינוק. עדיין לא נמצאו סימנים ביולוגיים לפתולוגיה של אוטיזם שניתן לאתר בבדיקות רפואיות. זו הסיבה לכך שהאבחנות והטיפולים נשענים בעיקר על מאפיינים התנהגותיים אשר לרוב מופיעים מוקדם מאוד בחייו של התינוק.

עמותת מפנה
איתור מוקדםצילום: באדיבות עמותת מפנה

מרכז מפנה (ע"ר 58-012-646-4) לטיפול, הכשרת מטפלים ומחקר, הוקם על ידי ד"ר חנה אלונים ב-1987. המרכז מתמחה בטיפול באוטיזם של הינקות על פי תכנית ייחודית שפותחה במרכז והינו הגוף הראשון והיחיד שפיתח תכנית לטיפול באוטיזם בינקות, המקיפה את המשפחה הגרעינית כולה.

מחקרים שנעשו במרכז מפנה בשלושת העשורים האחרונים הובילו לפיתוח כלי איתור בינקות המקדמת, באמצעות שמונה סימנים לזיהוי מוקדם של הפרעה בהתפתחות הקשר אצל תינוקות וחשד למאפיינים מנבאי אוטיזם.

חוקרי מוח בתחום האוטיזם מאשרים שבזמן שהמוח נמצא בשיא גמישותו אפשר להשפיע על צמיחה ועל חיבורי תאי עצב, ולתרום לצמצום חומרת התסמינים. ואכן, במחקר מעקב שהתקיים במרכז מפנה, השתתפו תינוקות עם אוטיזם שטופלו בשנתיים הראשונות לחייהם, והציגו פער משמעותי לטובה בהשגת אבני דרך התפתחותיות יחסית לפעוטות שקיבלו טיפול בשנה השלישית לחייהם. זהו חלון הזדמנויות בו ניתן להתערב ולהשפיע.

88.3% מהתינוקות בני 6 עד 24 חודשים שטופלו במרכז מפנה בעשור האחרון, מתפקדים באופן מלא בחברה ורובם לא יזדקקו לאשפוזים או שהייה בהוסטלים. זהו פקטור משנה חיים לתינוק, למשפחתה ולחברה.

העמותה פועלת לקידום המודעות לאיתור מוקדם בקרב אנשי טיפול, רפואה ובני המשפחה. ברוב המקרים, אפשר לראות שינוי מהותי בהתפתחותו של התינוק כבר אחרי תקופת טיפול קצרה, ולעתים מספיקה הדרכת הורים טובה. בתקופה זו של קורונה, העמותה מדריכה משפחות מכל העולם באמצעות שיחות און-ליין.

בשנת 2001 הקימה העמותה בית ספר להכשרת מטפלים ראשון מסוגו, על פי גישת מפנה, בשיתוף עם אוניברסיטת בר אילן. בוגרי ביה"ס מטפלים בילדים בקהילה, בתכנית ההמשך בבתי המשפחות בכל רחבי הארץ. בימים אילו מסתיימת ההרשמה למחזור ה-11 לתכנית ההכשרה הדו-שנתית.

מרכז מפנה מטפל במשפחות מכל מגזרי האוכלוסייה. אחת מאבני היסוד של העמותה הנה לסייע לכל משפחה הזקוקה לטיפול לקבלו, באמצעות תשלום דיפרנציאלי. מקור ההכנסות המרכזי של העמותה הינו מתרומות של קרנות ואנשים פרטיים המכירים בתרומה העצומה של מרכז מפנה לקדום נושא האיתור המקדם בכלל, והשינוי המשמעותי באיכות החיים של המשפחות בפרט. כל סיוע ותמיכה בתקופה מאתגרת זו חיונית לעמותה כדי להבטיח את המשך פעילותה. התרומות למרכז מפנה מיועדות אך ורק למטרה זו ואינן משרתות אף גורם מתווך.

מרכז מפנה
לתרומות >>
למעבר לאתר >>