השתלות שיניים ביום אחד: תהליך יעיל לחזרה מהירה לשגרה

השתלות שיניים ביום אחד נשמעות אולי כמו תסריט מופרך, אך כיום עם הטכנולוגיה הנכונה והרופאים הנכונים תוכלו לצאת מהמרפאה עם שתלים חדשים וחיוך גדול במיוחד

לידור יעקב, דניאל דותן תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השתלות שיניים ביום אחד: תהליך יעיל לחזרה מהירה לשגרהצילום: Shutterstock - Natali_ Mis
לידור יעקב, דניאל דותן תוכן מקודם
תוכן מקודם

"הבעיה מתחילה כשמטופל מקבל חלק מטיפולי השיניים במרפאה אחת ונאלץ לנדוד בין מרפאות לקבלת טיפולי שיניים אחרים", אומר ד"ר פיש, "ככל שמעורבים בטיפול יותר מטפלים שאין ביניהם קשר, כך גדל הסיכון לבעיות בטיפול, ב'תפר' שבין המטפלים. אנחנו מציעים למטופל את כל השירותים הנדרשים לבריאות הפה במקום אחד".

על צוות המרפאה מנצח ד"ר פיש, בוגר הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת קונקורדיה במונטריאול, בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנה בהשתלות שיניים, חבר באגודת השתלים הבין לאומית, ובעל הסמכה Expert In Oral Implantology, מטעם איגוד רופאי השיניים הגרמני. לאורך השנים ביצע ד"ר פיש אלפי שתלים עבור מטופלים בישראל ובעולם.

השתלות שיניים ביום אחד – במה היא שונה מהשתלת שיניים 'מסורתית'?

שתל הוא למעשה בורג המשמש כ'שורש'/ עמוד/ בסיס המושתל אל תוך עצם הלסת, כאשר עליו מורכב הכתר.

ד"ר פישצילום: צילום: ד"ר גל פיש

עד לפני מספר שנים, השתלות שיניים התבצעו בשיטה המסורתית, הכרוכה בתהליך שמשכו בין שלושה לשישה חודשים וכוללת שלושה שלבים: עקירת השיניים והמתנה לריפוי, התקנת השתלים ו'קבירתם' בחניכיים תוך התאמת תותבת זמנית, ולאחר מספר חודשים חשיפת השתלים והרכבת הכתרים או גשר השיניים הקבוע עליהם.

השתלת שיניים ביום אחד, לעומת זאת, מבטיחה למטופל פה מושלם הכולל עקירות, שתלים וכתרים תוך 24 שעות בלבד. הצלחת השיטה תלויה באבחנה נכונה. כשבוע לפני מועד ההשתלה מגיע המטופל למרפאה, ובאמצעות מכשור מתקדם ניתן לאבחן כמה עצם ישנה בפה המטופל ובאילו אזורים בפה.

כמו כן, נלקחות מידות של פה המטופל לצורך תכנון ממוחשב של השתלים והכתרים הנדרשים. תכנית זו, הכוללת את כמות וגודל השתלים האופטימליים, כמו גם גודל וצורת הכתרים הזמניים, נשלחת למעבדה לצורך ייצור.

ביום ההשתלה עצמה מתבצעת עקירת השיניים, התקנת השתלים והרכבת כתרים זמניים עליהם. הדבר נקרא גשר בהעמסה מידית. לאחר מספר חודשים מגיע המטופל בשנית לצורך הרכבת הכתרים או גשר השיניים הקבוע על השתלים.

יתרונות השתלת שיניים ביום אחד

"להשתלת שיניים ביום אחד יתרונות רבים", מספר ד"ר פיש, "אך לצערי גם כיום לא מעט מטופלים אינם מודעים לאפשרות הזו". היתרון הראשון הינו כאמור מהירות התהליך וההגעה לתוצאה הסופית. תוך 24 שעות המטופל יוצא מהמרפאה עם שתלים וכתרים חדשים ולא עם תותבת.

"זמן הוא דבר יקר, איש אינו מעוניין להיכנס לתהליך ארוך של השתלות שיניים ושיקום הפה ולחזור למרפאה שוב ושוב", אומר ד"ר פיש, "בשיטה זו אנחנו חוסכים למטופל זמן וכן את הניתוח הנוסף לחשיפת השתל לצורך התקנת המבנה להושבת הכתר".

ומה באשר ליתרונות הרפואיים של השיטה?

"מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שהשתלות שיניים ביום אחד יעילות יותר ומוצלחות יותר מהשיטה המסורתית", מספר ד"ר פיש. מחקרים אלו שהגיעו מ- NASA ובוצעו על אסטרונאוטים שבילו זמן רב בחלל מצאו כי עצם שאין עליה עומסים (כמו בחלל) מידלדלת, ולכן הפעלת השרירים גורמת לחיזוק העצם.

"גם ברפואת שיניים, העמסת השתל בכתר והשמשתו בפה כבר ביום הראשון מפעילה כוח על העצם וגורמת לה להיבנות ולהתחזק מהר יותר וטוב יותר. זאת בניגוד לשיטה המסורתית שם השתל נקבר בחניכיים למשך מספר חודשים, שם הוא ממתין עד להלבשת הכתר עליו".

יתרון נוסף של השיטה מתבטא ביכולתם של הכתרים או גשר השיניים הזמני לשמש כ'גשר אבחנתי'. "העובדה שאנחנו מרכיבים גשר שיניים על השתלים כבר ביום הראשון, מאפשרת לי כמטפל וכן למטופל להתרשם מהאופן שבו תראה התוצאה הסופית. המטופל מתבונן בנראות הפה ונותן הערות על שינויים נדרשים שירצה לבצע בגשר השיניים הקבוע. הדבר מבטיח תיאום ציפיות באשר לגשר הקבוע וכן שהתוצאה הסופית תהיה מדויקת ומתאימה באופן מיטבי למטופל.

לבסוף, מדגיש ד"ר פיש את חשיבות הקשר הבין-אישי שבין המטפל למטופל, לצורך הבטחת הצלחת הטיפול. "בכל תהליך השתלת שיניים חשוב לי להעביר למטופל את כל המידע על התהליך ולאפשר לו לקחת החלטה שיהיה שלם איתה. האמון ביני ובין המטופל הוא המפתח להצלחת המקרה".

ד"ר יוסי פיש – מרפאת שיניים
טלפון: 03-6969123
נייד: 052-3330456
השופטים 41, תל אביב
לאתר המרפאה>>

מרפאת שיניים ד"ר יוסי פישצילום: לוגו באדיבות הלקוח

------------------------------

ד"ר נחום סאמט – שתלים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד - האם זה באמת אפשרי? התשובה היא שהתהליך אפשרי אך מצריך תכנון רב ומספר ביקורים מראש, וגם לא מתאים לכל אחד.

"השתלת שיניים ביום אחד חוללה מהפכה עבור אנשים עם שיניים חסרות המבקשים לפתור את הבעיה ולצאת ממנה עם שיניים חדשות ויפות באותו היום. עם זאת, יש דברים רבים שיש לקחת בחשבון", אומר ד"ר נחום סאמט, "הסיסמה 'שיניים ביום אחד' מתאימה לפרוצדורות שונות ויש בלבול ביניהן".

ד"ר, תוכל לתת לנו הסבר?

"עד לפני כ- 25 שנה, על פי התפישה הקלאסית, היה צורך בהמתנה של כשלושה עד שישה חודשים (בלסת התחתונה או העליונה) אחרי העקירות, לפני החדרת השתלים. לאחר מכן היה צורך בהמתנה דומה לקליטת השתלים לפני השיקום.

"זה יצר מצב בו היה פער עצום של חצי שנה עד שנה בין התחלת הטיפול בו עקרו את השיניים, עד הזמן שבו ניתן היה להגיע לשיקום מותקן בפה".

מה קרה מאז?

"הניסיון והידע המצטברים מצביעים על כך שניתן כיום לבצע שתלים במקרים מסוימים כבר ביום העקירה. במקרים מסוימים ניתן לחבר כתר/גשר זמני לשתלים ביום של העקירה או ביום של ההשתלה, ובכך לשפר משמעותית את איכות החיים של הפציינטים על ידי עקירה והשתלה באותו יום.

"העניין מסתבך משלוש סיבות: הראשונה - זו אינה פרוצדורה שמתאימה לכל אחד. השניה - רמת המיומנות הנדרשת לביצוע השתלה ביום העקירה גדולה בהרבה מרמת המיומנות הנדרשת להשתלה רגילה - כשהרופא מבצע השתלה בעצם שהחלימה, יש לו למעשה 'מסת עצם מלאה' בתוכה הוא משתיל את השתלים הדנטליים. לעומת זאת, במצב של השתלה מידית לאחר עקירה – יש למעשה חור בעצם, בתוכו הרופא צריך למקם נכון ולייצב את השתל ולכן זו פרוצדורה מסובכת ומורכבת יותר וגם בעלת סיכוי מוגבר לכישלון. הסיבה השלישית היא, שהצלחת השתל תלויה גם בהתנהגות המתרפא/ה הנדרש/ת לזהירות יתרה בשלבי ההחלמה".

מדוע 'שתלים ביום אחד' זו סיסמה המציגה רק חלק מהאמת?

"'שתלים ביום אחד' דורשים פה בריא. במקרים רבים יש צורך בסילוק מוקדי זיהום בפה לפני שניתן לבצע השתלות. את זה יודעים רק לאחר בדיקה ולכן לא תמיד ניתן לבצע 'שתלים ביום אחד'. בנוסף, יש לקחת בחשבון שבעיקר במקרים גדולים יש לקבוע מראש את עמדת השיניים לפני ביצוע ההשתלה, וזאת משום שהפנים וחלל הפה משתנים מאד לאחר עקירת השיניים.

"הרופא צריך לדעת בדיוק מהו המיקום הרצוי של השיניים בעתיד, מה היחס שלהן ללשון, איך הן יסגרו זו מול זו, וכמובן כיצד העמדתן תשפיע על האסתטיקה של מראה השפתיים והפנים ועל יכולת הלעיסה והדיבור. במקרים רבים יש צורך בעבודת ההכנה העשויה לקחת בין חודש לשלושה חודשים, כדי שביום ההשתלה ניתן יהיה להשתיל בין 6-10 שתלים ולהתקין גשר תקין ואסתטי עליהם. ככל שאתה משקיע יותר בשלב ההכנה, כך גדל הסיכוי שלך לקבל תוצאה טובה יותר בהמשך".

באילו מצבים אפשרי לבצע שתלים ביום אחד?

"כשיש שן שבורה שנשברה לאחרונה ואין סביבה תהליך דלקתי או זיהום, לרוב זה אפשרי. תהליך של שתלים ביום אחד לאחר העקירה אינו אפשרי במקרים של חוסר עצם, של זיהום באתר המיועד להשתלה, ובמקרים של אנשים עם מחלות רקע קשות או פקטורים התנהגותיים כגון שחיקת שיניים והרגלים כגון עישון, אחיזה של עיפרון בפה ועוד".

כיצד אתה מחליט אם לבצע שתלים ביום אחד או בשיטה המסורתית?

"אני תמיד פוגש את המטופל ובודק את מצב הפה והשיניים שלו, עובר על צילומי CT ועורך בדיקה מקיפה כדי להעריך היטב האם לפרוצדורה של שתלים ביום אחד יש סיכוי גבוה להצלחה לפי הפרמטרים שציינתי לעיל, ובוחן האם לפרוצדורה הזו יש יותר יתרונות מאשר חסרונות.

"הבחירה בשתלים ביום אחד אינה אוטומטית וכל מקרה נבחן לגופו. במצבים בהם המטופל חושש מכישלון או דחיה של שתל או כשיש סיכון גבוה לסיבוכים, תמיד אשתדל לבצע פרוצדורה יותר שמרנית. הכי חשוב להתאים את השיטה למצבו הספציפי של המטופל, כיוון שאחרי הכל הדבר החשוב ביותר הוא שהטיפול יצליח והשיניים החלופות יקלטו בפה ויחזיקו היטב למשך שנים ארוכות".

ד"ר נחום סאמטצילום: צילום עצמי באדיבות הלקוח

מרפאת השיניים של ד"ר סאמט בתל אביב היא מרפאת מומחים מובילה בתחום שיקום פה, שתלים דנטליים ואסתטיקה דנטלית מזה כ-25 שנה. ד"ר נחום סאמט הוא מומחה ומרצה בין לאומי לשיקום פה שהוכר כאוטוריטה בתחום השתלים הדנטליים בזכות השילוב הייחודי של מי שמשלב בין אקדמיה, מחקר, תעשיה ועבודה קלינית, הן באוניברסיטת הארוורד בארה"ב והן בישראל. ד"ר סאמט הוא פרופסור אורח ב-4 אוניברסיטאות בעולם, ואחד מהרופאים היחידים בישראל המכיר את עולם השתלים מכל האספקטים: מחקר, פיתוח וייצור וכמובן מטיפול במתרפאים.

מרפאת שיניים  - ד"ר נחום סאמט
כתובת המרפאה: הלסינקי 19, תל אביב
מעבר לאתר>>>
טלפון: 03-5355066

------------------------------

ד"ר מוחמד עתאמנה: השתלות שיניים ביום אחד

פריצת דרך בטכנולוגית השתלים הדנטליים מאפשרת כיום לבצע השתלות שיניים ביום אחד, ליותר ויותר אנשים.

ד"ר מוחמד עתאמנה הוא רופא שיניים המבצע במרפאתו השתלות שיניים ביום אחד בטכניקה ובטכנולוגיות מתקדמות. המומחיות והניסיון שצבר בתחום הכירורגי מסייעת בהשגת תוצאות מצוינות ואפקטיביות, בתהליכים מסובכים ומורכבים. ד"ר עתאמנה מעניק לכל מטופל טיפול יסודי בהתאמה אישית, תוך תכנון מוקדם, מקצועי ומקיף להבטחת התוצאות הרצויות.

'המרכז להשתלות ואסתטיקה ד"ר עתאמנה' הוקם לפני כחמש שנים, וכולל רופאי שיניים מומחים – רופא מומחה לטיפולי שורש ומומחית פה ולסת, ומספק מענה למגוון רחב של טיפולי שיניים בדגש על השתלות שיניים, שיקום פה, טיפולי שורש, ואסתטיקה דנטלית כולל הלבנת וציפויי שיניים.

השתלות שיניים ביום אחד

באמצעות ההליך המהפכני של שיניים חדשות ביום אחד, ד"ר עתאמנה יכול לבצע את כל העקירות הדרושות ולספק למטופל סט מלא של שיניים הנתמכות היטב בשתלים, והכל ביום אחד, למתאימים בלבד.

"לשיניים החדשות תהיה הנראות האסתטית של שיניים טבעיות ויפות. בזכות הטכנולוגיה המתקדמת והטכניקות המיוחדות באמצעותן אנו מבצעים את התהליך, ניתן לבצע זאת גם עבור מטופלים עם אובדן עצם והפרוצדורה בניתוחי הרמות סינוס והשתלות עצם הופכת לקלה ומהירה יותר, עם פחות תופעות לוואי ואחוז קליטה גבוה יותר", אומר ד"ר עתאמנה.

למי מתאים הטיפול?

"טיפול של השתלות שיניים ביום אחד מתאים לרוב המטופלים. אצל אנשים עם חוסר עצם קיצוני התהליך מתאים פחות, כיוון שהם צריכים לעבור השתלת עצם לאחר העקירות ויש להמתין עד לקליטה טובה של העצם בפה. עבור מטופלים שיש להם מחסור חלקי בעצם, אני משתמש בשתלים קצרים שמתאימים הרבה יותר. במקרים של חולי סוכרת, אנשים מעשנים ומחלות רקע רלוונטיות נוספות, אנו משתמשים לרוב בשתלים תוצרת 'שטראומן' (STRAUMANN), שלהם הצלחת קליטה גבוהה יותר משתלים רגילים".

כיצד מתבצע התהליך של שתלים ביום אחד?

"תחילה אנו בודקים את מצב הפה של המטופל. אני מבצע בדיקה וצילום פנורמי במקום וכן צילום CT במעבדה קרובה.

"לפי תוצאות הצילומים, אני מבצע את התכנון של השתלים ובוחר את סוג השתלים לפי מצב העצם ומצב המטופל, גם כמובן, בהתאם לתקציב שלו. כשכל אלו נלקחים בחשבון, אפשר להכין למטופל תכנית טיפולית ושיקום פה בהתאמה אישית עבורו.

ד"ר מוחמד עתאמנה

"הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית באזור ההשתלה, כשלאחר ביצוע העקירות הדרושות, ניתן להשתיל את השתלים באותו היום עבור מטופלים מתאימים. יש מקרים בהם אנחנו ממליצים לעקור קודם את השיניים שיש לעקור, להמתין מספר חודשים עד להחלמה מלאה ובניית עצם (תהליך אוסטיו-אינטגרציה טבעי) ולחזור להשתלה לאחר מכן. אצל מטופלים אחרים, באותו היום אפשר להחדיר את השתלים ולדאוג שהמטופל ייצא עם שיניים זמניות. אין הגבלה על מספר השיניים לביצוע באותו היום, למרות שברוב המקרים אני מחלק את הטיפול ללסת עליונה ולאחר מכן ללסת תחתונה בהמשך, זאת כדי להבטיח את נוחות המטופל.  

"הטיפול אורך בין שעה לשעתיים והמטופל יוצא עם שיקום זמני, שיניים זמניות פונקציונליות שניתן לעשות איתן הכל, עד שיתקבלו הגשרים הקבועים".

באילו סוגי שתלים אתה משתמש בעיקר?

"לשטראומן יש הרבה יתרונות על פני שתלים סטנדרטיים ואני מאוד אוהב לעבוד עם שתלים אלו. השתל מחזיק לתקופה מאוד ארוכה והחברה פיתחה שתל מיוחד שנקרא Tissue level שהמבנה הייחודי שלו כולל צוואר שתל חלק, אופטימלי לריפוי מיטבי של רקמת החניכיים.  

"מלבד שתלי שטראומן שהם מהאיכותיים שיש, ישנם שתלים שנקראים ביקון (BICON) למקרים בהם חסרה עצם למטופל ומיועדים גם לעצם של עד 5-6 מ"מ. זהו שתל אמריקאי המספק פתרון מוצלח לשיקום הלסת ולשיקום מטופלים מחוסרי עצם. הוא שונה מיתר השתלים במבנה ובאורך שלו. וכמובן שאנו משתמשים גם בשתלים רגילים ויקרים פחות".  

מהם יתרונות מרפאתכם?

"היתרון החשוב ביותר הוא המומחיות והידע של רופאי השיניים במרפאה, הניסיון והמיומנות בביצוע מגוון טיפולים בטכניקות שונות המתאימות לצרכי המטופל. האווירה במרפאה נעימה והטיפול ניתן תוך יחס אישי וחברי לכל מטופל. התאמת הטיפול נעשית בהתאם למצב של הלקוח ובהתאם לתקציבו. ההרדמה המקומית נעשית באמצעות מזרק ממוחשב למזעור מקסימלי של כאבים, והטיפולים מתבצעים בנינוחות וברוגע ותוך מקצועיות מלאה, לקבלת התוצאות הטובות ביותר".

המרכז להשתלות ואסתטיקה ד"ר עתאמנה
כתובת: בן גוריון 2, הרצליה (לב העיר)
עמוד פייסבוק
אינסטגרם
טלפון: 050-2400037