פחות בדידות, יותר בריאות

שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין מכבי שירותי בריאות לחברת "יוניפר" מספק פלטפורמה מהפכנית, המאפשרת לחבריה בני הגיל השלישי או כאלה המרותקים לביתם להיות מטופלים באמצעות הטלוויזיה, לקחת חלק בקבוצות, לפתח קשרים חברתיים ולחיות באיזון פיזי ונפשי. התוצאות כבר נראות בשטח

חגית גינזבורג, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפואה אינטראקטיבית
פחות בדידות, יותר בריאות

בעידן שבו המדיה תופסת מקום כל כך חשוב בחיינו, הגיעה הקורונה וטבעה את המונח "ריחוק חברתי", מושג שהפך את חייהם של רבים מבני הגיל השלישי והמרותקים לביתם למאתגרים במיוחד: הם מבוגרים, רבים מהם חיים בגפם או עם מטפל והטכנולוגיה שרובנו מכירים, אוהבים וצורכים באופן יומיומי אינה בהכרח פשוטה לתפעול עבורם.

עם איזו מדיה הם כן מסתדרים נהדר? עם הטלוויזיה, כמובן.

בתזמון מושלם, מכבי שירותי בריאות - שפועלת כל העת לאיתור טכנולוגיות חדשות – השיקה מיזם חדשני - "מכבי. מחוברים לבריאות" שהופך את חייהם של מאות ממטופליה לפשוטים יותר, גם ללא קשר למגפת הקורונה. מדובר במכשיר פורץ דרך של חברת "יוניפר" שמתחבר לכל טלוויזיה והופך אותה למערכת תוכן חכמה, רפואית וחברתית, בלחיצת כפתור פשוטה.

ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז הצפון של מכבי

"מדובר במהפכה של ממש עבור חברי מכבי, המיזם הזה משנה את חייהם של מטופלים רבים", אומרת ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות. "הוא מאפשר למטופלים אינטראקציה עם אנשים שדומים להם ומסייע ביצירת קשרים חברתיים וכמובן קבלת טיפול רפואי ישירות מסלון ביתם. במילים אחרות, הוא הופך אותם למחוברים לבריאות. תגובות המטופלים שלנו שכבר התחילו להשתמש בשירות הן מרגשות ומחזקות את הצורך בשיפור מתמיד ובהנגשת שירותים מותאמים אישית".

טיפול מקיף בלחיצת כפתור

מכבי שירותי בריאות פועלת כחלק מהאסטרטגיה באופן תמידי להנגשת שירותיה לאוכלוסיית הגיל השלישי. אנשי חברת יוניפר חברו למנהלת מערך הטלמדיסין של מכבי וסגנית ראש אגף רפואה, ד"ר אורלי גרינפלד, בהטמעת הטכנולוגיה, שמקלה על הבדידות ומשפרת משמעותית את הבריאות הפיזית והנפשית של המטופלים.

"המטרה הראשונית של המיזם המשותף היתה הנגשת שירותי הבריאות הפרטניים - מפגש טיפולי מרחוק של רופא, אחות, עובדת סוציאלית ועוד מטפלים, ותוך זמן קצר השירות התפתח למעין רשת חברתית, משולבת בספריית תכנים", אומרת ד"ר גרינפלד. "המטופלים לוקחים חלק בקבוצות עם מטופלים דומים להם ויכולים לתקשר אלו עם אלו, בדרך זו ממקסמים את האפקטיביות של הטיפול, המשתתפים יכולים גם לשמוע יחד הרצאות, להשתתף בשיעורי פעילות גופנית מודרכת ולצפות בתכנים שהוקלטו מראש בזמנם החופשי".

"תארו לכם שהסבים והסבתות וההורים המבוגרים שלנו נמצאים בבית, עם גורמי סיכון, לאו דווקא בזמן קורונה, אלא גם בשגרה, וזקוקים לשירותים רפואיים שאינם קריטיים, במקום שאותו מטופל יצטרך מערך שלם שיסיע, ילווה ויחזיר אותו הביתה - השירות מונגש עבורם עד הבית", אומרת ד"ר קאופמן. "הם פשוט מדליקים את הטלוויזיה, השיחה נקבעת מראש, המטפלים רואים אותם, משוחחים עם המטפל העיקרי שלרוב חי איתם וכך הם זוכים לטיפול מקיף מהבית".

ירידה בתחושת הדכאון והבדידות

"מחקרים כבר הוכיחו את הקשר הישיר בין דיכאון ובדידות להידרדרות במצב הרפואי. רבים מהמטופלים לא חיים בזוג, אלא לבד או עם מטפל, וכך היה עוד לפני התפרצות הקורונה", מסבירה ד"ר קאופמן. "באמצעות השירות הזה אנחנו מייצרים עבורם קהילות וירטואליות עם מטופלים במצבים דומים, למשל קבוצת חולי סכרת, קבוצת פעילות גופנית, קבוצת מטופלי פיזיותרפיה ועוד. במהלך המפגשים עם המדריך או המטפל, הם פוגשים מבוגרים נוספים, משוחחים איתם ומתפתחים קשרי חברות. בזמנם הם יכולים גם לצפות בתכנים נוספים שמעניינים אותם ממש כמו ספריית VOD בטלוויזיה. התכנים כוללים הרצאות שהקלטנו מראש, סדנאות בריאות שונות ועוד. אנחנו משקיעים המון מחשבה בתכנים שעולים, כולם לטובת אוכלוסיית הגיל השלישי. המערכת למעשה מספקת מענה ביו-פסיכו-סוציאלי בכל הרמות".

רמי קירשבלום, מנכ"ל יוניפר

"כיום ידוע שיש להסתכל על רפואה בצורה הוליסטית", מוסיף רמי קירשבלום, מנכ"ל ומייסד חברת יוניפר. "בדידות היא בעיית שורש שגורמת להמון בעיות בריאות. בארה"ב הוכח כי תחושת הבדידות שקולה לעישון 15 סיגריות ביום, מהפן הבריאותי. שיפור אורח החיים של בני הגיל השלישי והנגשת שירותי בריאות ורווחה הוליסטיים בבית ובקהילה הוא אינטרס משותף לכל הצדדים. אנחנו בעצם מספקים מענה בצורת שירות של מועדון בריאות קהילתי חברתי עד הבית על בסיס טכנולוגיית טלה-רפואה מונגשת, שמקדם בריאות ומעודד את המטופל המבוגר לסגל לעצמו אורח חיים פעיל ובריא יותר, עם סדר יום מובנה ושלל אפשרויות ואינטראקציות. מטרת השירות, המבוסס על כלכלה התנהגותית, להעצים את המטופל לשינוי התנהגותי תוך שימוש בכוח של הקהילה".

התוצאות לא איחרו לבוא – על פי תוצאות ראשוניות, חל שיפור ניכר במצבם הנפשי והפיזי של המטופלים המשתמשים במערכת, שמתבטא בירידה בתחושת הדיכאון והבדידות ואפילו במספר הנפילות בבית.

סינרגיה בין הווירטואלי לפיזי

מכבי שירותי בריאות מציעה את השירות ללא עלות לחבריה בקריטריונים שנקבעו מראש כיום במחוז צפון ובהמשך בשאר חלקי הארץ. "שיתוף הפעולה עם 'יוניפר' הוא חלק מהאסטרטגיה של מכבי, להנגשת שירותי הרפואה עד הבית", מסכמת ד"ר קאופמן. "אנחנו דואגים ובמיוחד בתקופה מאתגרת זו לשמור על האוכלוסייה המבוגרת בבית ומונעים הגעה פיזית מיותרת למרפאות, כאשר מטופל נזקק לטיפול פרונטלי הוא מקבל טיפול הולם במרפאות ובמכונים בקהילה. השילוב עם העולם החברתי העשיר שנוצר במסגרת השירות והתכנים הרבים – מבטיח שיפור ניכר במצבם. בסופו של דבר המטרה העליונה שלנו היא לאזן את מצבם הבריאותי, הפיזי והחברתי של המטופלים שלנו".

תגיות: