תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל מה שרציתם לדעת על ניתוחי פרוסטטה

הגדלה של בלוטת הערמונית היא מצב רפואי שכיח מאד, ממנו סובלים רבים מהגברים מעל לגיל 50. טיפול תרופתי קיים לטיפול בערמונית מוגדלת אבל במקרים מסוימים נדרש ניתוח, המבוצע בהליך רפואי פשוט יחסית

פרוסטטה הדמיה
123RF.COM

מהי בעצם הערמונית ומדוע היא מוגדלת בקרב רבים מהמבוגרים? אילו בעיות רפואיות היא עלולה ליצור? מהם הטיפולים האפשריים ומתי נדרש ניתוח לערמונית? ואם נדרש ניתוח, מהן האפשרויות העומדות בפנינו ומהן ההשלכות של הליך רפואי מסוג זה?

 ד"ר אסף בר אל, רופא מומחה בכירורגיה אורולוגית ואורולוג בכיר במכון לסקר רפואי במרכז הרפואי שיבא, תל השומר ובקופות חולים מכבי ולאומית - נותן לנו את כל המידע הרלבנטי שחשוב להכיר על אבחון וטיפול בערמונית מוגדלת וספציפית בנוגע לניתוחי הערמונית.

מהי בלוטת הערמונית ומדוע היא גדלה יתר על המידה?

בלוטת הערמונית אחראית על ייצור נוזל התומך בתאי הזרע. מיקומה בבסיס השלפוחית והיא עוטפת את השופכה, הצינורית שמובילה את השתן מהשלפוחית החוצה. מיקום הערמונית הופך אותה למוקד קריטי בבעיות ההשתנה אצל גברים. ככל שגיל המטופל עולה כך נוטה הערמונית לגדול וליצור לחץ על צינור השופכה ובכך למנוע מעבר תקין של שתן בזמן ההשתנה. בעיות יומיומיות במתן שתן עלולות להביא לסיבוכים נוספים בדרכי השתן דוגמת זיהומים, דימום במתן שתן, נזק לדופן השלפוחית ואף לאי ספיקת כליות.

טיפול תרופתי או צורך בניתוח פרוסטטה?

במרבית המקרים, בהם נפגעת איכות החיים של המטופל מוצע קודם כל שינוי באורח החיים וטיפול תרופתי. לרוב טיפול זה צולח ומסייע במתן שתן תקין. הטיפול התרופתי גורם להרפיה של פתח השלפוחית ואזור הערמונית ואמור להקל על מעבר השתן. תרופות אחרות מקטינות את נפח הערמונית על ידי הפחתת כמות הטסטוסטרון בסביבתה. במקרים מסוימים ניתן טיפול משולב, בניסיון למנוע את המשך גדילת הערמונית מחד ולטיפול בתסמינים הבעייתיים הקיימים כבר מאידך.

במקרים בהם הטיפול התרופתי לא מביא לשיפור הרצוי ו/או מאבד מיעילותו לאחר זמן, או שמופיעות תופעות לוואי בלתי רצויות, יומלץ למטופל על ניתוח להסרת האזור החוסם בערמונית. ניתוח זה יכול להיעשות בשתי דרכים שונות והסיכויים כי יסייע למטופל ויפתור את הבעיה גבוהים יחסית.

ניתוח פרוסטטה: האפשרויות העיקריות

קיימות שתי אפשרויות עיקריות עבור מטופלים אשר זקוקים לניתוח פרוסטטה: הראשונה היא של ניתוח סגור (אנדוסקופי)– זהו ניתוח אשר מבוצע בשיטה זעיר פולשנית, במסגרתה מוחדר המכשור לכריתת הערמונית דרך פתח השופכה, ללא צורך בחתך בטני. מדובר בשיטה ניתוחית ממנה ההחלמה פשוטה יותר, המחייבת אשפוז קצר יותר ומועדפת על רופאים ומטופלים כאחד. גודל הערמונית מהווה פקטור משמעותי בהחלטה על סוג הניתוח ובמקרים בהם הערמונית גדולה במיוחד (לרוב מעל 75-100 גרם) מומלץ ניתוח בשיטה הפתוחה, במסגרתו מבוצע חתך בטני ולרוב פתיחה של השלפוחית, במטרה לכרות את החלק החוסם של הערמונית אשר מביא לבעיות במתן שתן. יצויין כי ישנן שיטות ניתוח חדשניות, המאפשרות כריתה סגורה (אנדוסקופית) של הערמונית גם במקרים של ערמוניות גדולות.

רופאים
RF123

טכנולוגיה חדשה בשם iTIND, להרחבה של האזור החוסם בערמונית - פעולה קצרה, תחת טשטוש ולעיתים אף ללא צורך בהרדמה 123RF.COM   

סוגי הניתוח האנדוסקופים השונים:

TURP - הינו הניתוח ה"קלאסי" ומוגדר כהליך הניתוחי הנבחר להגדלה שפירה של הערמונית. האורולוג "מקלף" את האזור החוסם בערמונית בעזרת לולאה חשמלית ממש בדומה להסרת פלחים של תפוז דרך חריר קטן. בסיום הפעולה נשארת "הקליפה" של התפוז כך שנוצר חלל באזור הערמונית ושתן יכול לצאת בצורה נוחה.

HOLEP - בדומה לניתוח ה-TURP שיטת ה-HOLEP מבוצעת באופן אנדוסקופי. האורולוג מסיר את האזור החוסם תוך שימוש בלייזר מסוג הולמיום. בשיטה זאת האזור החוסם בערמונית מוסר במלואו ומנותק לתוך השלפוחית. על פי האנלוגיה הקודמת, האורולוג מסיר את ה"פלחים" בשלמותם ומנתק אותם מהקליפה לתוך כיס השתן. בסיום הפעולה מוחדר מכשיר אשר מרסק את הרקמה ובכך מאפשר את הוצאתה החוצה.

PVP Green laser - פעולה לאידוי הערמונית. הניתוח מבוצע תוך שימוש בלייזר בעל אורך גל ירוק המחמם את רקמת הערמונית וגורם לאידוי שלה. הפעולה פחות יעילה במקרה של ערמונית גדולה במיוחד מאחר ואורכת משך זמן ארוך יחסית.

על סטנט לערמונית כבר שמעתם?

לאחרונה נכנסה לתמונה טכנולוגיה חדשה בשם iTIND, שמאפשרת בפעולה קצרה, תחת טשטוש ולעיתים אף ללא צורך בהרדמה, החדרה של סטנט באופן זמני לאזור צוואר השלפוחית והשופכה הפרוסטטית. הסטנט מושאר שם למשך כחמישה ימים עד שבוע ובמשך זמן זה מביא להרחבה של צוואר השלפוחית והאזור החוסם בערמונית. הפעולה מהירה, יעילה, שומרת על איכות חיי המין ואינה דורשת אשפוז בדומה לניתוחי הערמונית האחרים. ה-iTIND  מתאים לערמוניות בנפח הקטן מ-75 גרם, ללא אונה אמצעית ובמקרים של הפרעת השתנה בינונית או חמורה.  פתרון זה מתאים למטופלים אשר מעוניינים לשמר על איכות חיי המין, חוששים מהסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח, ושהטיפול התרופתי לא משפיע עליהם או גורם לתופעות לוואי משמעותיות. במקרים בהם המטופל אינו מתאים להרדמה כללית מפאת מחלות רקע, ניתן לשקול את ביצוע הפעולה. מומלץ להגיע לייעוץ ולשקול את השימוש בסטנט.

סיבוכים פוטנציאליים בניתוחי ערמונית / פרוסטטה

כמו בכל ניתוח או הליך רפואי פולשני, קיים סיכון לסיבוכים בעקבות הניתוח, או לתופעות לוואי זמניות אשר עלולות להציק ולהפריע למטופל המתאושש מהניתוח. סיבוכים אלו עשויים לכלול זיהום בדרכי השתן, חסימת שתן ו/או היווצרות קרישי דם במערכת השתן, בריחת שתן, היצרות שופכה עתידית ואף בעיות בזיקפה או שפיכה אחורית (מצב בו נוזל הזרע נשפך אל תוך השלפוחית ואינו יוצא החוצה בזמן אורגזמה).

התאוששות מלאה מניתוח עורכת מספר שבועות ובמקרים חריגים אף מעבר לכך, ומצריכה סבלנות ואורך רוח מצד המטופל. בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח קיימות מגבלות מסוימות על המטופל, כמו הימנעות מקיום יחסי מין, הרמת משא כבד וממאמץ יתר, כפי שיומלץ לך ע"י הרופא שיטפל בך.

כתבות שאולי פיספסתם

*#