מדעי נתונים |

מדעי נתונים (Data Science): מכון שריד על הכלי העוצמתי למינוף עסקים

החלטות עסקיות צריכות להיות מבוססות על נתונים ולא על ניחושים או תחושות. אחד הכלים שיסייעו לכם בקבלות ההחלטות הנכונות בעסק הוא ידע. בכתבה הבאה תבינו איך מדעי נתונים (Data Science) מספקים לכם כוח

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדעי נתונים
מדעי נתונים (Data Science): מכון שריד על הכלי העוצמתי למינוף עסקיםצילום: Shutterstock - everything possible

החיים שלנו מלאי החלטות - כמנהל בארגון, בחיים האישיים וגם בעסקים, צריך להכריע כל יום. לעיתים מדובר בהחלטות "קטנות" ולעיתים בהחלטות אסטרטגיות הרות גורל לעסק שלך - לקנות חברה? לפתח מוצר חדש? להעסיק עוד עובדים? במקרים של החלטות משמעותיות, החלטה טובה תוביל להצלחה רבה, אבל החלטה שגויה עלולה להוביל לקריסה כלכלית.

ידע ותובנות רלוונטיים הם אלו שיתמכו בהחלטה הנכונה שלכם. אבל איך עושים את זה? איך אפשר לוודא שבידיכם הידע והתובנות ההכרחיות לקבלת החלטה מושכלת שתוביל לתוצאות עסקיות טובות?

מכון שריד הוא מכון מחקר מוכוון מחקרי שוק (Market research) בעולמות תוכן של איסוף נתונים וביצוע סקרים, לצד מחקרים כמותיים ואיכותניים. את המכון הקימו ד"ר מרים וד"ר יוסף שריד בשנת 1991, במטרה להנגיש מידע וידע למקבלי החלטות. עדי שריד, שותף במכון, הוא בעל תארים ראשון ושני בחקר ביצועים וסטטיסטיקה ודוקטורנט לחקר ביצועים. במכון שריד הוא מנהל את מחלקת Data Science. "למקבלי החלטות ראוי שיהיו נתונים כמותיים ומהימנים על מנת שיוכלו לנווט את הארגון שלהם", מסביר עדי. "מדע הנתונים (Data Science) הוא שילוב בין כלים מעולמות תוכן כגון סטטיסטיקה, מתמטיקה, ומדעי המחשב. למעשה, מדובר במחקר לכל דבר והשימוש בכלי Data Science מאפשר לתת תשובות לשאלות שונות תוך שימוש בנתונים אמפיריים רלוונטיים. באמצעות Data Science, מקבל החלטות יכול להישען על מידע מהימן כדי לקבל החלטות מושכלות ומבוססות נתונים. מדע הנתונים תומך בשלבים שונים של המחקר העסקי, החל מבניית תוכנית אסטרטגית, דרך קבלת החלטות טרם החדרת מוצר לשוק, ועד שיפור של שירותים קיימים, שדרוג ו/או פיתוח של מערכות, ומוצרים (R&D)".

עוד מסביר עדי כי על-פי צרכי הלקוח תיקבע שיטת המחקר ודרך הפעולה. "יש מקרים בהם אנחנו נדרשים לאסוף נתונים ואז לנתח אותם, ויש לקוחות שיכולים לספק את הנתונים מתוך מערכות ארגוניות קיימות (כגון מערכות ה-CRM או ה-ERP). הדגש בעבודה עם כל אחד מהלקוחות הוא על יצירת מסד נתונים, שייתן מידע המהווה בסיס למחקר. תוצאות המחקר מאפשרות בניית תוכנית מבוססת עובדות לקראת מהלכים אסטרטגיים עתידיים".

בעזרת ניתוח של מסד הנתונים ניתן להבין התנהגות של צרכנים, כיצד פועלים הכוחות בשוק תחרותי וגם מה הסיכוי להמרה של לקוח פוטנציאלי ללקוח משלם. "לדוגמה, חברה שביקשה להשיק מוצר פרמיום חדש בשוק. בעזרת איסוף נתונים בקרב הלקוחות של החברה בנינו מודל שמעריך את הסיכוי לרכישה עבור כל לקוח כתלות בפרמטרים שונים. בכך אפשרנו לחברה להחליט באילו שווקים ובאילו אופנים להתמקד על מנת למקסם את ה-ROI שלה. מעבר לכך, גם הצלחנו לסמן אילו תכונות ויכולות עתידיות של המוצר צפויות למשוך הכי הרבה קונים, ובכך למעשה גם עזרנו לחברה להתמקד בערוצי הפיתוח ובערוצי השיווק הרווחיים ביותר".

במקרה אחר, מסביר עדי, בוצע שימוש בכלי Data Science על מנת לנתח פעילות פנים ארגונית של חברה גדולה. פעילות החברה כללה נדבכים שונים של תהליכים ותורים. ניתוח הנתונים אפשר לחברה להבין מהם העומסים הקיימים, מהם צווארי הבקבוק ה"בוערים ביותר" במסגרת התהליכים שלה, ובאילו עומסים כדאי להתמקד ולטפל על מנת לייעל את פעילות הארגון ולשפר את השירות שניתן ללקוחות החברה.

"Data Science הוא כלי עוצמתי עבור עסקים, ארגונים וחברות, ואכן רבים מהם עושים בו שימוש במחקר ופיתוח, לשיפור וייעול תהליכים פנימיים וחיצוניים להם ברמה התפעולית, האסטרטגית והעסקית על מנת לקדם ולמנף צמיחה, שהרי זו מטרת העל של כל ארגון וחברה", מסכם עדי. "כל מה שצריך על מנת להניע תהליך מחקרי מבוסס Data Science הוא לנסח את הדילמות עסקיות ה"בוערות ביותר" בארגון, וליצור איתנו קשר. אנחנו כבר נדע לקחת את זה הלאה".

מכון שריד שירותי מחקר והדרכה בע”מ
כתובת: שד' משה שרת 33, חיפה
טלפון: 04-8413030
כתובת: אבא הלל סילבר 12, בית איילון, רמת גן
טלפון: 03-6998593
לאתר של מכון שריד>>>
לאימייל של מכון שריד>>>