תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להדק חגורות: איך להוזיל ביטוח נהג צעיר?

הילד הוציא רישיון ורוצה לממש את זכותו הדמוקרטית ולעלות עם הרכב על הכביש. רגע לפני שאתם נותנים לו את המפתח, ריכזנו לכם כמה דברים שחשוב לדעת

שתי נשים בתוך רכב
Shutterstock

באותה נשימה עם ה"מזל טוב אלוף" וה"בשעה טובה ילד" בקבוצות הוואטאפ המשפחתיות, אתם מחסירים נשימה. הגוזל שלכם רוצה לפרוס כנפיים ולעוף עם הרכב המשפחתי על כביש חוף לצלילי סטאטיק ובן אל, אבל אתם יודעים שעלול להיות לזה מחיר לא קטן, אלא שהפעם לא מדובר רק על הכיס שלכם. מעורבותם הגבוהה של נהגים חדשים וצעירים בתאונות דרכים היא לא עניין חדש, וחוסר הניסיון של אלו מתורגם מדי שנה למספרים. בשנת 2019, למשל, עמד מספר הנהגים הצעירים המעורבים בתאונות קטלניות על 110.

הגדרת "נהג חדש", התקפה לשנתיים מיום הוצאת הרישיון, נולדה בסוף שנות התשעים כאשר משרד התחבורה התחיל להתייחס אל ציבור הנהגים בהתאם לוותק הרישיון שלהם, ללא כל קשר לגילם הכרונולוגי. הרציונל מאחורי הגדרה זו הוא שבשנתיים הראשונות הנהג החדש אמור לצבור קילומטראז׳, ביטחון ואחיזת הגה נכונה.

"נהג צעיר" היא הגדרה נוספת שנוצרה על ידי חברות הביטוח, שדווקא כן מתייחסת לגיל הכרונולוגי, וכוללת את כל מי שמחזיק ברישיון נהיגה וטרם מלאו לו 24 שנים. בדו״ח סיכום 2008-2018 של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הגדרה זו קיבלה משנה תוקף: "נהגים המחזיקים ברישיון בין שנה לשנתיים מעורבים בתאונות חמורות פי 2 מנהגים ותיקים יותר, ונהגים עד גיל 24 מעורבים בתאונות פי 1.7 מנהגים בגיל 25 ומעלה". הנתונים הללו מורגשים בבואנו לערוך השוואת ביטוח רכב לנהג הצעיר, אשר כפועל יוצא מהיותו בקבוצת הסיכון, הוספתו לפוליסת ביטוח רכב מתורגמת באופן ישיר להתייקרות בעלות הביטוח השנתית. אבל האם, או בעצם איך, יש אפשרות להוזיל אותה?

ידיים אוחזות בהגה
Shutterstock

כביש אגרה: תשלום לפי שימוש

עלות ביטוח מקיף לרכב מחושבת בהתאם לפרמטרים שונים הקשורים בנהג הצפוי לנהוג בו וברכב המבוטח, לצד סוגי הכיסויים שתבחרו להוסיף וגובה ההשתתפות העצמית שתרצו לשלם בעת תיקון הרכב במקרה של תאונה במוסך הסדר. למרבה המזל שוק ביטוחי הרכב בישראל תחרותי למדי, ותחרות זו יכולה לשחק לידיו של מי שישקיע קצת זמן במחקר שוק אל מול בחינה של אופי השימוש ברכב, שהרי במרבית המקרים, הנהג הצעיר לא משתמש במכונית המשפחתית באופן קבוע, אז למה בעצם לשלם על הביטוח לאורך כל השנה?

כך תגלו שמרבית חברות הביטוח בישראל מציעות כיסויים זמניים לתקופה של כמה ימים עבור נהגים צעירים שמשתמשים ברכב מדי פעם, כמו למשל חיילים שחוזרים הביתה בסופי השבוע, למשל.

אפשרות משתלמת נוספת היא לשלם רק על מה שהם נוסעים. קחו לדוגמה את מסלול ישיר צעיר שהושק לאחרונה על ידי ביטוח ישיר, שבו הביטוח מופעל בלחיצת כפתור אך ורק כשהנהג הצעיר מתחיל לנסוע והתשלום עליו בהתאם למספר הקילומטרים שהוא נסע בפועל. הפעלת הכיסוי וסגירתו מתבצעת בלחיצת כפתור באפליקציה ייעודית, שגם מציגה נתונים חשובים אודות איכות הנהיגה שלו וציון חודשי משוקלל. ככה אתם, כהורים, יכולים לקבל אינדיקציה חשובה לגבי אופי הנהיגה של הנהג הצעיר גם כשאתם לא נוכחים ברכב.

בחור בתוך רכב
Shutterstock

תמרור עצור: ביטוח חובה

תנאי ביטוח החובה הינם סטנדרטיים ודומים בכל חברות הביטוח בהתאם לנוסח הפוליסה שנקבעה בתקנות המפקח על הביטוח. תעריף ביטוח החובה משתנה מעט מחברה לחברה ומחושב בהתאם לנפח המנוע, מערכות בטיחות והתראה הקיימות ברכב, היסטוריית תאונות דרכים ו/או שלילת רשיון בשלוש השנים האחרונות – כשגיל הנהג הצעיר ביותר הוא אחד הפרמטרים החשובים ברשימה.

את סקר השוק מומלץ להתחיל תמיד במחשבון ביטוח חובה לרכב של משרד האוצר. לאחר הזנת מספר פרטים ומאפיינים הקשורים למכונית (סוג דלק, ABS ואחרים) ונתונים המתייחסים לזהות הנהגים הצפויים להשתמש ברכב (גיל, מספר פסילות רשיון ונוספים), תקבלו רשימה של למעלה מ-15 תוצאות של ביטוחים שמציעות חברות הביטוח מסוננים לפי תעריף ודירוגם במדד השירות לחברות הביטוח שמפרסמת רשות שוק ההון.

המסלול המשולב: לאחד או לפצל?

ביטוח מקיף וביטוח צד ג׳ אמנם אינם מחויבים בחוק כמו ביטוח חובה, אך כשבוחנים את רמת הסיכון של הנהגים הצעירים או בכלל את האפשרות של היגררות להוצאה כספית גדולה במקרה של תאונה בלתי צפויה, אל מול עלות הביטוח הקבועה – מרבית ציבור הנהגים בוחר באפשרות השנייה ובצדק.

בחלק מהמקרים ניתן לקבל הנחה נוספת על רכישת ביטוח המשלב בין ביטוח חובה לביטוח מקיף או צד ג׳, אבל בחלק מהמקרים דווקא פיצול הביטוחים יוביל לחיסכון במחיר. רצוי להוסיף לטבלת השוואת ביטוח הרכב גם את אפשרויות הרכישה ביחד ובנפרד כדי לקבל תמונה מלאה.

בשורה התחתונה, גם כשמדובר בנהגים צעירים עלות הביטוח לא חייבת להיות בשמיים ויש לא מעט מקום לצרכנות נבונה. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא למצוא את הפתרונות בשוק הביטוח שיכולים להתאים לכם ולנהג הצעיר ובתקווה שהוא יהיה גם זהיר. דרך צלחה!  

כתבות שאולי פיספסתם

*#