הוצאת דרכון אירופאי: למה כדאי ואיך עושים את זה?

משבר הקורונה הבליט כמה מההבדלים המשמעותיים בין מי שברשותו רק דרכון ישראלי לבין מי שיש לו גם דרכון של מדינה השייכת לאיחוד האירופי, ולמעשה גם בימי שגרה יש יתרונות מובהקים לדרכון הנוסף. בכתבה הבאה תגלו אותם ואת הדרך אל הדרכון הנכסף

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פורטו
תוכן מקודם
תוכן מקודם

יתרונות הדרכון האירופאי בתקופת הקורונה

הקורונה השפיעה על החיים של כולנו. אפשר אפילו לומר שטלטלה אותם. לפני שהנגיף החל להתפשט בעולם, יכולנו להגיע לכל פינה כמעט בכדור הארץ ולאירופה טסנו בתדירות גבוהה למדי. כשהשמיים נסגרו גילינו שעם דרכון ישראלי בלבד אי אפשר להיכנס למדינות השונות ביבשת. עם דרכון אירופאי הפעולה שפעם נראתה לנו מובנת מאליה והיום כבר ברור שהיא לא כזו, עדיין אפשרית.

עוד אופציה שפתוחה רק לבעלי דרכון של מדינה אירופאית היא השקעה ביבשת העשירה והמשגשגת. אמנם לא מעט כלכלות אירופאיות נפגעו במידה כזו או אחרת עקב המשבר שהתלווה למגפה, אבל גם כך יש בהן שלל הזדמנויות להשקעה. למעשה, דווקא כיום ההזדמנויות אטרקטיביות יותר. למי שיש גם כסף פנוי וגם דרכון מתאים - השמיים הם הגבול.

גם בלי כסף פנוי ניתן להיעזר בדרכון הנכון כדי לשפר את המצב הכלכלי: ישראלים עם דרכון פורטוגלי, רומני, ספרדי, פולני, צ'כי וכו' יכולים לעבוד באירופה ללא מגבלות, בעוד שעם דרכון ישראלי בלבד הסיכוי לקבל היתר עבודה נמוך ואפילו קלוש בימים אלה.

עולם גלובלי: למה גם בימי שגרה כדאי להחזיק דרכון אירופאי ולדאוג שיהיה גם לילדים?

גם לפני שהקורונה פרצה לחיינו היה כדאי להחזיק דרכון אירופאי, ובאופן טבעי ההמלצה הזו תישמר גם אם וכשהנגיף ייעלם מן העולם.

חשוב לזכור שאנחנו חיים בעידן שמתאפיין בגלובליזציה משמעותית. הטכנולוגיות השונות מצמצמות את המשקל של המרחק הפיזי ובחלק גדול מהמקרים ממש מבטלות אותו. ישנן כמובן סיבות נוספות לכך שמבחינה פרקטית במאה ה-21 קל הרבה יותר מבעבר לחיות במקומות אחרים מאלה שנולדנו בהם - בין אם לפרק זמן מוגבל ובין אם לתקופה ארוכה יותר.

דרכון אירופאי מספק את ההיתר הדרוש וכך אפשר ליהנות רחב הרבה יותר של אפשרויות תעסוקה והשקעה, לימודים במוסדות נחשבים ובעלות נמוכה וגם חיים במקום חדש ואטרקטיבי. הדרכון האירופאי הוא גם השקעה בעתיד הילדים. ככל שפתוחים בפניהם יותר נתיבים, כך גדל הסיכוי שהם יממשו את הפוטנציאל שלהם ויזכו לחיים מהנים ומספקים מאוד.

מי זכאי לקבלת דרכון אירופאי?

ישראל היא מדינה צעירה שמבוססת על קליטת עלייה. בהתאם, כמעט כל ישראלי הוא בעל שורשים במדינה אירופאית כזו או אחרת - לפעמים מהדורות האחרונים, כלומר ההורים או ההורים של ההורים, ולפעמים כאלה שנעקרו כבר לפני מאות שנים אבל רלוונטיים גם היום. כך או כך רוב אזרחי ישראל זכאים לדרכון אירופאי.

האפשרויות העיקריות של דרכונים אירופאיים

כאמור כל דרכון של מדינה השייכת לאיחוד האירופי - נכון ל-2020 ישנן 27 מדינות כאלה - פותח בפנינו שפע אפשרויות ברחבי היבשת, ובפרט בשגרה החדשה שמתגבשת לה לנוכח הקורונה. שני הדרכונים הנפוצים ביותר בקרב ישראלים הם הרומני והפורטוגלי.

דרכון פורטוגלי

באופן מעט מפתיע דווקא דרכון פורטוגלי - מדינה שממנה כמעט לא הגיעו יהודים לישראל במאה השנים האחרונות - מהווה את האופציה הנגישה ביותר במקרים רבים. הסיבה לכך היא שעד המאה ה-15 הייתה בפורטוגל קהילה יהודית גדולה. ב-1492 אף הצטרפו לקהילה המצליחה עוד כמה עשרות אלפי יהודים שגורשם מספרד השכנה. אולם לאחר מספר שנים החליט גם מלך פורטוגל לגרש את היהודים מארצו, בין השאר בגלל שהתחתן עם הבת של מלכי ספרד.

מגורשי פורטוגל התפזרו במדינות רבות - חלקם היגרו לצפון אפריקה ואחרים נענו להזמנת האימפריה העות'מאנית והתיישבו בשטחים הרבים שהיו בשליטתה. ב-2015 החליטה ממשלת פורטוגל לשנות את החוק ולאפשר לכל מי שיש לו שורשים במדינה, גם אם הם נעקרו לפני יותר מ-500 שנים, להשיב את זכותו כצאצא מגורשי ספרד ופורטוגל וקבל דרכון פורטוגלי.

התוצאה: צאצאי יוצאי מרוקו, לוב, אלג'יריה, תוניסיה, מצרים, טורקיה, יוון, בולגריה, יוגוסלביה (שבינתיים כידוע התפרקה למדינות אחרות), סוריה, לבנון, הולנד, זכאים להפוך לבעלי דרכון אירופאי. הבדיקה הראשונית מבוססת על רשימת שמות המשפחות שחיו בפורטוגל במאה ה-15, וזאת משום שגם אם המשפחה נדדה בעולם, השם והתרבות נשמרו או השתנו במידה מועטה, והשינויים מתועדים. מדובר בשמות משפחה רבים הכוללים כאלה נפוצים במיוחד כגון אוחנה, עמר, ששון, תורג'מן, ביטון , דהאן ,פינטו ואחרים.

דרכון רומני

דרכון רומני מוענק לצאצאי יוצאי מדינה זו וגם לבניהם ונכדיהם של מי שנולדו ברומניה וכן במולדובה, או במקומות מסוימים באוקראינה בזמן שהם היו חלק מרומניה. חשוב להדגיש כי תהליך קבלת דרכון רומני נחשב למורכב וכולל קודם איתור מסמכים של היליד הרומני, הנפקת המסמכים, השבת אזרחות של היליד הרומני ושל המבקש עצמו. כמו כן, במסגרת הבקשה נדרש המבקש להופיע מספר פעמים בקונסוליה הרומנית בישראל.

איך כדאי לפעול למימוש הזכאות לדרכון אירופאי?

הדרך המיטבית לקבלת דרכון פורטוגלי, רומני, וכו' בפרק הזמן הקצר ביותר האפשרי היא בעזרת משרד עורכי דין שזהו תחום המומחיות שלו. אנשי המקצוע המיומנים יסייעו לכם לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים, לבצע את התרגומים ההכרחיים, לקבל את האישורים הנדרשים ולצלוח את התהליך בלי סיבוכים בירוקרטיים מיותרים ובלי שטעויות טכניות בתום לב יובילו לתשובה שלילית. חשוב לבחון היטב את היקף הניסיון של כל משרד שמטפל בנושא זה ואת ההמלצות שהוא קיבל, כך שגם אתם תוכלו ליהנות מכל היתרונות של דרכון אירופאי.