מסלול ה-MBA שמצמיח דור חדש של מנהלים ועסקים

פרופ' ירון זליכה על השינוי הנדרש בעקבות משבר הקורונה ומה הוא מלמד עכשיו את הסטודנטים שלו בתכנית הmba - של הקריה האקדמית אונו

גיא רונן, תוכן שיווקי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האקדמית קרית אונוצילום: הקריה האקדמית אונו
גיא רונן, תוכן שיווקי
תוכן מקודם

"עידן הקורונה מכתיב שינויים דרמטיים בתרבות הארגונית ובליבת העסקים אצלנו ובעולם", אומר פרופ' ירון זליכה, ראש ההתמחות לחשבונאות ונשיא המועצה האקדמית העליונה בקריה האקדמית אונו. "ענפים שלמים עומדים על סף הכחדה, ענפים חדשים מצמיחים הזדמנויות עסקיות חדשות, וכדי לשרוד, אלפי עסקים חייבים לעבור שינוי יסודי באסטרטגיית הפעולה שלהם". את המושג "אסטרטגיה" מדגיש זליכה ומבקש לחדד: זה ממש לא עניין טקטי. "השינוי הנדרש הוא הן באסטרטגיה העסקית הכוללת והן בזו של כל תחום ותחום בעסק: אסטרטגית המימון והפיננסים, התפעול, השיווק, מערכות המידע, הדיגיטל ועוד".

פרופ' ירון זליכהצילום: הקריה האקדמית אונו

כשהוא מדבר על היכולת להוביל תהליכי שינוי משמעותיים, פרופ' זליכה מייחס משקל רב לבסיס – הלימודים וההכשרה. לדבריו, "זה לא אותו דבר ללמוד דפוס פעולה – ולדעת איך לשנות מדפוס פעולה אחד לאחר והכול באופן קיצוני". סל יכולות מגוון שכזה, הוא אומר, אפשר לרכוש רק בלימודי תואר שני במינהל עסקים.

פרופ' זליכה, כיהן בשורה ארוכה של תפקידים בכירים במשק: החשב הכללי במשרד האוצר, ראש התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה, היו"ר של כמה וכמה דירקטוריונים וועדות ציבוריות חשובות ויועץ מומחה שמלווה וועדי עובדים בחברות רבות במשק הישראלי החוות תהליכי שינוי בימים אלה ממש. מתוך הפרספקטיבה הרחבה הזאת הוא משוכנע כי הדרמה הכלכלית האמיתית תתרחש רק חודשים אחרי שתשכך הסערה הבריאותית.

"רק כשעסקים ייצאו מצינורות ההנשמה הממשלתיים הם יבינו את עומק המשבר", הוא מתנבא. "הם יהיו חייבים להוביל את תהליכי השינוי בעצמם, ולשם כך יזדקקו למנהלים בעלי הידע המתאים. מתוך מבחר המנהלים הגדול, מי שיצליח הוא זה שיחזיק בידע המקצועי. לכן חשוב לא רק לראות איך אתה מנשים את עצמך בחודשים האלה, אלא להשקיע לטווח ארוך כדי שתוכל לנצל את הזדמנויות הקריירה שיהיו פתוחות בשנים הקרובות".

חם מהתנור לכיתה

אז למה דווקא בקריה האקדמית אונו? כאן מזכיר זליכה את סגל המרצים ומרצי החוץ "שלא רק מלמדים, אלא עושים ממש עכשיו את מה שהם מלמדים. תוך כדי הסמסטר הם כותבים פרקים חדשים בהיסטוריה העסקית של ישראל ומביאים את זה, 'חם מהתנור' של ענפי התעופה, התיירות, התעשייה, המסחר והקמעונאות, הפרסום, ההייטק – לכיתות". 

לצד זליכה עצמו, עם המרצים וראשי ההתמחויות במכללה נמנים פרופ' שמואל האוזר, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך ומחלוצי תעשיית הפינטק בישראל, ומומחים נוספים בעלי ניסיון ושם עולמי: פרופ' אריה גביוס, פרופ' גלית עילם-שמיר, פרופ' טליה מירון-שץ, ד"ר דינה ניר, ד"ר איל מעוז, ד"ר עדו קאליר, ד"ר מיכל שפירא ורבים נוספים.  

פרופ' שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד

הסטודנטיות והסטודנטים בתוכנית ה-MBA של הקריה האקדמית אונו יכולים לבחור התמחות מתוך מגוון תחומים עדכניים: אסטרטגיה עסקית, יזמות טכנולוגית, שיווק ופרסום, מימון ושוק ההון, ייעוץ ארגוני, ניהול פארמה ומערכות בריאות, ניהול איכות סביבה וניהול ספורט. בין בוגרי התוכנית אפשר למצוא מנכ"לים וסמנכ"לים מהשורה הראשונה במשק, מנהלי חברות אנרגיה ובנקים, קניונים וענקיות טלקום, רשתות שיווק ומותגים, מערכות מידע וגופים רגולטוריים, ראשי לשכות ומועצות. אפשר גם למצוא אותם מככבים ברשימות המשפיעים והמבטיחים למיניהן, שמתפרסמות מעת לעת בעיתונות הכלכלית. 

נטוורקינג לכל החיים   

נוסף על איכות המרצים ורמת העדכון והמעורבות שלהם בחומר השוטף ובחזית העשייה, לסטודנטים מובטח נטוורקינג עשיר גם בינם לבין עצמם. שנה אחר שנה מצליחים להביא לתוכנית שורות של מנהלים מענפים שונים, מדרגי ביניים ומהרמות הגבוהות, שמעשירים את הדיונים בכיתה ומתבלים אותם בדוגמאות אמיתיות ועדכניות מהשטח. שנה אחר שנה גם יוצאות מהתוכנית עסקאות חדשות, שותפויות וחברויות לעסקים ולחיים. "זה בטח לא מזיק שמנכ"ל של רשת סלולרית או של עירייה גדולה או מנהל בכיר בבנק למד איתך בכיתה", מעיר פרופ' זליכה בחיוך. "יתר על כן, עם כל ניסיוני, שנה אחר שנה אני עצמי למד מהסטודנטים, מניסיונם ומהרקע שממנו הם מגיעים. המפגש בין המרצים לבין הסטודנטים הופך להיות מכפיל כוח לחוויית הלימוד". 

אבל התרומה של הקריה האקדמית לא נגמרת בטקס חלוקת התארים: "אנחנו לא מאמינים בבאת, למדת, הלכת. אנחנו ממשיכים ללוות את הבוגרים והמוסמכים דרך היחידה ללימודי חוץ וארגוני הבוגרים. אנחנו מעניקים להם ליווי ותמיכה מקצועית ונטוורקינג לאורך השנים. יש לך בית אקדמי, את יכולה לחזור להתייעץ עם המרצים. אם יש בעיות בעסק, שינויים שצריך לעשות, התלבטויות – יש לאן לבוא ולהתחדש".

כמעט כל הסטודנטים ב-MBA עובדים, ועובדים קשה, תוך כדי הלימודים. העובדה שהקורסים מתקיימים לרוב פעמיים בשבוע, בימי רביעי אחר הצהריים ובשישי בבוקר, מקלה במעט ומאפשרת להתמיד בקריירה. פשוט זה לא; מתגמל, בהחלט. פרופ' זליכה מסכם: "זה מקרה קלאסי של קשה באימונים, קל בקרב. ולקרב האמיתי, זה של החיים המקצועיים, אתה חייב לבוא עם הכלים הטובים ביותר כדי להצליח ולהצטיין".

לפרטים נוספים לחצו כאן