תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא כיף לראות שוק שבור

מה עומד מאחורי QE אינסופי?

מחשבון ועט
Shutterstock

משבר הקורונה מצליח לאתגר את כל תחומי חיינו, החל מביטחון אישי, ביטחון כלכלי וכלה בהיבטים חברתיים - פוליטיים רבים. התהודה שהוא מייצר בשווקים הפיננסיים מצליחה להביא אותנו לנקודות קיצון נדירות. בחודש מרץ נשברו כמה מדפוסי השקעה מאוד בסיסיים והמשקיעים מצאו את עצמם חסרי אונים נוכח טלטלה חסרת רסן. כל אלו מעלים חשש לכך שזעזוע פיננסי עלול "להוסיף חטא על פשע", כלומר להעמיק את המשבר הכלכלי החמור ממילא. כדי למנוע זאת, יש לאפשר מהלך מסחר תקין ושפוי, ומתוך כך אין ברירה אלא שוב להעזר בבנקים מרכזיים. בניגוד לעבר, הפעם הם התגייסו למשימות ה"חילוץ והצלה" בלי טיפת היסוס ובמלוא התחמושת. אז מה קרה שם במהלך שבוע-שבועיים של אמצע החודש מהסוערים ביותר בעשור האחרון?

בשלבים הראשונים של הזעזוע, השווקים התנהלו לפי תסריט רציאונלי ומוכר היטב: יציאה מנכסי סיכון כמו מניות ואג"ח קונצרניות וכניסה ל"חופי מבטחים" מסורתיים, בראשם אג"ח ממשלת ארה"ב וממשלת גרמניה. מדדי המניות צנחו ומחירי האג"ח נסקו, זה אולי לא שימח מנהלי השקעות רבים, אך המשחק התנהל לפי החוקים הוגנים.

בשלב כלשהו הקשר הזה פשוט "נשבר" – הן מחירי המניות והן מחירי האג"ח הממשלתיות ירדו בתיאום חריג והמשקיעים הרגישו כי לא נותרו יותר מקומות מסתור פיננסיים. ההסבר הינו פשוט: כשציבור המשקיעים נוהר בהמוניו להוציא כספים מהקרנות, מנהלי הקרנות נאלצים למכור נכסים. מטבע הדברים, קל יותר למכור נכסים נזילים, קרי אג"ח ממשלתיות. בוול סטריט מחדדים: "המחויבות שלנו היא להבטיח נזילות ללקוחות. אנחנו נאלצים למכור את מה שאפשר במקום את מה שרצוי. כך הפאניקה מתפשטת מהר יותר מקורונה".

בהתחלה, החשש ממגפה הצית ציפיות למיתון עולמי. כמצופה במצבים אלו, התשואות ירדו: של ממשלת ארה"ב מתחת לחצי אחוז ושל גרמניה לשפל שלילי חדש. בשבוע של איבוד השליטה, נסקו התשואות בארה"ב ובגרמניה כמעט באחוז. בימים אלו המשקיעים משכו מקרנות האג"ח סכום עתק של כ-109 מיליארד דולר כשמנגד, גל של ביקושים נרשם בשוק הכספים שנתפס כבן דוד של מזומן. רמת התנודתיות בשוק האג"ח, כפי שהיא נגזרת מאופציות, הגיעה לרמות הגבוהות ביותר מאז 2009. מנהלי קרנות האג"ח מתלוננים על מחנק הנזילות ולא בכדי. היא מורגשת היום ביתר שאת משום שהבנקים להשקעות יצאו מפעילות עשיית השוק אחרי שורה של מגבלות שהטיל עליהם הרגולטור על רקע משבר הסאב פריים. ב-2020 אין מי שימלא את מקומם.

כך השרביט עבר לפד ולבנק האירופי שהתחילו לתפקד כ"קונה לשעת צרה". 700 מיליארד דולר של תכנית הרכישות (מתוכן 500 מיליארד דולר באג"ח ממשלתיות), עליהם הכריז הפד בהתחלה, התבררו כמחסנית דלה מידי (כמחצית ממנה רוקנה בסוף שבוע אחד) והוא נאלץ להסיר את המגבלה. "אעשה כל מה שידרש כדי לייצב את השווקים" אמר פאוול. השווקים נרגעו לעת עתה, אך מוקדם מידי להכריז על ניצחון. המבחן האמיתי יהיה רק כשמניות יצנחו בפעם הבאה – אז ייבחן התפקוד של שוק האג"ח.

סביר להניח כי עם כזו נחישות הפד יצליח "לכבות את השריפה" בטווח הקצר, אחרי הכול להעמיד משאבים אינסופיים היישר מבית הדפוס של "דוד סם" זה דבר של מה בכך. שאלות מטרידות יותר עולות בנוגע ליום שאחרי קורונה. נראה כי להתערבות כה אגרסיבית של הבנק המרכזי צפויות השלכות מבניות מרחיקות לכת - על תמחור הסיכון, על תוואי הריבית, על מארג היחסים העדין בין וושינגטון לפדרל רזרב ובעיקר על היעדר התחמושת לפעם הבאה שיעלה הצורך לתקן שווקים שבורים. נקווה שלא בקרוב.

רינת אשכנזי, מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם מדדים מבית אקסלנס

מיועד ללקוחות כשירים בלבד. לחברות מקבוצת קסם ואקסלנס יש עניין במידע המוצג. אין לראות באמור תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק.

כתבות שאולי פיספסתם

*#