תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שותפים לצמיחת הלקוחות

חברת מיכמן הגדילה בשנה החולפת את היקף האשראי לעסקים קטנים ובינוניים וממשיכה לצמוח. הבעלים, יניב ביטון, מסביר מה מייחד את החברה בנוף המימון החוץ-בנקאי המוסדר ומדוע להערכתו הביקוש לשירותים חוץ-בנקאיים ימשיך לגדול

לחיצת ידיים
צילום: Shutterstock

את הרגולציה שהביאה למיסוד שוק האשראי החוץ-בנקאי אפשר בקלות לכנות - "המפץ הגדול בתחום הפיננסי". כמו בהתרחבות האדירה בתחום הקוסמולוגי, גם כאן נרשמה כניסה מאסיבית של שחקנים רבים לענף המימון החוץ-בנקאי, שעד אז חסה בצלה של המערכת הבנקאית.

בתוך הנוף הצפוף הזה בולטת חברת "מיכמן אשראי לעסקים", חברה פרטית המעניקה אשראי לעסקים קטנים ובינוניים במשק ונמצאת בבעלותו המלאה של איש העסקים יניב ביטון.

ביטון הוא דור שלישי של אנשי עסקים. סבו היה מראשוני תחום האירועים והאירוח, ואביו, ניסים ביטון, נודע כמייסד תפיסת הרשתות המוזלות, שמתבססת על העיקרון של מחירים סיטונאיים ללקוחות פרטיים. ביטון האב הקים את "יד יצחק", הרשת הראשונה בתחום, שנמכרה בשנת 2008, במה שהוגדר אז כאחד האקזיטים הראשונים בתחומי הקמעונאות. ביטון הבן ממשיך את המורשת ומתמקד בשני תחומים עיקריים: תחום הנדל"ן המניב, שבו הוא מתמקד בנכסים מסחריים במרכז הארץ, והתחום הפיננסי, באמצעות פעילות אקטיבית במיכמן, לצד השקעות פסיביות, בהן בתחום הביטוח. כך למשל, יניב היה מראשוני המשקיעים בחברת הביטוח החדשה ליברה (5%).

"אחד מהערכים המשפחתיים והעסקיים שלי מאז ומתמיד, עוד מימי עסקי הקמעונאות ב'יד יצחק', הוא שהלקוח עומד במרכז ואנחנו מתאימים את עצמנו אליו ולא להפך", אומר ביטון. "תודעת השירות היא חלק בלתי נפרד מהערכים ומיסודות המשפחה ואני פועל להנחיל זאת גם בחברת מיכמן אשראי לעסקים".

זמן תגובה מהיר

יניב ביטון
צילום: יח"צ

לדברי ביטון, הסדרת שוק האשראי החוץ-בנקאי, באמצעות תיקוני חקיקה ורגולציה, העניקה לגיטימציה לענף וביטחון ללקוחות, כך שאנו עדים היום לשוק הנמצא על ציר צמיחה מהיר. "לאור השינויים הרגולטוריים, האשראי החוץ-בנקאי חולש כיום על אחוז גדל והולך מהאשראי לעסקים קטנים ובינוניים והופך להיות כלי עבודה מקובל ונדרש. ככל שניתן לחזות, הוא ימשיך בתנופת הצמיחה גם בעתיד.

"למרות שהבנקים עדיין דומיננטיים בשוק, אני צופה ששחקנים כמונו ימשיכו לגדול על חשבונם", הוא מוסיף. "העולם העסקי עובר שינויים ותמורות, כאשר עסקים קטנים ובינוניים מחפשים מענה מהיר, מיידי ובדרך כלל קצר מועד. היכולות של גופים כדוגמת מיכמן להיות עם אוזן כרויה לצורכי השוק והעסקים שהיא משרתת, לצד יכולות קבלת החלטות מהירה ומתן מימון במחירים הוגנים, מאפשרות לאשראי החוץ-בנקאי לתת לשוק מוצר נדרש ומשלים למוצרים ולשירותים שהבנקים נותנים. ניתן בהחלט לראות את מיכמן כמי שמסמנת הדרך לאשראי לעסקים קטנים ובינוניים בעתיד, עקב היותה נגישה ואחראית, עם תמורה ומחיר הוגנים המותאמים לצורכי הלקוחות, תוך התאמה אישית למודל הכלכלי ולסביבה העסקית של כל חברה וגוף לווה".

ספר על החברה ועל היתרון היחסי שלה בשוק.

"יש לנו ניסיון של יותר מעשר שנים במתן אשראי. מה שמבדל אותנו הוא זמן התגובה המהיר, אחוזי המימון שאנו מספקים ועלות הריבית האטרקטיבית, והחשוב מכל - היכולת שלנו לראות את הלקוחות כשותפים וכפרטנרים לצמיחה, גם שלהם וגם שלנו. עסק שצומח איתנו - אנחנו צומחים איתו. לא כולם רואים כך את הלקוחות. דבר נוסף, העובדה שאנו מסתמכים על הון עצמי, בד בבד עם היכולות הטכנולוגיות שלנו, מאפשרות לנו לקבל החלטות באופן מהיר".

התנהלות גמישה

ביטון מספר כי חברת מיכמן הינה חברה בצמיחה הנמצאת במגמה רב-שנתית של גידול בתיק האשראי, הכנסות ורווח נקי. סך העסקאות שלה בשנת 2019 עלה ב-200% לעומת שנת 2018.

מהם תחומי הפעילות המרכזיים שלכם?

"ראשית, שירותי ניכיון צ'קים. מדובר בפעולה פיננסית מקובלת שמאפשרת לחברה לפדות כבר עתה צ'קים עתידיים במקום להמתין עד לפירעון הצ'ק. כידוע, תקופות האשראי במשק רק הולכות וגדלות. הבנקים מערימים לא מעט קשיים בנוגע לסוג הצ'קים שהם מוכנים לנכות, בעוד גופים כמונו, החברות החוץ-בנקאיות שזכו ברישיון משרד האוצר לעסוק בתחום רגיש זה, מתנהלות בגמישות רבה יותר. תחום שני הוא הלוואות כנגד נכסי נדל"ן המשמשים כבטוחה, וכן מימון כלי צמ"ה ומימון לייבוא".

לאן פניכם מועדות עכשיו?

"מיכמן מחוזרת בימים אלה על ידי גורמים רבים בשוק ההון, שמודעים לפלטפורמה היעילה והחדשנית שאנו מביאים לשוק. אנו כל הזמן בוחנים מקורות גיוס ומימון מיטביים ושוקדים על גיוונם. כל האפשרויות פתוחות וברור שגם שוק ההון ופעילות במודל כזה או אחר על הפרק. אני מעריך שהענף כולו ימשיך לגדול וחברות כמונו ימשיכו לנגוס נתחים משמעותיים בו. שוק האשראי לחברות קטנות ובינוניות מוערך כיום בכ-290 מיליארד שקל וכ-96% מהם נמצאים בידי המערכת הבנקאית, כך שיש עוד לאן לצמוח ולגדול, מה גם שהביקוש לשירותי מימון חוץ-בנקאיים רק גדל לאור הצורך של עסקים קטנים ובינוניים במימון לשם צמיחה והתרחבות".

בחזרה למדור >> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#