ייפוי כוח מתמשך: הזכות להחליט כיצד תזדקנו

תיקון לחוק האפוטרופסות מחולל מהפכה וקובע כי ייפוי כוח מתמשך יאפשר לכם לקבוע איך ייראו חייכם מהרגע שבו תאבדו את יכולת השיפוט. עורכי דין שהוכשרו בתחום החדש מסבירים מהי ה"צוואה לחיים", מדוע חשוב להכינה מבעוד מועד וכיצד היא משאירה בידינו את השליטה בגורלנו

נורית פלד קירשטיין
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ייפוי כח מתמשך
נורית פלד קירשטיין
תוכן מקודם

גם יותר משנתיים לאחר שאושר התיקון לחוק האפוטרופסות, המאפשר לכל אדם צלול את הזכאות לייפוי כוח מתמשך, רבים עדיין אינם מודעים לחשיבותו של המסמך לחייהם ולחיי יקיריהם, בעוד שלמעשה מדובר באחת החקיקות החשובות ביותר בתחום זכויות האדם, שמשאירה בידינו את האחריות לגורלנו.

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לנו להחליט מראש כיצד ייראו חיינו לאחר שנגיע לשלב שבו נאבד את כושר ההחלטה ואת יכולת השיפוט, מהפרטים הקטנים ביותר כמו איך תיראנה הארוחות שלנו, לאיזו מוזיקה נאזין ומה נלבש ועד סוגיות הרות גורל. המסמך, שמותאם לכל אדם לפי רצונותיו וצרכיו, אף מאפשר לנו להחליט מי יהיה מיופה הכוח שלנו, ובכך להפקיד את יישום מתווה המסמך בבוא העת בידי אדם שאנו מאמינים בו וסומכים עליו שיכבד את האופן שבו שרטטנו את חיינו.

מעבר לביטחון שנמשיך להיות אחראים לגורלנו, עריכת ייפוי כוח מתמשך טומן גם שקט נפשי למשפחה, שבעת הפעלת ייפוי הכוח ייחסכו ממנה התמודדויות ביורוקרטיות שבראשן דיווח שוטף לאפוטרופוס הכללי, הנדרש בהיעדר המסמך, כמו גם התמודדות עם זהות האחראי על רווחתו של יקירם ועם תהיות כיצד היה רוצה לחיות את ערוב חייו.

מדובר בתחום חשוב מאין כמותו שעוסק בדיני נפשות והדורש מלבד הכשרה מיוחדת במשרד המשפטים גם רגישות רבה, יכולת הקשבה, מקצועיות בלתי מתפשרת וניסיון רב בעריכת דין. לפניכם חמישה עורכי דין שמתמחים בתחום – עו"ד אפרת דרור, עו"ד מאיה וייס-טמיר, עו"ד נחמה אופק, עו"ד תמר פיינברג ועו"ד יהודה בוקוולד – שמסבירים מדוע חשוב כל כך לערוך מסמך שכזה כבר עכשיו, ומציעים טיפול מקצועי איכותי, רגיש וקשוב.

עו"ד אפרת דרור: במי מהילדים לבחור?

אחד החששות הגדולים של אדם, שמקנן בו לעתים אף יותר מהפחד ממותו, הוא מה יקרה בתקופה שלפני כן. השליטה בעצמנו ובחיינו בכל פן חיונית והכרחית בעבורנו מאין כמותה, והחשש הוא שכאשר כבר לא נהיה צלולים, אלא נזקקים בגוף ואו בנפש – גורלנו על כל ההחלטות שנגזרות מכך, קטנות כגדולות, יופקד בידי אפוטרופוס שלא נשלוט בזהותו. אותו אפוטרופוס יהיה מחויב להגיש לאפוטרופוס הכללי, אגף במשרד המשפטים, דוחות ומסמכים, ושניכם, אתה והאפוטרופוס שלך שלא אתה בחרת – תהיו נתונים לפיקוחו של גוף ממשלתי שלא מכיר אותך, לא יודע מה חשוב לך ובגדול לא מתעניין באופן אישי באופן שבו היית בוחר לחיות את שארית חייך. 

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי שמנטרל את החששות הללו ומאפשר לך לבחור מראש מי יסייע לך להיות אדון לגורלך, גם בימים שבהם כבר לא תוכל לקבל את ההחלטות הללו בעצמך. ייפוי הכוח המתמשך יורה וינחה למיופה הכוח כיצד לפעול בעניינך, ומיופה הכוח יפעל בהתאם להנחיות ולהוראות שתיתן בעודך צלול וכשיר להבין בדבר. 

ייפוי הכוח המתמשך חולש על כל התחומים בחיים: הן על התחום הכספי, הן על התחום הרפואי והן על האישי. עו"ד ונוטריון אפרת דרור, מהראשונות בארץ שעברו את ההכשרה בנושא בחסות משרד המשפטים, מסבירה כי התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, שנכנס לתוקף בסוף שנת 2016, נולד מהמודעות והחשיבות הגוברת לכבוד האדם וחירותו, ולחשיבות שבשליטה על חיינו גם בערוב ימינו. זאת ועוד, העלייה המשמעותית בתוחלת החיים בעשורים האחרונים הביאה גם לעלייה במספר האנשים הסובלים ממחלות ששכיחותן עולה עם הגיל כמו בין השאר אירועים מוחיים, דמנציה וכיו"ב. 

המטרה: שליטה בגורלנו

עו"ד אפרת דרורצילום: שירן כרמל

עוה"ד דרור מיומנת ומנוסה ועורכת כדרך קבע מסמכי ייפוי כוח מתמשך למי שרוצה להבטיח לעצמו שליטה עתידית בחייו. התהליך מלווה ברגישות רבה, בתשומת לב לפרטים שחשובים לאדם שיושב מולה, ובסבלנות אין קץ. עוה"ד דרור מעניקה לכל לקוח ולקוח זמן ומחשבה, ומתוך עיקרון אינה משלימה את המסמך בפגישה אחת אלא לוקחת את החומר אליה, מעבדת אותו ומנסחת מסמך שיענה על כל הצרכים והרצונות שלכם, ויגלם הן ראייה רחבה ועקרונית והן התייחסות לרזולוציות נקודתיות. מזון, למשל. 

אם אתם שומרים על כשרות, באופן טבעי תייחסו חשיבות גדולה לכך שיוגש לכם מזון כשר גם כאשר כבר לא תוכלו להביע את דעתכם בנושא. אותו הדין לגבי צמחונים, שירצו להבטיח לעצמם שארוחותיהם לא יכילו בשר, וכמובן טבעונים שמתנגדים באופן גורף לצריכת כל מוצר שמקורו מן החי, אם זה במזון ואם בכל הקשור לביגוד ולהנעלה. 

לאחר ניסוח המסמך המפורט – שכן אין ייפוי כוח אחד שדומה לשני, גם בתוכנם וגם ברמת הפירוט שלהם – עו"ד דרור שולחת ללקוח את הטיוטה, ולאחר אישורה נפגשים הצדדים שוב כדי לחתום.  "תפקידי הוא שגם הממנה וגם מיופה הכוח יבינו את כל האספקטים, מה אפשר ומה אי אפשר לעשות, הן בפן הרכושי/כספי והן בפן האישי והרפואי", היא מסבירה ומספרת כי לא פעם נתקלה במקרים שבהם הממנה לא ידע במי מבין ילדיו לבחור כמיופה הכוח שלו, בחירה שנכנסים אליה שיקולים של "לא לפגוע" ומאידך – מי יממש את האחריות והאמון שניתנים לו באופן הטוב ביותר. במקרה כזה קיימים כמה פתרונות למצב העדין שאותם פורשת עו"ד דרור בפני לקוחותיה בפירוט ובסבלנות, עד שמתקבלת החלטה שהלקוח שלם איתה. יצוין כי במקרים שבהם אין לאדם משפחה קרובה או חברים, ניתן למנות מיופה כוח בתשלום כמו עורך דין, רואה חשבון או מכר שעליו סומכים.  

עוה"ד דרור מכנה את המסמך "צוואה לחיים". כמו שאנחנו מבקשים לשלוט מה יהיה עם רכושנו לאחר שנעזוב את העולם, קל וחומר כי עלינו לערוך ייפוי כוח מתמשך שבו נוכל לשלוט עד כמה שניתן במצב שבו חלילה לא נהיה כשירים לתפקד. "זו סיטואציה שבה אנחנו עדיין בחיים אבל כבר לא מתפקדים, ובאמצעות ייפוי כוח מתמשך ניתן לבחור מראש את האדם שאנחנו סומכים עליו שיקבל בעבורנו בעת הצורך החלטות שיעלו בקנה אחד עם רצונותינו ועם ערכינו". 

עו"ד אפרת דרור 

כתובת: עמיחי פאגלין 5 תל אביב 

טלפון: 077-2314537

למייל של עו"ד אפרת דרור >>> 

לאתר של עו"ד אפרת דרור >>> 

---------------------------------------------

עו"ד מאיה וייס-טמיר: לדאוג לעצמך ולמשפחתך - איך עושים זאת?

ייעוץ בנוגע לתכנון העתיד המשפטי הפך לחלק בלתי נפרד מהטיפול שמעניקה עו"ד מאיה וייס-טמיר ללקוחות משרדה. זה עשור שעו"ד וייס-טמיר מטפלת בהם במסירות במשרד הבוטיק שפתחה בעיר התחתית בחיפה, המעניק מעטפת של שירותים בתחומים שונים, כגון מימוש זכויות רפואיות ותביעות לפיצויים, סיוע במעמד בישראל ובהשגת אזרחות ישראלית לאלו המבקשים לחיות כאן באופן חוקי, כאשר מה שעומד לנגד עיניה הוא היכולת לייעץ ללקוחותיה במה שנדרש להם בתחומי החיים הבסיסיים. הכנת ייפוי כוח מתמשך, מוסיפה פן משמעותי והכרחי לייעוץ משפטי הניתן על ידה כחלק מהדאגה לשלומם.

המסמך נערך באופן ממוחשב, ומוגש לאפוטרופוס הכללי בצורה מקוונת ורק לאחר שהוא מועבר בעותק פיזי, נבדקת תקינות המסמך ומתקבל לאחר פרק זמן מסוים אישור להפקדתו. לדבריה: "חשוב לעקוב ולוודא שהמסמך אושר והופקד". על המסמך חותמים הממנה (מי שהכין את ייפוי הכוח) וכל מי שהסכים להיות מיופה הכוח. החוק מחייב שעוה"ד ישוחח עם הממנה בנפרד ויסביר לו את כל האפשרויות הקיימות ויוודא את הבנתו. מטבע הדברים מדובר בתהליך שיכול לקחת מספר פגישות בהתאם לכל מקרה ומקרה. "מדובר במימוש של זכות אדם בסיסית, כך שאדם יכול למשל לקבוע מי יטפל בו ואיך", מסבירה עו"ד וייס-טמיר. "זו התקדמות משפטית חשובה בראייה המשפטית שלנו שצריכה להתאים עצמה להזדקנות האוכלוסייה. שמים דגש על מימוש רצון האדם ולא על מה שבית המשפט תופס כטובתו, מה שקורה במקרים ללא ייפוי כוח מתמשך, כאשר אדם מאבד את יכולת השיפוט שלו וממונה לו אפוטרופוס. במקרים כאלה, האדם אינו שולט בזהות האפוטרופוס, ומי שמונה מחויב לדווח על מעשיו לאפוטרופוס הכללי, זאת בשונה ממיופה הכוח בייפוי כוח מתמשך".

לדבריה, "כשנכנס לתוקף נושא ייפוי הכוח המתמשך, קיבלנו כלי משפטי נוסף לטיפול בכלל האספקטים של האדם ומשפחתו. זה השתלב בעבודת המשרד באופן טבעי כי אנו עובדים עם אנשים שטובתם חשובה לנו. זאת חובה מקצועית של כל עורך דין, לעדכן באפשרות זאת את הלקוחות שלו, ודאי את אלו שפונים בעניין צוואות. אנחנו לא שולטים על העתיד, אבל כן יש לנו אפשרויות שבאמצעותן ניתן להשפיע עליו ולקבוע מה חשוב לנו ספציפית בהיבט האישי, המשפחתי, הכלכלי והבריאותי. עם התיקון של החוק צמח והתרחב התכנון המשפטי לעתיד שניתן לבצע, מה שעוזר לנו לעזור לאנשים".

המטרה: הנגשת הנושא לכולם

עו"ד מאיה וייס-טמירצילום: צילום: משרד עו"ד מאיה וייס-טמיר

הכנת מסמך ייפוי כוח מתמשך הוא תהליך אישי, רגיש ומורכב, שמחייב את האדם שחותם עליו לערוך חשיבה מעמיקה לגבי האופן שבו הוא רוצה שייראו חייו לאחר שלא יוכל לתפקד עוד בכוחות עצמו ולקבל את הסכמת מיופה הכוח שבחר בו לצורך מימוש הדברים. "המסמך מותאם למידותיו של כל אדם ונתפר לו כחליפה שמתאימה לו, בהתאם למורכבות התא המשפחתי שלו ולמאפייניו הייחודיים", מסבירה מאיה שרגישותה, לצד שנות ניסיונה ומקצועיותה, מאפשרות לה לעבור עם לקוחותיה את התהליך הזה באנושיות, בסבלנות ובתבונה, תוך מציאת פתרונות ספציפיים ומיטביים לכל אדם ואדם.

לדבריה, בהכנת מסמך ייפוי כוח מתמשך טמון היבט חשוב נוסף: הדאגה למשפחה. "מעבר לרצון לעשות סדר בחיים שלי, זה גם מעשה של אחריות כלפי הילדים שלי, בן הזוג שלי, וכלפי כל האנשים שרוצים בטובתי. יש מקרים שבהם ילדים מטפלים בהורים מבוגרים, ולא תמיד יודעים מה הם היו רוצים ומה עושה להם טוב. ייפוי כוח מתמשך מפורט וברור עושה סדר ומקל על הסביבה התומכת, פותר דילמות ומונע סכסוכים משפחתיים פוטנציאליים".

עו"ד וייס-טמיר סבורה שאחת הבעיות העיקריות בנושא ייפוי הכוח המתמשך היא ההנגשה שלו לציבור הרחב. רבים אינם מודעים לזכותם להחליט כבר עכשיו מה יעלה בגורלם ביום שבו יפסיקו לתפקד, מבוגרים וצעירים גם יחד. "אתה לא יכול לדעת מה יכול לנחות עליך ומתי", היא אומרת, "ולכן חשוב לי לדבר עם צעירים יותר, גם כדי שיחשבו על עצמם אם חלילה יחלו או ייפצעו בתאונה, וגם כדי שיכוונו את ההורים שלהם לעשות ייפוי כוח מתמשך".

בציבור הערבי ובקהילה האתיופית המודעות לזכות היקרה מפז הזו נמוכה אף יותר, ואחת המטרות שהציבה לעצמה עו"ד וייס-טמיר יחד עם עו"ד מרלן שחאדה ממשרדה היא להנגיש את הנושא לאוכלוסיות הללו. במסגרת זו היא מקיימת הרצאות במרכזים חברתיים שאותם פוקד הציבור הערבי, בד בבד עם הסבר על התחום לבני ולבנות הקהילה האתיופית, שבהם היא מטפלת במסירות בתחומי עיסוק המשרד, ובחלק אף בהתנדבות, ומסייעת להם להשתלב במציאות הישראלית תוך פרישת האפשרויות והזכויות שלהם בפניהם.

מעבר לייפוי כוח מתמשך מדגישה עו"ד וייס-טמיר את קיומו של חוק החולה הנוטה למות, חוק המאפשר לאנשים למלא הוראות שיהיו תקפות במידה שהם יוגדרו כמישהו שחולה במחלה שתוחלת החיים שלה היא חצי שנה ומטה. לדבריה, "ההוראות שם מאוד מדויקות ומפורטות, ואני מציעה לעשות זאת במקביל לייפוי הכוח המתמשך – זה משלים לך את כלל ההחלטות בקשר לטיפול רפואי שתהיה מעוניין לקבל בעתיד, ותוכל להרגיש רגוע שכיסית את מרב האופציות, שיבטיחו שתוכל לעצב בעצמך את ערוב ימיך".

מאיה וייס-טמיר, משרד עו"ד וגישור:

כתובת: רח' העצמאות 57, חיפה (בקרבת תחנת הרכבת חיפה מרכז השמונה)

טלפון: 04-8584840

למייל של עו"ד מאיה וייס-טמיר >>>

לאתר של עו"ד מאיה וייס-טמיר >>>

לפייסבוק של עו"ד מאיה וייס-טמיר >>>

---------------------------------------------

עו"ד נחמה אופק: אתם קובעים את גורלכם

לפני כשנתיים, כשאושר התיקון לחוק האפוטרופסות שמאפשר לחתום על ייפוי כוח מתמשך – עו"ד נחמה אופק ידעה שמדובר בבשורה עצומה בתחום זכויות האדם בישראל. "מיד עם החלתו הבנתי את גודל המהפכה שהוא עשוי לחולל", היא מספרת, ומסבירה כי מעתה, אתם קובעים את גורלכם. 

"כך למשל", מספרת נחמה אופק, "זכור לי מקרה שבו אדם שחלה והועבר להוספיס, לא יכול היה לדאוג לענייניו והיה צורך בלוגיסטיקה שלמה של בני המשפחה שהיו צריכים להתמודד עם העניין. ייפוי כוח מתמשך היה פותר ופוטר לחלוטין את המשפחה מהתמודדות קשה וארוכה עם הרשויות.

"ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו אם וכאשר הוא לא יהיה כשיר לטפל בכך בעצמו", מפרטת עו"ד אופק. "מדובר למעשה בגישה חדשה שבבסיסה אוטונומיה של היחיד ועיקרון ההחלטה העצמית על חייך".

המשמעות: לקחת אחריות על חייכם

בעבור עו"ד נחמה אופק, שעוסקת בדיני משפחה במשרד בוטיק שהוקם בשנת 1983, ייפוי הכוח המתמשך הוא ההשלמה הראויה והמתבקשת למעטפת שירותי הייעוץ המשפטי שהיא מעניקה במסגרת תחום המשפחה. היא בעלת תואר ראשון במשפטים ובמדעי החברה, מגשרת מוסמכת על ידי לשכת עורכי הדין בדיני משפחה ומנחת קבוצות הורים. בשנתיים האחרונות, מאז נכנס התיקון לחוק האפוטרופסות לתוקף, עוסקת נחמה רבות בעריכת מסמכי ייפוי כוח מתמשך לאחר שהוסמכה על ידי משרד המשפטים והאפוטרופוס הכללי.

"כמי שחובשת גם את הכובע הטיפולי עסקתי בהסכמי גירושין, בהסכמי ממון, בעריכת צוואות ובהגשת בקשות לאפוטרופסות מתוך הבנת המורכבות הרגשית בקונסטלציה המשפחתית – ובשבילי זה היה טבעי ומתבקש להתמחות בנושא החשוב הזה", היא מספרת, ומסבירה כי המהפכה טמונה בכך שייפוי הכוח המתמשך אינו טעון החלטת בית המשפט. 

עו"ד נחמה אופקצילום: ללה דז'פרוב

"זהו מסמך אישי לחלוטין", אומרת אופק, "ומי שחותם על ייפוי כוח מתמשך לא יזדקק לאפוטרופוס. המשמעות היא שאדם יכול לומר: 'רק אני קובע פה. אני לוקח את גורלי בידי ומחליט כיצד ייראו חיי ומה ייעשה ברכושי, אם וכאשר לא אהיה כשיר'".

אופק מספרת כי "מקרה נוסף שנחשפתי אליו היה של אשה עצמאית לחלוטין שנפלה בביתה, אושפזה, והצורך לטפל בענייניה טלטל את כל המשפחה". לדבריה, ייפוי כוח מתמשך מכין את המשפחה ליום קשה שבו המשפחה כולה צריכה להתגייס בטיפול ובהתמודדות בשעת משבר, ועריכת מסמך כזה מבעוד מועד מייתרת את הליך האפוטרופסות וההליכה לבית משפט. "אני ממליצה בחום לא לוותר על הזכות הזו לכל מי שדואג ליום קשה ורוצה לקחת אחריות על חייו מבלי שאחרים יחליטו בעבורו".

תהליך הכנת המסמך כולל פגישה עם נחמה, שמתאימה את ייפוי הכוח המתמשך לכל אדם לפי רצונותיו וצרכיו. טיפולה בכל לקוח מלווה ברגישות ובסבלנות רבה, כמי שמנוסה כבר שנים רבות בתחום דיני המשפחה ומכירה אותו לפני ולפנים.

התחום הוא רגיש ומורכב, ואופק עוסקת בו הן בפן הטיפולי והן בפן המקצועי. כך גם בתחום ייפויי הכוח המתמשכים – עו"ד אופק מטפלת בלקוחותיה בכפפות של משי ובעריכת המסמך מתחשבת בצורכי הממנה, במצבו ובמורכבות המשפחתית הייחודית לו. 

"כהמחשה עד כמה נחוץ ייפוי כוח מתמשך, לפני שנים רבות היה מקרה שבו הייתי צריכה להוציא צו אפוטרופסות לגוף על אשה שהיתה מאושפזת במצב קשה בבית חולים והיה צורך לנתחה בדחיפות", היא מספרת. "המקרה אירע בערב שבת, ושופט תורן צריך היה להוציא את הצו בדחיפות. הלוגיסטיקה בהוצאת הצו היתה לא פשוטה, ורק אחרי כניסת השבת הוצא הצו ואיתו רצו בני המשפחה לבית החולים כדי להעבירו על מנת שתוכל לעבור ניתוח דחוף". 

נחמה מציינת בנימה אישית כי "אני כבר אחרי שנים רבות של עשייה. כיום, כשאני מתבוננת על שנות העבודה הרבות, בעבורי הסיפוק הגדול הוא העזרה. אני עובדת מתוך התחושה שאני יכולה לעזור; לסייע לאדם במצב קיצון, ויותר מזה – לחסוך מהמשפחה את הסבל שהיא לא חייבת לעבור.

"ייפוי כוח מתמשך הוא לקיחת אחריות מבחינתנו", מסכמת אופק. "גם למצב הקיצוני ביותר אפשר להתכונן מראש, ובאופן מדהים בפשטותו – למנוע כאב מבני המשפחה האחרים".

עו"ד נחמה אופק

כתובת: המורים 8, פתח תקוה

טלפון: 03-9231234

למייל של עו"ד נחמה אופק >>> 

לאתר של עו"ד נחמה אופק >>>

לפייסבוק של עו"ד נחמה אופק >>>

---------------------------------------------
עו"ד תמר פיינברג: להזדקן בכבוד

רבים מבני הגיל השלישי אינם מודעים לתיקון לחוק האפוטרופסות שאושר בשנת 2016, המאפשר להם לחתום על ייפוי כוח מתמשך – מסמך שיבטיח להם שבעת הצורך, לא ימונה להם אפוטרופוס שלא על דעתם, שיחויב לתת דין וחשבון למוסדות המדינה על כל צעד ורכישה שנוגעים להם. נהפוך הוא: באמצעות המסמך, כל אדם רשאי להחליט מבעוד מועד את מי הוא ממנה כמיופה כוחו, כמו ילדיו, בן זוג, חבר או גורם חיצוני בתשלום – ומפרט את רצונותיו בכל תחום שהוא, תוך התנערות מראש, אם ברצונו בכך, מפיקוח של משרד המשפטים. 

"ייפוי כוח מתמשך נותן את הביטחון שאם חלילה קורה משהו – אפשר לפעול באופן מיידי בלי לפנות לבית משפט כדי לקבל הסכמות ואישורים", מסבירה עו"ד ונוטריון תמר פיינברג, שכבר שלושה עשורים פועלת כעורכת דין בירושלים ובסביבתה. "זה המנדט לומר – אני יודע מה אני רוצה בחיים ואני יודע מי אני רוצה שיהיה ממונה עלי. מדובר בבשורה של ממש".

כדי להפיץ את הבשורה ולהביא לידיעת בני ובנות הגיל השלישי וילדיהם את זכויותיהם, עו"ד פיינברג מעבירה הרצאות בבתי אבות ובדיור מוגן, ומציגה בפניהם את הנושא בצורה בהירה ובסבלנות רבה. ההרצאות נערכות בעברית או באנגלית, לפי הצורך, והמשתתפים כמובן יכולים לשאול כל שאלה שעולה על דעתם – מה שמאפשר לחשוף את הנושא בפני המשפחות בצורה מיטבית ולהעניק להן את המידע החשוב הזה: כיום, יותר מתמיד, אפשר להזדקן בכבוד. 

עו"ד תמר פיינברגצילום: נטע מוזס

גיל הזהב: מגיע לכם להחליט על עתידכם

מאז שפתחה משרד עצמאי בבירה לפני 20 שנה, עו"ד תמר פיינברג עוסקת בין השאר בענייני משפחה, הכוללים גם הליכי גישור, עריכת צוואות וניהול משפטי-כלכלי של בני ובנות גיל הזהב. כך גם הגיעה לתחום ייפוי הכוח המתמשך, שהשלים את הטיפול המשפטי והדאגה שלה למבוגרים ומאפשר לה להעניק להם טיפול מעטפת בכל תחומי החיים. 

לאחר שאושר התיקון לחוק, אשר משמעותו הכרה בתקפות המסמך ייפוי כוח מתמשך, עברה עו"ד פיינברג הכשרה, כנדרש על ידי משרד המשפטים, ומאז מטפלת בלקוחות רבים שנחשפו לאפשרות זו, ששמה במרכז את כבוד האדם וחירותו.

אחד היתרונות הברורים של ייפוי כוח מתמשך הוא בראש ובראשונה הבטחת השליטה בחיים, כמו גם שמירה על הפרטיות. "מדובר בכלי מאוד יעיל המאפשר למשפחה להמשיך לפעול באופן עצמאי כמו שהיא היתה רגילה", מסבירה עו"ד פיינברג. "במקרים רבים, כבר בשלב הזה בני המשפחה מעורבים, שכן אנשים רבים מבקשים לשתף את יקיריהם באופן קבלת ההחלטות. 
אם אדם לא חתם על ייפוי כוח מתמשך, העניינים הופכים מסובכים, כמו המקרה של לקוחה של פיינברג, בת יותר מ-80 שנפטרה בינתיים. אותה לקוחה לא הספיקה לחתום על ייפוי כוח מתמשך – ובניגוד לרצונה מונתה בתה לאפוטרופוס שלה. "הדבר העמיק את הקרע במשפחה", היא מספרת. "האם איבדה את השליטה על חייה וסבלה מכך מאוד עד מותה. ייפוי כוח מתמשך היה פותר את הבעיה". 

לדבריה, "העבודה הביורוקרטית ללא ייפוי כוח מתמשך היא מייגעת – דוחות שצריך להגיש, תשלומים לרואי חשבון, אגרות והוצאות מיותרות. במקרה של אפוטרופסות יש התערבות בחיי הפרט עד רזולוציות של פיקוח על הוצאות של בגדים. אדם החותם על ייפוי כוח מתמשך בעצם אומר: 'אני סומך על הילדים שלי; אם צריך לקנות לי בגד ב-1,000 שקל, אני סומך עליהם שזה מה  שנכון לעשות'. בנוסף יש פה אלמנט של שמירה על הפרטיות, והמחוקק ניסח בחוכמה את התיקון לחוק וציין כי אם רוצים שיהיה פיקוח – יהיה פיקוח, ואם רוצים שמשרד המשפטים יהיה מעורב – הוא יהיה מעורב".  

ייפוי הכוח המתמשך מגלם בתוכו פתרונות שונים למבנים שונים של משפחות, כמו מצבים שבהם ילדי המשפחות כולם גרים בחו"ל. "מותר לתושב חוץ להיות מיופה כוח", מסבירה עו"ד פיינברג, "אבל אז נהוג ומומלץ לקבוע גם קרוב או אדם בארץ שיהיה מיופה כוח ביחד ולחוד כדי שיתאפשר לו לפעול באופן מיידי". בנוסף היא מסבירה שגם בעבור לקוחות עריריים, ללא משפחה או חברים קרובים, יש פתרון בדמות מינוי מיופה כוח מתמשך חיצוני.

ההיענות של המשתתפים בהרצאות שמעבירה עו"ד פיינברג בבתי אבות, לצד חוגי בית שהיא מקיימת לבקשת מתעניינים בנושא שיוזמים ומארחים את המפגשים, היא רבה – בשל חשיבות הנושא, והעובדה שעד כה לא נחשף במידה מספקת לציבור הרחב. "אני מסבירה להם שזה כמו לבנות מגדל קוביות", היא מספרת. "המחוקק סיפק לנו מגדל קוביות שצבעו לבן, ואתם בונים את מגדל הקוביות הצבעוני שבו אתם מכניסים את ההנחיות או הקביעות שלכם בהתאם לצרכים שלכם ושל המשפחה שלכם. מגדל הקוביות משתנה, כמובן, באופן משמעותי בין משפחה למשפחה".

עו"ד תמר פיינברג

כתובת: רח' וושינגטון 1, ירושלים 9418701  

טלפון: 054-4647695

למייל של עו"ד תמר פיינברג >>> 

לאתר של עו"ד תמר פיינברג >>> 

---------------------------------------------
עו"ד יהודה בוקוולד: תהליך אינטימי ואנושי

תהליך הכנת ייפוי כוח מתמשך, המסמך שמאפשר לכם לשלוט בגורלכם ולהחליט מראש מי יטפל בכם וכיצד ביום שבו חו"ח תאבדו את כושר השיפוט, הוא תהליך אישי ורגיש מאין כמותו. ההחלטות שתידרשו לקבל, הסוגיות שבהן תתלבטו וחשבון הנפש המעמיק שלא תוכלו לחמוק ממנו – כל אלה מחייבים כי האדם שיישב מולכם ויערוך בעבורכם את המסמך יהיה אדם סבלן, רגיש ומנוסה. 

"ייפוי כוח מתמשך מטבעו הוא תהליך אינטימי ואנושי מאוד שנכנס לקרביים של האדם והמשפחה עם כל האינטריגות מסביב", מספר עו"ד יהודה בוקוולד, שלו ניסיון של יותר מ-18 שנה בתחום המשפט האזרחי, הציבורי והפרטי. "בסופו של דבר, כדי שאדם יישב ויגיד לך מה הוא רוצה שיהיה איתו בתקופה שבין מועד אובדן כושר השיפוט שלו לבין מותו – צריך לייצר מידה גדולה מאוד של קירבה, רגישות ויכולת לתת ללקוח להרגיש בטוח".
ועו"ד בוקוולד הוא בדיוק כזה.

דרוש לכם עורך דין מהזן שיודע להקשיב

עו''ד יהודה בוקוולדצילום: משרדעו''ד בוקוולד

משרדו של עו"ד בוקוולד יושב ברמת גן. הוא החל את דרכו לפני כמעט שני עשורים עם הכשרה בתחום המשפט האזרחי, ו"עם השנים מצאתי שמתעורר הצורך לספק שירותים שונים ונוספים ללקוחות, בסופו של יום, תמיד מדובר באנשים והצרכים שלהם מאוד מגוונים. לכן למדתי מיומנויות רבות שאחת החשובות שבהן היא לענות על צורכי הלקוחות. כאשר מנכ"ל מגיע לטפל בעניינים עסקיים של החברה ובהמשך, בגלל שהתקשורת טובה, הוא רוצה לעשות צוואה או למכור את הבית אופי הקשר שלי עם הלקוחות הניע אותי לספק שרותים רבים ומגוונים".

לדבריו, "תפקיד עורך הדין הוא תפקיד אמון", וזו אחת הסיבות שבחר להוסיף התמחות בתחום ייפוי הכוח המתמשך לאחר שעוגן בתיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות בשנת 2016 – היכולת לסייע ללקוחות באספקט נוסף, שעשוי להיות חשוב מאין כמותו בנוגע למידת החופש של אדם לבחור כיצד ייראו שארית חייו למקרה שחלילה יאבד את צלילותו. 

אחד הדברים שיש לזכור הוא שלא ניתן לחתום על ייפוי הכוח המתמשך לנצח. רבים טועים לחשוב כי אם אחד מהוריהם מתחיל תהליך של אלצהיימר, למשל, ניתן לחתום במהירות על מסמך ייפוי הכוח המתמשך, וכך לעקוף את חובות האפוטרופסות שכוללים למשל דיווחים שוטפים לאפוטרופוס הכללי, ואולם חשוב לזכור כי אם אדם אינו צלול, הוא כבר לא ייחשב כשיר לחתום על המסמך – לכן יש לדאוג לכך מבעוד מועד. 

בנוסף חשוב לדעת כי יש לייפוי הכוח המתמשך אפשרות להתנהג בנושאים מסוימים כייפוי כוח רגיל, נניח לפני ניתוח, כאשר אדם יודע/חושש שמא הוא לא יהיה כשיר פיזית או מנטלית לתקופה מסוימת, וברצונו למנות מישהו שבזמן הזה יטפל בענייניו.  

עו"ד בוקוולד מסביר כי "מדובר בתהליך אשר יכול להיות אינטימי הן מבחינת תוכן המסמך וכמובן בנוגע לשאלה במי לבחור. לעתים אנשים עושים חשבון נפש עם עצמם למי הם נותנים את התפקיד – אפשר לתת את התפקיד במשותף, אבל הדבר הנו תלוי סיטואציה משפחתית. בעיני החשיבות היא הימנעות מזימון מחלוקות. אדם צריך לחשוב עם עצמו אם מיופה הכוח יהיה מישהו מהילדים, בן או בת הזוג ולעתים גם הנכדים באים בחשבון כמועמדים הנכונים ביותר לסיטואציה. בכל מקרה מדובר במהלך אשר מותיר בידינו חלק משמעותי מהאחריות לאופן שבו ייראו חיינו וצריך להיערך לכך מראש".

שלא כמו צוואה, שבה אדם מצווה מה יהיה לאחר מותו, בייפוי כוח מתמשך יש צורך בהסכמת הצד השני, הוא מיופה הכוח. "כמובן שזה מהלך הדדי", הוא מסביר, "ולא ניתן להנחית את התפקיד על מי בני המשפחה ללא הסכמה מפורשת ונכונות מדעת". 

שנות ניסיונו הרבות של עו"ד בוקוולד משמעותיות לערך המוסף שהוא מעניק ללקוחותיו. "עם הזמן למדתי להקשיב, לנתח את הסיטואציות ולסייע לאנשים למצוא את הפתרון הנכון בעבורם", הוא מספר. "האפשרות שאנשים יישבו וייפתחו היא לא מובנת מאליה. על פי רוב מניסיוני, עורכי דין ולקוחות – מין מוצא את מינו, ומי שצריך שיקשיבו לו ימצא את האדם הנכון שיאזין לו. אני בהחלט מהזן המקשיב – כשהמשמעות היא לא רק לשמוע, אלא לברור את הדברים החשובים ולדעת לתת את העצה הנכונה".

חשוב לציין כי תהליך ייפוי הכוח המתמשך אינו מתאים בהכרח לכל משפחה ו/או סיטואציה, ואף ייתכנו מקרים שבהם רב הנזק על התועלת. לכן חשובה תשומת הלב לפרטים ולצרכים של כל המעורבים בעניין תוך הסתכלות רחבה והצגת מרב היתרונות והחסרונות בכל נתיב שבו בוחר הלקוח.

עו"ד יהודה בוקוולד

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 33, רמת גן

טלפון: 054-5261917

למייל של עו"ד יהודה בוקוולד >>>

לאתר של עו"ד יהודה בוקוולד >>>