חברות השמה להייטק: החברות שיצודו לכם את הטאלנט הבא

צמיחת תחום ההיי-טק בישראל מעמידה את המעסיקים בפני אתגר גדול של מציאת עובדים מצוינים שגם יישארו לאורך זמן. במציאות בה גם העובדים בוחנים את המעסיק, יש מי שיודעים לעשות את ההתאמות הטובות ביותר, לשני הצדדים. סקרנו את השטח ואפילו נתנו מבט על שוק העבודה המתפתח בצפון הארץ

לידור יעקב ושרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציהצילום: Milkos | Dreamstime.com
לידור יעקב ושרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

חברת מדולה: צומת חובה למחפשי עבודה בעולם ההייטק

בשנים האחרונות נרשמת עלייה מתמדת בביקוש ללימוד מקצועות המחשב באוניברסיטאות ובמכללות הארץ, כשהכיוון הוא אחד: הייטק. רבים ורבות רואים בהייטק, ובצדק, עולם שמתפתח תדיר אשר טומן בחובו משכורת גבוהה, עניין וסיפוק ברמת העבודה היומיומית ומעמד מקצועי מכובד. 

הנהירה אחר השתלבות בחברות קיימות, או אחר החלום להקים סטארט אפ עם פוטנציאל להימכר בסכום אסטרונומי לחברה בינלאומית גדולה, משותפת גם לסטודנטים שאך סיימו את לימודיהם, חלקם בוגרי יחידות טכנולוגיות בצבא, וגם לעובדי הייטק ותיקים שמחפשים את המקום הנכון ביותר עבורם. מעברו השני של המתרס, בעלי חברות ומנהליהן מבינים היטב כי החברה שבהובלתם תשגשג רק בתנאי שישתלבו בה אנשים שיהיו מדויקים לתפקיד, לא פחות מאשר התפקיד יהיה מדויק עבורם. 

מדולה - צומת חובה למחפשי עבודה בעולם ההייטק. ענבר אשור, כנרת הראל ואיילת גוטליב-טרייניןצילום: מדולה

ופה בדיוק חבוי המוקש. תהליך חיפוש עבודה, כמו גם גיוס עובדים, הוא לרוב תהליך מתסכל לשני הצדדים. מחפש העבודה שולח את קורות חייו לאין ספור חברות, ואלה, מצדן, צופות מתוסכלות בערימת קורות החיים שנערמת על שולחנן, או מציפות את המייל שלהן – ערימה שנדרש זמן רב כדי למיינה ולברור מתוכה את המועמדים המתאימים ביותר. בהמשך מגיע תהליך מייגע של מרתון ראיונות, וגם בתום התהליך, אין ערבויות שהמועמד שהתקבל לתפקיד יתמיד בו לאורך זמן.

את המוקש הזה מפרקת חברת מדולה בעדינות אסרטיבית, במקצועיות ובאנושיות שאופייניות לה כבר כמעט שמונה שנים. עם משרות שידועות רק לה ואינן מתפרסמות לקהל מחפשי העבודה הרחב, עם היכרות מעמיקה עם כל תחומי ההייטק הרבים, באמצעות היכרות אישית ומקצועית רבת שנים עם חברות ההייטק והסטארט אפים מכל רחבי הארץ ודרך שיטות השמה רגישות וחכמות – מדולה הפכה לצומת חובה לכל מחפש עבודה בתחום ולכל מנהל או בעל חברה שחולמים למצוא על שולחנם קורות חיים של מועמד אחד, לאחר מכן לקיים ראיון אחד – ולמצוא את המועמד שמתאים להם והם מתאימים לו כמו כפפה ליד. 

נשמע דמיוני? זה אולי משום שטרם פגשתם את שלוש המנהלות של מדולה שמסוגלות, ביחד ולחוד, להזיז הרים. 

המטרות: התאמה מקסימלית ועבודה לטווח ארוך

מדולה היא חברת בוטיק להשמות ולגיוס בעולם ההייטק. הסוד שלה, שמורכב ממקצוענות ומאכפתיות, מיתרגם להשמות מדויקות, תוך ניסיון מושכל ורגיש לפצח כל מקרה ומקרה ולמצוא לו את הפתרון המיטבי. 

לא תהיה זו הגזמה לקבוע שתחום ההשמה בהייטק מתחלק לשניים: לפני שמדולה הוקמה, ומאז שנת 2012 – אז גמלה בלבן של כנרת הראל וענבר אשור ההחלטה לשנות את פני התחום מהקצה אל הקצה תוך התמקדות בקצה חוד החנית הטכנולוגי. כנרת, שהועסקה כמנהלת משאבי אנוש וגיוס בבית תוכנה, עבדה מול ענבר, באותם ימים מנהלת סניף של חברת השמה. לאחר תקופה של עבודה משותפת והתבוננות רוחבית על השוק, הן החליטו לייסד את מדולה. בהמשך הכירו את איילת גוטליב-טריינין, שעבדה אז כסמנכ"לית משאבי אנוש בחברת סטארט אפ מובילה, אשר הגיעה אל השתיים בעקבות המלצה חמה של סמנכ"ל פיתוח בסטארט אפ. כך זכתה איילת לעבוד מול מדולה כחברת השמה במשך שלוש שנים מוצלחות, שבסופן רכש את החברה של איילת תאגיד אמריקאי והוצע לה לחבור לכנרת ולענבר כמנהלת הכללית. 

מדולה - למצוא התאמה מקסימלית בין צורכי מחפש העבודה ורצונותיו לבין צורכי המעסיק והתפקידצילום: Ruslan Huzau

מיומה הראשון מיישמת מדולה את חזונה שלשמו הוקמה: למצוא התאמה מקסימלית בין צורכי מחפש העבודה ורצונותיו לבין צורכי המעסיק והתפקיד, תוך שימת דגש גם על התאמה מקצועית וגם על כימיה בין-אישית. השלוש מתייחסות בחרדת קודש לתהליך המורכב של החיבור הזה, מה שמוכיח את עצמו בשיעורי התאמה מרשימים, במעסיקים מרוצים ובעובדים שמוצאים בית תעסוקתי לשנים רבות. 

"אנחנו מביאות משהו חדש ופורץ דרך בתחום הגיוס וההשמה שיתאים לאג'נדה שלנו, למקצועיות ולשירות, ולכל הדברים שאנחנו מאמינות שצריכים להיות בתהליך כזה", אומרת כנרת. "זהו תהליך מאוד מורכב, גם לחברה המגייסת וגם למועמד שנמצא בתהליך, ואנחנו שם כדי ללכת איתם יד ביד, ללוות אותם בצורה צמודה ובאמת להבין מה הם מחפשים בצורה מעמיקה". 

מבחינתן, השמה היא להביא אנשים מתאימים לתפקיד לטווח ארוך. "צריך להבין שבתחום שלנו יש המון עבודה", הן מסבירות, "המון משרות והמון אנשים שמחפשים את הדבר הבא שהם יכולים להתבלט בו, אם זה מקצועית, שדרוג שכר, תרבות ארגונית – כל אחד והלבטים שלו. המקום הזה שאנחנו נמצאות שם בכל רגע נתון, גם לחברה וגם למועמדים, מייצר תהליך שהוא גם שקוף, גם נעים וגם פותח דלתות". 

גם בחברה שלהן עצמן מאמינות מנהלות מדולה בעבודה ארוכת טווח ובהשקעה מקסימלית בעובדים. מדולה, שהתנהלותה מבוססת על אג'נדה חברתית של מתן תעסוקה לאמהות בצפון, מורכבת מ-13 מגייסות, נשים אקדמאיות שהגיעו לתפקיד בשלב בשל בחייהן, אשר הוכשרו לתפקיד במשך חודשים ארוכים ומשמשות בו שנים רבות. הן, מצדן, מעניקות ממרצן ומיכולותיהן המקצועיות והבין-אישיות גם למדולה וגם ללקוחות החברה – המועמדים והמעסיקים, ומבצעות התאמה מרבית ומדויקת בין פרופיל המועמד למשרה. 

"כיום בסטארט אפים, וגם אצלנו במדולה כחברה, הכוח הכי חזק הוא ההון האנושי, האנשים שנמצאים איתנו", מסבירה ענבר, "ולכן חשוב לנו שיהיה חיבור טוב כדי שהעובד יהיה שם לטווח ארוך. אנחנו יודעות שההכשרה עולה הרבה כסף למעסיק, ומנסות להגיע למקסימום התאמה מכל הבחינות". 

זרוע הגיוס של החברות המובילות במשק

ואכן, רבות מהחברות בתחום ההייטק שרואות קורות חיים ממדולה מעבירות אותן הלאה לשלב הראיון. מדולה מלווה מייסדי חברות, מנהלים מגייסים וצוותי גיוס HR ותומכת בכל הקשור לגיוס מועמדים – ומערכת האמון רבת השנים, שיטת המיון הייחודית והמקצועיות הבלתי מתפשרת מוכיחות את עצמן. עם לקוחותיה של מדולה נמנות חברות ענק במשק, לצד מרכזי פיתוח בינלאומיים, חברות בינלאומיות וסטארט אפים שגייסו בין שלושה ל-600 מיליון דולר – ספקטרום רחב מבחינת השירות במנעד הטכנולוגי. 

רבים מהמועמדים והמועמדות של מדולה הם בוגרי יחידות טכנולוגיות בצבא כמו 81,49, אר"ם, אח"ם, שחקים, אופק, 8200, תלפיות, מצו"ב, 9900 ועוד רבות וטובות. התפקידים שאליהם מתאימה אותם מדולה נרחבים וחולשים על מנעד התחומים בעולם ההייטק, וכוללים בין השאר סטארט אפים מרתקים בתחום הרפואי, פינטק, רכבים אוטונומיים (אוטומוטיב), סייבר, סקיוריטי, ערים חכמות, קומפיוטר ויז'ן, בינה מלאכותית, גנטיקה ונוספים.  

המשרות נעות ממפתחים ואנשי צוות ועד מנהלים ומנהלות, ראשי צוות, VP’s סמנכ"לים ו-C Level, כלומר מהבכירים ביותר ועד אנשי צוות בכל המנעד התפקידים והסטאק (Stack) הטכנולוגי. בין השאר מגויסים עובדים בטכנולוגיות של פיתוח (R&D), חוקרי אבטחת מידע (Security Researchers), מנהלי מוצר (Product Managers), דוופס (DevOps), אוטומציה (Automation), בדיקות תוכנה (QA), אנליסטים (Analyst) וכן לתפקידי Data Scientist, משרה מבוקשת מאוד אף היא. תחומים נוספים הם NPL, Computer Vision, AI, Machine Learning, Bit Data ועוד.

"החברות רואות בנו זרוע גיוס", מציינת ענבר, "הן רואות בנו מחלקה בתוך החברה ברמה כזאת שהן סומכות עלינו שאנחנו נביא להם את המועמדים המובילים בתחום. בנוסף יש לנו משרות בבלעדיות שאפשר להגיע אליהן רק דרכנו, שכלל אינן מפורסמות לציבור. כיום אנחנו מספקות שירותי גיוס בהשמה ובמיקור חוץ לתפקידים טכנולוגיים ולמשרות גיוס, סורסינג ו-HR".

פרטי התקשרות:

שעות פעילות: 24/7

מייל: jobs@medulla.co.il

לאתר האינטרנט של חברת מדולה >>>

לעמוד הלינקדאין של חברת מדולה >>>

לעמוד הפייסבוק של חברת מדולה >>>

חברת see.V היא בין החברות הראשונות שמשלבות מגייסת AI במערך הגיוס שלהצילום: אורן מדר

---------------------------------------------

see.V: כשוותק ומקצוענות פוגשים טכנולוגיה וחדשנות

חברת "see.V - גיוס טאלנטים בתחומי התוכנה", שהוקמה לפני כעשור על-ידי יוצאי יחידת ממר"ם בצה"ל, היא אחת החברות הוותיקות בישראל. לחברה רשת קשרים ונטוורקינג מסועפת בתעשייה, המעניקה לה גישה למשרות הפיתוח והטכנולוגיה המבוקשות ביותר, כמו גם קשר אישי למאות מנהלי פיתוח מגייסים בתעשיות החזקות: BIG DATA, BLOCKCHAIN, CYBER, AI/ML ועוד. החברה שהוקמה כסטארטאפ בתחום הגיוס ופיתחה כלי גיוס חדשניים, משמרת את רוח החדשנות גם כיום, והיא בין החברות הראשונות שמשלבות מגייסת AI במערך הגיוס שלה.

התמודדות עם מחסור במועמדים בתחומי הטכנולוגיה 

מפתחי תוכנה הם כיום אחד המשאבים היקרים ביותר בעולם והמחסור באנשי תוכנה עולה לכותרות פעם אחר פעם. על פי נתוני הרשות לחדשנות, המחסור באנשי מקצוע בישראל עומד כיום על כ-15,000 איש ואשה. המצוקה הזאת היא עולמית. למשל, על פי מחקר שערכה בשנה שעברה חברת Strip , גישה לאנשי פיתוח מהווה איום גדול יותר על הצלחה של חברות מאשר גישה להון. 

לצורך הבוער הזה מספקת חברת see.V מענה. החברה מתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטרטאפים ולחברות הייטק. לחברה דאטה בייס עצום של מועמדים וחברות, והיא משלבת מקצוענות בגיוס טכנולוגי עם שימוש בטכנולוגיה חדשנית וקבלת החלטות מבוססת מחקר. "יש לנו ניסיון של שנים באקוסיסטם" אומר רונן אנגלר, מנכ"ל החברה, "וצברנו מאגר מועמדים וחברות עצום שאין לו מתחרים בשוק. המשמעות היא שלנו קל יותר להגיע למועמדים הקיימים, כי קרוב לוודאי שכבר עבדנו איתם בעבר. כמו גם שיש לנו מאגר משרות גדול והיכרות גם עם סטארטאפים בגודל קטן ובינוני שפחות מוכרים לציבור הרחב".

מקצוענות: מנהלי גיוס שמקבלים הכשרה אצל מנהלי פיתוח מובילים בשוק ההיי-טקצילום: אורן מדר

מקצוענות: מנהלי גיוס שמקבלים הכשרה אצל מנהלי פיתוח מובילים בשוק ההיי-טק

לדברי אנגלר, בניגוד לחלק מתחומי הגיוס אחרים, גיוס טכנולוגי מחייב הבנה מעמיקה בטכנולוגיה. "כדי להתאים באופן מדויק מועמד למשרה, חייבים לדעת להגדיר את הפרופיל הטכנולוגי הנדרש לחברה ולהבין היטב בטכנולוגיות השונות. קצב ההתפתחות הטכנולוגית המואץ מחייב התעדכנות באופן שוטף. זו הסיבה שב- see.V כל רכזי הגיוס עוברים הכשרה טכנולוגית אצל מנהלי פיתוח מובילים בשוק ההיי-טק, לאורך כל השנה על שפות הפיתוח, הגדרות תפקיד והמעבר האינטרדיסיפלינרי ביניהם. מועמדים מרגישים את זה ומפדבקים אותנו ברמה יומית. ההבנה המקצועית משפרת לאין ערוך את רמת וסוג השירות שמועמדים וחברות מגייסות מקבלים, וכמובן מייצרת התאמות מדויקות. המבנה הייחודי של החברה, בו יש מגייסות שמתמחות בניהול לקוחות ומגייסות שמתמחות באיתור וליווי מועמדים, מאפשר לנו להציע חווייה אחרת. במציאות בה התחרות עצומה וההיצע של המועמדים קטן, עלינו להיות תמיד צעד אחד לפני כולם".

חדשנות טכנולוגית היא חלק מהדי.אן.איי של החברה

החברה הוקמה כסטארטאפ בתחום הגיוס לפני כעשור, ופיתחה כמה מהכלים הטכנולוגיים החדשניים ביותר בתחום באותה התקופה: פרופיל שמאגד קורות חיים עם מידע מרשתות חברתיות וגיטהאב, מערכת לניהול מועמדים ועוד. "חדשנות טכנולוגית זה חלק מהדי.אן.איי של החברה", אומר אנגלר, "וחשוב לנו לשמר את הרוח הזאת. אנחנו כל הזמן בודקים כלים חדשים בתחום הגיוס, ולאחרונה שילבנו מגייסת AI שעובדת במקביל להון האנושי שלנו בתחום הגיוס. מדובר באלגוריתם ML מבוסס טכנולוגיית NLP שעובר על דאטה בייס עצום ומייצר התאמות בין מועמדים למשרות. זה כלי מצוין למועמדים פאסיביים, שזה למעשה רוב השוק היום. הכוונה למועמדים שיש להם עבודה והם לא מחפשים באופן פעיל, אלא רק מתעניינים בהזדמנויות חדשות. לכן זה נוח להם שאלגוריתם כזה מציע להם את האפשרות לבדוק בכל רגע נתון את הביקוש עבורם בשוק".

נמצאים עם יד על הדופק לגבי שוק העבודה בהייטק; מקבלים החלטות מבוססות מחקר
כדי לזהות מגמות לפני כולם ולהבין את המתרחש בשוק הגיוס, הקימה חברת see.V את יחידת המחקר, האמונה על עריכת מחקרים וסקרים מדי רבעון ותרגום הנתונים המתקבלים לתובנות חשובות עבור החברות, המועמדים, המגייסים ולקהל הרחב. "היינו הראשונים לדבר בגלוי על נדידת העובדים בין מקומות עבודה, על ההבנה שעבודה מרחוק תאפשר למעסיקים הצלחות", אומר אנגלר, "חודשים אחרי, אנחנו רואים את הנושאים האלה מגיעים למיינסטרים ומסוקרים בהרחבה בחדשות. בכל מחקר שעורכת החברה משתתפים מאות אנשי ונשות טכנולוגיה. אנחנו זוכים לשיתוף פעולה מדהים מצד המועמדים, וזה בכלל לא מובן מאליו".       

ביחידת המחקר ביקשו לבדוק מה הסיבות לעזיבת עובדים, אך לא פחות חשוב מזה - כיצד ניתן לשמר עובדים. בסקר בו השתתפו כ- 500 אנשי ונשות היי-טק, נמצא כי הסיבות המרכזיות לעזיבה הן: קידום והתפתחות מקצועית (35%) והנהלה ותרבות ארגונית (27%), נתונים שנמצאו בהלימה גם עם מחקרים שנעשו בעולם. רק 17% מהנשאלים ענו ששכר הוא פרמטר בהחלטה אם לעזוב מקום עבודה. "זה לא ששכר לא חשוב", אומר אנגלר. "אבל כיוון שמדובר בטאלנטים שיש להם ביקוש גדול בשוק, אז החברות מתחרות עליהם ומיישרות קו מבחינת השכר. לכן זה הפך לגורם שהוא פחות חשוב להם. לעומת זאת, קידום והתפתחות מקצועית, וכמו שעולה ממחקר שערכנו לגבי פרודוקטיביות בתוכנה גם אוטונומיות בעבודה, אלה דברים שיכולים לתת לחברות את היתרון הגדול בעיניי מועמדים". 

תוצאה נוספת שעלתה במחקר היא שיותר קל "לשמר" נשים בעבודה. 40% מהנשים ענו שניתן לנסות לשכנע אותן להישאר, לעומת 34% מהגברים. "מנהלים בחברות היי-טק או סטארטאפים שיכירו את הנתונים הללו עשויים לעשות שינוי בחשיבה שלהם, להתאים את התרבות הארגונית ולפתח מסלולי הקידום כך שהעובדים יחושו שיש להם עתיד בחברה", מסביר אנגלר. "בזכות המחקרים שלנו אנחנו יכולים לשקף ללקוחות שלנו את הלך הרוחות של העובדים הקיימים והמועמדים הפוטנציאלים, לעשות תיאום ציפיות מעמיק ולמנוע ככל הניתן תנודתיות של עובדים".

ואיך תראה סביבת העבודה העתידנית?

לדברי אנגלר, גם על כך לחברה יש מענה. במחקר שערכה החברה, נשאלו אנשי ונשות הפיתוח "איך לדעתם תראה סביבת העבודה בהיי-טק בעוד חמישה עשורים?", מתשובותיהם עולה תמונה אופטימית: נעבוד מרחוק עם רובוטים ובינה מלאכותית, שיעשו עבורנו את "העבודה השחורה", נוכל לעצב את סביבת העבודה כיד הדמיון הטובה באמצעות טכנולוגיות של מציאות מדומה ומציאות רבודה, יהיו לנו רכבים אוטונומיים מעופפים, ויהיה סוף לפקקי התנועה. יש למה לחכות.

see.V

כתובת: מנורת המאור 3, תל אביב.

טלפון: 077-2144700

לאתר האינטרנט של see.V >>>

לעמוד הפייסבוק של see.V >>>

לעמוד הלינקדאין של see.V >>>

---------------------------------------------

חברת WOJO : איתור מדויק של העובדים הרלוונטיים עבורך

איתור עובדים אינו דבר של מה בכך. המומחים בחברת WOJO יסייעו לכם באיתור עובדים המדויקים לתפקיד ולצרכי הארגון

אתם רוצים לאייש משרה אחת או יותר. פרסמתם בכל אתרי המשרות, פניתם לחברות כוח אדם הגדולות, ומצאתם את עצמכם מוצפים בקורות חיים של מועמדים שאין להם את הכישורים הנדרשים לתפקיד, בזבזתם את רוב זמנכם. נשמע מוכר?

רונן דניאל, מייסד ומנכ"ל WOJOצילום: WOJO

מתחביב לחברה

WOJO הינה חברת השמה בוטיק, הפועלת מזה ארבע שנים ופועלת באזור המרכז וגוש דן, ומציעה שירותי השמה למגוון תפקידים בתעשיית הייטק, סטרטאפים, חברות המדיה, הפרסום והדיגיטל, החל מגיוסים לתפקיד פיתוח ותוכנה, פיתוח עסקי ומכירות, אנשי מרקטינג מקצה לקצה, אדמיניסטרציה ועד מנהלי כספים, וכן השמה בתפקידי בכירים.

ב- WOJO מתגאים בגיוסים הרבים של החברה וניתן למצוא המלצות רבות ממעסיקים ברשתות החברתיות. 

צילום: WOJO

רונן דניאל, מייסד ומנכ"ל WOJO, מספר על הדרך שעשה עד להקמת החברה: "אני חי ונושם גיוס והון אנושי בפרט. הכל התחיל אחרי הצבא, ניהלתי מספר עסקי בילוי בת"א ועזרתי לחברים שרצו לשלב עבודה לצד לימודים אקדמיים. גיליתי שאני מאוהב בזה ונהנה לחבר בין עובדים לעסקים. לפני ארבע שנים, אני ושותפי דאז מייקי, החלטנו לקחת את כל הידע והניסיון שצברנו ולהקים פלטפורמה לגיוס עובדים מדויקים -  WOJO, שהיא בעצם חיבור בין Work ו –Job".

גם בתור מנכ"ל, רונן לא מוותר על המעורבות בעשייה ובגיוס והוא מגייס כיום בכירים למגוון תפקידים במשק ובסטרטאפים בפרט.

חברת השמה בוטיק – היחס האישי והגיוס הממוקד

ב-WOJO המעסיקים זוכים ליחס אישי וליווי צמוד. 

"חברה יכולה להיות מצליחה ומובילה בתחומה, אבל לא תמיד יהיו בידיה הכלים או הזמן הנדרשים לאיתור מועמדים רלוונטיים", אומר רונן, "בשביל זה אנחנו כאן. יש לנו ידע וניסיון גדול באיתור מועמדים הן באונליין והם באוף-ליין."

רוב הלקוחות שלנו מגיעים אלינו מפה לאוזן", מספר רונן, "יש לנו פריווילגיה לבחור את הלקוחות שלנו ולהעניק לכל אחד מהם את המענה לו הם זקוקים. כשמגיע לקוח חדש, אנחנו מנהלים איתו תהליך של זיהוי והבנת הצרכים – מה מאפייני העובד שהם מחפשים מבחינת גיל, הניסיון והידע הנדרשים ותחום ההתמחות. לא מספיק דרישות התפקיד צריך להבין ולחקור מי המועמד שהכי מתאים ללקוח. לאחר בירור מעמיק ומיפוי הדרישות, אנו יוצאים לדרך בחיפוש מועמדים רלוונטיים."

מעבר להשמה, WOJO מציעה גם אאוטסורסינג של שירותי גיוס. מדובר בשירות במסגרתו המעסיק רוכש בנק של שעות והחברה מצמידה לו מגייס שמאתר עבורו עובד רלוונטי. במסלול זה לא נדרש תשלום על ההשמה עצמה, אלא רק על בנק השעות שאותו רכש המעסיק מהחברה ובתמורה המעסיק מקבל גישה למאגר המועמדים הגדול של WOJO.

צילום: WOJO

בוחרים את המועמדים בפינצטה

רונן מדגיש כי בניגוד לחברות השמה גדולות, ב-WOJO בוחרים את המועמדים הרלוונטיים בפינצטה.

"אנחנו לא מציפים את המעסיק בעשרות קורות חיים שרק אחוז קטן מהם עונים על דרישות התפקיד.

זה בזבוז זמן עבורנו והן עבור הלקוח שלנו. נעדיף לשלוח מספר מצומצם של מועמדים איכותיים בעלי רקע וניסיון רלוונטי בתחומים הספציפיים אותם המעסיק מחפש", מדגיש רונן. 
בנוסף, רונן משתף כי כאשר מעסיק מסוים הביע עניין בהמשך תהליך גיוס עם מועמד, קורות החיים של אותו מועמד לא יועברו למעסיקים אחרים עד לתום תהליך הגיוס, על מנת שלא לייצר מצב של תחרות בין מעסיקים על מועמד. 

איתור מועמדים במגוון ערוצים

WOJO פועלים במספר ערוצים לאיתור וגיוס מועמדים.

כך, כשליש מההשמות הן של מועמדים שאותרו על ידי החברה דרך הרשתות החברתיות ובראשן לינקדאין. 

עשרים אחוזים נוספים הם של מועמדים שאותרו דרך קשרים אישיים. רונן משתף כי הדבר רלוונטי בייחוד כיום, כאשר רבים מהמועמדים אינם מצהירים בגלוי על רצונם לעזוב מקום עבודה, ומעדיפים לקיים תהליך חיפוש עבודה דיסקרטי ולכן WOJO  פיתחה שיטה של חבר מביא חבר דרך מועמדים. 

חמישים אחוזים מהגיוסים המוצלחים מקורם במאגר המידע של WOJO, המכיל מידע רב על מועמדים שפנו לחברה לאורך השנים, כאשר בעזרת מערכת חכמה ניתן למיין אותם לפי תחום עיסוק וניסיון – זהו כלי שלא קיים אצל מתחרים.

מסייעים למעסיקים להבין מה הם מחפשים במועמד

"לא פעם אני פוגש מעסיקים שמעוניינים לאייש משרה קיימת או לפתוח תקן למשרה חדשה, ולא לגמרי יודעים מה הכישורים והניסיון הנדרשים לתפקיד", אומר רונן, "אנחנו מלווים את המעסיקים בהבנת אופי התפקיד ודרישותיו, ובהתאם מהו פרופיל העובד הרצוי למשרה".
מעבר לליווי הצמוד, מעסיקים יוכלו למצוא מידע רב על תהליכי הגיוס באתר החברה, בין היתר: מאמרים בנושא גיוס עובדים בצורה מוסרית וחוקית, גיוס סטודנטים לתחום ההיי-טק, תהליכי גיוס של מנהלים ובכירים, כיצד לבצע תהליך השמה להיי-טק בצורה נכונה ועוד.

גם מחפשי עבודה יוכלו להסתייע באתר ולקבל בו עדכונים על משרות חמות ורלוונטיות, לצד מידע במגוון נושאים: החל מכיצד למצוא עבודה בתחום העיסוק שלכם, טיפים להשתלבות בתעשיית ההיי-טק, כיצד לאתר את המשרה הבאה שלך כמנהל ובכיר, בנייה נכונה של קורות חיים, הערכות לראיון עבודה ועוד.  

חברת WOJO

כתובת: הר סיני 1, תל אביב.

טלפון: 077-6707514

שעות פעילות: ראשון - חמישי, בין השעות 08:00 - 18:00

לאתר האינטרנט של חברת WOJO >>>

לעמוד הפייסבוק של חברת WOJO >>>

אבנר וולטרה, מנהל משותף באופטימום הייטק צפוןצילום: אופטימום

---------------------------------------------

OPTIMUM: לבנות קריירה בהיי-טק בצפון

ההיי-טק הישראלי התזזיתי מרוכז בסיליקון-ואדי, התחום בין המשולש של תל-אביב, הרצליה ורעננה עם שלוחות בנתניה ורחובות. כאשר עולים משם צפונה, מגיעים לאזור עם אופי, קצב-חיים ותחומי עיסוק שונים. בצפון נמצא סיליקון-כרמל, המרוכז בעיקר בחיפה ויקנעם, עם לוויינים משמעותיים בקיסריה, מגדל העמק וכרמיאל.

השוני בהתנהלות בין ההיי-טק בצפון לבין המרכז, נגזר כנראה ממספר גורמים, ביניהם: פיזור גיאוגרפי, work-life balance שפוי, אחוז ניכר של חברות המפתחות מערכות מולטי-דיסציפלינאריות ומרכז מצוינות, בדמות הטכניון שמנפק את המהנדסים הטובים בארץ.

מי שמתמחה בגיוס והשמה לאנשי היי-טק בצפון היא חברת OPTIMUM, שנוסדה בשנת 2004 ומאז מתמחה במיון והשמה בכל המקצועות ורמות הבכירות הנדרשים על-ידי מגוון חברות פיתוח טכנולוגיות באזור הצפון.

מצפון תפתח הטובה

זה לא סוד ששוק העבודה במרכז "רותח" והמעסיקים שם מתלוננים שכאשר המועמדים מסכימים להיפגש, הם הופכים למראיינים ובודקים האם כדאי להם לבוא לעבוד? שוק של מועמדים שגורם לכך שכל הד-האנטר סביר ישקיע את מירב מאמציו במרכז.

מפת ההייטק בצפוןצילום: OPTIMUM

במה שוק ההייטק הצפוני נבדל מאחיו הגדול מהמרכז?

"Eco system - באופן טבעי בכל אזור מוקמות חברות העוסקות בתחומים דומים", מסביר אבנר וולטרה, מנהל משותף באופטימום הייטק צפון, ובעצמו מהנדס אלקטרוניקה עם ניסיון בפיתוח ושיווק. "זה נובע מהעובדה שאנשים העוסקים בחברה מסוימת יכולים לפרוש ממנה ולהקים חברה חדשה באותו תחום שהם מכירים ושעבורו יוכלו למצוא בקלות עובדים. בצפון יש ייצוג נרחב יחסית לחברות בתחום הציוד הרפואי, מוליכים-למחצה ומערכות מולטי דיסציפלינאריות (לרוב לשוק הביטחוני או לתהליך ייצור המוליכים למחצה). כלומר, באופן יחסי יש ביקוש למהנדסי חומרה, מכניקה, אלגוריתמים ותוכנה: זמן אמת לרכיבים ודוטנט להדמיה הרפואית. הביקוש וההיצע לאנשי תוכנת web הוא נמוך מאשר במרכז, אם כי הביקוש להם נמצא בעלייה משמעותית. פעמים רבות ההיצע מסופק על-ידי אנשי דוטנט שעוברים לפיתוח web בתוך סביבת מיקרוסופט. בצפון אין באופן יחסי את הייצוג הנרחב שקיים במרכז לתחומים, כגון: אפליקציות אינטרנט במודל SaaS, סייבר ומערכות-מידע. כפועל יוצא למהנדס תוכנת java, node.js או מערכות מידע יש פחות אופציות תעסוקתיות בצפון מאשר במרכז". 

האם יש הבדלים גם בשכר?

אתגר מסוים העומד בפני חברות השמה צפוניות קשור לעובדה שמהנדסים צפוניים פחות נשחקים וכנראה גם בגלל פחות אופציות תעסוקה חלופיותצילום: Monkey Business Images | Dreamstime.com

"השכר בצפון נמוך יותר וככל שמצפינים יורד יותר. ככלל אצבע מהנדס במרכז ירוויח כ- 10%-15% יותר מחברו בצפון. אך צריך לזכור שלמרות ההבדל בשכר, רמת החיים בצפון נותרת גבוהה. זה נובע ממחירי הדיור הנמוכים יחסית, אזורים עם מערכת חינוך ברמה גבוהה ואורח חיים פחות חומרני מאשר במרכז, הנמצא עבור אנשי הצפון מעבר להרי החושך".

לדברי וולטרה, יש הבדל גם בכל מה שנוגע ל- Work-life balance. באופן כללי, מי שבחר במגורים בצפון גם נוטה לאורח חיים רגוע יותר מאשר במרכז. שעות העבודה שפויות, כנראה משום שיש הרבה חברות המפתחות מערכות שבהן לוחות הזמנים שמכתיב השיווק פחות לחוצים מהנהוג בתחומי היי-טק אחרים.

צילום: OPTIMUM

אתגר מסוים העומד בפני חברות השמה צפוניות קשור לעובדה שמהנדסים צפוניים פחות נשחקים וכנראה גם בגלל פחות אופציות תעסוקה חלופיות, נוהגים להישאר יותר שנים בכל מקום עבודה לעומת אחיהם, מהנדסי המרכז.

"האינטימיות של שוק העבודה הקטן בצפון, גרמה לנו מההתחלה לעבוד בהנחה שאנחנו רצים למרחקים וזמנים ארוכים", ממשיך וולטרה."אנחנו בונים מערכת קשרים ארוכת טווח עם רבים מהחברות והמהנדסים בצפון. כך שגם אם בסבב נוכחי לא נמצא עבודה למועמד או עובד לחברה, ניפגש שוב עם אותם המהנדסים כאשר יחפשו לעצמם תפקיד חדש או כאשר יגייסו עובדים. ההנחה הזו, שהתחלנו איתה לפני 15 שנים, הוכיחה את עצמה בגדול עם אחוז גבוה של מחפשי עבודה חוזרים. הם גם מעריכים את הדיסקרטיות הרבה שבה אנו מטפלים בפנייתם, דיסקרטיות שחשובה במיוחד בברנז'ה מקצועית קטנה כפי שקיימת בצפון. חזרתם מתאפשרת גם בזכות התרחבות תעשיית ההיי-טק בישראל, שנותנת למהנדסים ותיקים יכולת למצוא עבודה בשוק, שמסורתית היה בנוי רק על כח-אדם צעיר. תעשיית ההיי-טק בישראל החלה לצבור תאוצה בשנות ה-90' ורבים מהמהנדסים הצעירים של פעם עדיין מפתחים וגם מקימים סטרטאפים. כיום מנעד הגילים בחברות התרחב ואנחנו מוצאים שבניגוד לעבר, ישנן חברות המקבלות אנשים שכבר רואים את הפנסיה מתקרבת ואפילו טוענות להעדפה מתקנת בתחום הגיל, בגלל הצורך בניסיון הנדרש בעיקר בחברות המפתחות מערכות מולטי-דיסציפלינריות או בגלל הרצון ביציבות תעסוקתית בתוך החברה ושימור ידע". 

לאורך השנים מקפידים ב- OPTIMUM להעמיד בממשק מול מועמדים ומעסיקים, מהנדסים עם ניסיון תעסוקתי קודם בהיי-טק. היתרון לשני הצדדים ברור. לאורך השנים נוצר ל- OPTIMUM מוניטין ייחודי של מקום בו קיים ידע הנדסי המאפשר לדבר ב"גובה העיניים" על הנושאים הטכנולוגיים הרצויים למועמדים ולמנהלים. "כך יוצא שפונים אלינו מעסיקים ומחפשי עבודה כדי להתייעץ על בחירה בין חברות, הצעות שכר, טרנדים טכנולוגיים, קריירה בצפון ואפילו תחומי לימוד", ממשיך וולטרה. "מנהלים ומועמדים מעריכים את הרקע המקצועי וכלי התוכנה שפיתחנו אשר חוסכים בזבוז זמן ומאפשרים קישור מדוייק בין מועמדים לתפקידים רלוונטים. הקשרים ורמת האמון שנבנו עם הנהלות, גורמות לכך שאופן קבוע כשליש מהמשרות בהן אנו מטפלים הן דיסקרטיות בתוך החברה המגייסת וגם אנחנו לא מפרסמים משרות אלה. בדרך-כלל אלה הן המשרות היותר בכירות בארגונים". 

"כל תהליך מתחיל אצלנו בשיחה אישית עם המועמד, בה אנחנו פורשים לפניו את כל המידע על אופי התפקיד, הטכנולוגיות והרקע של כל חברה אליה הוא מבקש לפנות", מסביר וולטרה,"אחד הדגשים עליהם אנחנו מקפידים בתהליך כולו הוא שקיפות מלאה. כך למשל, לעולם לא נשלח מועמדים לחברות ללא ידיעתם, אלא רק לאחר שקיבלנו את הסכמתם להגיש את המועמדות שלהם למשרה שמצאנו שהיא רלוונטית עבורם. הקשר האישי ורשת הנטוורקינג שטווינו עם השנים מאפשרת לנו קו פתוח וישיר לשיח עם המנהלים המגייסים כדי לקדם מועמדים ולהכניסם לסבב הראיונות. תהליך העבודה והליווי האישי מבטיח הפניית מספר מועמדים קטן ונבחר לכל משרה, מה שחוסך זמן ומשאבים יקרים לחברה שחפצה לאייש את המשרה". וכמובן, העזרה למחפשי העבודה ניתנת בחינם".

OPTIMUM

טלפון: 04-6292929

לאתר האינטרנט של OPTIMUM >>>

לעמוד הלינקדאין של OPTIMUM >>>

לקבוצת הלינקדאין של OPTIMUM >>>

בחזרה למדור