אביב אלגור על יינות ביתן: "רכישת 'מגה'- צעד פזיז"

האם רכישתה של רשת 'מגה' הייתה צעד שגוי מבחינת יינות ביתן? לדעת אביב אלגור "לפני התחלה של מיזוג ורכישת חברות, מנהלי יינות ביתן היו צריכים להתייעץ עם גורמי מקצוע בעלי ניסיון וידע בנושא"

נורית כוכבי, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית כוכבי, תוכן מקודם
תוכן מקודם

מאז תחילת שנות ה-2000, שוק המרכולים והקמעונאות ידע תלאות רבות. רשתות כמו 'קלאבמרקט', 'כמעט חינם', 'י.א מרכז המזון', 'קואופ' ו'מגה' - כולן נכנסו לסחרור ולמשבר כלכלי שפגע באלפי עובדים ובמאות ספקים. חלק מהרשתות נקנו ונבלעו בתוך רשתות דיסקאונט ומרכולים אחרים, וחלקן פשוט סגרו את השערים.

הפרשה החדשה שעומדת על הפרק מזה כמה חודשים, קשורה לרשת המרכולים "יינות ביתן", שנכנסה לתמונה בעיקר לאור ההצעות הרבות שהגישה לטובת רכישת רשת 'מגה' הקורסת. "יינות ביתן" רכשה ובלעה לתוכה את רשת 'מגה', מהלך שלפי אביב אלגור, איש עסקים העוסק בתחום הבראת חברות ומיזוגים למעלה מעשרים שנה, "נעשה בפזיזות, וללא ייעוץ של בעלי מקצוע וכלכלנים".

אביב אלגור
אביב אלגור צילום: יח"צ

אתה טוען שהרכישה של 'מגה' הייתה "גדולה" על מנהלי יינות ביתן?

"אין ספק", אומר אלגור. "חשוב להסתכל על ההיסטוריה של יינות ביתן. היא בלעה את רשת "כמעט חינם" במחיר גבוה יחסית, וטרם סיימה לשלם את חובותיה לאחר הקנייה. דהיינו, הרשת לא סיימה לשלם על הרכישה של רשת אחת, וכבר היא רצה לרכוש רשת שנייה".

"פרוצדורה של רכישה ומיזוג של רשת יותר גדולה עם יותר סניפים, מצריכה תכנון עמוק ויסודי של תזרים מזומנים, כוח אדם, ספקים ועוד גורמים שמשתנים בהתאם למצבה של הרשת. ביצוע של שני תהליכי רכישה ומיזוג בפרק זמן קצר יחסית, כנראה היה באמת "גדול" על יינות ביתן", אומר אביב אלגור.

"ישנם סיכונים רבים כאשר מוציאים לפועל שני תהליכים דומים וגדולים במספר שנים מועט. צריך יכולות גבוהות וידע רב, לא רק בתחום המרכולים והקמעונאות, אלא בעיקר בתחום המיזוגים והרכישות", הוא טוען.

סוגים שונים של רכישות

האם הניסיון והידע הרחב שיש לנחום ביתן ולמנהליו ביינות ביתן בתחום הקמעונאות והמרכולים, הוא זה שהניע אותם לרכוש שתי חברות תוך מספר שנים? לפי מה שאביב אלגור טוען, התשובה חיובית. האם הידע הזה מספיק כאשר מתחילים בצעד נוסף לרכישת רשת קורסת? ככל הנראה שלא.

"גם אם למנהלי יינות ביתן היה קשר כלשהו למיזוגים ולרכישות של חברות במשבר, הרי שמדובר בקשר זניח וקטן, אחרת קשה להסביר את התהליך שהם ביצעו בעת רכישת 'מגה'. המקצועויות והידע שלהם הם בתחום המרכולים, והם חשבו שבעזרת הכלים הללו, הם כשירים ומוסמכים לגלוש לתחום הרכישות והמיזוגים. חשוב להגיד - אין שום קשר בין ניהול מרכולים למיזוג ורכישה של חברה עסקית".

"ניכר שהמנהלים לא הפעילו שיקולים מקצועיים ועניינים בבליעה וברכישה של 'מגה', אלא נשענו רק על הידע שלהם בניהול רשת ארצית של מרכולים והתנהלות מול ספקים".

עגלת סופרמרקט
"ניתוח המצב שנעשה ע"י המנהלים היה שגוי" צילום: CANVA

אלגור טוען שמדובר כאן על רשת המכילה מאות סניפים בכל הארץ, ואין מדובר ברשת קטנה עם מספר סניפים באותה עיר. מכאן שהיה על מנהלי יינות ביתן להתחשב בכל הפרטים, ולהתייעץ עם גורמי מקצוע המעורים בתחום, כמו כלכלנים, רואי חשבון, יועצים, משפטנים ואנשי עסקים שביצעו הליכים דומים בעבר.

"אי אפשר להישען רק על הידע של המנהלים והבעלים ברכישת חברות, ולצפות שיצא מהעסקה רווח כלכלי משתלם. הניסיון, המקצועיות והידע, כולם קריטים להצלחת התהליך", טוען אלגור.

שוב האונליין אשם?

כמעט כל כתבה כלכלית מתייחסת במישרין או בעקיפין לצרכנות האינטרנטית, ולקניות באתרי המסחר. גם במקרה של יינות ביתן, ניתן לקשור חלק מהגורמים למשבר הכלכלי אל עולם הצרכנות המקוון. בדרך כלל, שוק האונליין מהווה איום על שוק החנויות והרשתות הפיזיות, אך הפעם, במקרה של יינות ביתן, מדובר על לא פחות בהזמדנות.

לו יינות ביתן הייתה מצטיידת באתר סחר מתקדם, מגוון ונוח, היא הייתה יכולה לצבור הכנסות מהקניות באתר, תוך כדי סגירת מספר סניפים חלשים.

"יכול להיות שאם מנהלי יינות ביתן היו חושבים מחוץ לקופסה, ומשתחררים מהתפיסה הקמעונאית שלהם, הם היו מגלים מגמות ושינויים בשוק, תוך מתן תשומת לב לאונליין, הקמת מרלו"ג מיוחד וטיפוח השוק הדיגיטלי. ניתוח המצב שנעשה ע"י המנהלים היה שגוי, כי הם עשו אותו רק בעיניים קמעונאיות, ולא דרך מחשבה כלכלית עסקית לטווח הרחוק", טוען אביב אלגור.

חשוב להדגיש כי ליינות ביתן יש אתר לקניות אונליין, אך אלגור מתכוון לכך שהוא דורש שדרוג מסיבי, כדי לפצות על הסניפים החלשים, ואולי גם לחשוב להכניס קטוגריות חדשות של מוצרים למכירה.

"בעל כורחה, יינות ביתן נכנסה לבוץ לא רק בעולם הריטייל, אלא גם בעולם המיזוגים והרכישות, בשל חוסר ידע וניסיון, ובשל חוסר בהצטיידות באנשי מפתח מקצועיים. כובד המשקל היה בצד הקמעונאות והרצון להשתלט על עוד סניפים, במקום להתייעץ בצורה נייטרלית ולבחון את כל מכלול הפרמטרים", הוא מוסיף.

סניף סופרמרקט

"הסניפים לא יסגרו"

ברור לכולם מי ירוויח מהמהלך הזה של יינות ביתן. רשתות ענק כמו רמי לוי, שופרסל וויקטורי יהנו מריכוזיות גבוהה יותר, וכוחם יעלה בשוק. מנגד, אביב אלגור מרגיע ואומר כי הוא לא צופה שרשת יינות ביתן תקרוס לגמרי, אלא הצפי הוא רק מעבר של סניפים מיינות ביתן לרשתות אחרות, כמו פרשמרקט וויקטורי, שעליהם דווח בתקשורת.

"בסופו של יום, לא יסגרו סניפים, אלא הם כנראה יחליפו בעלות. הסניפים יועברו וימכרו כדי להחזיר כסף לקופת יינות ביתן, אך להערכתי, למעט סניפים מפסידים, הרוב המוחלט של הסניפים ישארו במתכונת כזו או אחרת", אומר אלגור.

בכל הנוגע לעליית מחירים, הוא סקפטי: "לדעתי אין צפי לעליית מחירים בעקבות קריסה או צמצום של רשת קמעונאות, ואנחנו רואים שהמחירים גם ככה עולים בכל תקופה".

יש לך טיפ להעניק למנהלי יינות ביתן?

"חשוב לזהות קודם את מקור הבעייה. אם הבעיה היא תזרימית, יש לבדוק את כל התזרימים של החברה - אשראי, מזומן, הלוואות וכו'. אם הבעיה היא אסטרטגיה, אז יש לטפל בכל הנושא הזה, כדי לסלול דרך חדשה ובטוחה לעתיד. אם המשבר נוצר, כמו שאמרתי, מהתהליך מיזוג פזיז ומסורבל, אז יש צורך בהתייעצות מול גורמים מקצועיים מנוסים שיציעו לחברה פתרונות לטווח הקצר והארוך".

"להערכתי, כיום מנהלי החברה חייבים לצמצם הוצאות - לצערנו מדובר בהתייעלות בכוח אדם ובנדל"ן כצעד ראשון, וכצעד שני להתנהל בצורה מושכלת מול הספקים, כדי להתחיל בתהליך של יציאה מהמשבר אליו הרשת נכנסה", מסכם אביב אלגור.