תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא בודקים פערי תשואה בקרנות המחקות? זה יכול לעלות לכם הרבה כסף

קרנות מחקות אינן מוצר גנרי. מקצועיות הגוף המנהל באה לידי ביטוי בפערי תשואות שנובעים מפערי עקיבה ודמי ניהול

טיפ
Photo by Sam Truong Dan on Unsplash

הקרנות המחקות מסתמנות כלהיט התורן של שוק ההון. ענף הקרנות המחקות ממשיך לגדול מדי חודש בקצב מרשים.

לכאורה, מוצרי המדדים השונים אמורים להיות פשוטים וקלים להבנה. אם השקעתי בקרן מחקה שעוקבת אחרי מדד מסוים, אצפה שאם למשל המדד עלה באחוז, גם הקרן המחקה שלי תעלה באותו השיעור ומספיק להשוות רק את דמי הניהול.

בפועל, למרות שמוצרי המדדים נמצאים בצד הפשוט יותר להבנה של שוק ההון, חשוב לזכור שלא מדובר במוצר גנרי ושלבחירת הגוף המנהל ולמקצועיות שלו, יש חשיבות מכרעת בשורה התחתונה – התשואה.

exellence - דלג
TheMarker Labels

הקרן המחקה אינה מחוייבת להעניק למשקיע תשואה זהה לתשואת המדד, אלא תשואה קרובה ככל שניתן (עודפת או פחותה) לתשואת המדד. בשפה המקצועית זה נקרא Best Effort. המנגנון של הקרן המחקה מביא לכך שלעיתים רבות ישנם פערי עקיבה – כלומר, המדד מראה תשואה של, נניח, 2% והקרן המחקה מציגה תשואה של 1.8% (נניח לצורך הפשטות שדמי הניהול ושכר נאמן הם 0%), מה שאומר שהמשקיע מקבל לעיתים תשואה נמוכה יותר מהמדד.

כך קורה שמספר קרנות מחקות אשר עוקבות אחרי אותו מדד בדיוק ועם אותם דמי ניהול אך של מנהלי קרנות שונים יכולות להציג תשואה שונה לחלוטין. קרן מחקה אחת יכולה למשל לרשום תשואה זהה לתשואת המדד וקרן אחרת יכולה "לפספס" באחוז שלם.

טבלה

חשוב לזכור שישנה משמעות למקצועיות של הגוף המנהל, כלומר – למנהל הקרן. ככל שמנהל הקרן יהיה מקצועי יותר, תשואת הקרנות המחקות תהיה דומה יותר למדד אחריו עוקבת הקרן המחקה וככל שמנהל הקרן יהיה מקצועי פחות, תשואת הקרן המחקה תהיה רחוקה יותר מתשואת המדד אחריו הקרן עוקבת.

כעת נחזור לנקודת ההתחלה, אל התפיסה שגורסת שמוצרי המדדים אמורים להיות פשוטים וקלים. ובכן, כדי שההשוואה תהיה באמת קלה ופשוטה, חשוב בראש ובראשונה להשוות את התשואות בפועל של הקרנות המחקות השונות. הבדלי התשואות נובעים בעיקר מפערי העקיבה ומדמי הניהול. קרן שהוכיחה, לאורך זמן, תשואה גבוהה יותר וקרובה יותר לתשואת המדד בפועל היא הקרן העדיפה ביותר להערכתנו.  

נשמע מעניין? כנסו לצפות בראיון אישי עם אבנר חדד מנכ"ל קרנות קסם >

 

 

* מוגש ע"י קבוצת קסם במטרה לעודד בחינת תשואות ופערי עקיבה של קרנות מחקות בטרם רכישתן. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין להסתמך על המידע האמור לצורך קבלת החלטות השקעה ואין באמור כדי להוות הצעה לרכישת יחידות השתתפות בקרנות. רכישת יחידות תיעשה עפי תשקיף ודוחות מיידיים שבתוקף בלבד. לקבוצת קסם יש עניין במידע המוצג ובנכסים הפיננסים המוזכרים.

כתבות שאולי פיספסתם

*#