אביב אלגור מזהיר: "צינורות הגינה שלכם עלולים להיות רעילים"

צינורות גינה מסוגים שונים מכילים כימיקלים ורכיבי פלסטיק שונים, שחלקם עלולים להיות רעילים ומסרטנים. אביב אלגור, הבעלים של חברת טרפלקס, מציג את צינור הגינה המיוחד, שאינו מכיל רכיבים רעילים כלל

רגב הדדי, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רגב הדדי, תוכן מקודם
תוכן מקודם

צינורות גינה - בין אם הם נמצאים במרפסת בבניין המגורים או בחצר הבית, כמעט בכל בית ניתן למצוא צינור מים המשמש לניקוי ולהשקיה. חלק גדול מאיתנו גם ממלא בעזרתם את הבריכות, מיכלי מים, בקבוקי שתייה או את הגיגיות של הילדים בקיץ, כך שלצינור הגינה תפקיד נוסף באספקת המים.

צינורות גינה מסוגים שונים קיימים בכל חנות "עשה זאת בעצמך" - הגדלים, העובי, הצבע, האורך, עם גלגלת או בלי - המגוון עצום וקשה להחליט מה עדיף. לפני כל השיקולים הללו, חשוב להבין מהן הסכנות הטמונות בצינור פלסטיק המיועד לגינה, גם אם הוא מונח בצל ולא תחת השמש היוקדת בקיץ. אביב אלגור, הבעלים של חברת טרפלקס מקיבוץ רשפים, מציג מספר עובדות מעניינות על צינורות גינה, שחלקן מטרידות מאד. אלגור מציין כי בארצות הברית ואירופה אסרו על מכירת רוב צינורות הגינה שהיו בעבר בחנויות, כיוון שהם מכילים חומרים ורכיבים מסוכנים ביותר שלא עומדים בתקנים הבינלאומיים.

אביב אלגור צילום: יח"צ

במחקר שביצע Ecology Center, עלה כי הרוב המוחלט של הצינורות שנבדקו הכילו פתאלאטים, שהם רעלני פלסטיק המשפיעים על התפתחות המוח, מעלים את הסיכון לסרטן, פוגעים במערכת הרבייה ובתפקוד המערכת ההורמונלית. על פי המכון הלאומי למדעי בריאות הסביבה בארצות הברית, האוכלוסיות הרגישות ביותר לחשיפות לפתאלאטים הן נשים בהריון, תינוקות וילדים.

כדי להבין את חשיבות ורצינות העניין, ואת הסכנות שהפתאלאטים מכילים, אביב אלגור מציין כי כבר בשנת 2005, לפני 14 שנים, אסרו באירופה כולה על מכירת צעצועים ומוצרי פלסטיק המכילים פתאלאטים.

אם באירופה ובארה"ב אסרו על מכירת מוצרים המכילים פתאלאטים, מדוע הם נמכרים בישראל?

"בישראל יש לקונה בתחום הזה. יש הקפדה על התקן שנקבע בנוגע לרעילות המוצרים שמיובאים מסין או מטורקיה - אך ורק אם יש להם זיקה וקשר כלשהו למזון. כלומר, לצלחת או לכוס יש תקן, יש מודעות לרעלים ויש קושי בייבואן, אך למוצרים תומכי מזון ושתייה - מיכלים שונים, צינורות וציפויים, אין כלל תקינה ישראלית, ולא נראה שתהיה בזמן הקרוב. מי שהגדיר את התקן פשוט התעלם מהמוצרים אלה", טוען אלגור. "הרי מה ההבדל בין צינור שמוביל מים לשתייה בברזייה בבית הספר, צינורות בחדרי אוכל צבאיים או בקבוק שתייה קלה? הרי כולם מכילים פלסטיק, אך התקן לא שווה בפני כל המוצרים".

ישראל פרוצה בתחום הצינורות הרעילים צילום: Pixabay

אלגור מוסיף שבעקבות בעיית התקן, ישנה "חגיגה" בשוק המקומי בכל הקשור למוצרי פלסטיק. חשוב לדעת - פלסטיק כחומר גלם הוא קשה וקשיח, אך במהלך ייצור חפצים ומוצרים, משתמשים בשמנים ובחומרים שונים לריכוך ולגמישות הפלסטיק. אותם חומרים מוספים זוהו כבר לפני עשרות שנים כרעילים ומסרטנים במיוחד, מה שנקרא בשפה המקצועית "פתאלאטים". לכן, ה-PVC, החומר העיקרי בפלסטיק אינו רעיל, ומה שהופך אותו לרעיל הם המרככים והשמנים.

אירופה חכמה - סין מרעילה

כאמור, אירופה אסרה על מכירה של מוצרים המכילים פתאלאטים רעילים, בצורה חדה וברורה, ללא קשר לתחום המוצר: צעצועים, מוצרי פלסטיק, צינורות במחלבות המתחברים לעטיני הפרה, צינור מים למילוי שוקת בלולים, צינורות בבריכות אישיות וציבוריות, מיכלים וכלי קיבול שונים ועוד. כל מוצר המכיל פתאלאטים לא מגיע לאיחוד האירופי - ובצדק. יתר על כן, מעניין לראות כי ארצות הברית הולכת בעקבות אירופה, ולפני כמה שנים רשויות הבריאות במדינה החליטו לאמץ את הקביעה, ולאסור על ייבוא של מוצרים רעילים אלו.

"הסינים משתמשים במהלך ייצור צינורות השקייה ושתייה בחומרים שמקורם לא ידוע, או בפלסטיק ממוחזר שהיה בעברו באגני נפט, ועם הזמן צבר לתוכו כימקלים רעילים. במהלך המחזור, הפלסטיק מותך והופך לצינורות, שבין היתר יעבירו בעתיד את המים שאתם שותים או רוחצים בהם", אומר אביב אלגור.

אלגור מחדד את הנושא ומוסיף כי "הצינורות הסיניים מכילים כמות עצומה של פתאלאטים רעילים ומסרטנים, ולכן הם זולים ונגישים. ארצות הברית ואירופה לא קונות את הצינורות הללו והיצרנים בסין נתקעים עם סטוקים של צינורות רעילים. ישראל, שאינה מאמצת את האיסור של מדינות המערב, מאפשרת ייבוא של הצינורות הרעילים, מה שהופך אותה לפרוצה בתחום הצינורות הרעילים".

בדיקה עצמית של כמה סוגי צינורות, מעלה בבירור את אותה המסקנה שאליה הגיעה אירופה. הצינורות הסיניים מדיפים ריח חזק ומרוכז של פלסטיק תעשייתי ומסריח, משהו שמזכיר מחסן ענק וישן. "זו התוצאה שאין תקינה ישראלית", מסביר אלגור "התקינה הישראלית לא משוכללת ולא יודעת איך לאכוף את הייצור הסיני, שמקדש רק את המחיר. המחיר הזול מכיל פלסטיקים ממוחזרים רעילים, ויש להזהיר את הלקוחות מהצינורות האלה".

כולם יסבלו מאותם צינורות רעיליםצילום: Pixabay

בישראל - זול אבל רעיל

חברת טרפלקס, נחשבת לאחת החברות המובילות בעולם בתחום הפלסטיק והצינורות. היא מייצרת צינורות למגוון שימושים וייעודים - מחלבות, תעשיות גז, העברת נוזלים ועוד.. "הצינור שחברת טרפלקס מקיבוץ רשפים ליד בית שאן מייצרת ומייצאת לכל העולם המערבי יש את תווי התקן המחמירים ביותר - גם באירופה וגם בארצות הברית", מדגיש אלגור באשר לצינור הגינה הירוק, אשר מסומן עם פס צהוב.

אלגור מדגיש כי גם כאשר החברה משתמשת בפלסטיק ממוחזר, הוא עובר מיון ראשוני טרם ההתכה והעיבוד החדש. מה זה אומר בפועל? מוצר פלסטיק שהיה שייך לעולם המים הנקיים (לא ביוב), כמו בקבוק שתייה או צינור ברז, ימוחזר ויותך מחדש לצינורות מים לשתייה. גם פעולה זו, מעניקה לחברה תו תקן מחמיר לכל פסי הייצור.

בסופו של יום, מה שמעניין את הצרכן הסופי מלבד הבריאות, זה המחיר. אז האם יש הבדל במחיר בין הצינורות הסיניים לבין הצינור הישראלי? אביב אלגור עונה לי תשובה מפתיעה: "מלבד הפן הבריאותי, הצינור מיוצר במקור ישראלי מקומי, מבוקר, מפוקח תחת תקנים מחמירים, אך המחיר, תתפלא לשמוע, אינו גבוה בהרבה מהצינורות הסיניים המקבילים. כמה אגורות בודדות יותר פר מטר בלבד".

צינור טרפלקסצילום: יח"צ

תשובה זו מובילה למסקנה כי הפער במחיר בין הצינור הסיני לבין הצינור הישראלי של טרפלקס אינו גדול בכלל. החיסכון של שקלים בודדים תוך פגיעה ממשית בבריאות פשוט לא שווה ולא מביא תועלת. קנייה של צינור כחול לבן מחזקת את הפריפריה שמייצרת צינורות לכל העולם, גם כאשר הלקוחות לא משתמשים באופן קבוע בצינורות. "גם לקוח שממלא כמה פעמים בקיץ את הגיגית של הילד במים, יעדיף להשתמש בצינור בריאותי ללא כימיקלים, כך שאין חשיבות לתדירות השימוש", מסכם אלגור.

חברת טרפלקס ממוקמת בקיבוץ רשפים (עמק המעיינות), בסמוך לבית שאן, והיא מוגדרת כיצרן מוביל בעולם בתחומי צנרות להובלת גזים ונוזלים (חקלאות, מחלבות, תעשייה וכיבוי אש). את צינורות הגינה שלה - צינור ירוק עם פס הצהוב במרכזו - ניתן להשיג בכל רשתות וחנויות "עשה זאת בעצמך" בארץ, כמו גם בכל רשתות ה-DIY ברחבי אירופה וארה"ב.

אביב אלגור, איש עסקים הפועל למעלה משני עשורים בתחומי הבראת חברות ומפעלים בארץ ובעולם.