השקעות אלטרנטיביות - אלטרנטיבה לתיק ההשקעות הקלאסי שלך

סביר להניח שתיק ההשקעות שלכם מנוהל בחלוקה בין איגרות חוב למניות, אולם ניתן לפזר סיכונים בתיק ההשקעות הכולל בדרך נוספת וזאת באמצעות שילוב של השקעות אלטרנטיביות כחלק מאלוקציית הנכסים. ישראל עטיה מהמרכז לתכנון פיננסי מפרט בכתבה על אלטרנטיבות ההשקעה הרלוונטיות בתקופה זו

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפופולריות של השקעות אלטרנטיביות הולכת ועולהצילום: Marina Putilova | Dreamstime.com
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

היכן אתם משקיעים את הכסף שלכם? אם אתם מתנהלים כמו רוב הישראלים שלרשותם עומד הון פנוי להשקעות, כנראה שיש לכם תיק השקעות המנוהל על ידי הבנק או בית השקעות שלרובם זוהי הכתובת האוטומטית. בתיק השקעות כזה, הכסף מושקע בדרך כלל בשילוב מניות ואיגרות חוב. אבל האם אלה בהכרח ההשקעות הטובות ביותר עבורכם? הבנק אולי לא רוצה שתדעו, אבל תחום ההשקעות האלטרנטיביות נותן מענה נוסף למשקיעים שרוצים לפזר סיכונים ובשאיפה לתשואה ממוצעת ריאלית חיובית ולאורך זמן.

"בעבר רווחה האמונה כי על מנת לפזר סיכונים באופן אחראי, כדאי לבצע זאת באמצעות מניות ואיגרות חוב", אומר ישראל עטיה, מנכ"ל משותף במרכז לתכנון פיננסי. "אלא שאירועים כלכליים משמעותיים כמו המשבר העולמי של 2008 הוכיחו שלאמונה הזאת אין בהכרח בסיס ונדרש לשלב השקעות נוספות. במבחן התוצאה, כשהמשבר הגיע, אלו שהשקיעו רק במוצרים הפיננסיים האלה נשארו קרחים מכאן ומכאן. זוהי אחת הסיבות שהפופולריות של השקעות אלטרנטיביות הולכת ועולה: הן יכולות לספק פיזור סיכונים נוסף מאחר שחלקן לא מושפעות כלל מתנודות שוק ההון". 

מהן השקעות אלטרנטיביות?

השקעה אלטרנטיבית היא השקעה שאיננה בשלושת התחומים המסורתיים: מניות, איגרות חוב ומזומן. המונח הזה כולל סוגים רבים של השקעות, מנדל"ן יזמי ומניב, דרך הלוואות חברתיות והלוואות ליזמים, משאבי טבע ואף השקעות בחברות פרטיות וסטארט-אפים.

ישנן השקעות אלטרנטיביות שמתאימות ללקוחות כשירים בלבד, אך ישנן גם השקעות שמתאימות ללקוחות עם סכומים נמוכים יותר של החל מ-50 אלף דולר. ככלל, אחד היתרונות הגדולים של השקעות אלטרנטיביות היא האופציה שהן מעניקות למשקיעים להיכנס לתחום מסוים שלא יכלו להשקיע בו בעבר ולהיות במגרש של הגדולים, בדומה לחברות הביטוח והגופים המוסדיים.

נציין כי ישנן השקעות רבות שלא פתוחות לציבור המשקיעים הרחב, ומתאימות אך ורק ללקוחות כשירים, אוכלוסייה שלפי הגדרת רשות ניירות ערך צריכה להציג הון נזיל גבוה או הכנסות גבוהות. אולם בתחום ההשקעות האלטרנטיביות, לעיתים יכולים גם משקיעים שאינם עונים להגדרה הזו להיכנס להשקעות בתחומים אלה בהגדרה של ניצעים (עד 35 איש להשקעה).

>> לקבלת פרטים נוספים על השקעות אלטרנטיביות

ישנן גם השקעות שמתאימות ללקוחות עם סכומים נמוכיםצילום: יח"צ

בעזרת המומחים של המרכז לתכנון פיננסי, גוף בלתי תלוי שמבצע תכנון פיננסי ללקוחות תוך התאמה לצרכי המשקיעים ולהון שברשותם, ריכזנו פרטים חשובים על שלושה אפיקי השקעה אלטרנטיביים הפופולאריים בישראל.

הלוואות חברתיות P2P

מי אמר שרק בנקים יכולים להלוות כסף? בעשור האחרון התפתח מאד בעולם תחום הלוואות ה-P2P, במסגרתו אנשים מהשורה מלווים סכומי כסף לאנשים אחרים ונהנים מריבית משתלמת. להלוואות כאלה יש ביקוש רב, ודוח של סטנלי מורגן אף קבע כי עד 2025 הלוואות חברתיות עשויות להיות אחראיות ל-10% משוק האשראי הצרכני בארה"ב.

לדברי ישראל עטיה, השקעת הכספים מתבצעת באמצעות פלטפורמה ייעודית או קרן שמבצעת חיתום ומתפעלת את התהליך. "ההשקעה מפוזרת על פני לווים רבים במטרה להפחית סיכונים, כשבמסלולים מסוימים אף נהנים מ-100% בטוחות, כמו שעבוד נכסים, ערבויות וכן הלאה".

החל משנת 2018, ההלוואות החברתיות הפכו להיות מפוקחות בישראל תחת אגף הפיקוח של שוק ההון. חלק מההשקעות נהנות מנזילות גבוהה, וחלק מהחברות המתמחות בכך אף יזרימו מידי חודש את תשלומי הריבית ישירות אל חשבון הבנק שלכם. ניתן להשקיע בשקלים ואף במט"ח. יתרון נוסף הוא שמכיוון שחלק מההכנסות נחשבות כהכנסות ריבית, המס נמוך ועומד על 15% בלבד, למול מס של 25% על רווחי הון.

קרנות נדלן השקעות במט"ח או בשקלים

תמיד רציתם להשקיע בנדל"ן? זו ההזדמנות שלכם. קרנות נדל"ן מאפשרות לכם לפזר את הכספים ברמות סיכון שונות על ידי השקעה במגוון רחב של פרויקטים בארץ ובחו"ל. מגוון הפרויקטים בהם תוכלו להשקיע דרך קרנות נדל"ן רחב מאד ונע מפרויקטים של השבחה נוסח תמ"א 38 ועד בניית מאות יחידות דיור בעיר מבוקשת.

"בהשקעות אלו חשוב לוודא שיש חברת ניהול המפקחת על היזם כדי לוודא שהוא עומד בכל התנאים שנקבעו מראש. את התשואות אפשר לקבל בסוף הפרויקט, אם מדובר בפרויקט בינוי, מדובר בתקופה ממוצעת של שנתיים עד חמש שנים, או לאורך הפרויקט, אם מדובר בהשקעות מניבות", אומר עטיה.

הלוואות מזנין (הון עצמי) או הלוואות ליזמים

בנוסף לקרנות נדל"ן שבהן השקעה הופכת אתכם לשותפים לפרויקט, הלוואות הון עצמי והלוואות ליזמות מציבים אתכם כזרוע אשראי נוספת – או חליפית – לבנק עבור היזם. בחלק מההשקעות המשקיעים יכולים לבחור לקבל את הריבית באופן חודשי, ולעיתים ניתן לבחור לקבל  גם את הקרן והריבית. לרוב, השקעות כאלה מתבצעות בפיקוח של נאמן המחייב את היזם לפעול לפי הגדרות ברורות מאד, כשהוא צפוי לסנקציות אם יחרוג מהן. הנאמן מחזיק פעמים רבות בערבויות אישיות או שעבודים על נכסי היזמים או על חלק מתזרים ההכנסות.

איך מתחילים?

ישראל עטיהצילום: יח"צ

בהשקעה בנכסים אלטרנטיביים מומלץ להיעזר בגוף המתמחה בהשקעות אלטרנטיביות. כך למשל, המרכז לתכנון פיננסי הוא גוף בלתי תלוי שמתמחה, בין היתר, בתחום ההשקעות האלטרנטיביות וגם בהשקעות מסורתיות. הלקוחות של המרכז לתכנון פיננסי נהנים מגישה לגופים רבים והשקעות מגוונות, והיתרון שלו טמון ביכולת לבצע תכנון הוליסטי מלא, בהתאם להון ולצרכים הספציפיים של המשקיעים.

>> לקבלת פרטים נוספים אודות השקעות אלטרנטיביות

בשורה התחתונה, להשקעות אלטרנטיביות יש יתרונות רבים. הן מעניקות פיזור סיכונים טוב ויעיל, אפשרות לתשואה שאינה מושפעת מהתנודות בשוק ההון, ולעיתים גם נזילות רבה יותר ומיסוי נמוך בהשוואה להשקעות בשוק ההון.

אין לראות בנתונים הנ"ל יעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אחד. אין לראות בנאמר כהמלצה לכדאיות השקעה כזו או אחרת, אין תשואות עבר מעידות על תשואות שתושגנה בעתיד. כל האמור כללי ומהווה תמצית בלבד. ט.ל.ח

>> יש לכם כסף פנוי? היכנסו למרכז לתכנון פיננסי 

מודל השקעות ייחודי להכנסה פסיבית >> לפרטים נוספים