תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ביטוחים לרכב 2019 – לאן מועדות פנינו?

השינויים האחרונים בתחום ביטוחי הרכב משפיעים בצורה מהותית על מחיר הפרמיה שישלמו מיליוני נהגים בישראל. חשוב להכיר את הגורמים השונים המשפיעים על מחיר זה על מנת לזכות להנחה הגדולה ביותר. למה כדאי לשים לב לפני שאתם מבקשים את הצעת המחיר לשנה הבאה?

רכב
Pixabay

בוועדה שהתקיימה בינואר 2016 בכנסת, הסביר אסף מיכאל, ראש תחום ביטוח כללי באגף שוק ההון במשרד האוצר לחברי הוועדה כי נמצאה דרך להוזיל את ביטוחי החובה בישראל, שגם תגדיל את רמת הבטיחות של תושבי ישראל. לדבריו, כאשר מוצאים דרך לתמחר בצורה נכונה יותר את הסיכון לתאונה, קל יותר להעניק לסך קבוצת המבוטחים הנחה על מחיר הביטוח. "מכיוון שבעולם הביטוח אי וודאות והיעדר יכולת אמתית לאמוד את הסיכון מתרגם בסופו של דבר לעודף פרמיה ולגביית יתר", ציין מיכאל. "הניסיון מלמד שכאשר אנו יודעים לאמוד טוב יותר את הסיכון שלי ושלך כך מתאפשר לנכות את רכיב האי וודאות וכך הקבוצה כולה יכולה ליהנות מהוזלת מחירים".

המלצות וועדה זו, בה נדונו השלכות הוספת פתרונות טכנולוגיים המאפשר להתריע לנהג על תאונה שעשויה להתרחש, חיישנים המשנים בעצמם את תנועת הרכב, הזווית בה הוא נוסע או בולמים לפני תאונה, אכן התקבלו. השלכות תוספות אלה על מחיר הביטוח הפכו בשנים האחרונות לאמצעי שבאמצעותו מחירי ביטוח רכב ירדו וכעת נהגים רבים מורווחים מהם.

הטבות לבעלי רכבים עם מערכות התרעה חכמות

נהגים המתקינים ברכבים מערכות התרעה זוכים במגוון רחב של הטבות. הראשונה מתבטאת במחיר אגרת הרישוי לרכב. רכבים הכוללים את כל מערכות ההגנה כמו ABS, מערכת בלימה חכמה, מערכת התרעה על מעבר לא רצוי בין נתיב לנתיב ומערכות דומות יכולים לזכות בהנחה המגיעה עד ל 1,500 שקלים. גם חברות הביטוח מוסיפות הנחה נוספת מצדם על ביטוח החובה והביטוח המקיף לרכב. הנחה זו אינה מוגבלת רק ללקוחות הרוכשים רכבים חדשים מודל 2019.למעשה,  ניתן כיום להתקין מערכות התרעה רבות גם ברכבים משומשים ולהוזיל את עלויות הביטוח מרגע ההתקנה.

מי שעשוי לחשוש כי חברות הביטוח עשויות להיגרר להפסדים בשל המהלך ולכן הפרמיות יעלו לרמתן הקודמת עומד להתבדות. בפועל, הוספת מנגנוני ההתרעה לרכב הפחיתו ברחבי העולם את כמות הרכבים הנקלעים לתאונה. כמו כן, תאונות של נהגים שלא הספיקו לבלום לגמרי ובכל זאת נגרמה התנגשות, גרמו לנזקים קלים בהרבה ולפגיעות פיזיות נמוכות יותר.

 המספרים שהוצגו בבחינה של רכבי GM עם מערכות ההגנה וההתרעה היו עצומים. הפחתה של 43% מהתאונות בכלל, לצד ירידה של מעל 60% בכמות התאונות עם נפגעים. פלאי הטכנולוגיה הוכחו כמצילי חיים. כעת, חברות הביטוח נאלצות להתמודד עם פחות תביעות וכל תביעה היא על סכומים נמוכים יותר מבעבר כאשר המערכות עובדות כשורה.

שינויים נוספים בתמחור פוליסה לנהגים וותיקים

השנה אנו עדים לא רק להנחות בזכות התקנה של מנגנונים חכמים ברכב אלא גם להנחות הנובעות מתגמול נהגים הנמנעים מתאונות. נהגים וותיקים וזהירים זוכים לשלם פרמיות נמוכות, עד כמחצית מנהגים חדשים ונהגים שהגישו תביעות ביטוח בשלוש השנים האחרונות.

תגמול נוסף מגיע לנהגים המוכנים להתקין מערכות העוקבות אחרי דפוסי הנהיגה ובוחנות האם יש נטייה לביצוע בלימות חירום, נהיגה מעבר למהירות המותרת או מעבר מהיר בין נתיבים. לאורך השנים הוכח כי שינוי בדפוסי הנהיגה ככל שנהג מתבגר והופך לאחראי יותר מפחית במידה משמעותית את מעורבותו בתאונה. שוב, כאשר חברת הביטוח מסוגלת לנבא כי נהג זה יהיה מועד לתאונות פחות מנהג אחר ניתן להתאים את מחיר פרמיית ביטוח הרכב בהתאם.

הנחות נוספות מוענקות לבעלי רכבים העושים ככל שביכולתם על מנת למנוע את גניבת הרכב. מרבית הרכבים החדשים מגיעים היום עם מערכות אזעקה מובנות, אך קיימים אמצעים טכנולוגיים המסוגלים לנתק לחלוטין את מנגנון הצתת הרכב במקרה של גניבה וכן מערכות המסוגלות לאתר את הרכב בכל מקום ולהשיבו לבעליו. כך חברת הביטוח אינה צריכה לשלם פיצוי במקרה של גניבה וניתן לאתר את הרכב במהירות, כל עוד הוא נמצא עדיין בשטחי מדינת ישראל.

לסיכום, בשנה הנוכחית התברכנו בבשורות טובות המשפיעות בצורה מהותית על הכיס של כולנו, לצד הגברת מידת הבטיחות בנסיעה ברכב. נקווה לראות גם בשנה הבאה את התחזקותה של מגמה זו.

כתבות שאולי פיספסתם

*#