אביב אלגור על פרשת קואופ: "שחיקת הרווח הגולמי? תירוץ"

איש העסקים אביב אלגור מנתח: האם מנהלי קואופ יכלו להציל את הרשת, או ששחיקת הרווח היא שעלולה להוביל לעוד קריסה של רשת קמעונאות בישראל?

רותם אליאב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם אליאב
תוכן מקודם

לאחרונה התבשרנו על כך שנאמני רשת קואופ פיטרו את מנכ"ל הרשת ב-7 השנים האחרונות, עופר פיינשטיין. ידיעה זו מצטרפת אל גל הידיעות ופרסומים על בקשתה של קואופ להקפאת הליכים, בטענה כי הרווח הגולמי נשחק, והחברה נקלעה לקשיים כלכליים. לטענת החברה, היא החלה בתהליך הבראה הכולל מכירת סניפים לא רווחיים, ייעול מצבת כוח האדם ומכירת נכסים עוד בטרם ביקשה לפתוח בהקפאת הליכים. עם חובות על סך של 200 מיליון שקל, תווי קנייה שלא כובדו, נכסים וסניפים בסכנת מכירה, ובעיקר משכורות ומשרות של מאות עובדים שנמאות בסימן שאלה, עולה השאלה האם זו הייתה גזרה משמיים, או שהכתובת הייתה על הקיר? לצורך כך, אביב אלגור, איש עסקים המתמחה בהבראת מפעלים וחברות בארץ ובחו"ל, מציג זווית שונה וטוען כי בעיות הניהול של קואופ הן אלו שהובילו את החברה למצבה כיום.

אביב אלגור: "שחיקת הרווח הגולמי היא רק תירוץ"צילום: יח"צ

כזכור, קואופ הינה רשת קמעונאות המבוססת על ארגון שיתופי ודמוקרטי, ונחשבת להיות רשת השיווק השלישית בגודלה בארץ. קואופ נבדלת משאר רשתות המזון בכך שהיא הקמתה ופעילותה נעשית לטובת חבריה באיגוד וקהל הלקוחות שלה, בשונה מרשתות אחרות הפועלות על בסיס רווחיות גרידא. הנהלת החברה נבחרת בצורה דמוקרטית אחת לכמה שנים, כאשר לצידה עומדים אנשי מקצוע שעובדים בשיתוף פעולה עם ההנהלה. לרשת עצמה כעשרת אלפים חברים ומאות עובדים במאתייםסניפים הפרוסים בכל רחבי הארץ. 

הטענה המרכזית של מנהלי קואופ היא שהחברה הגיעה למצב פיננסי בעייתי עקב שחיקת הרווח הגולמי - כלומר, ירידה בהכנסות החברה. "הטענה הזו לא מצדיקה הגעה למצב תזרימי בעייתי. כמובן שזה ברוב המקרים הסימפטום ולא הטענה", מציין אביב אלגור. "לראיה, עשרות רשתות וחנויות רבות מצליחות לשרוד 'למרות' הרווח הגולמי הנמוך". לטענתו, הרווח הגולמי הנמוך הוא הרווח האמיתי שקיים בשוק המזון כיום ואת זה היו צריכים לקחת בחברה בחשבון ולהסתגל למצב.

"למעשה הטענה של קואופ היא ברמת התירוץ" קובע אלגור. לדבריו, הטענה של קואופ מציגה בעצם מצב שבו החברה לא התארגנה בזמן, או לכל הפחות לא התארגנה באופן נכון, לצורך התאמת רמת ההוצאות שלה לרמת הרווחיות שלה. ניתן לראות כי קואופ לא טענה במשך כל הזמן שאין לה רווחיות או שאינה מסוגלת למכור, אלא שהרווחיות הקיימת כיום בשוק לא מאפשרת לה לתמוך בבסיס ההוצאות שלה. ניכר כי קואופ הייתה חייבת לבצע התאמה של רמת ההוצאות לרמת הרווחיות כדי להימנע מהמצב שהיא נקלעה אליו כעת.

אביב אלגור. "עשרות רשתות מצליחות לשרוד על אף הרווח הנמוך" צילום: יח"צ

קואופ נרדמה בשמירה?

כאמור, רשת קואופ נכנסה לבעיה של תזרים מזומנים, בעיקר עקב ניהול כספי וניהול אדמיניסטרטיבי לא נכון. לדעת אלגור, אין כמעט משמעות למקורות הכספיים או למכירות של הרשת, כי סביר להניח שרמת המכירות נותרה יציבה במהלך החודשים האחרונים. לפיכך ניתן לקבוע כי ההתארגנות הלא נכונה ברמת ההוצאות היא זו שהביאה לבעיה התזרימית, כאשר בחשבון פשוט ניתן להגיד כי היו הוצאות שלא כוסו על ידי הרווחים.

יש לזכור שקואופ, בדיוק כמו מתחריה, עוסקת בתחום המזון בישראל. מדובר בשוק תחרותי מאוד, והתחרות הזו עלולה, במידה מסוימת, להוביל עם השנים לירידה ברווחיות. "תחום המזון בארץ משוכלל ותחרותי כבר שנים רבות, ולפי שעה לא צפויות תמורות ושינויים משמעותיים כמו כניסת רשתות מוזלות חדשות, ובהמשך לכך, גם שיעורי הרווח לא צפויים להשתנות. אלו חלק מהשיקולים שמנהליה של כל רשת מזון צריכים לקחת בחשבון, שכן זהו המצב בתחום המזון בישראל", מציין אלגור.

הקפאת הליכים - החיפזון מהשטן או הקדמת תרופה למכה?

"להבנתי, קואופ מנוהלת על ידי מנהל מיוחד, שהוא כבר חלק מהליך של חדלות פירעון, אם הוא נמצא בחברה. המנהל המיוחד כמובן הוא לא איש שמתמחה בתחום הזה, ועיקר הניהול שלו הוא ניהול ארגון משאבי החברה לטובת נושי החברה, כדי שהחברה תוכל לשלם את חובותיה", מסביר אביב אלגור. בהמשך לדבריו, המנהל המיוחד הוא אינו הגוף שאמור לדאוג ולטפל בהבראת החברה ברמה ארוכת טווח, אלא ברמה קצרת טווח - כדי שהחברה תוכל לממש את נכסיה ולפרוע את חובותיה.

בדרך כלל במצבים אלו, אם מנהל מיוחד מבקש הקפאת הליכים, אזי שהמנהל המיוחד מפחד שמישהו אחר מהנושים יקדים אותו, יכניס את החברה להליכי פירוק או חדלות פירעון אחרים, וימנע ממנו את האפשרות לארגן את התהליך בצורה מסודרת לפי שיקול דעתו. "במקרה של קואופ, זו הסיבה שבגללה ביקש המנהל המיוחד הקפאת הליכים, כנראה בשלב הנכון מבחינתו, ולאו דווקא מבחינת החברה, בכדי להקל עליו ולהגן עליו בשלב מימוש הנכסים, לטובת נושי החברה", מבהיר אביב אלגור.

ומה יעלה בגורל העובדים?

בעקבות ההכרזה על הקפאת הליכים, מעניין יהיה לראות כיצד מהלך זה ישפיע על העובדים ועל המכירות. אביב אלגור טוען כי תיתכן השפעה מסוימת על העובדים כחלק מההליך כולו, בהמשך להקפאת ההליכים: "המשמעות העיקרית הינה כלפי נושי החברה או ספקיה ,שלא יוכלו לדרוש משפטית את חובות העבר שלהם, כלומר החובות שלהם לפני הקפאת ההליכים. בהליך הקפאת הליכים, כשמו כן הוא - מקפיא את חובות העבר, אך תוצר של הליך כזה עלול להשפיע על עובדי החברה".

אביב אלגור: "שוק המזון בישראל תחרותי מאוד"צילום: יח"צ

במסגרת צעדי ההבראה לרשת קואופ, כל האופציות מונחות השולחן. כלומר, הנהלת קואופ יכולה לנקוט פעולות כמו קיצוץ משכורות, פיטורי עובדים, סגירה ומכירת סניפים, ואף לשנות את המבנה הארגוני של הרשת. בנוסף, הנהלת החברה יכולה לנסות להגיע להסדר לגבי הנחות או מחיקת החובות. אלגור מתייחס לנושא כוח האדם כנושא הבעייתי ביותר, וטוען כי גם אם קואופ תמשיך להתקיים בתור רשת, לא יהיה מנוס מקיצוצים במצבת כוח האדם.

עם זאת, המצב עשוי שלא להיות גרוע כל כך עבור העובדים, כפי שמסביר אביב אלגור. "אם הליך הקפאת ההליכים לא יצליח והחברה תימכר או חלקה ייסגר, סביר להניח שרוב העובדים והמשרות שלהם יישארו במקומם. במקרים אלו קרוב לוודאי שהסניפים ברובם יישארו סניפים של רשתות מזון כאלה ואחרות, והרשתות שיאכלסו את הסניפים במקרה כזה יצטרכו עובדים. לכן, חלק גדול מהעובדים הללו ככל הנראה ייקלטו במקומות העבודה החדשים - ייתכן שעם תנאי עבודה קצת פחות טובים בהשוואה למצב בעבר, אבל הם לא יהפכו למחוסרי עבודה".

אביב אלגור הינו איש עסקים המתמחה בהבראת חברות ממצב של משבר כלכלי בישראל ובעולם, ובעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום.