תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ניהול תקציב חודשי: כך תעשו את זה נכון

מדוע אתם זקוקים לתקציב חודשי ובאיזה כלי הכי נכון לנהל אותו? ריכזנו עבורכם את כך מה שאתם צריכים לדעת על ניהול תקציב שיאפשר לכם להגשים את מטרותיכם וגם שמונה טיפים חשובים במיוחד

תכנון פיננסי
pexels

ניהול נכון של חשבון הבנק הוא הדרך לשמירה על ביטחון ויציבות כלכלית. התקציב הוא האמצעי שיבחן עבורכם האם אתם מנהלים את כלכלת הבית בצורה תקינה וידריך אתכם כיצד לדאוג לכספכם ועתידכם. בכתבה זו נסייע לכם להבין כיצד לנהל תקציב חודשי בצורה נכונה ומהם הכלים שבאמצעותם ניתן לעשות זאת.

מהו תקציב?

תקציב הוא כלי אשר מבצע הערכה של הכנסות עתידיות אל מול הוצאות, חסכונות, תשלומי חובות והלוואות. הערכה זו מתבצעת מדי תקופה על בסיס קבוע על מנת לשלוט ביחס שבין ההכנסות להוצאות. חישוב התקציב יכול להביא לשלוש תוצאות שונות: האחת מכונה עודף תקציב ובה ההכנסות הצפויות גבוהות מן ההוצאות, השנייה היא תקציב מאוזן בה ההכנסות וההוצאות מאוזנות אחת אל מול השנייה והתוצאה השלישית היא תקציב גרעוני בו ההוצאות צפויות להיות גדולות מן ההכנסות.

מדוע זקוקים לתקציב חודשי?

בניה נכונה של התקציב תסייע לכם לחסוך כסף כיוון שהיא מאפשרת להבין באילו סכומים אתם משתמשים ולאיזו מטרה. למשל, האם ישנן הלוואות פתוחות? מהו סכום ההלוואות? כמה אתם משלמים מדי חודש לסילוק ההלוואות? באמצעות מענה על השאלות הללו ושאלות דומות, תוכלו להבין האם ביכולתכם לחסוך כסף ואף ליצור סעיף חסכונות קבוע. מעבר לכך, הוא עוזר לכם לדעת מתי הגעתם לתקרת ההוצאות ומתי עליכם להפחית ואף לעצור את ההוצאות באותו החודש.

ניהול חשבונכם בצורה זו היא הדרך הנכונה להשגת מטרותיכם. באמצעותו תוכלו ליצור סדר עדיפויות של הוצאותיכם ולהקצות את כספכם מדי חודש לדברים החשובים ולדחות את אלה שאינם הכרחיים לחודש הבא. כך אתם יוצרים תוכנית עתידית מסודרת שבה לא תוותרו על דברים שאתם חפצים בהם, אלא תדעו לתעדף אותם בהתאם לתקציב.

תקציב חודשי מאוזן ונכון תורם לביטחון כלכלי ולתחושת שליטה היוצרים רוגע ושלוות נפש. תחושות אלה הופכות אתכם לסבלנים, בריאים ומאושרים יותר עבורכם ועבור משפחתכם. כמו כן, תקציב חודשי הבנוי נכון מאפשר לכם להיות גמישים בחודשים בהם ישנן הוצאות בלתי צפויות וניתן לערוך תיקונים ושינויים בהתאם, כמו למשל אירוע משפחתי, שסכום המתנה יופחת מתקציב הקניות באותו חודש.

חשבון בנק מאוזן יחסוך מכם תשלום עבור ריביות וחובות מיותרים. עם זאת, סגירת חובות וגרעון בבנק אינה קורית בין לילה. זהו תהליך מתמשך שיש לעקוב אחריו אך הוא נושא עמו תוצאות חיוביות.

ניהול תקציב חודשי באמצעות אקסל

אקסל הוא כלי נפלא לבניית טבלאות ונוסחאות המבצעות חישוב אוטומטי של כל שינוי בערכי הטבלה. התהליך מתחיל בבחינה ראשונית של מצב החשבון ובירור היתרה הנוכחית. חשוב לערוך רשימה של ההכנסות השוטפות שהן כל סכום כסף המופקד לחשבונכם וכולל שכר חודשי, קצבות, סיוע כספי ממקורות שונים וכדומה. לאחר מכן לערוך רשימה דומה אך הפעם של ההוצאות השוטפות כגון חשבונות, הלוואות, חינוך, הוצאות מגורים ועוד.

לאחר ריכוז הנתונים יש להכניס אותם לטבלה. נקודת ההתייחסות של הנוסחאות תהיה יתרת החשבון שלכם אליה תוסיפו את ההכנסות הצפויות ותפחיתו את ההוצאות. לאחר שהנתונים יוצגו תוכלו לקבל תמונה משקפת של יתרת חשבונכם בתום החודש.

מספר עצות לניהול תקציב באמצעות אקסל:

  1. במידה ואינכם שולטים בבניית נוסחאות וטבלאות תוכלו להיעזר בקבצים מוכנים המוצעים באינטרנט.
  2. סעיפי ההכנסות וההוצאות של אדם אחד אינן בהכרח מתאימות לאלה של אדם אחר. על כן, לפני השימוש בטבלה כדאי לבדוק האם הנתונים מתאימים לאלו שלכם ולערוך תיקונים בהתאם.
  3. חודש הוא מסגרת הזמן הטובה ביותר לבחינת ההוצאות וההכנסות בצורה מדויקת.
  4. השלב הראשון במילוי הטבלה הוא ריכוז כל ההכנסות הצפויות כבסיס לניכוי ההוצאות.
  5. יתכנו שינויים בין החודשים השונים ולכן מומלץ לוודא כי עדכנתם את הטבלה בהתאם לצפוי באותו החודש. לדוגמה, בחודש בו אתם צפויים להחזר מס או משכורת שלוש עשרה ממקום העבודה הוסיפו סכומים אלה לסעיף ההכנסות.
  6. ישנן הוצאות והכנסות שונות אשר אינן חודשיות. לדוגמה, חשבון חשמל דו חודשי, ביטוח רכב שנתי וכדומה. חשוב לא לשכוח נתונים אלה ולתרגם אותם לפריסה שנתית אף אם אינם משולמים מדי חודש בחודשו. למשל, במידה ואתם משלמים על ביטוח הרכב שלכם 1,200 ש"ח בשנה, הכניסו לסעיף זה את הסכום מאה ש"ח מדי חודש.
  7. במידה וישנו סעיף אשר אינו תקף לחודש מסוים, יש להקיש את הספרה אפס כך תוודאו שהוא נלקח בחשבון.
  8. במהלך החודש עלול הצפי התקציבי להשתנות. חשוב לעדכן שינויים על מנת לשלוט בתקציב. לדוגמה, תקלה בלתי צפויה ברכב הגוררת הוצאות מוסך אשר לא נלקחו בחשבון.

לסיכום, בכדי לשמור על תקציב הוצאות מאוזן ובכדי לעקוב אחר הוצאות צפויות כדאי להכין טבלת הוצאות והכנסות אשר תפרוש לנגד עיניכם את כל המצב הכלכלי שלכם מדי חודש בחודשו.

כתבות שאולי פיספסתם

*#