תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מרכז החדשנות של Enel - שחקן חיזוק משמעותי במפת החדשנות הישראלית

מרכז החדשנות העולמי של Enel בישראל מהווה קרש קפיצה עבור חברות סטארט-אפ בשלב הצמיחה. המרכז משתף פעולה עם סביבת החדשנות הישראלית לצורך הטמעה ומיסחור של טכנולוגיות עדכניות בתעשיית האנרגיה העולמית

״שינוי הוא הקבוע היחיד״. נראה כי משפט זה נכון במיוחד לתקופה בה אנו חיים: המהפכה הדיגיטלית, בינה מלאכותית, האינטרנט של הדברים, בלוקצ'יין וביג דאטה הם כמה דוגמאות לטכנולוגיות המתפתחות שמשנות את פני העולם המוכר לנו. העולם נמצא במצב של שינוי מתמיד. אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה ובעקבותיה גם צרכיה ודרישותיה, ותעשיית האנרגיה נדרשת להתאים עצמה לתהליכים אלה ולשפר את האופן בו היא מייצרת, מפיצה ומאחסנת אנרגיה. אין ספק כי הטכנולוגיה יכולה למלא תפקיד חשוב בתהליך השינוי שיוביל לעולם נקי יותר ובר קיימא.

מפגש זה של טכנולוגיות חדשניות עם תעשיית האנרגיה מצא קרקע פורייה בישראל. לפי פרסומים ב- Business Insider, סביבת החדשנות הישראלית היא השנייה בחשיבותה בעולם, מיד לאחר זו האמריקאית. זו הסיבה שחברת Enel (אנל) ענקית האנרגיה המתחדשת המובילה בעולם – ואחת מחברות האנרגיה הרב-לאומיות החשובות ביותר – בחרה בישראל כיעד הראשון להקמתו של מרכז החדשנות העולמי של החברה. "ישראל היא המקום שאליו אנחנו פונים כשעלינו למצוא פתרונות לאתגרים מורכבים והזדמנויות עבור עסקים חדשים שמתאפיינים בפוטנציאל צמיחה. אנחנו אוהבים לבצע והיזמים הישראלים הם ביצועיסטים. זהו השילוב הנכון להצלחה", מציין פאביו טנטורי, מנכ"ל מרכזי החדשנות של אנל.

מזה שנתיים משתפות פעולה חברות ישראליות עם אנל (Enel), קבוצת אנרגיה איטלקית-בינלאומית
Enel Innovation Hubs

מרכז החדשנות של אנל מעודד disruption בתל אביב

מרכז החדשנות של אנל בתל אביב, שהוקם ביולי 2016, הוא קרש קפיצה עבור חברות סטארט-אפ עם פוטנציאל צמיחה. המרכז משתף פעולה עם חברות פרטיות מישראל ועם ממשלת ישראל במסגרת מספר יוזמות. במהלך השנתיים האחרונות נסקרו במרכז יותר מ-420 חברות סטארט-אפ ויושמו כ-10 פרוייקטים של הוכחת היתכנות. "המשימה שלנו בישראל היא לחבר את חברות הטכנולוגיה הטובות בעולם עם חברת האנרגיה החדשנית בעולם", מסביר ערן לוי, מייסד ומנכ״ל מרכז החדשנות העולמי של אנל בישראל, אשר בעקבותיו הוקמו 7 מרכזים נוספים באירופה, ארה״ב ואמריקה הלטינית. ״אנל חוברת לסטאראפים ישראלים כשותפה תעשייתית, אסטרטגית וגלובלית בעלת רקורד מוכח של חדשנות וכמובילה עולמית בתחום האנרגיה הירוקה. לכן מדובר בפלטפורמה יעילה וחזקה המאפשרת לחברות ישראליות צעירות וחדשניות לפרוץ לשווקים בינלאומיים״. מוסיף ערן.

עד כה, התקיימו 18 אירועי matching בהשתתפות מרבית היחידות העסקיות של החברה. חברות הסטראטאפ הישראליות מקושרות עם בעלי העניין הרלוונטים בחברה על בסיס הערכה ראשונית שנועדה לזהות התאמה לצורך קונקרטי. זאת במטרה לבחון את הפתרונות החדשניים ולקדם את הטמעתם ומיסחורם בקנה מידה גלובלי, בעיקר בשווקי אירופה ודרום אמריקה.  מרכז החדשנות בתל אביב פועל במספר תחומים, בין היתר: תחבורה חשמלית, אנרגיה מתחדשת, רחפנים ורובוטיקה, בינה מלאכותית, למידת מכונה , הדפסת תלת מימד, אבטחת סייבר ועוד.

ערן לוי, המנהל הכללי של מרכז החדשנות של אנל בישראל
יח"צ ENEL

כמה מחברות הסטארט-אפ שכבר משתפות פעולה עם אנל מתמקדות בטכנולוגיות מתפתחות כגון "יישומי תחזוקה חזויה״ (Predictive Maintenance), זיהוי מחוות, עיבוד תמונה, בינה מלאכותית, למידת מכונה ומציאות רבודה. בין היתר מדובר בחברות הסטארט-אפ Convexum ו-Percepto, שעוסקות בטכנולוגיות רחפנים עבור אבטחה ותחזוקה של תשתיות, בחברת סטארט-אפ המתמחה בניתוח מידע אקוסטי עבור תחזוקה חזויה של מכונות קריטיות, ב-Brenmiller Energy המתמקדת בטכנולוגיית אחסון תרמי וב-Mantis, העוסקת בהדמיית תלת מימד ובטכנולוגיית וידאו לצורך תמיכה מרחוק בטכנאי שטח.

בנוסף לתמיכה של אנל, חברות הסטארט-אפ שעובדות עם הקבוצה יכולות גם ליהנות ממימון נוסף של רשות החדשנות הישראלית, וזאת במסגרת הסכם שנחתם עם ענקית האנרגיה.

תפקיד חשוב בסביבת החדשנות הישראלית

מטרתה של אנל היא להיות שחקן פעיל במערכת האקולוגית של סטארט-אפים ישראלים
Enel Innovation Hubs

הזדמנויות נוספות נפתחו עבור אנל בישראל כאשר קיבלה מימון יחד עם חברת הסטארט-אפ הישראלית Chakratech במסגרת הסכם לשיתוף פעולה ישראלי-איטלקי, שקודם על ידי משרד החוץ של איטליה. המטרה הינה פיתוח וניסוי של פתרון משולב לפרוייקטי ה-e-mobility של אנל ברחבי העולם. פרויקט זה יאפשר לאנל לפתח פתרון משולב, שיכלול עמדת טעינה, מקורות כוח מתחדשים, אחסון וכן פלטפורמה לניהול ולמיטוב תהליך הטעינה של רכבים חשמליים.

בנוסף, בחודש ספטמבר 2017 נבחרו אנל ושותפתה הישראלית "שיכון ובינוי" על ידי רשות החדשנות לפרויקט ההקמה של מעבדת תשתיות, שנועדה לשתף פעולה עם חברות הסטארט-אפ בהקשר עם נושאי מפתח במגזרי התשתיות והבנייה. Infralab מהווה אינקובטור עבור חברות סטארט-אפ בשלבים התחלתיים וממוקדת בקידום טכנולוגיית Industry 4.0  וטכנולוגיות תשתיות חכמות, בדגש על רשתות חכמות (smart grid), תחבורה חכמה (smart mobility) וטכנולוגיות בנייה.

"הפעילות המשולבת של המרכז בתל אביב המתמקד בחברות scale-up ושל המעבדה בחיפה המתמקדת בחברות סטארט-אפ בשלבים התחלתיים, מספקת לנו הבנה מעמיקה ונרחבת של סביבת החדשנות הישראלית ושל מגוון ההזדמנויות העסקיות הגלומות בה", מסביר ערן לוי, המשמש גם כחבר דירקטוריון וכמייסד-שותף במעבדת החדשנות בחיפה. ״לצד השאיפה למצוא את הטכנולוגיות הטובות ביותר עבורנו ולהמשיך להוביל חדשנות בתעשיית האנרגיה העולמית, אנו שואפים גם לתרום את חלקנו להתפתחות של סביבת החדשנות הישראלית (האקוסיסטם). בפרט במגזרי התעשייה והאנרגיה שיעברו בשנים הבאות שינויים דרמטיים, אשר בסופם, אנו מקווים, יסייעו לעולם להיות מקום שטוב יותר לחיות בו״.

לפרטים נוספים ולהגשת מועמדות >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#