גיל הורסקי בועידת רה"מ לחדשנות: "בעתיד מוצרי מזון ישפרו מצב רגשי ונפשי"

על רקע פאנל בנושא עתיד המזון בעולם בועידת רה"מ לחדשנות, מסביר גיל הורסקי, מנהל תחום חדשנות בחברת מונדלייז העולמית, כיצד הפכה ישראל למובילה עולמית בתחום הפוד טק ולאן הולך עולם המזון בעתיד

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן מקודם

לרגל חגיגות ה-70 למדינה, משרד ראש הממשלה, בשיתוף עם מרכז פרס לשלום ולחדשנות, קיימו בחודש שעבר את "ועידת החדשנות 2018" תחת המסר - למען עולם טוב יותר, בדגש על האדם, החברה והסביבה. הועידה כללה מספר של נואמים מובילים מרחבי העולם, ביניהם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, פרופסור אמנון שעשוע מייסד מובילאיי, ג'ק מא מייסד ויו"ר קבוצת עליבאבא, דוד מרקוס סגן נשיא פייסבוק העולמי וגיל שוויד מנכ"ל צ'ק.

בין המשתתפים נכח גם גיל הורסקי (Gil Horsky), מנהל תחום חדשנות בחברת מונדלייז העולמית, שהציג את עתיד עולם המזון. במסגרת דיון מרתק על עתיד המזון בעולם, טען הורסקי כי "ישראל נחשבת כמובילה עולמית בתחום הפוד-טק. ישנן כיום כ-300 חברות סטארט אפ בתחום זה רק בישראל, כאשר מחציתן הוקמו בחמש שנים האחרונות".

"יצרניות המזון נדרשות לתהליך חדשנות גמיש ומהיר"

במסגרת הפאנל, בו השתתפו גם פרופסור הווארד יאנה-שפירו מתאגיד המזון מארס (Mars) וד"ר נטע לבון ממעבדות אלף, הורסקי הצביע על מגמות בעולם המזון, המתפתח בקצב מהיר. אם פעם, יצרניות המזון, נקטו בתהליך חדשנות, שכלל שלבים רבים וארוכים של מחקרי שוק ובחינות כדי למנוע סיכונים, כיום המצב הפוך: "העדפות הצרכנים משתנות ללא הרף", הסביר הורסקי, "וכדי לשמור על קשר חזק איתם, היצרניות נדרשות לתהליך חדשנות גמיש ומהיר הרבה יותר".

גיל הורסקי (Gil Horsky) בועידת רה"מ לחדשנותצילום: יח"צ ועידת החדשנות

הורסקי ציין כי לא תמיד יש ליצרניות הגדולות  את הכלים ואת היכולת לחדש, ולכן הן פונות יותר ויותר, לחברות "סטארט אפ", לצורך שיתופי פעולה מניבים.

הורסקי, שבהמשך הדיון בירך את הרשות לחדשנות ואת חברת שטראוס על הקמתה של The Kitchen, אחת מחממות הפוד-טק הראשונות בעולם, התייחס להיותה של מדינת ישראל מובילה בתחום: "לישראל יש בסיס היסטורי חזק בתחומי הביוטכנולוגיה, הכימיה והפארמה - ויזמים רבים הביאו לפוד-טק ידע מהתחומים הללו", אמר.

לטענתו של הורסקי, גם לאקדמיה הישראלית תפקיד חשוב בנושאי הפוד-טק, בזכות חוקרים מהאקדמיה המובילים פיתוחים רבים בנושאי המזון. "מאוד חשוב לרתום את המדענים הטובים בישראל להצטרף אלינו כדי לשפר את מערכת המזון העולמית".

בין ההישגים של ישראל בתחום הפוד-טק ניתן לציין טכנולוגיות להפחתת סוכר במזון, פיתוח בשר במעבדה, שמירה על בטיחות ואיכות מזון ותזונה מותאמת אישית. הורסקי הוסיף כי מתוך 10 חברות מובילות בעולם בפיתוח בשר במעבדה, כמעט חצי מהן נמצאות בישראל.

"יש צורך בתמיכה מתמדת של הממשלה בתעשיית הפוד-טק"

הורסקי, ראש תחום החדשנות במונדלייז העולמית, המייצרת ומשווקת מותגי מזון בינלאומיים מוכרים כמו "טובלרון", "מילקה" ו"אוראו" נשאל איך לדעתו ניתן לשמר ולהגדיל את מעורבותה של ישראל בתחום הפוד-טק – ועל כך השיב כי "ראשית, יש צורך בתמיכה מתמדת ובסדרי עדיפויות על ידי הממשלה, על מנת לשמר את מעמדה של  ישראל כמובילה עולמית בתחום הפוד-טק, כפי שעשינו בעולמות הסייבר ובתחומים אחרים".

גיל הורסקי בועידת רה"מ לחדשנות. "אנחנו צריכים לעודד חברות מזון גלובליות להשקיע ולהעצים את האקוסיסטם"צילום: יח"צ ועידת החדשנות

הורסקי רואה חשיבות רבה לשיתופי פעולה ומיזוגים עסקיים בין חברות מקומיות לחברות המזון המובילות בעולם. "אנחנו צריכים לעודד חברות מזון גלובליות להשקיע ולהעצים את האקוסיסטם בישראל על ידי רכישות והצבת מרכזי פיתוח בארץ. לשמחתנו, זה כבר קורה עם מונדלייז שמגבירה שיתופי פעולה עם סטארט אפים ישראלים, "פפסיקו" שרכשה את "סודה-סטרים" ו- IFF שרכשה את "פרוטרום".

הורסקי ציין כי העובדה שתחום המזון הוא אחד מהנושאים הנידונים בועידת רה"מ לחדשנות, מעיד על חשיבותו הרבה. "הכי חשוב שנמשיך לשכנע את היזמים הטובים בישראל לבוא ולהצטרף לתחום הפוד-טק, כדי לשפר את מערכת המזון העולמית ולהאכיל בצורה בריאה עוד 2.5 מיליארד אנשים שיצטרפו לאוכלוסיה עד שנת 2050.

גיל הורסקי בועידת רה"מ לחדשנות: "בעתיד מוצרי מזון ישפרו מצב רגשי ונפשי" צילום: יח"צ ועידת החדשנות

לסיכום הדיון, גיל הורסקי התבקש לחזות כיצד יראה עולם המזון בעתיד. בתשובה לכך טען כי המזון ישמש כתרופה, כיוון שהוא הצורה הזולה ביותר של שירותי בריאות ורפואה - פיזית ונפשית: "נראה יותר ויותר מוצרי מזון עם יתרונות פונקציונליים שישפרו את המצב הפיזי, הרגשי והנפשי שלנו", סיכם.