תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תוכנה שמפתחת את עצמה, מתכנת שהוא קצת סופרמן: ההבטחות של שבוע אורקל

איך הענן האוטונומי משנה את כל מה שחשבנו על חדשנות? למה הליכי האוטומציה לא יכולים לפסוח גם על פיתוח התוכנה וקבלת ההחלטות? מיהו מתכנת העל שמחפשים כיום בתעשייה? ואיזה לקח השרתים של נטפליקס לימדו את כולנו? שבוע אורקל חוזר עם המון עדכונים, תובנות והזדמנויות לנטוורקינג

כנס אורקל
באדיבות אורקל

כולם מדברים על הרכב האוטונומי, ה"אינטרנט של הדברים" ושירותים על טהרת הבוטים. אבל מתברר שתהליכי האוטומציה, שכבר עכשיו משנים כל תחום בחיינו, לא פוסחים גם על פיתוח התוכנה עצמה, ובמידה רבה מתווים את הכיוון שאליו צועדת התעשייה. הבשורה האוטונומית תעמוד במוקד שבוע אורקל הקרוב, אשר גם השנה, זו הפעם ה-25, צפוי לרתק אליו את קהילת ה-IT וההייטק של ישראל.

רוני קרן, ה-CTO של מכללת ג'ון ברייס

"מול ההיקף האסטרונומי של החומר", מסביר רוני קרן, ה-CTO של מכללת ג'ון ברייס המשתתפת בארגון הכנס, "המוח האנושי כבר מזמן אינו מסוגל לקבל החלטות מושכלות. לכן, ממש כמו בעולמות החומרה - ממש כמו שאפל חייבת להוציא דגם חדש מדי חצי שנה ואפילו רבעון, אחרת היא פשוט לא קיימת - המגמה כיום היא להכניס כמה שיותר אוטומציה גם לתהליכי פיתוח התוכנה ובכך להשיג את היכולת לשפר ולחדש באופן קבוע וגם להשתלט על כמויות המידע העצומות".

אחד המסלולים החשובים בכנס יעסוק ב-DevOps, ויבדוק כיצד ניתן לשלב אוטומציה מהפיתוח ועד להשקה. יוצג בו הענן האוטונומי של אורקל, שאותו מתארת ענקית התוכנה כ"פיתוח תקדימי בעולם המחשוב, המשנה דרמטית את הדרך שבה חברות מייצרות ואפילו חושבות על חדשנות". המפתח למהפכה הוא המעבר לענן, המשחרר חסמים ומאפשר לחברות להפנות משאבים מעבודות "שרברבות", לחדשנות. הודות לשלוש תכונות ליבה, הוא מסייע לארגונים גם להפחית סיכונים ועלויות ולגזור תובנות ותחזיות: הנעה עצמית, המייתרת מגע יד אדם ומונעת טעויות אנוש בהקצאת משאבים, ניטור, גיבוי, שחזור ועוד, כאשר שדרוגים ותיקונים מתבצעים באופן אוטומטי במהלך הפעולה; אבטחה עצמית מפני מתקפות חיצוניות ויוזרים זדוניים, כאשר עדכוני האבטחה מוחלים מיידית ואוטומטית, ללא השבתה; ותיקון עצמי, כולל הגנה אוטומטית מפני זמן השבתה מתוכנן או לא מתוכנן. באורקל מבטיחים זמינות של 99.995 אחוזים, שבפועל משיגה זמני השבתה של פחות מ-2.5 דקות לחודש, כולל תחזוקה מתוכננת. השקת בסיס הנתונים האוטונומי אפשרה לאורקל להשיק טכנולוגיות משלימות, שיוצגו אף הן בכנס. בכלל זה: שירות לפעולות מהירות של קריאה וכתיבה בהיקפים גדולים, החיוניות בעיקר לעולמות ה-IOT.

אם בעולם של רובוטים עסקינן, לא צריך לראות יותר מדי סרטי מדע בדיוני כדי שיצוצו גם החששות והשאלות האתיות. "אנחנו נמצאים באזור הדמדומים", אומר רוני קרן, "קשה כרגע לנבא לאן כל זה מתכנס. מצד אחד, ברור שככל שאתה משחרר יותר, כך אתה נותר מחוץ למשחק. מצד שני, עם כמות המידע שאתה צריך היום לקרוא, לעכל ולנתח כדי להגיע להחלטה מושכלת, ועם מספר ההחלטות שאתה נדרש לקבל בכל רגע נתון - ברור גם שהאוטומציה היא בלתי נמנעת". כדוגמה הוא מביא את מה שקרה כבר לפני עשורים בשוק ההון, אשר הפך בהדרגה למשחק של רובוטים: "עם כמות הנתונים שרצה שם, וכשהרובוט לומד במקביל גם אותי, אני פשוט לא יכול עליו". תהליך דומה עובר כיום על עולמות הרפואה והמשפטים, ולמעשה על כל תחום המערב ביג דאטה: "אם מחקרים בארה"ב מראים שאבחנות שגויות הורגות עשרות אלפים בשנה, אם לעורך דין נדרשים כמה חודשים טובים כדי למצוא תקדים - די ברור לאן נפנה ואת מי נעדיף".    

מהפכה נוספת שתככב בכנס היא עולם ה-Microservices שבמסגרתו - על רגל אחת - מפורקת המערכת המונוליטית לגורמים ומחולקת על פני בליל של שרתים, שכל אחד מהם יכול להעלות או להוריד "ווליום" לפי דרישת הלקוחות. קרן מספר על חברה קטנה וקיקיונית בשם נטפליקס, שהבינה כי מול שלל אתרי הסטרימינג, הדרך היחידה לשרוד היא בהעלאת תכנים על-ידה לשרתים מרכזיים. אך היא התמודדה עם קריסות עקב עומסים חריגים בפניות לשרת לצורך הזמנת סרט ספציפי, או סדרה לוהטת במיוחד. הפתרון לא היה טמון בהכפלה "טיפשה" של השרתים (והחשמל והמשאבים שהם צורכים), כי אם בהוספת שרתים והקצאתם בהתאם לביקוש הרגעי הספציפי. שכתוב של אפליקציה, שינוי הארכיטקטורה שלה ובנייתה מחדש על בסיס רכיבים קטנים כרוכה כמובן במאמץ כביר וסיזיפי. כנס אורקל יעמוד על התהליך המורכב הזה ועל משמעותו לארגונים, מבנק ועד אתרי תוכן. 

כנס אורקל
באדיבות אורקל

סוגיה נוספת, שמתכתבת עם הנושאים הקודמים, נוגעת לאופי המתכנת שנדרש כיום בתעשייה - זהו ה-Full-Stack Developer, מתכנת מקצה לקצה, שמסוגל לעבור מ-Front End ל-Database, מ-Client ל-Server, ולמעשה נדרש, בגלל האופי הריבודי של המערכת החדשה וריבוי המשימות שהוא יוצר, לשלוט בכל היבטי הפיתוח.  

שבוע אורקל יתקיים בתאריכים 29-25 בנובמבר ויכלול 80 סמינרים מקצועיים והרצאות של לפחות 50 דוברים. רוני קרן, שבתור ה-CTO של ג'ון ברייס נדרש למעקב תמידי אחר המגמות בתעשייה כדי לקבוע את תמהיל ההכשרות, מזמין אליו את משתמשי הקצה של אורקל, אבל גם את כלל קהילת ההייטק וה-IT. הוא מדגיש כי הלמידה תתבצע במסלולים כפולים: זה הגנרי, המרחיב על המגמה הכללית ועל משמעויותיה, וזה הרלוונטי למשתמשי אורקל - המבקשים להבין גם פרקטית כיצד שירותי התוכנה החדשים, אפרופו אותה מגמה, יכולים לשרת אותם. הוא מזכיר כי מעבר ללמידה ולהתעדכנות במגמות האחרונות בתעשייה, הכנס הוא פלטפורמה מצוינת לנטוורקינג חברתי ועסקי: את אולמות הקונגרסים במלון השרון בהרצליה צפויים לפקוד לא פחות מ-1,500 אורחים, כולם מהתחום, חלקם מהמובילים בו. 

לפרטים נוספים והרשמה: שבוע אורקל

כתבות שאולי פיספסתם

*#