פארק עתידים כמרקחה: הכירו את זירת העסקים הבאה של ישראל

פארק העסקים "עתידים" בתל-אביב עובר שינוי דרמטי בשנים האחרונות. עם אלפי יחידות דיור חדשות שקמות סביבו, צירי תנועה מרכזיים ותחבורה ציבורית ענפה – הפארק הפך למקום שמושך אליו את החברות הגדולות במשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"בבוקר הפארק ישמש כאזור עסקים שוקק חיים, ובערב נמשוך לכאן את הקהילה דרך עסקי בידור ומזון"צילום: רז רוגובסקי

המושג "פארק עסקים" עובר שינוי מהותי ודרמטי בשנים האחרונות. מאזור בו מרוכזים בנייני משרדים עצמאיים, ושכולל גם שטחי מסחר והסעדה, הפכו הפארקים למוקדי עסקים במיקומים אסטרטגיים ברחבי הארץ, בהם ניתנים שירותים שתכליתם לספק את כלל צרכי העובד. כל זה בנוסף לשירותי ניהול שוטף, המסתכלים, בהגדרה, על הפארק כולו, כיחידה עסקית אחת שמטרתה – לייצר תועלות וערך מוסף לדייריהם.

שגיא ניב, מנכ"ל החברהצילום: ישראל מלובני

"לפארק עתידים שני יתרונות מוחלטים, בטח על פני אזורי העסקים שנמצאים בסביבה", אומר שגיא ניב, מנכ"ל החברה. "היתרון הראשון הינו הבעלות הייחודית: הבעלים של הפארק הם עיריית תל אביב-יפו ואוניברסיטת תל אביב. לעובדה שלא מדובר ביזם פרטי, אלא גופים ציבוריים יציבים וחזקים, יש משמעויות נגזרות רבות מבחינת השוכר. היתרון השני הינו שהפארק נפרס על פני 80 דונם בצפון תל אביב, ואין לגודל הפארק הזה אח ורע בסביבה כולה. גם הגודל וגם הבעלות המשותפת בעצם מאפשרים לנו לייצר כאן סביבה עסקית שוקקת ולעסוק, לצד הניהול השוטף של הפארק, גם בניהול התוכן וביצירת ערך אמיתי לשוכרים".

גם משרדים, גם חנייה בשפע, גם תל אביב? לפרטים ולהטבה > היכנסו

למה הכוונה ב"ערך אמיתי"?

"ישנם  אזורי עסקים רבים בהם יזמים פרטיים רכשו או בנו בניין משרדים בודד שמשתלב בסביבה, אבל שלא משפיע עליה אלא מושפע ממנה. לעומת זאת, היתרון של פארק הינו היכולת להשפיע, לייצר 'אופי סביבתי', תוכן ייחודי וערך מוסף לשוכרים שלו וזה בדיוק מה שאנו כפארק עושים. החברות שמגיעות אלינו משתלבות בסביבה עסקית שרלוונטית להן ושנותנת להן ערך, ואנחנו, כהנהלת הפארק, עושים הרבה מאוד פעילויות שיאפשרו את זה, כך שעצם הישיבה פה תאפשר הצלחה עסקית גדולה יותר לחברות, ותייצר הזדמנויות עסקיות. לא רק עסקת הנדל"ן לכשעצמה, אטרקטיבית ככל שתהיה, אלא גם דרך הנטוורקינג, מפגשים מקצועיים ושיתופי הפעולה שאנו יוזמים  עבור החברות שמאכלסות את הפארק".

בין פורום מנכ"לים לקהילת מדעי החיים

בין שאר הפעילויות שהפארק יוזם עבור דייריו, אפשר למצוא את פורום משאבי אנוש שמתכנס אחת לחודשיים ואת פורום המנכ"לים. "נכנסנו לזה כי הבנו שאחד מהמשאבים הכי חשובים שלפארק יש להציע זו הקהילה, והנטוורקינג בין החברות שיושבות כאן", מסביר שגיא. "בנוסף, אנחנו גם מכנסים פעמיים בשנה את פורום המנכ"לים - ובו אנחנו נותנים להם את הזמן המשותף דרך מפגש איכותי ומפנק, הרצאות בנושאים רוחביים שנותנות ערך בעולמות שקרובים אליהם, כמו לדוגמא סייבר או חדשנות ואפשרות לחשוף את פעילויותיהן אחת בפני האחרת. אנחנו דואגים באופן אישי לנטוורקינג ולחיבורים שנעשים ביום הזה".

בעוד שנים בודדות עתידים תמצא את עצמה מוקפת בסביבת מגורים אינטנסיבית שבה אוכלוסייה חדשה וצעירהצילום: נשיונל פוטוגרפיק

בנוסף לכל אלה, הנהלת החברה זיהתה מגמה: בשנים האחרונות חברות פארמה רבות בחרו להתמקם דווקא בפארק עתידים, מה שאיגד בפארק מאסה קריטית של חברות כאלו ויצר יתרון יחסי בתחום. ההנהלה, שזיהתה את הפוטנציאל, החליטה לקחת את הערך הקהילתי שלב אחד קדימה. "הקמנו כאן את קהילת 'מדעי החיים'", אומר שגיא. "חברות בתחום הפארמה שנמצאות כאן בפארק שייכות לקהילה הזו ולוקחות חלק במפגשים היזומים שאנחנו מארגנים. בין השאר ארגנו מפגש בנושא 'חשיפה לסין' בו הבאנו תכנים שנוגעים בחדירה לשוק הסיני, ספציפית בעולמות הפארמה. הבאנו ליום העיון הזה נציגים ממשרד הכלכלה, ממכון הייצוא, מחברת BDO ומקרנות וגופים שפועלים בשוק הסיני. 120 נציגים של חברות שונות מתחום הפארמה לקחו חלק ביום הזה, מה שהראה לנו שכיוונו לצורך אמיתי של השוק. בסוף היום, לאחר כשלוש שעות של תוכן איכותי, נשארו בחדר שמונים אנשים. בדרך כלל בימי העיון האנשים מצביעים ברגליים, וכאן, מעל 70 אחוז מהמשתתפים בחרו להשתתף ולהישאר עד סוף היום וזה אומר המון מבחינתנו, ובעיקר – שהתוכן היה מאוד רלוונטי, מקצועי ובעל ערך למשתתפים וזה מה שאנחנו שואפים לעשות לטובת השוכרים שלנו".

כבר יש רעיון למפגש הבא?

"כן, הוא יהיה כנס חשיפה להודו, כי אנחנו מבינים שאלה התעשיות שמעניינות את החברות כאן, ושאלה סוג התכנים שבאמת יחדשו להם, ויתנו להם ערך. רק בגלל הגודל שלנו, הגישה שלנו והבעלות הייחודית – אנחנו יכולים לעשות את זה".

שיתופי פעולה הם המפתח

אחת המטרות העיקריות של הנהלת הפארק היא יצירת שיתופי פעולה בין החברות לטובת העובדים. כך לדוגמא בית ספר רועי קריב יושב בפארק ומציע לעובדים הנחה בקורסים לבגרויות. חברת אגנטק, המספקת ציוד רפואי, מציעה ציוד ספורט ושעוני ריצה לשוכרים וסטודיו C נותן הטבה לעובדי המקום. "באופן כללי – אנחנו מעודדים באופן יזום את ההטבות לעובדים, ואת הקשר בין החברות בפארק", מוסיף שגיא. "לאחרונה גם יצרנו חיבור בין בית חולים 'מ.ר.ב.', שמוקם בעתידים בהשקעה אדירה, ובין קופת חולים כללית.

"החברות שמגיעות אלינו משתלבות בסביבה עסקית שרלוונטית להן ושנותנת להן ערך"צילום: עוזי פורת

"בית החולים, שאחד מהבעלים שלו הינו חברת הביטוח הראל, יהיה המתקדם בישראל ויציע ניתוחים אלקטיביים לציבור. בית החולים, כחלק מהשתלבותו בפארק עתידים כפארק מקדם טכנולוגיות וחדשנות, יקדם בפארק פעילות פיתוח טכנולוגית חדשנית ושיתופי פעולה, הן עם חברות בפארק והן עם מוסדות אקדמיים. בימים אלו הוא בוחן יוזמות שונות בכיוון הזה. בשל העובדה שבעתידים יושבת המעבדה הראשית של קופת חולים כללית, עוד בשלב התכנון הפגשנו ביניהם, כך שיוכלו לשתף פעולה. דוגמה נוספת לחיבורים שאנו יוזמים היא חיבור בין אוניברסיטת תל אביב לחברת PRONTO  שעוסקת בבדיקות גנטיות, למשל. אנחנו כל הזמן מחפשים את שיתוף הפעולה הבא, חלק מהיעוד שלנו כהנהלה הוא פיתוח עסקי עבור החברות שיושבות בפארק".

עיריית תל אביב כמנוף לחדשנות

ויש יתרון נוסף: החיבור הבלתי נפרד לעיריית תל-אביב יפו, וכל היתרונות שנובעים ממנו. "מעצם היותנו 50% בבעלות העיריה, אנחנו מחוברים לכל מוסדות התרבות בעיר", אומר שגיא. "בין השאר להבימה, לקאמרי, להיכל התרבות לסינמטק ועוד ואנחנו בהחלט משתמשים בזה כדי לקדם עם המוסדות האלו שיתופי פעולה ולהציע הצעות ייחודיות לעובדים בפארק עתידים.

"בנוסף, אנחנו מקדמים פרויקט ייחודי ופורץ דרך בשיתוף עם עיריית תל אביב-יפו שחרטה על דיגלה ערכים של טכנולוגיה וחדשנות ואוניברסיטת תל אביב שמקדמת יישומיות, פרוייקט שמהותו קידום טכנולוגיות ויישומים של ערים חכמות".

איך נולד הפרויקט?

"היוזמה התחילה מכך שבפני עיריית תל אביב-יפו ניצבים אתגרים לשיפור ניהול העיר ושיפור רווחת התושבים, והיא מחפשת באופן שוטף פתרונות חכמים אשר יתמודדו ויתנו מענה לאתגרים אלו. לכן הקמנו את פרוייקט City Zone והאב יעודי, שימוקם אצלנו בפארק עתידים.

"בחודש אוקטובר האחרון יצא קול קורא לסטארט-אפים שיתנו מענה לאתגרים שיוגדרו על ידי העיריה, ואותם סטארט-אפים שימצאו כרלוונטיים לאתגרים ישבו בהאב הייעודי בפארק עתידים. הסטארט-אפים ייהנו מתמיכת מנטור מטעם הגורם הרלוונטי בעירייה, נגישות לדאטה מהעירייה ומסנסורים ומצלמות שיפרסו בעתידים וכן מתמיכה מחקרית של טובי החוקרים מאוניברסיטת תל-אביב. זה פרויקט ציבורי מהמעלה הראשונה, עם ערך ציבורי אדיר, פרוייקט שלא היה יכול לקרות בשום מקום אחר".

והחיבור לתל אביב, לא מסתכם רק שם. "אחד הערכים החזקים של פארק עתידים הוא 'התל-אביביות'. חלק מהעניין הוא להיות פעילים ככל הניתן 24/7", מתגאה שגיא. "בבוקר כאזור עסקים שוקק חיים, ובערב נמשוך לכאן את הקהילה דרך עסקי בידור ומזון. במסגרת תכנון בנין נוסף שיכלול שימושים מעורבים, שאותו מתכנן האדריכל משה צור, אנחנו מתכננים גם אולם כנסים רב תכליתי שיהיו בו כ-650 מקומות ישיבה, ויוכל לשמש הן לכנסים מקצועיים לקידום האג'נדה הטכנולוגית של פארק עתידים והן לאירועי תרבות".

יש לכם לא מעט תכניות לעתיד.

"צריך להבין שעתידים היום ממש לא דומה לעתידים של שנת 1972, כשהקימו אותה. הסביבה האורבנית סביב הפארק אינה אותה סביבה, היא שינתה ומשנה את פניה. סביב פארק עתידים נבנות כיום ומתוכננות בעתיד שכונות חדשות כמו נווה שרת מזרח שתכלול  כ-5,000 יחידות דיור נוספות, רמת השרון הולכת להקים בציר הנופש כ-6,000 יחידות דיור, ובעוד שנים בודדות עתידים תמצא את עצמה מוקפת בסביבת מגורים אינטנסיבית שבה אוכלוסייה חדשה וצעירה, ותמשוך את הקהילה שמקיפה אותה – פנימה לתוך הפארק. בהתאם, גם צירי התנועה המחברים את פארק עתידים מתפתחים. כבר היום פועל כאן מסוף אוטובוסים, יש כאן שתי תחנות רכבת קרובות, תחנת רכבת בני ברק ותחנת האוניברסיטה מהן פועלים שאטלים, הולכת להיבנות כאן תחנה של הרכבת הקלה – כך שעתידים בהחלט מתקרבת למרכז והופכת לנגד עינינו למקום מאוד מעניין, בעל ערך לדייריו ורלוונטי".

גם משרדים, גם חנייה בשפע, גם תל אביב? לפרטים ולהטבה > היכנסו