תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בעקבות המוסדיים: גם ציבור המשקיעים הרחב מאמץ את מדדי הסמארט בטא

מדדי הסמארט בטא מייחסים לפקטורים כמו מומנטום ותנודתיות כוחות משמעותיים יותר בבחירת המניות להשקעה, מאשר שווי השוק שלהן. השיטה, שמוכיחה את עצמה מזה כמה עשורים, הינה התפתחות משמעותית בעולם המדדים ופריצת דרך של ממש בעולם ההשקעות

השקעה חכמה במדדים חכמים
אלטשולר שחם

היקף ההשקעה במוצרי המדדים מסוג סמארט בטא הגיע לאחרונה לשיא של כ-660 מיליארד דולר, בעקבות קצב צמיחה מרשים של 32.6% בשנה בחמש השנים האחרונות (לפי נתוני חברת ETFGI). נתון זה מלמד הלכה למעשה כי מדדי הסמארט בטא (Smart Beta), שהיו בעבר נחלתם של המשקיעים המוסדיים המתוחכמים אומצו בשנים האחרונות ובקצב גובר גם בקרב מנהלי תיקים וציבור המשקיעים הרחב.

מדדי הסמארט בטא הם למעשה יישום של עולם ה"Factor Investing", שהתפתח בין כתלי האקדמיה בארה"ב במשך עשרות שנות מחקר. מחקרים רבים גילו שפקטורים, כמו מומנטום, תנודתיות או ערך (Value), הם למעשה הכוחות המניעים את השוק והם אלו הקובעים את תשואות המניות ותיקי ההשקעות.

הכרת הפקטורים והדרך בה הם עובדים יכולה לסייע למשקיעים להשיג את פוטנציאל עודפי התשואה, בדיוק כמו שהמשקיעים המוסדיים הגדולים וקרנות אקטיביות כבר עושות מזה כמה עשורים.

גרפים ומדדים
Shutterstock

שווי שוק מול פוטנציאל ואיכות

תורת הסמארט בטא הינה התפתחות משמעותית בעולם המדדים ופריצת דרך של ממש בעולם ההשקעות. הבשורה הגדולה שעולם זה הביא עימו היא יצירת מדדים המבוססים על אותם פקטורים ולא על סמך גודל המניות (שווי שוק) כמקובל ב"עולם המדדים המסורתיים".

בחירת מניות על בסיס פקטורים מאפשרת לסנן החוצה את המניות הפחות איכותיות, גם אם הן בעלות שווי שוק גבוה, ולמקד את ההשקעה במניות איכותיות יותר. בדרך זו קיים פוטנציאל להשיג תשואה עודפת לאורך זמן על שוק המניות.

כך לדוגמא, בשנים האחרונות מדדי הבורסה בתל אביב סבלו מחולשה ניכרת יחסית לתשואות המדדים בעולם, בעיקר בשל צניחת מניות הפארמה כמו טבע, אופקו, פריגו ועוד. אלה לא רק נכללו במדדים, אלא אף זכו למשקל גבוה בהם, רק בשל גודלן.

סינון ובחירת מניות על סמך פקטורים יכול לזהות את חולשתן של מניות אלו ולא להכלילן במדדי הסמארט בטא, או לתת להן משקל חסר. מנגד, אותם פקטורים יכולים לזהות מניות איכותיות יותר, ולמקד את ההשקעה בהן. אסטרטגיית השקעה זו עשויה לייצר תשואות עודפות למשקיעים.

בואו להכיר אלטרנטיבות השקעה בקרנות ה-Smart Beta >>>

סמארט בטא והשוק הישראלי

מדדי ה-Smart Beta מציעים אלטרנטיבה למדדי שווי השוק המסורתיים ומהווים למעשה שילוב של שני עולמות ההשקעה - האקטיבי והפאסיבי. מצד אחד הרכבת המדדים כוללת מאפיינים של ניהול השקעות אקטיבי, כלומר התחשבות בפרמטרים כגון תשואת דיבידנד, תשואות היסטוריות, סטיית תקן, מכפילים וכו', ומצד שני, אלו מדדים לכל דבר, עם המאפיינים המוכרים לנו, כגון שקיפות, עלויות נמוכות ושיטת ניהול פאסיבית הנצמדת לנכס המעקב. כלומר, למנהל ההשקעות אין יכולת התערבות בהרכב המדד.

מדדי הסמארט בטא הפכו לפופולריים בשוקי ההון העולמיים והנתונים מראים כי המשקיעים מאמצים את השיטה בקצב גובר. התחזיות מדברות על המשך צמיחת התחום הן בהיקף הנכסים והן במגוון מכשירי ההשקעה.

איך משקיעים במדדי הסמארט בטא? בעולם קיימים מכשירי ETF רבים אשר עושים שימוש בפקטורים. את הבשורה לשוק ההון הישראלי הביאה חברת סמארט בטא המצויה בבעלות משותפת של אלטשולר-שחם, אלפא ביתא וליאור כגן, ונוסדה על ידם לפני כארבע שנים וחצי.

חברת סמארט בטא מספקת שירותי ייעוץ לסדרה של קרנות נאמנות מחקות הפועלות באסטרטגיית Smart Beta, באמצעותן ניתן להיחשף למגוון נכסים בשוק המקומי ובשווקי חו"ל והיא חרטה על דגלה להמשיך לפתח ולהוביל את התחום בישראל.

Smart Beta חלוצת המדדים החכמים בישראל. לפרטים נוספים? הקליקו כאן>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#