תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איפה תשלמו הכי פחות עמלות על מסחר במניות?

למה לשלם לבנקים פי ארבע על עמלות מסחר ביחס לעלויות של בתי השקעות? - כלי חדש של הבורסה מאפשר לכם לשלם הרבה פחות

מדדי בורסה
shutterstock

אם נמאס לכם לשלם הרבה עמלות על מסחר בבורסה בבנקים, יש לכם הזדמנות להצטרף למהפכת הצרכנות של שוק ההון, ולשלם הרבה פחות.

מחשבון חדש שהשיקה הבורסה לניירות ערך בתל אביב, במטרה לספק למשקיעים כלי שיאפשר להם להשוות בין העמלות ודמי הניהול שגובים מהם הגופים השונים בשוק חושף כי עמלות המסחר בבנקים (קנייה ומכירה) גבוהות משמעותית מהעמלות שגובים בתי ההשקעות, על אותן פעולות בדיוק.

טבלת עמלות דה מרקר

מהמחשבון עולה כי במרבית הסגמנטים של השוק, בולט בית ההשקעות אקסלנס בעמלות הנמוכות שהוא גובה, בעוד לקוחות הבנקים משלמים עד פי ארבעה מלקוחות אקסלנס.

הטבלה ההשוואתית חושפת גם כי בעוד הבנקים גובים עמלות דומות למדי, בין בתי ההשקעות מתקיימת תחרות ערה שפועלת כמובן לטובת הצרכנים שנהנים ממסחר בעלויות נמוכות הרבה יותר. כך למשל, מגלה המחשבון כי לקוחות הבנקים משלמים על פעולות בישראל עמלה של 0.24% בממוצע, לעומת עמלה ממוצעת של 0.08% בלבד באקסלנס. 

טבלת השוואה בנקים מול אקסלנס

הצטרפו עכשיו למסחר בבורסה באמצעות אקסלנס ברוקראז' ותיהנו מעמלות מסחר אטרקטיביות - כנסו>>

כמה תעדיפו לשלם – 1,300 שקלים בשנה, או 180 שקלים?

"הנתונים חושפים את מה שהיה ידוע רק לחלק קטן מהמשקיעים", מדגיש דרור יריב, מנהל תחום לקוחות פרטיים ומסחר באקסלנס ברוקראז'. "לא רק שהעמלות בבנקים גבוהות הרבה יותר מאשר בבתי ההשקעות, ואקסלנס בתוכם, אלא גם שבכל הנוגע לדמי הניהול, הפערים עצומים. משקיעים עם תיק בשווי 200 אלף שקלים בבנק ישלמו עד 1,300 שקלים בשנה רק על החזקת החשבון, בעוד שלקוחות באקסלנס ברוקראז' ישלמו 15 שקלים לחודש (180 שקלים לשנה), כשגם סכום זה מתקזז כנגד עמלות קנייה ומכירה".

ממה נובעים הפערים העצומים הללו?

"הסיבה לכך היא פשוטה ומטרידה במיוחד – היעדר מודעות", קובע יריב. "משקיעים רבים לא עורכים השוואה צרכנית - והבנקים מנצלים זאת". סיבה נוספת, לדבריו, היא נוחות – "משקיעים רבים מעדיפים לנהל את חשבון ההשקעות והעו"ש במקום אחד, אך אני בספק אם הם מודעים לכך שהנוחות הזו עלולה להגיע עם תג מחיר של אלפי שקלים בשנה.

"הבנקים, שרוצים לשמר את הלקוחות שלהם, מנסים למנוע מעבר לבית השקעות. כמובן שאין כל סיבה לחשש - אקסלנס ברוקראז' היא חבר בורסה המפוקח, בדיוק כמו הבנקים, וכפוף  לרגולציה בתחום ניירות הערך. אקסלנס ובתי ההשקעות השונים מפוקחים גם על ידי רשות ניירות ערך, ושומרים את כספי הלקוחות בחשבון נאמנות כנדרש על פי הרגולציה.

"עם זאת, חשוב לזכור שהתחרות לא מסתכמת רק בעמלות, וכדאי לשים לב גם לחוויית השירות", מסביר יריב. "כך למשל, אנחנו עובדים בחפיפה לשעות המסחר בארץ ובארה"ב, עם מערכות מסחר מתוחכמות ומשוכללות. כמו כן, קיימת אפשרות לפתיחת חשבון השקעות באמצעות האינטרנט תוך עמידה בסטנדרטים הנדרשים וכל זאת ללא צורך בהגעה פיזית לסניף, כמו שהבנקים דורשים".

עלויות שקופות, מכל מחשב נייד

יריב מסביר את הרקע למהלך של הבורסה: "לפני כמה שנים, בנק ישראל חייב את הבנקים לפרסם את העמלות שהם גובים, לפי שווי החשבון. לבנקים היה אינטרס להצניע את המידע, ובתעודת הזהות הבנקאית אפשר היה לראות את הנתונים, אבל כל לקוח קיבל את המידע ביחס לבנק בו הוא פועל, ולא בהשוואה לגופים אחרים. בנוסף, ההשוואה מעולם לא פורסמה באתר בלתי תלוי ולא היתה זמינה בכל רגע נתון".

כעת, מסביר יריב, ניתן לקבל נתונים מקיפים יותר – גם מהמחשב בבית. "הבשורה שהבורסה הביאה היא מתוקף היותה הרגולטור. היא יכולה לחייב את כל חברי הבורסה לפרסם את הנתונים ולא רק את הבנקים, והיא אף העלתה את ההשוואה הזו לאתר הבורסה, כך שכל משקיע יכול להיכנס בכל רגע נתון לאתר, ולהשוות בין גובה העמלות שחבר הבורסה גובה ממנו, לבין מה שגובים חברי בורסה אחרים".

לסיכום, הכלי החדש של הבורסה לניירות ערך הוא צעד חשוב נוסף של שקיפות ושינוי בכל הקשור לעמלות שמשלמים המשקיעים. "בשנים האחרונות אנחנו מזהים שינוי בכל הקשור לחינוך פיננסי, ומשקיעים רבים בוחרים לעזוב את הבנק, לסחור במניות אצל חבר בורסה שאינו בנק, ולצמצם משמעותית את גובה העמלות שהם משלמים", אומר יריב, "להערכתנו, העובדה שהעלויות שקופות כעת צפויה להגביר את קצב השינוי".

הצטרפו עכשיו למסחר בבורסה באמצעות אקסלנס ברוקראז' ותיהנו מעמלות מסחר אטרקטיביות - כנסו>>

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.

לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.

למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il

האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.

כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.

כתבות שאולי פיספסתם

*#