יו"ר ומנכ"לית GCX אירית קריאף: "כניסת אמזון לישראל צפוייה לטלטל את שוק הקמעונאות המקומי ואת שוק הבלדרות בפרט"

אירית קריאף, יו"ר ומנכ"לית GCX
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמאזון
צילום: © Sharaf Maksumov | Dreamstime.com

הכניסה של אמזון לפעילות ישירה בישראל צפויה לטלטל את שוק הקמעונאות המקומי בכלל ואת שוק הבלדרות בפרט, כך אמרה אירית קריאף מנכ"לית GCX  בכנס E-Comercce, שנערך באחרונה בתל אביב ובו השתתפו כ- 2,000 איש הפעילים בענף.

קריאף יודעת דבר או שניים על שוק הבלדרות המקומי. ב- 15 השנים האחרונות היא עומדת בראש חברת GCX אותה הקימה בעצמה, כחלק מקבוצת קריאף. מיד עם הקמתה עשתה GCX לשוק הבלדרות ממזרח אסיה ומסין את מה שקופיקס עשתה לשוק הקפה והביאה להורדת תעריפים כמעט מיידית ב- 50%.

מאחורי GCX ניצבת קבוצת קריאף שהיא אחת מחמש קבוצות השילוח הגדולות בישראל. GCX היא כיום חברת הבלדרות הישראלית הגדולה ביותר בשוק הישראלי. בשנים האחרונות היא ניצבת במרכז המהפכה הצרכנית שעוברת על המשק הישראלי עם המעבר של יותר ויותר ישראלים לרכוש באתרי סחר בחו"ל מוצרי צריכה שונים, קטנים וגדולים. לדברי קריאף, "הצרכן הישראלי זיהה את האפשרות לרכוש מוצרים באתרים בינלאומיים ללא מע"מ וללא מיסים, למד והתמקצע בעולמות היבוא האישי, רכש אמון באבטחת המידע הפיננסי והוא יודע לדרוש שירות טוב."

למרות התפתחות היבוא האישי על ידי פרטיים עדיין קיימים פערים רבים במידע שמונגש לצרכן על ידי משרדי הממשלה והמוסדות השונים. לדברי קריאף, משרד הכלכלה הוא האחראי לנושא ונדרש כי יעשה מאמץ להגברת השקיפות שתאפשר לצרכן לדעת את זכויותיו וחובותיו, במיוחד על רקע השינויים התכופים בתחום צומח זה.

אחת הבעיות החשובות היא האבחנה בין משלוחי DDP (בהם כל המיסים שולמו מראש במועד הרכישה) ובין משלוחי DDU (בהם המיסים לא שולמו מראש). לדברי קריאף, בהיעדר סטנדרטיזציה מחייבת עולמית בתחום זה כל אתר בינלאומי פועל כראות עיניו ואינו חייב לציין את הצורך לשלם מיסים נוספים ודמי טיפול במדינת היעד. "הנושא הזה, אומרת קריאף, "הוא מקור קבוע לחיכוכים בין הצרכן (נמען החבילה) ובין חברת הבלדרות.

אירית קריאף, יו"ר ומנכ"לית GCXצילום: צילום: תמר מצפי

"חשוב לי להדגיש", אומרת קריאף, "שלחברת הבלדרות אין כל שליטה על הפרסום באתרים הבינלאומיים ובוודאי שאין לה כל אחריות עליהם. אנחנו מספקים שירותי בלדרות לספקים בינלאומיים הקשורים עם האתרים ובמרבית המקרים אין לחברות הבלדרות כל קשר ישיר אל אתרים אלה. ועם זאת, אנו משמשים זרוע ארוכה של רשות המיסים ומחויבים לפעול על פי חוקי מדינת ישראל ולגבות מיסים במקום בו הם נדרשים במהלך היבוא האישי בצירוף דמי טיפול."

בכנס ה- E-Commerce חשפה קריאף נתונים על הגידול בשוק הבלדרות הישראלי, נתונים המשקפים את מגמות הצמיחה המואצת בשוק זה. מהנתונים עולה כי ברבעון השני של 2018 גדל היקף הרכישות של הציבור הישראלי באתרים בינלאומיים ביבוא אישי, בכ- 10% בהשוואה לרבעון הקודם והם הסתכמו בכ- 7.0 מיליון דולר. יודגש כי הנתונים מתייחסים אך ורק למוצרי יבוא אישי המשוחררים על ידי GCX.

מהנתונים שהוצגו בכנס עולה עוד כי ערך עסקה ממוצעת ברבעון השני הסתכם בכ- $79.19, קיטון של כ-  7% בהשוואה לרבעון הקודם. עוד עולה מהנתונים כי 27% מהעסקאות ברבעון השני של 2018 היו בשווי גבוה מ- 75$, בהשוואה ל- 29% ברבעון הקודם, סכום המהווה את סף החבות במס למוצרים ביבוא אישי, בהתאם לחוק.

כידוע, על פי תקנות רשות המסים רכישות מחו"ל בסכומים גבוהים מ- 75$ מחויבות במכס ובמע"מ, ובמקרים של משלוח בתנאי DDU, יחול חיוב דמי טיפול בהתאם לתעריף שמפרסמות חברות השילוח באתרי האינטרנט שלהן (לדוגמא: www.GCX.co.il).

לעיתים בשל שיקולים של רשות המיסים, בדיקות מכס ואו דרישות לאישורים של משרדים ממשלתיים נוספים למוצרים ספציפים מעוכבים מוצרים שהגיעו ביבוא אישי ומועברים לאיחסון עד השלמת הליכי השחרור. לעיתים ללקוח אין שליטה על העיכוב והוא עלול למצוא עצמו עדיין מחוייב בעלויות הנוספות, דבר שיוצר לעיתים תסכול וכעס.

באשר למדינות המקור מהן נעשה היבוא ועל פי הנתונים שהוצגו בכנס עולה עוד כי כ- 48% מהרכישות נעשו באתרי סחר שמקורם בארה"ב, ובכלל זה eBay, אמזון ואחרים. נתון זה מעיד על ירידה אל מול הרבעון הקודם שעמד על כ- 57%. בנוסף, כ- 22% מההזמנות נעשו מאתרים בריטיים, לרבות מותג האופנה הפופולארי בישראל ASOS, נתון המהווה ירידה אל מול הרבעון הקודם שעמד על 27%. גידול משמעותי נרשם ברבעון השני בהזמנות שמקורן באתרים סיניים שהשיגו כ- 15%, בהשוואה ל- 6% בלבד ברבעון הקודם.  יתר ההזמנות הן מיעדים כגון טורקיה. מהנתונים בולט כי מקור הזמנות חדש שנמצא בצמיחה מהירה היא הולנד עם 4% מההזמנות, בדומה לרבעון הקודם.

כדי לעמוד בגידול המואץ של שוק היבוא האישי בישראל ולהמשיך לתת מענה מקצועי ומהיר לנמעני החבילות ביצעה GCX בשנתיים האחרונות השקעות גדולות במערך שירות הלקוחות שלה, תוך שידרוג אתר האינטרנט של החברה, הטמעת כלים חדשניים ובהם נציג שירות דיגיטלי. "ב- GCX מבינים היום, אומרת קריאף, "שבהיות החברה החוליה האחרונה בשרשרת היבוא והחוליה היחידה שדוברת עברית, הצרכן רואה בנו כתובת עיקרית לבירור תלונותיו, גם אם במרבית המקרים היא אינה כלפינו". כחלק מכך, GCX מאפשרת ללקוח שירות מעקב מלא אחר המשלוח מרגע הגעתו לישראל ועד למסירה בביתו ומציעה לו באתר של GCX מידע רב על חוקי היבוא האישי ועל אפשרויות השחרור ממכס באופן עצמאי, דרך איגוד לשכות המסחר, ללא תלות בשירותי החברה וללא שיצטרך לשלם דמי טיפול.

"אנו פועלים, אומרת קריאף, "לשיפור מתמיד בשירות תוך תהליך למידה מהתלונות ומהקשיים שאנו נתקלים בהם, כדי לסייע לצרכן הישראלי לחוות חווית רכישה טובה בתהליך היבוא האישי. אנו מבינים שהמשך הצמיחה של שוק היבוא האישי הוא חלק מתהליך חברתי עמוק של התמודדות עם יוקר המחייה בישראל. כחברת בלדרות שאמונה על הליך השחרור ממכס אנו רואים עצמנו אחראיים למקטע ה- Last mile, שיש לו השפעה משמעותית על תפיסת השירות של הצרכן. "