תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקסם חוזר: יקיצת הנדל"ן של ים כינרת

לכתבה
Suprunvitaly | Dreamstime.com

לאחר תקופה של דשדוש, סובב כינרת מתעורר כחלום תיירותי ונדל"ני, עם פיתוח מאסיבי של תשתיות, מגמת עלייה בביקושים ובמחירים והתעניינות גוברת של רשתות היוקרה. למה עכשיו?

משהו טוב עובר על הכינרת. ישראל אולי מתייבשת, אבל בכל מה שקשור לתיירות ומגורים - סביבת האגם דווקא זוכה לעדנה מפתיעה.

2017 הייתה שנת שיא בתיירות בישראל. אחד ממוקדי הזינוק הוא העיר טבריה וסביבותיה, שם נרשמו לא פחות מ-2.5 מיליון לינות תיירים. מגמה זו צפויה להימשך גם השנה, שבה חוגגת טבריה 2,000 שנים להיווסדה. באביב 2018 השתוותה לראשונה תפוסת המלונות באזור לזו של אילת.

משרד התיירות, כמו גם גורמים פרטיים, מזהים את הפוטנציאל הטמון בגילוי העיר והאזור מחדש ומשקיעים הון ומשאבים רבים בפיתוח מיזמי תיירות ותשתיות תיירות. רשתות היוקרה מצדן חוברות למהלך, ובקרוב צפויים לעלות על הקרקע כמה ריזורטים מהמפוארים בארץ. כבר בשנה שעברה הצטרפו לרשימה פנינים כמו U בוטיק כינרת וסטאי כינרת שמציעות לנופשים, יחד עם הרשתות הוותיקות יותר בעיר, חוויה מפנקת "כמו באירופה" - רק עם ארוחות הבוקר המפורסמות כחול-לבן.

בירת האגרוטק והביוטק

באחרונה, לאחר תקופה ארוכה של דריכה במקום, סובב כינרת מתעורר גם כיעד נדל"ני, ולא רק תיירותי. סוכני נדל"ן ויזמים מדווחים על ביקושים גוברים ביישובי רכס פורייה ועמק הירדן, במושבות ותיקות כמו מגדל ויבניאל, באזורי ההרחבה שביישובים הקהילתיים ובשכונות החדשות של טבריה. האחרונה, שבמשך שנים סבלה ממחסור בדיור ומהגירה שלילית, חווה עתה עלייה של 700% במספר התחלות הבנייה וקצב בנייה שלדברי גורמים בענף, מדביק את 15 השנים האחרונות.

ימה בכינרת
שאטרסטוק

גם צדו השני של האגם רואה עלייה יפה בבנייה ובפיתוח הכללי והתיירותי, עם תכניות ארוכות טווח, פרויקטים עתירי תקציב והטבות נאות לתושבי ותיירי הגולן. בניגוד לתחזיות המוקדמות, מלחמת האזרחים שהשתוללה מעבר לגבול, ושהגיעה באחרונה לסיומה, לא הפרה את השקט הפסטורלי של הרמה הישראלית ואף לא הפחיתה את תפוסת המלונות והצימרים, או את הביקוש לנדל"ן.   

להתעניינות המחודשת ואולי חסרת התקדים באזור תרמה גם מדיניות מכוונת, מגובה בלא מעט כסף ציבורי. במסגרת התוכנית האסטרטגית לפיתוח הצפון, פרי יוזמה ממשלתית ומקומית, מתוכננת שורת צעדים שאמורים להפריח את האזור ולהפוך אותו לחבל ארץ שוקק, חדשני ומבוקש.

הפיכת נמל התעופה מחניים לשדה בינלאומי; שדרוג ארבעת בתי החולים שבצפון; הקמת אוניברסיטה, מרכז לחדשנות, שלוש חממות טכנולוגיות ומכון לאומי למזון; הפיכת הצפון למרכז למחקרים קליניים בתחום בריאות המזון; יצירת מסה קריטית של מחקר לחקלאות ולמזון - אגרוטק וביוטק; העתקת בסיסי לוגיסטיקה של צה"ל לאזור; פיתוח אזורי תעסוקה באמצעות הגדלת הטבות המס - אלו רק דוגמאות לצעדים שכבר אושרו, והרשויות המקומיות מבטיחות עוד הפתעות בהמשך.  

בצד הפיתוח המואץ, עומדים נאמני הסביבה על המשמר במטרה לצמצם ככל שניתן את הפגיעה בחי, בצומח ובקסם שעל ים כינרת. החברה להגנת הטבע מקדמת את שביל סובב כינרת - מסלול טיול רגלי מסומן, אשר יקיף את האגם כולו קרוב ככל שניתן לשפת המים. יותר ממחצית החופים, באורך של 35 ק"מ, כבר סומנו והוכשרו להליכה על-ידי הוועדה לסימון שבילי ישראל. כל זאת כחלק מהחזון להחזיר את הכינרת להוות נכס תרבותי וטבעי, ולהקפיד על עקרונות של פיתוח בר קיימא בסביבות האגם.   

ימה בכינרת
שאטרסטוק

יחידות נופש על שפת המים

לטייטל "הדבר הגדול הבא", שכבר כעת מיוחס לסובב כינרת, יש גם מחיר, תרתי משמע. עם העלייה בביקושים, ולמרות תקופה של קיפאון ואף ירידה מסוימת במחירי הדיור בארץ, ניתן כבר לראות את ראשיתה של עליית המחירים בסביבת האגם, הן לרכישה והן להשכרה. מגמה זו מזינה מצידה את התנועה חזרה של בני המקום ואת הגעתם של זוגות צעירים מהמרכז, שמזהים אף הם את הפוטנציאל ומבקשים ליהנות ממנו כל עוד ידם משגת.

במקביל ניכרת התעניינות גוברת באזור מצד בעלי ממון ואמצעים מהארץ ומחו"ל, בחיפוש אחר הזדמנויות ומוקדים להשקעות בסדרי גודל אחרים לגמרי. סנוניות ראשונות בדמות יחידות דיור ממש על שפת המים ניתן כבר לראות בשטח. כאן, בהתחשב בעובדה שהכינרת היא האגם הגדול היחיד בישראל, עם היצע מוגבל וללא אלטרנטיבות, סביר להניח כי בטווח הרחוק המחירים יאמירו. אך לפחות בשלב זה מדובר בחבילות נופש לפרקי זמן מוגבלים, ופחות למגורי קבע. את האופציה האחרונה משאירים הישראלים, בינתיים, ליעדים נחשקים כמו אי יוון, תאילנד והקאריביים, הריוויירה הצרפתית והאיטלקית או שמורות הטבע של ויאטנם.