לשמוע על החיים מנקודת מבט אחרת: אירוע "אנשים שבדרך כלל לא מרצים" חוזר

מיילדת, פליט מדאפרור ויוצאת תעשיית המין נכנסים להאנגר 11: זוהי אינה התחלה של בדיחה, אלא רשימה חלקית של הנואמים שייקחו חלק באירוע במיוחד, שיתקיים תל אביב זו השנה החמישית

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קהל יושב בהרצאה
תוכן מקודם
תוכן מקודם

ביום ראשון הקרוב, יתקיים בתל-אביב בפעם החמישית אירוע ייחודי של הרצאות קצרות מפי דוברים שרובנו לא זוכים לשמוע ביום יום - ׳אנשים שבדרך כלל לא מרצים׳. על הבמה יעלו בהתרגשות שבעה אנשים שיספרו מה זה להיות הם, ובניגוד למקובל בימינו, אלה לא יהיו בהכרח סיפורי הצלחה זוהרים, אלא סיפורים אנושיים; סיפורים שנראים לכאורה קטנים, אבל במידה רבה מספרים את הסיפור של כל אחד מאיתנו, תוך התמקדות בקונפליקטים יומיומיים, חוויות, מחשבות ורגעים אנושיים שכולנו יכולים להתחבר אליהם.

דפי שושנה אלפרן, מנהלת התוכן, מלהקת ובימאית האירוע מאז נולד הרעיון, מספרת: ״מה שמניע אותי בהנחייה ובתהליך העבודה עם הדוברים, היא יצירת ערב אחד, שבו עולים על הבמה שבעה דוברים מכל הקשת החברתית, שמספרים על החיים מנקודת מבטם. לשמוע מישהו שכנראה לא היית שומע בפלטפורמה אחרת מספר מה זה להיות הוא פתאום גורם לך להבין שיש לכולנו נקודות השקה, כולנו בצורה זו או אחרת, חושבים את אותן מחשבות, מפחדים ורוצים את אותם הדברים. ומשהו בסיפורים האלה, בערב המגוון הזה, שיש בו למשל שוטפת גופות, פרסומאי, חרדית ורווק תל אביבי מעורר הזדהות ואמפתיה, ומייצר שינוי חשיבה אצל אנשים. לדוגמה, אם תשמע פקחית חנייה שמספרת איך נראים החיים מנקודת המבט שלה, אולי בפעם הבאה שתפגוש פקחית תבין אותה יותר ותדבר אליה אחרת, גם אם תקבל בסוף המפגש דו"ח. מבחינתי, המטרה היא שנצא מהערב הזה ואולי נחשוב קצת אחרת״.

את הרעיון למיזם ׳אנשים שבדרך כלל לא מרצים׳ הגתה קהילת זה.זה. הקהילה התהוותה בשנת 2011, זמן מועט לפני התעוררות המחאה החברתית, במפגשי חברים שאט שאט הפכו למסגרת של ממש, המאפשרת לצעירים להגשים את עצמם בצורה יצירתית ומהנה, ושהעשייה בה היא למען האחר והכלל. עם הזמן נבנה גם מודל כלכלי בר-קיימא, בו כל הרווחים חוזרים לארגון ומושקעים בקידום והקמת פרויקטים חברתיים נוספים. אחד הרעיונות הראשונים שעלו ושמתקיים בהצלחה גם כיום הוא פילהרמונית הרחוב, הרכב מוזיקה לאירועים פרטיים או עסקיים. זהו הרכב של נגנים ונגניות שעלו לארץ ובשל קשיים שונים של תהליך הקליטה, נאלצו לזנוח את מקצועם כנגנים. ארגון זה.זה יצר עבורם פלטפורמה של ניהול מוזיקלי, הפקה ומערכת שיווק שאיפשרו להם לחזור ולעסוק בנגינה, למסד את עבודתם, ולקבל שכר הולם ויציב.

פרויקט נוסף של הארגון הוא סטודיו זאת.זאת. הסטודיו הוקם בשנת 2012 בשיתוף פעולה עם תל"מ (מרכז יום לאסירות משוחררות) והרשות לשיקום האסיר במטרה להעניק הכשרה, פרנסה והעצמה לאסירות משוחררות.

צילום: דנה בר און

"בכל אחד מהמיזמים שלנו אנחנו ניגשים לסוגיות חברתיות באופן יצירתי,"  אומרת עינת לייטרסדורף, מנכ״לית הארגון, ״והמיזם ׳אנשים שבדרך כלל לא מרצים׳ הוא קונספט ייחודי שמהווה עבורנו פלטפורמה להפצת אמפתיה, מצרך דרוש בעולמנו היום. אנחנו נחשפים במהלך היום שלנו להמון עימותים, ושימוש בכוח לרעה. גם בלי ללכת לשום מקום, הודעות הפוש שאנחנו מקבלים לטלפון שלנו מלאות בסיפורים על אנשים ששומעים רק את עצמם. בערב הזה אנחנו נותנים לקהל שלנו הזדמנות להקשיב, ולהרחיב את עצמם בנקודות מבט של אחרים."

המיזם התחיל לפני חמש שנים בתל אביב, בערב הרצאות שהתקיים מול קהל של 300 איש, ומאז התרחב. האירוע ממשיך להתקיים אחת לשנה בתל-אביב וכיום מגיעים אליו 4,000 איש. "מדובר בכמות לא מבוטלת של אנשים, שמוצאים עניין בסיפורים שאנחנו מנגישים להם בבמה הזו.״ מוסיפה לייטרסדורף. ״זה מרגש לראות את ההיענות. אנשים רבים שרוצים לראות כאן משהו אחר, מקבלים ערב של פתיחת לבבות והשראה, שיובילו בתקווה, לעשייה של ממש״.

נדמה שהעשייה אכן קורמת עור וגידים. רק בשנה האחרונה, בשיתוף פעולה של זה.זה עם קרן ROI, התקיימו בארץ עוד שני אירועים של ׳אנשים שבדרך כלל לא מרצים׳, בפרדס-חנה-ג׳יסר א-זרקא ובאשקלון, והמיזם אף הפך גלובלי כשאירועים דומים התקיימו בניו יורק, סן פרנסיסקו ובואנוס איירס. כל אחד מהאירועים הובל והופק על-ידי קהילת צעירים באותה עיר. ״צוותי הקהילה מכל אחת מהערים הגיעו לסדנה מרוכזת שהעברנו להם בתל אביב, וליווי שלנו לאורך כמה חודשים, כדי להצליח להפיק את האירוע בסטנדרטים שהצבנו, תוך התבססות על אנשי הקהילה המקומית. אלה קשרים בין אנשים שחוצים יבשות וזה סימן שהם יושבים על נקודות שנוגעות להרבה אנשים היום״ מסבירה לייטרסדורף.

ההצלחה של ׳אנשים שבדרך כלל לא מרצים׳ איפשרה לזה.זה להציע את הקונספט גם לחברות וארגונים, כתוכן ערכי מקרב ומעורר השראה. ״אנחנו כל הזמן מחפשים דרכים להרחיב את האימפקט של המיזמים שלנו. העובדה שהפרויקט מצליח ואנחנו מקבלים יותר ויותר פניות מחברות, מראה שגם ארגונים עסקיים מבינים את הערך של הקשבה ואמפתיה בין בני אדם כבסיס לחברה בריאה יותר, ובמובן הזה אני מרגישה שזה.זה נמצא במסלול שבו העולם צועד, ומאפשר להם להתקדם לכיוונים האלה."

הדוברים שישתתפו השנה ב׳אנשים שבדרך כלל לא מרצים׳: נבו כהן, המתמודד עם מחלת הטורט; טל מילר, כותב נאומים; תניה לשובר, מיילדת; ניר שטראוס, שחקן ויוצר; אלצאדיק צדיק אחמד, פליט יוצא דארפור; חנה ויימן, אם ליוצאת בשאלה; ולורן, מי שעבדה בעברה בתעשיית המין. האירוע יתקיים ביום ראשון, 1.7.2018, בהאנגר 11 נמל תל אביב, מחיר כרטיס- 65 שקלים.

לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים>>