תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עמנואל ארביב על פגישת טראמפ קים: האם תהיה לה השפעה על הצפון קוריאנים?

גלעד קמר
IAM

אחת השאלות המעניינות שעולות לאחר פסגת סינגפור, היא האם וכיצד תושפע צפון קוריאה. כמובן שמוקדם לקבוע, אך עיון בדברים הידועים לנו על המדינה ועל שליטה העליון, עשוי להראות כי הפגישה היא נדבך אחד במהלך גדול יותר – אשר כולם במערב מקווים שיתרחש.

כמה מילים על הממשל בצפון קוריאה

קים ג'ונג און הינו השליט העליון של צפון קוריאה במהלך שבע השנים האחרונות, ונוהג ביד תקיפה בעמו כפי שעשו אביו וסבו. ואולם, לא כולם במערב יודעים שבצפון קוריאה בעצם קיימות מפלגות, אשר ממלאות לצד קים תפקידים אדמיניסטרטיביים מהותיים. הבעיה היא כמובן שישנן שתי מפלגות בלבד בפרלמנט, שכל 687 חבריו נמנים עליהן. לכאורה חברים אלו נבחרים בבחירות כלליות אחת לחמש שנים, אך למעשה הבחירה (אם קיימת בכלל) - מוגבלת ביותר. יש הסבורים כי מדובר בשלטון קומוניסטי, דוגמת זה הקיים בסין או בברה"מ שתמכה רבות בצפון קוריאנים, אולם לפי החוקה השלטון נתון בידי העם, דבר שאינו מתיישב כל כך עם ההכרזה על סבו של קים בתור המנהיג הנצחי. מסתבר שגם מנהיגים נצחיים מוחלפים והנכד קים ג'ונג און הוא כאמור השליט העליון מאז 2011. מטבע הדברים, קבוצה מצומצמת של כמה עשרות אלפים מקורבים לצלחת, נהנית מתנאי חיים טובים בהרבה משאר האוכלוסייה, שחלקים גדולים ממנה אף סובלים מעוני מחפיר.

האם אפשר להתבטא בצפון קוריאה?

ספק רב אם שורות כמו אלו שנכתבו לעיל היו ניתנות לפרסום כלשהו בצפון קוריאה. לאזרחי המדינה אין כמובן גישה לאינטרנט, העיתונים כולם מצויים בשירות המפלגות השולטות, אי אפשר להתקשר לחו"ל ואין טלוויזיה בכבלים. גם הביטוי ברחוב רחוק מלהיות חופשי. מצב עניינים זה נובע, בין היתר, מדאגותיו של מממשל שצמח, נעזר ונתמך מאז מחצית המאה הקודמת על ידי בנות ברית קומוניסטיות. הגוש הקומוניסטי החזק של ברה"מ הלך והתפורר עד שהגיע לנקודת השבירה שלו בסביבות 1989, עם נפילתה של חומת ברלין, דבר שהותיר את הצפון קוריאנים מבודדים במידה רבה. העיניים נישאו אל משטרים נוספים שהתאפיינו בממשל ריכוזי, כמו למשל בעיראק ובלוב, ומשפחת קים ראתה כיצד הם מטופלים על ידי העולם המערבי עד קריסתם והרג המנהיגים. על כן, אובדן שליטה פנימית הוא הדבר האחרון שיכול להרשות לעצמו השליט העליון בצפון קוריאה, כמו גם את אובדן השליטה החיצונית שמושגת באמצעות הארסנל הגרעיני. כפי שנראה בהמשך, הדברים גם עשויים להשתנות.

עוד דוגמא לחופש הביטוי המוגבל עד אפסי של אזרחי צפון קוריאה, הוא מחנות העבודה או החינוך מחדש (ישנם דיווחים על מחנות כאלו גם בסין). מדובר במחנות בהן מונהגת שגרה קשה ביותר של עבודת פרך ואליהם נשלחים אזרחי המדינה שמביעים עמדות בלתי מקובלות על המשטר. יש לשים לב כי לא מדובר במתקני כליאה לפושעים "רגילים" אלא במחנות המיועדים אך ורק לאסירים הכלואים בהם עקב עמדות פוליטיות. ההערכות מדברות כיום על כ- 200 אלף אזרחי צפון קוריאה אשר כלואים במחנות אלו שמשתרעים על פני מאות רבות של קילומטרים רבועים.

האם קים מייצג קו "מערבי" יותר?

ייתכן שפגישת טראמפ קים היא אבן דרך בשינויים הצפויים לצפון קוריאה, אך זו אבן אחת בלבד ויש עוד נדבכים רבים לשינוי עתידי – אם יקרה. אחד החשובים שבהם הוא כמובן המנהיג קים ג'ונג און על תפיסת עולמו ונטיותיו. על פני השטח מצטייר קים בתור שליט נוקשה ואפילו כעריץ אכזרי, ומובן שבמערב מתקשים לעכל את השיטות שבהן נוהג המשטר באזרחיו. במידה רבה הוא נהג עד כה כמו אביו וסבו, למשל כאשר הוציא להורג את אחד מקרובי משפחתו באופן פומבי, כאשר התרחשו טיהורים מרחיקי לכת בצמרת, כאשר ביטל את הסכם שביתת הנשק עם דרום קוריאה השכנה, וכאשר המשיך ביתר שאת את פיתוח תוכנית הגרעין ותוכנית הטילים הבליסטיים – למרות שבתחילה הכריז על השהייתן. קשה למערב גם להבין או להסכים, ולו במידה הקטנה ביותר, עם המשך הדיכוי של חופש הביטוי וזכויות האזרח, ועם מניירות כמו הרמון המונה מאות נשים שאמורות לספק את גחמותיו של המנהיג. 

ואולם, יודעי דבר גורסים שמתחת לפני השטח הדברים שונים. לא כולם יודעים זאת, אך קים בילה את שנות ילדותו בבית ספר יוקרתי בשווייץ בו לו למד עם בניהם של שועים ומנהיגים מכל רחבי העולם. אמנם עם פיקוח של אביו – אך מרחוק. כך נחשף לאורחות ולרמת החיים הנהוגה במערב, שהיא שונה לאין ערוך מזו הקיימת בצפון קוריאה. אין זה מופרך לחשוב כי שנים אלו עיצבו במידה מסוימת את תפיסת עולמו, בעוד הוא רואה כיצד גם האזרח הקטן יכול לבטא באופן חופשי את דעותיו, ואינו סובל חרפת רעב כפי שהיה באותן השנים בארצו.

לאורך זמן רבו השמועות על מנהגים "מערביים" לכאורה של השליט העליון, שנודע למשל בחיבתו לשירת קריוקי ובהערצתו לקבוצת ה – N.BA שיקגו בולס בתקופתה הזוהרת של מייקל ג'ורדן ודניס רודמן. האחרון, שנחשב ל- "ציפור מוזרה" בפני עצמו, אף הפך למעין ידיד של קים והגיע לבקרו במספר הזדמנויות בצפון קוריאה. הוא מספר על אדם שאין בו כל שנאה למערב או שאיפה להילחם בו. אכן, מי שראה כיצד הגיב השליט העליון לעיתונאים בסינגפור, ואת החיוך על פניו למול האהדה לה זכה, יכול היה לחוש כי יש בו מן הרצון להתקבל על ידי הקהילה הבינלאומית.

אז כיצד תשפיע הפגישה עם טראמפ על הצפון קוריאנים?

ניתן לראות אם כן, שהיסוד להיפתחות מסוימת כלפי המערב כבר קיים אצל השליט העליון. סביר להניח שלא באמת יפרק את הארסנל הגרעיני שמבטיח את הישרדותו בזירה הבינלאומית, אך ייתכן שהשאיפה להכרה על ידי המערב, והרצון להביא לעמו רמת חיים טובה יותר, עשויים להוביל למספר שינויים הדרגתיים. הפגישה של קים עם טראמפ עשויה להתברר כנקודת ציון חשובה בדרך להקלות, גם אם מינוריות או כדי לצאת ידי חובה, בכל הקשור לחופש הביטוי וזכויות האדם של כך יקרים לליבו של המערב. ואם כך יהיה – הרי שבפסגת סינגפור הייתה תועלת רבה לצפון קוריאנים – ללא קשר לתוצאותיה במישורים אחרים.

אודות הכותב: עמנואל ארביב הוא איש עסקים, יו"ר ומנכ"ל חברת Intergrated Asset Management, המתמחה בענף הפיננסים. בעל תואר ABA במנהל עסקים (אוניברסיטת בוקיני, מילאנו), ותואר MBA בכלכלה ומימון. עמנואל ארביב שותף ומעורב מזה שנים בפעילות עסקית בינלאומית המחייבת בין היתר בקיאות באקטואליה וביחסים בינלאומיים.

כתבות שאולי פיספסתם

*#