תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סוחרים, איך תוציאו יותר מהכסף שלכם במחצית השנייה של 2018?

אחרי מחצית ראשונה סוערת, ששילבה מגמות סותרות בשוק ההון, אפשר להתחיל לחזות מה יקרה בששת החודשים הבאים – בזהירות המתבקשת

סוחר בבורסה מצביע על גרף
פרסומת

המחצית הראשונה של 2018 מתקרבת לסיומה, ואפשר כבר לומר שהיתה זו אחת התקופות הסוערות ביותר בשוק ההון זה זמן רב. 2018 נפתחה בעליות חדות בשוק המניות, על רקע כניסתה של רפורמת המס בארה"ב לתוקף, ופרסום אינדיקטורים חיוביים לגבי הכלכלה האמריקאית.

ואולם, כבר ברבעון הראשון החלו להעיב על האווירה החיובית חששות שונים של המשקיעים – בין היתר, מהתפתחותה של מלחמת סחר בין ארה"ב לסין; ממחירי הסחורות הגואים; ומתחים גיאו-פוליטיים, על רקע ביטול הסכמי הגרעין מול איראן.

בין הגורמים שדחפו לעליית מחירי הסחורות היו שיבושי היצע בוונצואלה, הידוק מכסות של קרטל הנפט וחששות מחידוש הסנקציות על איראן – שהתממשו בתחילת מאי, אז הכריז הנשיא דונלד טראמפ על פרישת ארה"ב מההסכם.

העלייה במחירי הסחורות דחפה למעלה את ציפיות האינפלציה, ואלה, בתורן, העלו את תשואות האג"ח - עד שבשלב מסוים, אלו נהפכו בעצמן לגורם סיכון לתמחור שוק המניות.

הקשר לעונת הדוחות

עונת דוחות כספיים מצוינת, בסוף הרבעון הראשון של 2018, הצליחה לקזז באופן חלקי את השפעת החדשות הרעות, ואף להחזיר את השוק לתוואי של עלייה. ואולם במקביל, קצב עליית השכר בארה"ב איכזב ונותר בשיעור מתון, למרות המשך ההידוק בשוק העבודה ושיעור האבטלה הנמוך ביותר זה עשורים.

לדברי אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי באקסלנס בית השקעות, "תופעות סותרות אלו הביאו את המשקיעים להעריך שסביר להניח שהמגמות הנוכחיות בשוק – עליית מחירי הסחורות ועליית הריבית בארה"ב - לא יימשכו לאורך זמן, וציפיות אלה באו לידי ביטוי בירידת מחירו העתידי של הנפט ובהשתטחות עקום התשואות. לסיכום, ניתן לומר כי המחצית הראשונה של 2018 אופיינה בכוחות חזקים שקיזזו זה את זה באופן חלקי, והותירו את המשקיעים במתח לגבי המחצית השנייה".

איפה כדאי להשקיע ב-2018?

משקיעים שמנסים להעריך מהם האפיקים המומלצים להשקעה במחצית הבאה של 2018, עומדים בפני סיכון גדול - לאור הכוחות הסותרים שפועלים כיום בכלכלה העולמית. במצב כזה, אומר כהנוביץ, "ההעדפה שלנו היא לא לחפש אפיק מנצח אחד, אלא לתאר שילוב אפיקים שהמתאם הצפוי ביניהם יעזור למקסם את התשואה ביחס לסיכון. "

"כך למשל, בנטרול היחלשות השקל ועליית מחירי הסחורות, המחירים בישראל עדיין דפלציוניים - מה שמוסיף לתמוך במח"מ הארוך בשוק האג"ח המקומי. עם זאת, המומנטום של היחלשות השקל עשוי להימשך; וכדי לנהל סיכון זה, יש יתרון בהסטת השקעות לחו"ל. האינדיקטורים לגבי הכלכלה העולמית והמקומית עדיין חיוביים, ולכן אנחנו לא רואים סיבה לרדת מרכבת הסיכון".

אם אתם כבר עוסקים במסחר חו"ל, או שוקלים להתחיל - היכנסו עכשיו, בחרו את מסלול המסחר המתאים לכם וגלו עד כמה זה קל ופשוט כאשר קיים מערך טכנולוגי משוכלל עם תמיכה בעברית, בכל שעות המסחר.

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים>>

ומה לגבי אפיק המניות?

"אנו מעריכים כי אפיק המניות מתומחר בצורה כדאית, כשרווחיות החברות ממשיכה לשבור שיאים בעוד המחירים אינם עולים - מה שבא לידי ביטוי במכפיל הרווחי העתידי הנמוך באופן היסטורי. ובכל זאת, השלב המתקדם במחזור הכלכלי יוצר חששות; אך גם במקרה הזה, המח"מ הארוך באג"ח - הן המקומי והן האמריקאי - יגדר כנראה בצורה טובה את הסיכון לאירוע מפתיע מסוג 'ברבור שחור'".

כהנוביץ מציין גם את הסיכון העיקרי בשילוב האפיקים האמור לעיל – "המשך התפרצות אינפלציונית, שלא נגזרת משיפור במצב הכלכלי, אלא משיבוש היצע בשוק הסחורות". עם זאת, הוא אומר, "זהו סיכון שאנו מרגישים נוח לקחת אותו בהשקעה לטווח בינוני ומעלה, כששיבושים סופם להתיישב".

יעדי ההשקעה: ארה"ב בולטת לטובה

גרפים של בורסה
פרסומת

באשר ליעדי ההשקעה למחצית הבאה, כהנוביץ סבור כי בתקופה האחרונה כלכלת אירופה מאכזבת, בעוד הכלכלות של השווקים המתעוררים מצויות במומנטום של נחיתה מהגבהים שהגיעו אליהם בשנה הקודמת. ואולם, הוא אומר, "כלכלת ארה"ב ממשיכה לבלוט לטובה, וזה בא לידי ביטוי בכך שהדולר שוב מתחזק ברחבי העולם.

"הדינמיקה הגלובלית בשווקים מושפעת בין היתר מהדינמיקה במחירי הסחורות, כשמדינות שנשענות על יבוא נפט מאופיינות ברובן בחולשה יחסית, ביניהן גם ישראל, על השקל שלה. מכיוון שחלק משמעותי מהדינמיקה כיום מיוחס למלחמות הסחר וסנקציות, ולא רק לכוחות טבעיים, לא מין הנמנע שבמחצית השנייה של 2018 נראה מהפך. לכן, ההמלצה כיום היא לא לנסות לבחור מדינות בודדות, אלא להשקיע בצורה רוחבית יותר - מה שאומר, בין היתר, להקטין את המשקל של ישראל בתיק הכולל, לטובת הגדלת הפיזור הגיאוגרפי".

בשורה התחתונה

האם יש הזדמנויות שכדאי לנצל בחודשים הקרובים? התשובה מורכבת. נראה ששוק ההון נקלע במחצית הראשונה של השנה לדילמה. מצד אחד, הכלכלה חזקה;, ומנגד, האינפלציה עולה וכך גם התשואות, מה שפוגע בתמחור הנכסים. מי שבעיקר נפגע משילוב כזה הם המח"מים הארוכים באג"ח הבטוחות, שמבחינתן מדובר במכה כפולה.

לעומתן, שוק המניות הצליח להחזיק מעמד, גם לאור הפתעות חיוביות בדוחות הכספיים. מאחר שהאינפלציה הגבוהה נובעת בעיקר מהעלייה במחירי הסחורות, נראה שעתידן ימשיך להיות הגורם המסביר העיקרי לתמחור בשוק. לדברי כהנוביץ, "אם שמים בצד את הסחורות, אנו רואים שוק מניות במחירי הזדמנות, בהשוואה היסטורית של המכפיל העתידי הצפוי, ומח"מ ארוך בשוק אג"ח שנסחר בתשואות גבוהות - שלא מביאות בחשבון אפשרות של משבר.

"לכן, אנו רואים לטווח הקצר הזדמנות בשוק המניות - ולטווח הארוך, הזדמנות במח"מ הארוך. הסיכון העיקרי הוא המשך המומנטום הנוכחי, של ריצה מלאכותית במחירי הסחורות, הנשענת גם על מלחמות הסחר, ומעלה, אגב כך, את מתווה העלאות הריבית".

לסיכום, שווקי חו"ל טומנים בחובם שפע גדול של הזדמנויות השקעה - בשלל מיקומים גיאוגרפיים וסקטורים מגוונים, הכוללים פיננסים, תעשייה, אופנה, טכנולוגיה ועוד.

 אם אתם כבר עוסקים במסחר חו"ל, או שוקלים להתחיל - היכנסו עכשיו, בחרו את מסלול המסחר המתאים לכם וגלו עד כמה זה קל ופשוט כאשר קיים מערך טכנולוגי משוכלל עם תמיכה בעברית, בכל שעות המסחר.

להצטרפות ללא תשלום וקבלת פרטים>>

 

הסקירה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

אקסלנס נשואה שירותי בורסה בע"מ ("החברה") הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך.

לחברה זיקה למוצרים פיננסיים בשל היותה חלק מקבוצת אקסלנס אשר הינה חלק מקבוצת דלק, אשר עוסקת, בין היתר, בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, שיווק השקעות, ביצוע פעולות בבורסה, בבנקאות להשקעות, חיתום והפצה להנפקות, ניהול קרנות נאמנות והנפקת תעודות סל.

למידע ולגילוי נאות אודות זיקתן של חברות מקבוצת אקסלנס לנכסים פיננסיים ו/או לגופים מוסדיים, ראה לשונית "גילוי נאות" באתר אקסלנס www.xnes.co.il. 

האמור בכתבה זו נכון למועד פרסומה בלבד. כל התקשרות בין החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס לבין הלקוח תעשה באמצעות הסכם פתיחת חשבון ובהתאם לדין, ותנאי הסכם ההתקשרות כאמור, הם אלו שיחייבו את החברה והם בלבד.

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שהחברה ביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. לא מומלץ לקבל החלטות השקעה בהסתמך על סקירה זו בלבד ויש להתייעץ עם בעל רישיון מתאים בטרם ביצוע כל השקעה שהיא. החברה ו/או כל חברה אחרת מקבוצת אקסלנס, חברות בשליטתה וכך בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו.

כל הזכויות בסקירה זו שייכות לחברה והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהחברה וללא ציון הערה זו בגוף הטקסט, במקום הבולט לעין, הנה אסורה, אם לא צוין אחרת.

כתבות שאולי פיספסתם

*#