תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקו הדק בין עובד מעולה ועובד מועל

רעידת אדמה ארגונית, זה מה שמעילה מחוללת בארגון. לא פעם שומעים על בכיר או עובד שגונב, מועל ומפר אמונים לארגון בו עובד. מדובר על פגיעה שהיא מעבר לפגיעה כספית ומעורבים בה אמוציות, קשרים ויחסים, איבוד מידע יקר ערך ונזקים הן לטווח המיידי והן לשנים קדימה

כסף, חליפה

>> הכותב הינו עמי ג'רבי, מנכ"ל גל חקירות–ייעוץ ומידע.

שלושת הסיבות העיקריות למעילה הן: מצוקה כלכלית במשפחה, חוסר בקרה בארגון וזיהוי הפרצה ע"י העובד והרגשת קיפוח וניצול. במרבית המקרים מדובר על עברה שניתן היה למנוע אותה עם קצת מודעות ניהולית ובקרה צמודה, אך ישנם מקרים שניתן לטפל בהם רק בחכמת הבדיעבד. מדובר על מקרים בהם עובד בכיר, מי שהוגדר כעובד מעולה, "יד ימינו של..." וכד' התגלה בסופו של דבר כעובד מועל ונוכל.

מחקרים בארץ ובעולם מוכיחים כי תופעת מעילת עובדים גבוהה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. לכן, גם ההלם מגילוי המעשה הוא עצום ורק לאחר מעשה ניתן לראות כיצד ארגון כזה או אחר התנהל טרם המעשה וכמה מודעות היו למנהלים ולמי שאמון על הפיקוח והבקרה.

מאחר ולעתים אין מודעות לתופעה או שקיימת "עצימת עיניים" ושאננות, חשוב להציג בפני בעלי עסקים ומנהלים את הנושא ולסייע להם לשנות את תפיסתם בנוגע לפרופיל המועל הפוטנציאלי ולסוגי העסקים שנמצאים בסכנה, מאחר וכל עסק עלול למצוא עצמו נפגע בדרך כזו או אחרת.

חשוב להעלות למודעות התרבותית את נושא האמון והמוסר ולבנות תוכנית כלל ארגונית במטרה לצמצם את פוטנציאל המעילה והפגיעה. זה נכון שיש סוגי עסקים רבים, גדולים וקטנים, חברות מסועפות וחברות במבנה פשוט וישנם כלים שונים ומגוונים ובקרות רבות ולא הכל מתאים לכולם, אך העלאת המודעות היא שלב חיוני וקריטי להגנה על העסק.

תוכנית למניעת מעילות חייבת לכלול פעילויות מנע ופעילויות לאחר מעשה וקיימים גופים שונים העוסקים בתחום. למשרד חקירות פרטיות יש את הידע, הכלים והיכולת לעבוד בכל החזיתות ולספק לעסקים הגנה מושלמת.

השלב הראשון הוא כמובן ביצוע פעולות לצמצם את הסיכון הכללי למעילות, נקודות מהותיות ולאתר פרצה הקוראת למועל, אך במידה והשלב הזה לא צלח משרד חקירות יכול לספק לעסק כלים לאיתור מוקדם ואיתותים לקיומה של מעילה.

>> גל חקירות-ייעוץ ומידע - לכל הפרטים

כדי לוודא את איכות ההון האנושי ואת הפוטנציאל של עובד כזה או אחר לבצע גניבה, חשוב להקפיד על מבדקי קבלת עבודה לא רק בפן המקצועי, חשוב לבדוק את הרקע שלהם, האם יש עבר פלילי או הסתבכות עם החוק, רקורד גניבה קודם, בעיות כלכליות, התמכרויות או ענייני מוסר לקוי אחר. כל זאת ניתן לקבל באמצעות חוקר פרטי אשר אמון על איסוף מידע ומעקבים ויכול להגיע למידע מדויק ולהוכחות במידת הצורך. המידע שנאסף בדיסקרטיות יכול להעיד כל טיבו של המועמד ולסייע בקבלת ההחלטה האם להעסיקו או לאו ולחסוך עוגמת נפש עתידית.

מומלץ לבצע גם הערכות תקופתיות הבוחנות את אמינותם ויושרם של העובדים. היו כבר מקרים שעובדים שנתפסו כאמינים שינו עורם ומעלו בכספי הארגון, בעיקר בשל מצוקה שהופיעה. גילוי מוקדם של מצוקה יכול למנוע באופן ודאי את המעילה.

עובד מעולה יכול בן ליל להפוך לעובד מועל, נסיבות שונות עלולות לגרום לו לרדת מדרך הישר ולפגוע בחסינותו של העסק. בדיקות תקופתיות, המבוצעות באופן מקצועי ע"י חוקר פרטי מנוסה היודע לקרוא את נפש האדם ולהבחין בניואנסים רגשיים עשויות לחשוף מעילות בשלבים מוקדמים מנוע לגמרי וכן להרתיע עבריינים מועדים.

במידה ולא הצליחו לתפוס את המעילה בעודה באיבה וקיים חשד לקיום עבירה, ניתן להיעזר בחוקר פרטי לאיסוף הוכחות חותכות של העובד הספציפי. למשרד חקירות פרטיות יש ערך מוסף ביכולת לאסוף מידע מגוון ולתרגמו במהירות, להשיג הוכחות חותכות אודות הפרת אמונים או העבירה שבוצעה ולהגיש תיק עובדתי מגובה באופן מושלם.

זה נכון שהרגולציה בישראל מעודדת ארגונים לשמור על עצמם ממעילות וגניבות, זה נכון שיש מערכות הגנה כאלה ואחרות היכולות לסייע להן, אך לא ניתן למנוע באופן וודאי עבירות של מרמה, הפרת אמונים, גניבה, שוחד וכד' בארגון. וכאן יש צורך בעבודת בילוש דיסקרטית ומקצועית של משרד חקירות מורשה המעניק לארגונים את השקט לו הם זקוקים לצמיחה עסקית.

כתבות שאולי פיספסתם

*#