רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חבילה עוברת: מה עובר המשלוח שלנו עד שהוא מגיע אל היעד?

E

בשיתוף Priority Software

שנת 2005. זוכרים? איקומרס ורכישות באינטרנט הן עדיין "הדבר החדש" וכ- 21% מהצרכנים הישראלים מבצעים רכישות באינטרנט. התקדמו ל-2017 – בשנה זו 95% מהישראלים ביצעו לפחות רכישה אחת באינטרנט. בתוך 12 שנה בלבד התהפך כל עולם הקמעונאות וכולנו הפכנו למומחי רשת. בקליק אחד אנחנו מחדשים את המלתחה, מצטיידים במוצרי חשמל מכל העולם, או פשוט מזמינים את הקנייה השבועית מהסופר.

מי היה מאמין ששירותי הדואר, שכבר היה מי שהכריז על מותם, קיבלו רוח גבית וקמו לתחייה כשירותי משלוחים וחבילות. אז מכתבים אמנם אנחנו פחות שולחים, אבל חבילות עדיין מסובך להעביר באופן דיגיטלי. עד שמדפסות תלת מימד ייצרו הכל אצלנו בבית, אנחנו נצטרך להמשיך ולהמתין לחבילות.

הגידול בכמות החבילות שנכנסו ויצאו מישראל בעשור האחרון היה אקספוננציאלי. כמות דואר האוויר הבין-לאומי שנכנסת לארץ גדלה במאות אחוזים וממשיכה לגדול מדיי שנה: מכ-147 טון לחודש בשנת 2007 לכ-675 טון לחודש בשנת 2016 - צמיחה של 459%. בשנת 2016 נכנסו לארץ כ-600,000 חבילות מדי יום, ובסך הכל כ-51.3 מיליון חבילות. איך מצליחים לשנע כמות כזו של חבילות, איך הטכנולוגיה השפיעה על התהליך ולאן עוד פנינו מועדות?

ריכזנו עבורכם את המסלול אותו עוברות החבילות - מהרגע שהקלקתם על ה-send, ועד שהשליח דפק אצלכם בדלת.

הקלקתם send! ועכשיו מה?

ברגע שהקלקתם על אישור ההזמנה באתר המותג, הנעתם את גלגלי השיניים שנקראים "תהליך השילוח". ההזמנה שביצעתם מפעילה את ממשק ה-API שמחבר בין אתר האינטרנט של החברה למערכת ניהול העסק, או בשמה המקצועי - ERP. אותו ממשק יודע לזהות האם אתם לקוחות קיימים במערכת או לא, יוצר עבורכם חשבון חדש, מתעד את ההזמנה במערכת ומזין את הפרטים שסיפקתם, מפיק חשבונית למייל וממלא באופן אוטומטי פרטים שאולי שכחתם. היתרונות? במקום תהליכים ידניים ארוכים ומייגעים, הכול עובר למצב אוטומטי. בעלי העסקים מקבלים התראות על חסרים במלאי רגע לפני שהמוצרים אוזלים, הזמנות חריגות והתראות אחרות כמו האם מסגרת האשראי של הלקוח מספיקה, האם אחוז הרווח בהזמנה עומד בתנאי הסף, ועוד. חברות שפועלות היום בשוק, כמו חברת פריוריטי, מציעות לנהל עבור בעלי העסק את כלל התהליך ולבצע אוטומציה שתהפוך אותו ליעיל וחסכוני יותר עבור בית העסק.

ההזמנה מגיעה למחסנאי

מרגע שהמערכת אישרה את ההזמנה, היא משובצת למחסנאי והוא מלקט את הפריטים הנדרשים מהמדפים השונים ואורז אותם לחבילה. מערכת ניהול המחסן (WMS) מבצעת אופטימיזציות לתהליכים הקורים במחסן, כמו למשל משימת הליקוט של הפריטים השונים. האופטימיזציה של תהליך הליקוט מתחשבת במדפים מהם מעוניינים ללקט, בטווח התאריכים שנקבע, באפשרות ללקט למספר הזמנות יחד או כל אחת בנפרד ואף בסדר ההליכה היעיל במעברים במחסן. המערכת המתקדמת הזו הופכת את התהליך לקל עבור המחסנאי ויעיל עבור הארגון - עם פחות טעויות אנוש ופחת שנגרם כתוצאה מהן ובזכות שילוב מוצרי IoT, דוגמת משקפיים חכמים, כמו אלו שמציגה אינטל לאחרונה בסרטון, שמעבדים ומציגים את כל המידע on the go.

אורזים

בסיום תהליך הליקוט החבילה נארזת והמערכת מפיקה באופן אוטומטי תעודת משלוח, בה מתועדים נתונים כמו מספר החבילות שלוקטו, משקל ונפח. נתונים אלו יכולים להיות מחושבים בצורה אוטומטית, או מעודכנים ידנית על ידי המחסנאי.
זהו גם השלב בו מדבקות השילוח מודבקות על החבילות המוכנות. כיום, ישנן מערכות אוטומטיות שמאפשרות להגדיר את סוגי המדבקות הנדרשות, תוך שימוש במחולל מדבקות שמאפשר להגדיר אילו נתונים מכל מסך יודפסו על גבי המדבקה. קיבלתם משלוח שלא היה קשור אליכם? הפריטים שהזמנתם הלכו לאיבוד? כנראה שלאותה מדבקה היה חלק חשוב בזה. החיבור הישיר למערכות המחשוב מאפשר הפחתה משמעותית בטעויות האלה, ודיוק מקסימלי ביעד ובמעקב אחר ההזמנה. במדבקות ניתן לשלב ברקודים שמייצגים את כל אחד מהנתונים הרלוונטיים למשלוח, בהם: מספר נהג, תאריך, מספר תעודה ועוד. כמו כן, ניתן להגדיר במערכת הניהול אזורים שונים במחסן, כמו אזור השילוח, ולנהל את המלאים בו בצורה אוטומטית וחכמה.

מהמחסן לאיזור השילוח

בשלב זה עוברת החבילה לאיזור השילוח ונכנסת לתור השילוחים. המחסן מחובר באמצעות ממשק חכם וישיר אל חברת השליחויות (או אל יחידת השילוח של החברה עצמה). הממשק מעביר באופן אוטומטי לחברת השילוח את הפרטים הנדרשים: כתובת המשלוח, מספר חבילות, משקל ונפח, סוג השליחות (Express, רגיל וכו') ומקבל בחזרה את מספר האישור של חברת השילוח (Tracking Number). זה כבר המספר שאתם מקבלים כדי לעקוב אחרי החבילה שלכם.
מערכת ניהול השילוחים מורכבת אף היא וכוללת מודולים של אופטימיזציה שצריכים להתחשב במסלולים אפקטיביים, סוג השליחות שהוזמנה וכמובן סוג המטען.

איסוף החבילה ויציאה לדרך

נהג מטעם חברת השילוח מגיע לאסוף את החבילה, סורק את הברקוד שעל המדבקה, וכעת ה"אחריות" על החבילה עוברת אליו. סריקת הברקוד מעדכנת את המערכת בשינוי סטטוס תעודת המשלוח בצורה אוטומטית. זה גם הרגע שבו נשלחת אליכם הודעה אוטומטית שהחבילה יצאה לדרך ומתי היא צפויה להגיע. כך אפשר לראות איפה בדיוק נמצא המשלוח שלכם בכל רגע נתון. מערכות ניהול הנתונים מאפשרות לעבוד עם מודול מעקב אספקות שמספק מעקב מלא אחר הדרך שעוברת החבילה, משלב תוכנת מפות שונות, ועוד. כיום חברות ענק כמו גוגל ואמזון עושות שימוש ניסיוני ברחפנים לשינוע חבילות ממחסני ענק ללקוחות (בצעד יצירתי, גוגל אף השיקה מיזם לשילוח אוכל מהיר באמצעות רחפנים ברחבי אוסטרליה), והצפי הוא שבשנים הקרובות, עם הסדרת הרגולציה ושיפור יכולות התעופה, הטכנולוגיה הזו תהפוך זמינה לכל ספק. הרחפן יצא מנקודת הבסיס (מחסן השילוח) ויעקוב אחר מיקום הלקוח על פי סיגנאלים שמתקבלים מהנייד שלו.
הלקוח יכוון את הנייד שלו למעלה, ובאמצעות מסר מקודד הרחפן יאמת שזהו אכן הנמען של החבילה. הרחפן יתמקם מעל מקור הסיגנאל, תוך שמירה על גובה בטוח, והחבילה תורד מטה אל הנמען, באמצעות כונן שישמור על בטיחות הנמען והחבילה.

החבילה מגיעה עד בית הלקוח

מהרגע שבו החבילה נמסרה, סטטוס ההזמנה מעודכן כולל עדכון של המקום המדוייק בו נמסרה החבילה על פי איכון GPS של השליח. שירותי המשלוחים של אמזון אף מציעים שירות שמבטיח שהחבילה תחכה בבית הנמען, גם אם אינו נמצא (ראו סרטון). אבל המסלול של החבילה לא נגמר כאן. פעמים רבות מסירת ההזמנה מפעילה שליחה אוטומטית של שאלון שביעות רצון לנמען. כמו כן, במקרים של תקלות, תלונות או החזרות, המערכות מאפשרות להתבונן אחורה בדרך שהחבילה עברה - משלב הקלדת ההזמנה באתר האינטרנט, דרך תהליך אישור ההזמנה, שלב הליקוט, האריזה, הכנת תעודת המשלוח והמסירה ללקוח. כל שלב מתועד במערכת כחלק מההזמנה, מה שמאפשר לבית העסק לתת שירות ומענה יעיל ללקוח וגם לייצא נתונים באמצעותם אפשר להסיק מסקנות לשיפור תהליך המשלוח וגם לזרז ולייעל עוד יותר את תהליך שילוח החבילה הבאה.

מבט אל העתיד

עולם המשלוחים הוא בין התחומים המושפעים יותר מהטכנולוגיות החדשות, ובשנים הקרובות יעבור מהפכה משמעותית. היות שכ-90% מהסחורה בעולם משונעת דרך הים, כבר היום עובדים על טכנולוגיות שיאפשרו הפעלת אניות מרחוק, עם צוות פיקוח מרכזי שיושב מחוץ לאנייה, ראו לדוגמה את הספינה האוטומטית של רולס רויס. בעולם השילוח המקומי נוכל לראות יותר משאיות שילוח אוטונומיות על הכבישים, ושימוש יומיומי ברחפנים לשילוחים רחוקי טווח יורגשו בשמיים - ככלי תחבורה לגיטימיים שמשתלבים במערך התחבורה היומיומי. למעשה השליחים עצמם ירדו מהכבישים ויעברו לעבודה במגדלי פיקוח ומרכזי שילוח - מעבודה פיזית של נהיגה ושינוע לפיקוח וניהול אופרציית המשלוחים בשלט רחוק, בלי שעות ארוכות על הכביש ובלי טעויות אנוש.